دسته ها
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱

خطرناک ترین مورچه جهان با نیش قوی و سمی

 • حکیمه فهیمی
 • ۲۶ مرداد ۱۴۰۱
 • ۰

بعضی مورچه های روی کره زمین دارای قدرت باورنکردنی بوده و قادر به کشتن حیوانات دیگر می باشند. در این مطلب با ۱۱ نوع از مورچه هایی که خطرناک ترین مورچه جهان شناخته می شوند، آشنا می شوید.

تاکنون گونه های زیادی از مورچه روی زمین شناخته شده است که برخی از آن ها بی خطر بوده و برخی با یک گزش می توانند حتی منجر به مرگ انسان گردند. از این رو اگر علاقمند هستید تا با خطرناک ترین مورچه جهان آشنا شوید با این مطلب همراه ما باشید.

آشنایی با خطرناک ترین مورچه جهان

بعضی از مورچه ها روی کره زمین چنان قدرتی باورنکردنی دارند که حتی می توانند با یک گزش سبب مرگ حیوانات و حتی انسان ها شوند. در ادامه شما را با خطرناک ترین مورچه جهان آشنا خواهیم ساخت. این مورچه ها عمدتا نژاد اروپایی داشته و به پرده بالان در میان حشرات و زنبورهای انگلیسی مرتبط می شوند.

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

مورچه ها تقریبا ۱۴۰ میلیون سال قبل شبیه به زنبورها زندگی می کردند و در حال حاضر بالغ بر ۱۲۵۰۰ گونه از آن ها در جهان شناسایی شده است. این مورچه ها در مکان هایی زیست دارند که ممکن است یک دسته میلیونی از آن ها تجمع کرده باشند. مورچه ها حشرات اقلیمی بوده که می توانند از خود در مقابل حملاتی مانند خورده شدن توسط حشرات دیگر محافظت نمایند.

گاه مورچه ها را در اطراف محل زندگی خود مشاهده می کنید اما اغلب به آن ها توجه نمی کنید. زیرا گزش مورچه های معمولی خطری به دنبال ندارد. ولی همه حیوانات دارای گونه های خطرناک نیز می باشند که بعضی از آن ها برای انسان یا گون های دیگر خطرساز هستند. در این بین مورچه ها نیز دارای انواع خطرناکی می باشند. و می توانند هر چیزی سر راهشان باشد را نابود کنند.

به این ترتیب برخی از خطرناک ترین مورچه ها روی زمین، می توانند حیوانات دیگر را از بین ببرند. برای آشنایی با این مورچه های خطرناک و عجیب با ادامه مطلب همراه ما باشید.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

۱. مورچه ارتشی

مورچه ارتشی که به آن یغماگر نیز اطلاق می شود ، مورچه درنده ای است که برای انسان بسیار ضرر دارد. این مورچه لانه دائمی نداشته و تمایل دارد از یک مکان به مکان دیگری مهاجرت نماید و به غذا پیدا کند. مورچه ارتشی قادر است بدون سرپرست و بدون کمک و به تنهایی طعمه را شکار کند.

۲. مورچه آتشین

این مورچه ها نام بیشتر از دویست گونه مورچه متعلق به تیره سولنوپسیس می باشند. این مورچه خطرناک ترین  و دردناک ترین نیش را در میان سایر مورچه های جهان دارد. بعضی از گونه های مورچه آتشین به عنوان مورچه های حریق گرمسیری، مورچه قرمز و مورچه زنجبیل نیز شناخته می شوند.

نیش مورچه آتشین آزار دهنده بوده و با احساس سوزش و کهیر مشخص می گردد. برجستگی های کهیر این نوع مورچه می تواند در عرض ۳۶ ساعت به شکل جوش درآید و در صورت خراشیده شدن، ممکن است آلوده باشد. این مورچه می تواند حیوانات کوچک را از بین ببرد.

بعضی افراد به سم این مورچه حساسیت پیدا کرده و در صورت عدم درمان در طولانی مدت ممکن است به آنافیلاکسی دچار شوند. نیش این مورچه همانند آتش ، سوزاننده بوده و گونه مورچه حرارتی نیش به شدت دردناکی داشته و باید به محض گزش، سریعا به پزشک مراجعه شود.

از علائم مهم نیش مورچه آتشین می توان به تورم، قرمزی، تحریک یا خارش پوست، و اختلال در تکلم اشاره نمود. قابل ذکر است اگر فردی در معرض نیش دسته جمعی این مورچه قرار بگیرد، می تواند مرگبار باشد. زهر مورچه حاوی آلکالوئید است. مورچه آتشین بسیار تهاجمی بوده و جزو مهم ترین و خطرناک ترین مورچه های جهان محسوب می شود.

این گونه از مورچه ها در نواحی جنوبی کشورمان وجود دارند. برای از بین بردن این مورچه های خطرناک باید از سم ضد مورچه قوی استفاده کرد.

۳. مورچه فشنگی

به این نوع مورچه، مورچه گلوله زن نیز اطلاق می شود. به علت نیش خطرناکی که دارد، مورچه فشنگی نامیده شده است. نیش این مورچه بالاتر از شاخص درد نیش اشمیت جای دارد و بیشتر افراد گزش آن را با اصابت گلوله قیاس کرده اند. نیش مورچه فشنگی موجی از دردهای ضربان دار و سوزاننده را به وجود می آورد که به مدت یک شبانه روز بی وقفه ادامه دارد.

بعضی از علائم مرتبط با نیش مورچه فشنگی می توان به ورم، لنفادنوپاتی و وجود خون تازه در مدفوع قربانی اشاره کرد. این مورچه حدود ۳.۴ سانتی متر طول داشته و  به رنگ سیاه مایل به قرمز و فاقد بال است. مورچه فشنگی وحشی نیست ولی هنگام دفاع از لانه می تواند خطرناک شود. این مورچه در سراسر امریکای جنوبی و مرکزی بخصوص نواحی مرطوب و گرمسیری پیدا می شود.

۴. مورچه بولداگ

در رکوردهای گینس، مورچه بولداگ جزو خطرناک ترین مورچه جهان ثبت شده است. میرمشیا، که به مورچه بولداگ معروف است یکی از سره های بزرگ مورچه ها بوده که شامل ۹۳ گونه است و به صورت گسترده در استرالیا پیدا می شوند. این مورچه ها خیلی عظیم و طولی حدود ۰.۴ سانتی متر دارند و بسیار هوشیار هستند.

مورچه بولداگ فک پایینی بلند و باریکی داشته و دارای چشم هایی درست و نیش پر از زهر است. این مورچه حس بینایی خوبی دارد و می تواند فرد متجاوز را به فاصله کافی از کلنی هایش دور نماید. بیشتر گونه های این مورچه روی شکم یا سر خود به رنگ نارنجی یا قرمز روشن هستند. این مورچه از سال ۱۹۸۸ تا کنون سه کشته بر جای گذاشته است.

زهر مورچه بولداگ به حدی قوی است که از نظر درد برای انسان در مرتبه دوم قرار دارد. این درد می تواند چند دقیقه ای ادامه یابد. اساسا بیان شده درد نیش مورچه بولداگ شدید و بدون سوزش می باشد. این مورچه به عنوان خطرناک ترین مورچه جهان می تواند در صورت بروز هر نوع اختلالی در لانه اش، مسافتی تا چند سانتی متر را بپرد.

شواهد حاکی از آن است که زهر مورچه می تواند برای مدت طولانی آزاردهنده بوده و حتی پرندگان و حیوانات نیز باید از مورچه بولداگ دور نگه داشته شوند.

۵. مورچه جک جامپر یا جک جهنده

مورچه جک جامپر به که عنوان جک جهنده نیز شناخته می شود، مورچه ای سمی و بومی استرالیا است. این مورچه بزرگتر بوده و طول ملکه آن حدود ۱.۶۰ و طول نر ۱.۱۹ سانتی متر می باشد. مورچه جهنده می تواند در مسیرهای طولانی پریده وبا تزریق زهر طعمه های خود را از بین ببرد.

نیش این مورچه ممکن است یک واکنش موضعی خفیف در انسان به وجود آورد. مواجه شدن با مورچه جک جهنده می تواند خطرناک باشد. نیش این مورچه مشابه نیش عقرب است و برای بعضی افراد همانند کابوس می باشد. حتی می توان گفت جک جهنده ظاهری شبیه عقرب کوچک دارد.

این مورچه در سال های ۱۹۸۰-۲۰۰۰ سبب مرگ چهار نفر شده است. هر چند فقط نیش این مورچه نتواند انسان را از بین ببرید ولی مطابق تحقیقات، نیش مورچه مذکور به حدی سمی است که به احتمال قوی تعدادی از این نیش ها می توانند یک انسان بالغ را از بین ببرد.

زهر مورچه جک جهنده با علائمی مانند آلرژی، افزایش ضربان قلب، ضعف در سیستم ایمنی و کاهش فشار خون همراه شود.

۶. مورچه دروگر فلوریدا

مورچه دروگر یا هاروست فلوریدا گون های از مورچه ها می باشد که دانه را جمع آوری کرده و از جنس خرمن برداران است. این مورچه بومی بیابان های امریکای شمالی، جنوبی و مرکزی بوده و تهاجمی نیست. اما می تواند نیش کوچکی به طعمه زده که در بین سایر مورچه ها دردناک ترین می باشد.

این درد می تواند با بروز تورم در اثر پخش شدن زهر توسط کانال های لنفاوی شخص، در طولانی مدت ادامه پیدا کند. از نظر ظاهری همه گونه های مورچه دروگر دارای بدن مودار یا پرزدار می باشند.. علیرغم این ساختار پرزدار، مورچه ها را در جمع آوری ذرات ریز شن و ماسه و دانه در سطوح صاف شنی کمک می رساند.

توصیه می شود هرگز این مورچه ها را نادیده نگیرید. زهر نیش این مورچه در نیش مار کبرا و نیش زنبور عسل غربی پیدا شده است. در ضمن این زهر یک مکانیزم دفاعی برای کشتن حیواناتی مثل مارمولک شاخدار می باشد. مورچه دروگر می تواند سلامت انسان را نیز به خطر بیندازد.

۷. مورچه سیافو

مورچه سیافو به عنوان مورچه های راننده هم شناخته می شوند. این مورچه در شرق و مرکز افریقا دیده می شود. که برای سلامت انسان، خیلی خطرناک است. مورچه سیافو آرواره ای قدرتمند داشته که می تواند در مدت چند ثانیه، شکارش را از بین ببرد. همچنین مورچه های کارگر این گونه نسبت به مورچه ای دیگر کلونی، قوی تر هستند.

مورچه کارگر سیافو آرواره قوی تر و بزرگتری داشته و توان گزش دارد. گزش این مورچه خیلی دردناک گزارش شده است. در ضمن هر لانه این مورچه دارای ۲۰ میلیون مورچه می باشد.

۸. مورچه پونی

این مورچه که به عنوان مورچه سبز نیز شناخته می شود. یکی از وحشتناک ترین و خطرناک ترین مورچه های جهان می باشد که در استرالیا پیدا می شود. این مورچه ها به علت ظاهر فلزی از بنفش تا سبز متغیر می باشند. مورچه سبز دارای نیش بسیار قوی بوده که خیلی دردناک است و دارای سمی می باشد که برای بروز شوک آنافیلاکتیک در افراد حساس کفایت می کند.

قابل ذکر است این مورچه علاوه بر خطرناک بودن برای انسان می تواند در از بین بردن آفاتی مانند موریانه و سوسک ها به کنترل آفات کشاورزی کمک نماید.

۹. مورچه درختی سبز

مورچه های درختی سبز به عنوان مورچه های بافنده هم شناخته می شوند. این مورچه ها در نواحی گرمسیری آسیا و استرالیا پیدا می شوند. مورچه درختی سبز در درختان زیست داشته و به علت رفتار لانه سازی شهرت دارد. چرا که با بافتن برگ های درختان و ایجاد یک کلنی لانه های خود را می سازند. هر کلنی از این مورچه ها بیشتر از ۵۰۰ هزار عضو دارد. این مورچه نیش نمی زند ولی دارای گزش دردناکی است.

۱۰. مورچه شاخدار آکاسیا

مورچه های شاخدار آکاسیا در اولین نگاه به زنبور شبیه هستند. و تنها تفاوت شان این است که برخلاف زنبور بال ندارند و آناتومی آن ها نیز متفاوت می باشد. اندازه و رنگ مورچه شاخدار آکاسیا بسیار شبیه زنبور بوده و نیش آن می تواند سبب افزایش ضربان قلب شده و خیلی دردناک است.

این مورچه به صورت عمده در کشورهای افریقایی مشاهده می شود و دارای مزایای زیادی می باشند که مهمترین آن درمان آسم و بهبود افسردگی های شدید است.

۱۱. مورچه گلوله ای

مورچه گلوله ای نیز دست کمی از مورچه بولداگ ندارد. اسم گلوله برای این مورچه به دلیل درد ناشی از نیش آن ها انتخاب شده چرا که نیش این مورچه دردی بالاتر از شلیک گلوله روی بدن انسان به وجود می آورد. در کشورهای هندوراس و پاراگوئه، مورچه گلوله ای نخستین مورچه در فهرست مورچه های با نیش دردناک جای دارد.

در ضمن این درد می تواند بیشتر از ۲۴ ساعت ادامه یابد. زهر موجود در نیش مورچه گلوله ای انتقال سیناپتیک را در سیستم عصبی مرکزی را متوقف می سازد.

از همراهی شما سپاسگزاریم. در صورت تمایل برای آشنایی با ترسناک ترین حیوانات و حیوانات سمی روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.