دسته ها
سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱

درمان ترک پا در طب سنتی با ترکیبات مختلف

  • سعیده ستاری
  • ۲۲ شهریور ۱۴۰۱
  • ۰

ترک پا و به خصوص پاشنه پا ممکن است علت های مختلفی داشته باشد که در این مطلب قصد داریم انواع درمان ترک پا در طب سنتی را در اختیار شما قرار دهیم.

پاشنه های ترک خورده با شکاف های عمیق بیشتر در خانم ها وجود دارد. این بیماری بیشتر در افرادی دیده می شود که به مدت طولانی راه می روند، به خصوص اگر راه ناهموار باشد. پوست بسیار خشک و پوسته پوسته می شود که در نهایت باعث ایجاد شکاف می شود که حتی ممکن است منجر به خونریزی هم شود. در این مطلب ما درمان ترک پا در طب سنتی را برای شما بیان کردیم.

بیان راه های درمان ترک پا در طب سنتی

روش های درمان ترک پا در طب سنتی

ابتدا شما سعی کنید پای خود را کمتر در معرض هوای بسیار گرم یا بسیار سرد قرار دهید. همچنین با پوشیدن کفش مناسب  در هر زمان، از پای خود در هر دو شرایط مراقبت کنید. زمانی که حمام می کنید، پاهای خود را در معرض آب بسیار داغ قرار ندهید. همچنین به ترکیبات صابونی که استفاده می کنید، توجه کنید. چون امکان دارد باعث خشک شدن پوست شما شود. در ادامه انواع راه های درمان ترک پا در طب سنتی را برای شما بیان می کنیم.

روغن پارافین

روغن پارافین باعث نرمی و مرطوب شدن پاشنه پا می شود. ابتدا کمی روغن پارافین را با کمی روغن نارگیل ترکیب کنید و آن را حرارت بدهید تا ذوب شود. سپس زمانی که دمای روغن پایین آمد آن را به کف خود بمالید. برای اینکه یک نتیجه عالی را مشاهده کنید، هر شب قبل از خواب این ترکیب را به پای خود بمالید و از روی آن جوراب بپوشید.

روغن زیتون

روغن زیتون و بعضی از روغن های گیاهی دیگر مانند روغن بادام باعث مرطوب شدن بیشتر پاها می شود. بعد از اینکه پای خود را شستید و پا را کاملا خشک کردید، چند قطره از روغن زیتون را روی قسمت های ترک خورده پا بریزید و بعد پای خود را ماساژ دهید. سپس یک جوراب ضخیم بپوشید و شب تا صبح صبر کنید. زمانی که از خواب بیدار شدید، پای خود را بشویید.

درمان خانگی ترک پا

ترکیب گل رز و گلیسیرین

کمی گل رز و گلیسیرین را با هم ترکیب کنید و بعد  بر روی پای خود بمالید. اگر هر کدام از شکاف ها و ترک های پا باز شد و خونریزی کرد، به دلیل وجود گلیسیرین می باشد که دارای الکل می باشد. این ترکیب باعث مرطوب شدن و نرمی پاها می شود.

خوردن آب

سعی کنید بدن خود را همیشه پر از آب نگه دارید چون در غیر اینصورت باعث خشکی پوست می شود. شما در طول روز باید ۱۲ تا ۱۵ لیوان آب بخورید تا پاها حالت الاستیسیته و مرطوب بودن خود را حفظ کند.

  •  بلیط کیش
  •  قاصدک 24

جوش شیرین

دو سوم یک تشت را از آب گرم پر کنید و ۳ قاشق غذاخوری جوش شیرین را به آن اضافه کنید و آن را به هم بزنید تا جوش شیرین به خوبی حل شود. به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه پای خود را درون این محلول قرار بدهید و بعد از آنکه پای خود را بیرون آوردید. پای خود را به وسیله سوهان پا اسکراب کنید. سپس پای خود را با آب تمیز بشویید.

بیان درمان طبیعی ترک پا

آب نمک

پاهای خود را ۱۵ دقیقه داخل سطل آبگرم شور قرار دهید و بعد از آن به مدت ۱۰ دقیقه در سطل آب سرد قرار دهید. این کار موجب می شود که گردش خون در پای شما بالا برود.

آلوئه ورا

شما ابتدا پاهایتان درون آب گرم قرار دهید سپس ژل آلوئه ورا تازه را بر روی پاشنه خود بمالید. جوراب بپوشید و چند ساعت بگذارید ژل بر روی پاهای شما بماند یا قبل خواب این کار را انجام دهید.

عسل

یکی از روش های درمان ترک پا در طب سنتی عسل است که باعث نرم و لطیف شدن پوست می شود و یکی از رایج ترین روش ها برای درمان ترک پا می باشد. عسل موجب مرطوب شدن پاهایتان می شود. یکی  از فواید عسل آنتی باکتریال بودن آن می باشد. عسل علاوه بر اینکه برای پوست خواص شگفت انگیزی دارد، بلکه برای بدن هم خواص زیادی دارد.

برای نابودی ترک پا، ابتدا چند قاشق غذا خوری عسل با یک سطل کوچک آب گرم ترکیب کنید. بعد از اینکه آن را هم زدید و عسل در آن حل شد، پاهای خود را درون سطل آب گرم قرار دهید. بعد از اینکه ۲۰ دقیقه گذشت و پاهایتان این مخلوط را به خوبی جذب کرد. سپس آن را به آرامی خشک کنید. روش دیگری که وجود دارد این است که عسل را مستقیما بر روی پاهای خود بمالید و بعد جوراب بپوشید و بگذارید چند ساعت بر روی پاهای شما بماند.

معرفی درمان خانگی ترک پا

ترکیب آرد برنج، عسل و سرکه

این ترکیب یک اسکراب طبیعی جهت نابودی سلول های مرده می باشد. برای تشکیل این اسکراب، دو قاشق غذا خوری آرد برنج را با ۲ قاشق غذا خوری عسل و اندکی سرکه ترکیب کنید. بعد پاهای خود را حدود ۱۰ دقیقه در آب گرم بشویید. ابتدا پاهای خود را با اسکراب ماساژ دهید و بعد از اینکه پاهای خود را خشک کردید، پاهای خود را با آب گرم بشویید.

آب لیمو

آبلیمو به سبب اینکه میزان اسید آن بالا می باشد در درمان بیماری های زیادی استفاده می شود. آب لیمو می تواند باعث نرم شدن پوست خشک شما شود و در درمان ترک پا بسیار مؤثر باشد. بوی این مرکبات برای بعضی از آدم ها بسیار دلنشین می باشد.

دو راه وجود دارد که ترک کف پای خود را درمان کنید. بعضی از افراد ترجیح می دهند پنبه را به مقداری آب لیمو آغشته کنند و بعد بر روی ترک پا قرار دهند. ولی بعضی دیگر مقداری آب لیمو را با مقداری آب گرم مخلوط می کنند و پاهای خود را به مدت ۱۵ دقیقه درون آب قرار می دهند. اکثر راه حل هایی که بیان کردیم واجب است که پاهای خود را با ملایمت خشک کنید چون این کار برای خشکی پوست مفید می باشد.

بررسی درمان ترک پا در طب سنتی

روغن نارگیل

اغلب برای درمان پوست خشک روغن نارگیل را پیشنهاد می کنند. چون باعث می شود پوست بتواند رطوبت خود را حفظ کند. همیشه بعد از آنکه پای خود را از آب بیرون آوردید، از روغن نارگیل استفاده کنید. روغن نارگیل سرشار از خواص ضد التهابی و ضد میکروبی می باشد. اگر وضعیت ترک پا به حدی بر شد که امکان دارد باعث زخم و خونریزی یا عفونت بشود. روغن نارگیل برای درمان و جلوگیری از این امر بسیار مؤثر می باشد.

درمان ترک پا در تشت آب

در یک تشت پر از آب مقداری صابون بریزید و پاهای خود را حدود ۲۰ دقیقه درون این تشت قرار دهید. بعد از گذشت این زمان، پای خود را خشک کنید. بعد از کرم نرم کننده پا استفاده کنید. اگر شما از محلول های روغنی یا کرم های چرب استفاده می کنید، پیشنهاد می شود جوراب نخی بپوشید تا چربی به اطراف پخش نشود.

به این نکته مهم توجه داشته باشید که زمانی که پاهای خود را خشک می کنید. با استفاده از اسکراب آن را لایه برداری نکنید. همچنین شما می توانید درون یک تشت کوچک، سرکه بریزید و پاهای خود را در آن قرار دهید.

ترکیب موز و آووکادو

یکی دیگر از راه های موثر درمان ترک پا در طب سنتی ترکیب موز و آووکادو می باشد. ابتدا موز را خرد کنید و آن را درون  مخلوط کن بریزید و بعد آووکادو را به آن اضافه کنید. این مواد را با هم ترکیب کنید تا یک مایع غلیظ به دست بیاید. اگر هم لازم بود می توانید مقداری آب به آن اضافه کنید تا بهتر ترکیب شود. مایع را به آرامی بر روی ترک های پاشنه پا بمالید و حدود ۱۵ دقیقه بگذارید بماند. بعد از گذشت این زمان کف پاهای خود را با آب گرم بشویید.

معرفی درمان طبیعی ترک پا

به منظور آشنایی با خار پاشنه در طب سنتی و درمان درد پاشنه پا می توانید به سراغ این لینک ها بروید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.