دسته ها
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱

درمان تومور پستان با روش های سیستماتیک و موضعی

 • حکیمه فهیمی
 • ۱۹ شهریور ۱۴۰۱
 • ۰

با پیشرفت روز بروز علم پزشکی، خوشبختانه درمان تومور پستان قابل درمان است. که بسته به وضعیت بیمار به صورت جراحی، پرتودرمانی و … صورت می گیرد. این مطلب به انواع درمان تومور پستان می پردازد.

درمان تومور یا سرطان پستان بسته به نوع و مرحله بیماری و میزان گسترش آن در بدن فرد، متفاوت می باشد. اغلب افراد مبتلا به تومور سینه چندین روش را برای درمان ممکن است تجربه کنند. در این مطلب با انواع درمان تومور پستان آشنا خواهید شد.

آشنایی با انواع درمان تومور پستان

با توسعه علم در زمینه سلامت، درمان تومور یا سرطان پستان نیز امکان پذیر شده و به صورت جراحی، پرتودرمانی، هورمون درمانی و … اجرا می شود. حال این که کدام درمان برای بیمار مبتلا به تومور پستان مناسب است به شرایطی از جمله مرحله بیماری، وضعیت بیمار، سلامت عمومی بیمار و … بستگی دارد. درمان تومور سینه خیلی موثر بوده و می تواند احتمال زنده ماندن بیمار را تا نود درصد و بیشتر ارتقا بخشد. به ویژه اگر تشخیص سرطان سینه در مراحل ابتدایی صورت گیرد.

به این ترتیب روش های درمان تومور سینه بسته به نوع آن و مرحله بیماری و میزان گسترش توده در بدن، می تواند تفاوت داشته باشد. در ضمن اغلب افراد مبتلا به سرطان پستان، ممکن است چندین روش را برای درمان آن تجربه نمایند. چند سالی است که پیشرفت های قابل توجهی در زمینه درمان تومور سینه روی داده و بیشتر بیماران مبتلا به این سرطان را امیدوار نموده است.

همانطور که پیشتر اشاره شد امروزه به جای فقط یک یا دو روش درمانی، انواع گزینه های درمانی برای مبارزه با سلول های سرطانی به کار گرفته می شود. به محض تشخیص تومور سینه، تیم مراقبتی گزینه های درمانی را برای بیمار شرح داده تا با آگاهی کامل درباره آن ها تصمیم بگیرد.

 • بلیط کیش
 • قاصدک 24

بیمار باید مزیت روش درمان را دربرابر خطرات احتمالی و عوارض جانبی آن مورد ارزیابی قرار دهد. روش درمانی تومور پستان، به دو شیوه موضعی و سیستماتیک می باشند. درمان های موضعی شامل جراحی و رادیوتراپی بوده و درمان سیستماتیک شامل شیمی درمانی، هورمون درمانی؛ درمان بیولوژیک یا هدفمند، و ایمنی درمانی می باشد که در ادامه شرح داده می شوند.

درمان موضعی تومور سینه

برخی درمان ها موضعی بوده به این مفهوم که بدون تاثیر روی سایر نقاط بدن، تومور را از بین می برند. همانطور که اشاره شد جراحی و پرتودرمانی جزو درمان های موضعی تومور سینه می باشند که سبب تخریب و نابودی سرطان پستان می شوند. هنگامی که تومور سینه بدخیم باشد به نقاط دیگر بدن نیز گسترش یافته و درمان موضعی جهت مهار بیماری به سایر مناطق بدن صورت می گیرد.

۱. جراحی پستان

اکثر زنان مبتلا به تومور پستان، برای از بین بردن آن، به نوعی جراحی نیاز دارند. بسته به نوع سرطان سینه و پیشرفت آن ممکن است به انواع دیگری از درمان پس از یا قبل از عمل ، و گاهی مواقع هم بعد و هم قبل عمل احتیاج باشد. روش جراحی برای درمان سرطان پستان، رایج ترین شیوه است. پزشک برای بیمار هر یک از انواع جراحی، فواید و خطرات آن را شرح داده بعد با یکدیگر مقایسه کرده و بهترین نوع جراحی را برای بیمار انتخاب می نماید. در ادامه به انواع جراحی پستان اشاره می شود.

 • جراحی حفظ پستان:

در این روش در طول جراحی، توده سرطانی برداشته ولی سینه ها حفظ شده و باقی خواهند ماند. به این شیوه جراحی ، جراحی نگهدارنده سینه، توده برداری، برداشتن ناکامل و برداشتن قطعه ای از پستان هم اطلاق می شود. بعد از جراحی حفظ پستان، اکثر بیماران مورد پرتودرمانی قرار گرفته تا اگر احیانا سلول سرطانی در سینه باقی مانده از بین برود.

 • جراحی برداشت پستان:

در این جراحی بافت و غدد لنفاوی زیر بغل برداشته می شود. همچنین بعد از جراحی بعضی از بیماران تحت پرتودرمانی قرار می گیرند. مطالعات نشان می دهد که میزان موفقیت جراحی حفظ پستان به همراه پرتو درمانی و جراحی برداشت پستان در مراحل اول و دوم سرطان پستان، یکسان هستند.

۲. پرتودرمانی یا رادیوتراپی

پرتودرمانی یا رادیوتراپی نوعی درمان می باشد که سلول های سرطانی را نابود می سازد. این روش نقش بسیار مهمی در درمان سرطان پستان دارد. در پرتودرمانی از امواج بالا با سطح انرژی بالا جهت نابودی سلول های تومور پستان استفاده می شود. بیشتر زنان بعد از جراحی حفظ سینه یا جراحی برداشت سینه هنوز هم به پرتودرمانی جهت نابودی سلول های سرطان که ممکن است باقی مانده باشند، نیاز می شود. بعضی بیماران هم برای کوچک نمودن و تخریب تومور سرطان پستان قبل از جراحی اقدام به پرتودرمانی می کنند.

رادیوتراپی به عوامل مختلفی از جمله سایز تومور بستگی دارد. در ضمن این روش به دو صورت رادیوتراپی بیرونی و رادیوتراپی به روش کاشت (براکی تراپی) صورت می گیرد. در روش اول امواج رادیویی از ماشینی بیرون از بدن تولید و به بدن می رسد که در بیمارستان یا کلینیک اجرا می شود و معمولا ۵ روز در هفته و طی چند هفته با توجه به تجویز پزشک صورت می گیرد.

در روش دوم محفظه های پلاستیکی نازکی دارای مواد رادیواکتیو درون سینه قرار داده شده که طی چند روز بستری در بیمارستان درون پستان باقی می ماند و بعد از چند روز برای مرخص شدن از بیمارستان این محفظه ها را خارج می سازند. شایان ذکر است شیوه پرتودرمانی یا رادیوتراپی در چندین وضعیت به کار گرفته می شود:

 • بعد از عمل جراحی سینه به جهت کاهش احتمال بازگشت تومور در همان پستان یا غدد لنفاوی مجاور
 • بعد از ماستکتومی به ویژه اگر تومور بزرگتر از ۵ سانتی متر بوده و یا سرطان در بیشتر غدد لنفاوی مشاهده شود.
 • اگر تومور به نقاط دیگر بدن مانند مغز یا استخوان رسیده باشد.

درمان سیستماتیک تومور سینه

داروهایی که برای درمان تومور سینه استفاده می شوند به عنوان روش درمانی سیستماتیک شناخته می شوند. زیرا در هر ناحیه از بدن می توانند به سلول های سرطانی رسیده و به درمان بپردازند. این داروها می توانند توسط دهان وارد بدن شده یا مستقیم وارد جریان خون شوند. با توجه به نوع تومور پستان، انواع مختلفی از روش های درمانی دارویی وجود دارد از جمله شیمی درمانی، هورمون درمانی، درمان بیولوژیک و ایمنی درمانی.

این موارد جزو درمان سیستماتیک تومور سینه محسوب می شوند که در این نوع درمان موادی وارد جریان خون فرد مبتلا شده تا سرطان را در همه نقاط بدن مهار و نابود سازد. درمان سیستماتیک هم به دو روش اجرا می شود. کی قبل از جراحی و پرتودرمانی جهت کوچک کردن تومور و دیگری پس از درمان سیستماتیک جهت جلوگیری از بازگشت مجدد تومور.

۱. شیمی درمانی

در شیمی درمانی تومور پستان؛ داروهای ضد سرطانی جهت نابودی سلول های سرطانی به شکل قرص یا تزریق وارد جریان خون شده و در سراسر بدن منتشر می شوند. بعضی از عوارض شیمی درمانی شامل عفونت، خونریزی، کبودی؛ خستگی، ریزش مو، ضعف، زخم دهان، کاهش اشتها، تهوع، استفراغ و … هستند.

پاره ای اوقات ممکن است شیمی درمانی مستقیما به مایعات نخاعی که مغز و نخاع را فراگرفته داده شود. این روش درمانی ممکن است قبل از عمل جراحی پستان یا بعد از جراحی توصیه گردد. در حالت اول به منظور کاهش اندازه تومورهای بزرگ صورت می گیرد و سلول های سرطانی نابود می شوند. این نوع شیمی درمانی، جراحی محافظت از سینه را ممکن می کند.

در حالت دوم بعد از جراحی یا رادیوتراپی جهت حذف باقی مانده سلول های سرطانی صورت می گیرد که طی عمل جراحی تومور سینه یا پرتودرمانی امکان برداشتن آن ها نبوده است. در ضمن این روش ممکن است مانع از انتشار بیماری به سایر نقاط بدن گردد.

پیش از شیمی درمانی، ممکن است تومورهای جامد مورد آزمایش ژنومیک واقع شوند تا مشخص گردد آیا به داروهای شیمی درمانی جواب می دهد. در طی شیمی درمانی، بیمار تحت آزمایش می باشد و ممکن است معاینات جسمی، آزمایش خون، سی تی اسکن، ام آر آی و اشعه ایکس دریافت نمایند

۲. هورمون تراپی

بعضی تومورهای سینه برای رشد به هورمون نیاز دارند. هورمون تراپی اجازه نمی دهد سلول های سرطانی، هورمون های طبیعی مورد نیازشان را دریافت نمایند. این هورمون ها استروژن و پروژسترون می باشند. اگر تومور سینه گیرنده هورمونی داشته باشد، در آزمایشگاه مشخص خواهد شد و در این صورت هورمون تراپی باید انجام شود.

هورمون تراپی به صورت مصرف دارو و جراحی خواهد بود. این کار فواید زیادی دارد از جمله این که خطر عود یا گسترش تومور را کاهش می دهد. در ضمن ریسک ایجاد تومور جدید در غده پستانی را می کاهد و به کاهش سایز تومور قبل از جراحی کمک کرده که امکان درمان حفظ سینه را فراهم می سازد.

۳. درمان بیولوژیک

علیرغم داروهای شیمی درمانی، داروهای بیولوژیکی ممکن است جهت تومورهای پستان که ممکن است میزان زیادی از یک پروتئین خاص را تولید کند، توصیه گردد. اگر تست های آزمایشگاهی ژن مذکور را در سلول های سرطانی نشان دهد، داروها ممکن است این ژن را خاموش نموده و منبع انرژی سلول های سرطانی را متوقف کنند. درمان بیولوژیک یا هدفمند تومور سینه معمولا جهت کمک به کنترل توموری که گسترش پیدا کرده و یا پیشگیری از عود سرطان به همراه دیگر روش های درمانی اجرا می شود.

۴. ایمنی درمانی

در این روش از داروها جهت تحریک سیستم ایمنی بدن فرد به منظور شناختن و از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می شود. ایمنی درمانی می تواند برای درمان بعضی از تومورهای پستان توصیه شود. این روش می تواند گزینه درمانی برای بیمارانی باشد که امکان جراحی برای آن ها وجود ندارد.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.