دسته ها
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

دو روش ساخت آویز گلدان با الیاف سفید و کنف

  • منصوره رمضان زاده
  • ۱۱ شهریور ۱۴۰۱
  • ۰

یکی از ایده های نگه داری و قرار دادن گلدان های مختلف آویز کردن آن ها می باشد که فضایی بسیار زیبا و جذاب ایجاد می کند. بدین ترتیب در صورت علاقمندی به این ایده می توانید با یادگیری یک روش ساده ساخت آویز گلدان به راحتی در خانه آویزی زیبا برای گلدان های خود بسازید و محیط منزل خود را چشم نواز و سرسبز نمایید.

یکی از وسایل پرکاربردی که در ایجاد فضای سبز در محیط خانه نقش بسزایی دارند انواع گلدان می باشد که در شکل ها و مدل های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و هر کدام زیبایی منحصر به خود را دارند که شما می توانید متناسب با دکور منزل خود مجموعه ای از گلدان های زیبا را انتخاب نموده و به پرورش گل و گیاه در منزل خود بپردازید. در همین راستا سعی داریم در این مطلب نحوه ساخت آویز گلدان را به روشی ساده و راحت آموزش دهیم.

آموزش ساخت آویز گلدان

اغلب بانوان خانه دار به پرورش و نگه داری گل و گیاه در محیط منزل خود علاقه داشته و برای قرار دادن گیاهان مورد علاقه خود از گلدان های مختلفی استفاده می کنند. این گلدان ها را می توان در هر از قسمت خانه به هر شکلی که تمایل دارید قرار دهید که از جمله آن ها می توان به آویزان کردن و معلق نگه داشتن گلدان ها اشاره کرد که می توانید با یادگیری نحوه ساخت آویز گلدان بدین روش گلدان های خود را قرار داده و فضای زیبایی در منزل خود ایجاد نمایید.

آموزش درست کردن گلدان آویز

در صورتی که به دنبال روشی برای ایجاد فضای سبز در محیط منزل یا محل کار خود هستید و یا به سبک های گلخانه ای علاقه مند می باشید استفاده از گلدان های آویز راهکاری ساده، ارزان و همینطور بسیار تاثیرگذار و کاربردی در این زمینه خواهد بود. اگر فضای محدودی دارید می توانید از گلدان های آویز بهره مند شوید چرا که باعث صرفه جویی در فضا خواهند شد.

طریقه درست کردن گلدان آویز

نحوه درست کردن آویز نخی گلدان

برای این کار به وسایلی از قبیل قیچی و الیاف سفید یا رنگی احتیاج دارید.

شیوه ساخت آویز گلدان

  •  آرون گروپس

در ابتدای کار باید حدود ۸ ردیف نخ الیافی را به طول برابری قیچی بزنید. به هر اندازه طول رشته ها بلندتر باشد آویز مدل بلندتری به خود خواهد گرفت. ۸ رشته را بر روی یکدیگر بگذارید و گره ای ساده به قسمت انتهایی کل آن ها بزنید.

مراحل درست کردن آویز گلدان

سپس گره را از سوراخ ته گلدان عبور داده و گلدان را به شکل وارونه بر روی سطح صافی بگذارید. رشته های الیافی را در ۴ دسته دوتایی قسمت بندی نمایید و قسمت کف گلدان را به چهار بخش تقسیم نموده و بافتن را آغاز کنید. برای بافتن اولین ردیف بر روی هر دو رشته یک گره ساده بزنید و دنباله رشته ها را بر روی قسمت بدنه گلدان پخش کنید و هر رشته را با رشته کناری به یکدیگر گره بزنید و به صورت ضربدری شکل به همین صورت ادامه داده تا به قسمت لبه گلدان نزدیک شوید.

روش ساده درست کردن آویز گلدان با کنف

گلدان را به حالت اولیه برگردانید و گره آخری را بر روی لبه گلدان بزنید و رشته ها را دوباره به یکدیگر وصل نمایید. قسمت انتهای رشته ها را به حلقه ای فلزی وصل کرده و آن را به هر محلی که تمایل داشتید آویزان نمایید و از هنر دست خود لذت ببرید.

آموزش درست کردن آویز گلدان با مکرومه

روش دوم درست کردن آویز با کنف

برای درست کردن این آویز به وسایلی از جمله ۸ متر طناب کنفی، یک حلقه برای بخش بالایی آویز، یک گلدان با ارتفاع و عرض ۱۵ سانتی متر، ۱۲ عدد مهره چوبی در دو اندازه متفاوت به صورت دلخواه، قیچی و خط کش احتیاج دارید.

روش ساخت آویز گلدان

مراحل آماده سازی

برای این کار ۴ رشته دو متری از طناب را جدا کرده و به منظور این که طناب ها را به حلقه برای بخش بالای آویز وصل نمایید بایستی از گره لنگر استفاده کنید.

مراحل درست کردن گلدان آویز کنفی

طناب ها را از قسمت وسط تا بزنید و از وسط حلقه عبور دهید. بعد از آن همچون تصویر قسمت مرکزی آن ها مشخص کرده و گره بزنید و بعد گره موردنظر را با کشیدن نخ هل به پایین کار محکم نمایید.

طریقه درست کردن آویز کنفی گلدان

اکنون باید ۸ رشته نخ با سایز یکسان از حلقه آویزان باشند. هیچ یک از نخ ها نباید از داخل گره سر بخورند و خارج شوند. حلقه ای که نخ مکرومه را به آن گره زده اید را بر روی میز کار بگذارید و آن را فیکس نمایید. نخ ها را به صورت دو به دو جداسازی کرده و کنار هم بگذارید.

اکنون می توانید از مهره های چوبی برای تزیین آن بهره ببرید. برای این کار ۱۲ عدد مهره در دو اندازه مختلف لازم دارید. در آغاز کار دو مهره با اندازه کوچکتر را به دو رشته ای که جدا کردید وارد نمایید و بعد مهره بزرگ تر را وارد کنید. دقت نمایید که مهره ها را متناسب با قطر نخ ها انتخاب کنید تا در زمان وارد کردن مهره مشکلی پیش نیاید.

طریقه درست کردن گلدان آویز

به منظور سهولت در بکار بردن نخ ها می توانید از چسب کمک بگیرید و انتهای رشته ها را با چسب ببندید یا آن ها را بسوزانید تا از خراب شدن و پوسیدگی نخ ها ممانعت نمایید. با استفاده از میل قلاب بافی می توان آسان تر نخ کنفی را از سوراخ مهره ها رد کرد. مهره های چوبی را با میزان فاصله ۳۰ سانتی متر از حلقه در نظر بگیرید.

طریقه درست کردن گلدان آویز

زیر بخش هایی که مهره ها قرار گرفته اند را یک گره ساده بزنید تا آن ها را در محل خود فیکس نگه دارد و مهره ها به طرف پایین سر نخورند. به منظور این که شبکه ای ایجاد نمایید که گلدان بتواند درون آن قرار بگیرد هر دو رشته متفاوت را به یکدیگر گره بزنید. گره های جدید را حدود ۱۵ سانتی متر پایین تر از گره های قبلی با یک گره حلقه بزنید.

آموزش درست کردن آویز گلدان

در پایان با کل طناب ها با هم گره ای شل بزنید تا ناحیه قرار گرفتن گلدان تعیین شود.

آموزش ساخت آویز گلدان

بعد گلدان را درون طناب ها قرار دهید و بر اساس میزان سنگین بودن وزن گلدان گره را سفت نمایید. در این جا ساخت آویز گلدان شما به پایان رسیده و می توانید از آن استفاده نمایید.

طریقه درست کردن گلدان آویز

در مطلب ارائه شده نحوه ساخت آویز گلدان را به دو روش مختلف و ساده به صورت مرحله به مرحله آموزش دادیم که امیدواریم مورد توجه و پسندتان قرار گرفته باشد و نهایت بهره را از آن برده باشید و بتوانید طبق توضیحات بیان شده یک آویز زیبا برای گلدان های خود در خانه به راحتی بسازید و از هنر دست خود لذت ببرید. ضمن اینکه علاقمندان به ساخت گلدان با بطری و ساخت گلدان با لامپ می توانید از این لینک ها دیدن کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *