دسته ها
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲

مصرف انواع قرص برای دندان درد

 • حکیمه فهیمی
 • ۴ شهریور ۱۴۰۱
 • ۰

اگر دندان درد دارید؛ احتمالا اولین راه حلی که به ذهن شما می رسد، استفاده از قرص های مسکن می باشد. با این مطلب همراه ما باشید تا با انواع قرص برای دندان درد آشنا شوید.

اولین راه حلی که هنگام بروز دندان درد به ذهن هر فردی می رسد استفاده از یک مسکن قوی می باشد تا از شر درد آزاردهنده دندان راحت شود. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع قرص برای دندان درد آشنا نماییم. با ما همراه باشید.

آشنایی با انواع قرص برای دندان درد

درد دندان؛ یکی از بدترین دردهایی است که ممکن است هر فردی در هر ساعت از شبانه روز با آن روبرو شود. این نوع درد ، عموما دردی است که درون یا اطراف دندان حس شده و از درون دندان یا اطراف لثه و استخوان ناشی می شود. درد مذکور می تواند ثابت یا متناوب بوده و به طور خود به خود یا به علت یک عامل محرک خارجی ایجاد شود.

نادیده گرفتن درد دندانی که در طی مواقعی مانند غذا خوردن یا  خوابیدن حس می شود، حقیقتا دشوار است و باید نسبت به علت این درد و درمان آن سریعا اقدام کرد. معمولا دندان درد با درد داخلی و اطراف دندان آغاز می شود. بیشتر درد دندانی از لثه و استخوان یا خود دندان بروز می کنند.

به این ترتیب اگر با مشکل دندان درد شدید روبرو هستید بهترین راهکار مراجعه به دندانپزشکی است. البته می توان جهت تسکین درد از انواع قرص ضد درد دندان نیز کمک گرفت. در صورت بروز این مشکل، نخستین راه حلی که به ذهن هر فرد می رسد، استفاده از مسکن قوی دندان درد است. ولی این که در چه زمانی از چه مسکنی باید استفاده شود، سوالی است که ممکن است در ذهن هر فردی ایجاد شود. از این رو در این مطلب قصد داریم شما را با انواع قرص برای دندان درد آشنا نماییم.

۱. ایبوپروفن

یکی از بهترین داروها جهت تسکین درد دندان ایبوپروفن است که می تواند درد شدید دندان را تا حد زیادی کاهش دهد. ایبوپروفن از جمله داروهای قوی است که درد دندان را از بین می برد و بهتر است حتی الامکان توسط یک دندانپزشک پس از معاینه دندان مورد مصرف قرار گیرد.

 • آرون گروپس
 • مبل و میز

این نوع مسکن در دو دوز ۲۰۰ و ۴۰۰ میلی گرمی وجود دارد. البته افرادی که دچار خونریزی یا مشکلات قلبی می باشند، نباید از این دارو استفاده کنند. شایان ذکر است این دارو بدون نسخه نیز از داروخانه ها قابل تهیه می باشد و در صورتی که منع مصرفی مانند خونریزی گوارشی، آسم، مشکلات قلبی مثل بای پس و حساسیت دارویی شناخته شده به این دارو نداشته باشید، می توانید از آن برای درد دندان کمک بگیرید.

می توان گفت ایبوپروفن جزو بهترین و در دسترس ترین داروهای مسکن جهت درمان دندان درد می باشد. این دارو به تنهایی می تواند درد دندان را تسکین داده و نیاز به هر مسکن دیگری را از بین ببرد. در برخی کشورها علاوه بر دوزهای اشاره شده برای ایبوپروفن دوز ۸۰۰ میلی گرم نیز وجود دارد.

این مسکن یک نوع ژلاتینی هم دارد که جذب آن برای سیستم گوارش را راحت تر می کند. در ضمن نوعی از این دارو به اسم کتوپروفن نیز وجود دارد که تاثیر زیادی در تسکین درد دندان داشته ولی به طور عمومی در داروخانه های کشور در دسترس نیست و باید با نسخه پزشک آن را تهیه کرد.

۲. استامینوفن

استامینوفن نیز از قرص های بسیار قوی در تسکین درد دندان محسوب می شود که می توان آن را مورد مصرف قرار داد. البته بهتر است قرص های تسکین دهنده درد دندان توسط پزشک و با توجه به شرایط بیمار تجویز گردد. این قرص ضد درد در دنیا به اسم پراکتومال شناخته می شود. استامینوفن خاصیت ضد التهابی نداشته و معمولا در ترکیب با دیگر داروهای ضد درد تجویز می گردد.

این دارو می تواند تسکین دهنده ای عالی برای خانم های باردار در مراحل مختلف بارداری محسوب شود. البته زیاده روی در مصرف این مسکن و مصرف بیش از دوز مجاز دارو، مشکلات کبدی جدی  را به دنبال دارد. قابل ذکر است استامینوفن برای دردهای خفیف تا متوسط دندان درد موثر است که به شکل قرص های ۳۲۵ و ۵۰۰ میلی گرمی موجود است.

۳. ژلوفن

ژلوفن از مسکن های غیر کورتونی و از خانواده ایبوپروفن بوده که در موارد بسیار جهت تسکین درد استفاده می شود. معمولا درد دندان با مصرف این قرص ژلاتینی یا کپسول رفع می شود. علاوه بر این از ژلوفن در تسکین دردهایی مانند درد مفاصل، درد استخوان، تب، دردهای دوران پریودی، نقرس و … نیز استفاده می شود. ژلوفن به صورت کپسول یا قرص ژلاتینی در داروخانه ها با دوز ۲۰۰ یا ۴۰۰ موجود می باشد.

۴. آنتی بیوتیک ها

افرادی که از درد دندان رنج می برند می توانند از آنتی بیوتیک ها نیز استفاده کنند ولی پیش از مصرف دارو باید شرایط بیمار به طور کامل بررسی شود و بعد بیمار از آنتی بیوتیک تجویز شده استفاده کنند. البته آنتی بیوتیک ها در گروه مسکن های قوی دندان درد قرار نمی گیرند.

برخی افراد به تصور این که عامل دندان درد را عفونت می دانند، شروع به مصرف آنتی بیوتیک می کنند. در حالی که آنتی بیوتیک به تنهایی در کاهش درد دندان موثر نیست. این دارو را تنها در مواقع تب و تورم دندان می توان در جهت کنترل علائم مورد استفاده قرار دارد. آنتی بیوتیکی مانند آموکسی سیلین اثر ضد درد دندان ندارد.

۵. آسپرین

به طور معمول قرص آسپرین در دوزهای مختلفی وجود دارد که می تواند در کاهش درد دندان در مدت تقریبا کوتاهی کمک نماید. این دارو باید توسط پزشک تجویز شود و دقت کنید که از مصرف دارو در تعداد زیاد اکیدا باید خودداری شود. چرا که این دارو به نوعی رقیق کننده خون محسوب می شود.

جهت تسکین دردهای خفیف دندانی، قرص آسپرین می تواند داروی مناسبی باشد. ولی به علت ضعیف بودن دوز آن، این دارو به هیچ وجه به عنوان مسکن قوی دندان درد در دندانپزشکی استفاده نمی شود. ضمنا از آنجا که آسپرین سبب رقیق شدن خون می شود، افرادی که مشکلاتی مانند زخم های گوارشی و خونریزی دارند نباید از این قرص استفاده کنند.

۶. مفنامیک اسید

مفنامیک اسید در گروه داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی جای می گیرد. این دارو جهت تسکین دردهایی مانند درد دندان، درد عضلانی، درد ناشی از پریودی، سردرد و … مورد استفاده واقع می شود. و فقط درد و التهاب را کاهش می دهد و در درمان بیماری تاثیری ندارد.

باید اشاره کرد برخی افراد تصور می کنند مفنامیک اسید نوعی چرک خشک کن است که عفونت دندانی را از بین می برد. و رفع درد دندان را به برطرف شدن عفونت دندان مرتبط می دانند. در حالی که این برداشت ؛صحیح نیست.

۷. نوافن و دیگر داروهای ترکیبی ضد درد

نوافن قرص تسکین دهنده قوی دندان درد می باشد که ترکیبی از ایبوپروفن، استامینوفن و کافئین می باشد. اگرچه داروهای ترکیبی در تسکین درد دندان موثر هستند ولی در مصرف آن ها باید احتیاط کرد. زیرا احتمال آلرژی یا عوارض ناخواسته با افزایش تعداد ترکیب های دارو بیشتر می شود.

شایان ذکر است این داروهای ترکیبی با اسامی تجاری مانند نوافن، آسیفن، مگافن و … عرضه می شوند اما اغلب ترکیبات یکسانی دارند. ترکیب استامینوفن و کدئین نیز در داروخانه ها وجود دارد که می توان بدون نسخه نیز آن را تهیه کرد. در سایر کشورها، داروهای ترکیبی ضد درد متنوعی که حاوی اکسی کدون ( مخدر ضد درد) می باشند نیز وجود دارد.

داروهای ترکیبی به علت این که ترکیبی از چند مسکن قوی می باشند، در کاهش درد دندان موثر واقع شده و در زمان کمتری درد را تسکین می دهند. ولی توجه داشته باشید که این یک درمان دائمی نبوده و با این داروها تنها می توانید مدت زمان کوتاهی درد دندان را از بین ببرید.

۸. دگزامتازون

دگزامتازون دارویی از خانواده کورتون ها می باشد که اثر ضد التهابی دارد. این دارو درد دندان را به واسطه خاصیت ضد التهابی اش تسکین داده ولی به علت عوارض کورتون ها یا کورتیکو استروئیدها همانند پوکی استخوان، افزایش قند خون و افزایش وزن دگزامتازون انتخاب دندانپزشکان نمی باشد.

جهت درمان درد دندان اول از دیگر داروهای دندان درد که در بالا به آن ها اشاره شد کمک بگیرید و در صورت عدم بهبودی به دندانپزشکی مراجعه نمایید. تصمیم گیری در مورد تجویز یا عدم تجویز دگزامتازون را بر عهده دندانپزشک بگذارید.

علت دندان درد

دندان درد به علتهای مختلفی روی می دهد از این رو برخی مواقع درد آن ثابت و در مواردی خود بخود از بین می رود. برخی دردها نیز به علت استرس و عوامل عصبی ایجاد می شوند. ناگفته نماند علائم، شدت و تظاهر دندان درد متفاوت است. نکته جالب این که علت بعضی دندان دردها می تواند به دندان مربوط نباشد. مشکلاتی مانند سردردهای میگرنی، درد عضلانی، سینوزیت و حتی در موارد نادر سکته قلبی هم می توانند درد دندان را موجب شوند. در حالی که منشا درد قسمت دیگری از بدن است.

و فرد درد را به صورت دندان درد حس می کند. اما گر علت دندان درد پوسیدگی دندان و مشکلات مرتبط با آن است، باید نسبت به رفع آن اقدام کرد. احتمالا هر فردی تا امروز یک بار دندان درد عصبی و سختی های ناشی از آن را تجربه کرده است. این درد آزار دهنده ، لذت خوردن خوراکی ها و غذاهای خوشمزه را هم با تلخی همراه می سازد.

به طور کلی درد دندان به علت بروز التهاب در بخش مرکزی دندان که به آن پالپ اطلاق می شود، روی می دهد. پالپ هسته دندان بوده که در آن پایانه های عصبی حضور دارند. پالپ نسبت به درد خیلی حساس است. التهاب پالپ که به آن پالپیت اطلاق می شود، ممکن است به علت عوامل زیر روی دهد:

 • عفونت
 • پوسیدگی دندان
 • ضربه دیدن دندان
 • کنده شدن دندان
 • ترک خوردن یا شکستن دندان
 • آسیب نواحی مجاور دندان مثل سینوس ها یا حتی دورتر
 • آسیب های مفصل فک

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *