دسته ها
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱

بررسی ۹ علت صدای مایکروفر

 • حکیمه فهیمی
 • ۱ مهر ۱۴۰۱
 • ۰

چنانچه اخیرا مایکروفر شما پس از روشن کردن صدای غیر معمول، ناهنجار و بلندی می دهد. در این مطلب با ۹ علت صدای مایکروفر آشنا می شوید.

اگر به تازگی برای پخت یا گرم کردن غذا به سراغ مایکروفر رفته و پس از روشن کردن دستگاه متوجه صدای غیر معمول آن شده اید. با این مطلب همراه ما باشید تا علت صدای مایکروفر را بیابید.

آشنایی با ۹ علت صدای مایکروفر

اگر برای پخت و پز یا گرم کردن غذا به سراغ مایکروفر خود رفته و پس از روشن کردن دستگاه و به کار افتادن آن، متوجه صدایی غیر معمول، بلند و ناهنجار شده اید، این مطلب به شما کمک می کند علت صدای مایکروفر را بیابید. به این ترتیب در صورتی که هنگام استفاده از مایکروفر اخیرا صدا و نویزهای عجیبی می شنوید، بهتر است تا پیدا کردن علت این موضوع از دستگاه استفاده نکنید.

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

چرا که این کار می تواند سبب بروز مشکلات بزرگتری شود. به طور مثال صدای جرقه در مایکروفر با صدای خرخر آن فرق دارد یا صدای بوق مایکروفر که در برنامه های مختلف پخت، مفهوم های مختلفی دارد. از این رو در اولین گام برای یافتن علت صدای مایکروفر؛ آن را از برق کشیده و آن را عیب یابی نمایید.

۱. غلتک های زیر سینی مایکروفر

صدای مایکروفر اگر از طرف سینی باشد، می تواند ناشی از غلتک زیر صفحه مایکروفر باشد. به این ترتیب سینی را بردارید و از سالم بودن غلتک ها مطمئن شوید. ترک خوردن و استهلاک این قطعات هنگام چرخش صفحه می تواند صدا تولید کند. بنابراین راه حل مشکل، عوض کردن غلتک ها است.

باید اشاره کرد سینی مایکروفر طوری طراحی شده که به راحتی بچرخد. چرخیدن صفحه یا سینی سبب می شود غذا به طور یکنواخت گرم گردد. ولی وقتی این صفحه به شکل صحیح نچرخد صدای دستگاه بلند می شود. به این ترتیب اطمینان یابید که شیارهای کف سینی با خارهای روی شفت چفت شده باشد تا بدون ایراد بچرخد. در ضمن قرار نگرفتن سینی به طور صحیح روی کوپل هم می تواند صدای تق تق ایجاد کند. به این ترتیب دقت داشته باشید که سینی در منطقه مشخص خود جای بگیرد.

 • مبل و میز
 • چکاد بام

۲. ریل زیر صفحه مایکروفر

باید بدانید که سینی مایکروفر روی ریلی قرار دارد که بتواند به شکل درست بچرخد. هر نوع آسیب در این ریل سبب چرخش صفحه با اصطکاک خواهد شد. از این رو در مایکروفر صدا ایجاد می شود. راه حل مشکل این است که ریل ها تعویض شود تا ایراد صدای زیاد دستگاه برطرف شود.

ضمنا هنگامی که مسیر ریل کثیف باشد نیز مایکروفر با صدا همراه می شود. جرم های چسبیده به کف دستگاه می تواند نوع حرکت صحیح ریل و چرخ های آن را مختل کند و سبب ایجاد صدا شود. بنابراین باید به روشی چربی زدایی مایکروفر انجام شود تا به آسانی مشکل ایجاد شده برطرف شود.

ابتدا سینی و ریل را از سر جایشان بیرون آورید. بعد خوب شسته و دقت کنید که چرخ ها کاملا سفید و فاقد هر چربی باشد. بعد از محلول تمیز کننده برای تمیز کردن مایکروفر کمک بگیرید. در ادامه همه اجزای جدا شده را خشک کرده و بعد به صورت صحیح سر جای اولیه قرار دهید. در صورت حل نشدن مشکل باید آن را به تعمیرکار ماهر بسپارید.

۳. موتور گردان

در صورت شنیدن صدای بلند از سمت کف و سینی دستگاه ممکن است علت آن به موتور گردان مربوط باشد. این موتور دقیقا زیر سینی مایکروفر جای دارد و به همراه قطعات دیگری مانند ریل و غلتک سبب چرخیدن سینی مایکروفر می گردد. در این شرایط سینی را بردارید تا بتوانید موتور را بررسی نمایید. اگر مشکل مربوط به این قسمت بود باید تعویض یا تعمیر گردد.

۴. کوپل

کوپل مایکروفر نیز یکی دیگر از قطعه هایی است که سبب چرخش سینی گردان دستگاه می شود و سر شفت موتور چفت می گردد. در صورتی که دهانه این قطعه ترک برداشته یا بشکند، مایکروفر صدای غیر معمولی ایجاد می کند. راه حل این مشکل تعویض کوپل است.

۵. دیود ولتاژ بالای دستگاه

دیود ولتاژ بالای مایکروفر توسط خازن و مگنترون سبب تولید گرما می شود. در صورت آسیب دیدن این قسمت از مایکروفر صدای نویز شنیده می شود. تست دیود نیازمند دشارژ کردن خازن جهت جلوگیری از خطر برق گرفتگی می باشد. بهتر است این کار و تعویض دیود به تعمیرکار متخصص سپرده شود.

۶. فن خنک کننده

فن دستگاه وظیفه خنک سازی مگنترون را بر عهده دارد. این قطعه داخل کابین مایکروفر تعبیه شده و اگر صدای زیادی از دستگاه شنیده می شود باید دستگاه را بازکرده و اطمینان یابید که جسم مزاحمی با فن برخورد ندارد و پره های فن سالم هستند. باید اشاره کرد این فن با هوای بیرون تماس مستقیمی داشته و گیر کردن ذرات آلودگی یا سیم فیوز ترانس و حتی حضور نایلونی بین پره ها ممکن است سبب ایجاد صدای خرخر از مایکروفر گردد. همچنین در صورت شکستن یا کج شدن فن صدای آزاردهنده ای در مایکروفر ایجاد می شود.

۷. خرابی مگنترون

همانطور که اشاره شد مگنترون با تولید موج اشعه سبب گرم شدن غذا می شود. اگر ظرف نامناسب استفاده شود سبب ایجاد صدای جرقه یا وز وز در مایکروفر می گردد. همچنین سوختگی نازل، پایه و درزگیر مگنترون نیز می توانند صدای جرقه تولید کنند. غالبا دلیل این صدای زیاد از مایکروفر به این قطعه بر می گردد.

مگنترون یک لامپ خلا بوده که با تولید امواج سبب گرما در مایکروفر می شود. در حالت عادی این امواج طول موج کوتاهی دارند و صدای شنیده نمی شود ولی با خرابی مگنترون طول موج افزایش یافته و سبب ایجاد صدا در دستگاه می گردد.

۸. سوختگی فیلتر نسوز

فیلتری که به صورت کامل از مگنترون محافظت می نماید اشعه را از خود عبور داده تا غذا گرم شود ولی اجازه نمی دهد غذا به درون مجاری اشعه راه یابد. با این که اشعه چند صد درجه گرما داشته ولی این فیلتر از جنس نسوز می باشد. در مواردی سوختگی این قطعه سبب ایجاد صدای وزوز یا جرقه در دستگاه می گردد.

۹. برد مایکروفر

یک دلیل دیگر برای ایجاد صدا در مایکروفر می تواند به برد آن مربوط باشد. صدای بوق دستگاه پس از اتمام برنامه پخت یا گرم کردن به صدا در می آید. در مواردی این صدای بوق بین برنامه؛ مانند برنامه دیفراست نشان دهنده تغییر وضعیت ماده غذایی قرار گرفته در مایکروفر می باشد . و گاهی مواقع صدای بوق به دلیل خطاهای ایجاد شده روی نمایشگر بوده که هر خطا مشکل خاصی در دستگاه را نشان می دهد.

از این که تا پایان این مطلب همراه ما بودید از شما عزیزان سپاسگزاریم. و امیدواریم شما را در پیدا کردن علت صدای مایکروفر به درستی راهنمایی نموده باشیم. همچنین پیشنهاد می شود در صورت علاقمندی برای کسب اطلاع بیشتر در مورد نحوه تمیز کردن مایکروفر و روشن نشدن قهوه ساز روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.