دسته ها
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱

جنگل راش با طبیعت رویایی و خیال انگیز

 • حکیمه فهیمی
 • ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
 • ۰

جنگل راش سنگده دارای درختانی به ارتفاع ۴۰ متر است و یکی از مقصدهای هیجان انگیز برای گردشگری و طبیعت گردی است. برای آشنایی با این جنگل با ما همراه باشید.

اگر دوست دارید پیاده روی خیال انگیز و راز آلودی را در جنگل تجربه کنید، جنگل های بکر سوادکوه به ویژه جنگل راش سنگده، انتخابی هیجان انگیز خواهد بود. این مطلب به معرفی جنگل راش و مسیر دسترسی به آن می پردازد.

آشنایی با جنگل راش یا جنگل مرسی سی

جنگل های بکر سواد کوه به ویژه جنگل راش سنگده، پیاده روی خیال انگیزی را رقم می زند. عبور از جاده های جنگلی و گذر از میان درختان سر به فلک کشیده و متراکم راش تجربه هیجان انگیزی خواهد بود. می توانید با قدم زدن در طبیعت دلنشین درختان راش ، تنفس هوای لطیف جنگل و آوای پرندگان خوش نغمه همه خستگی های ناشی از کار و فعالیت های روزمره را از یاد ببرید.

 • چکاد بام
 • بلیط کیش

در واقع این جنگل به منطقه ای چند هکتاری در دل جنگل های اطراف روستای سنگده اطلاق می شود و به زبان مازندرانی و محلی این منطقه مرسی سی نامیده شده که مرس همان درخت راش بوده و سی قید مکان می باشد. در نتیجه مرسی سی به منطقه ای پر از درخت راش است گفته می شود و به فارسی، جنگل راش شناخته می شود.

برای طرفداران فصل پاییز، این جنگل درختانی دارد که ارتفاع آن ها به ۴۰ متر نیز می رسد. یکی از بهترین مقصد های طبیعت گردی و گردشگری همین جنگل راش خواهد بود. در پای درختان راش، فرشی به رنگ زرد و سرخ پهن شده و تار و پودش از جنس برگ های پاییزی است.

درختان راش آن چنان بلند قامت هستند که گویی ستون آسمان هستند. وقتی جنگل در مه فرو می رود، حالتی خیال انگیز و راز آلود به خود می گیرد. سکوت جنگل چنان عمیق است که به نظر شکستن آن غیر ممکن است. راه پیمایی در این جنگل و تنفس هوای پر از لطافت آن، انسان را از همه چیز جدا کرده جز لذت بودن در چنین طبیعتی. چشم انداز این جنگل بکر و تاریخی همواره زیباست و در پاییز زیبایی آن به معنای واقعی خیره کننده خواهد بود.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

جنگل مرسی سی در کجا قرار دارد؟

این جنگل در استان مازندران و در بخش دودانگه شهر سازی و در نزدیکی روستای سنگده قرار داشته و جزو جاذبه های بکر طبیعت گردی و دیدنی سوادکوه به شمار می رود. فاصله زمانی سنگده تا تهران حدودا سه ساعت و سی دقیقه بوده و با ساری صد کیلومتری فاصله دارد. و فاصله آن تا نزدیکترین روستا یعنی سنگده تقریبا ۱۰ کیلومتر است.

حال سوال اینجاست که چرا تنها درخت راش؟ آیا فقط در این منطقه و روستای سنگده درخت راش وجود دارد؟ در پاسخ باید گفت که تنوع درختی و گیاهی جنگل های اطراف روستای سنگده که جزئی از جنگل های هیرکانی شمال کشور به شمار می رود، بالا بوده و درخت راش نیز یکی از انواع درختانی است که در ارتفاعات ۱۵۰۰-۲۰۰۰ متر؛ بیشترین رشد و فراوانی را دارد.

در جنگل های اطراف روستای سنگده با افزایش ارتفاع و نزدیک شدن به دامنه خط الراس قله های نروخرو به تعداد درختان راش اضافه می شود. جنگل مرسی سی، منطقه ای چند هکتاری در پایین دست دامنه دیواره زرجو و دشت بندین می باشد که همه درختانی که در آن رویش یافته اند، راش می باشند و به شکل عجیب و باورنکردنی مرتب و منظم در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

مسیر دسترسی به جنگل مرسی سی

از تهران به جاده فیروزکوه وارد شوید. بعد ز عبور از فیروزکوه مسیرتان را به سمت ورسک، ارفع ده و شورمست ادامه بدهید. پس از شهرک صنعتی شورمست و قبل از پمپ بنزین در سمت راست شما یک پمپ بنزین قرار دارد که باید وارد آن گردید. مسیر را ادامه داده و با گذر ار لمرز به فلورد می رسید.

در ابتدای جاده خانقاه پی یا خنوا باید به طرف چپ بپیچید. مسیر اصلی را ادامه داده و بعد از قهوه خانه رنجبر به وزملا و سنگده خواهید رسید. مسیر جنگلی و کوهستانی رسیدن به روستای سنگده (دقیقا مانند خود روستا)، زیبا و غنی و بسیار مفرح است. از روستا تا اول مسیر پیاده روی در جنگل مرسی سی، جاده خاکی است که می توان برای پیمودنش از ماشین های محلی کمک بگیرید.

در مسیر پیاده روی ، درختان برافراشته راش را مشاهده خواهید کرد که با آرایشی منظم در کنار یکدیگر به صف ایستانده اند. پای درختان نیز پر از برگ های سرخ و زرد پاییزی بوده که منظره ای دلنشین و رنگارنگ پیش روی شما می گذارد که وصف نشدنی است.

*قابل ذکر است در محدوده جنگل مرسی سی امکانات خاصی لحاظ نشده است. از این رو توصیه می شود قبل از سفر یا در روستای سنگده مایحتاج خود را تهیه نموده و برای سایر نیازهای تان مانند آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی و .. تدبیر لازم را داشته باشید.

طبیعت جنگل مرسی سی و تفریحات آن

جنگل مجموعه ای است  از درختان، درختچه ها، پوشش گیاهی، جانوران مختلف به همراه عوامل غیر طبیعی مانند خاک، آب و … که زیستگاه مشخص و معینی را به وجود آورده اند. در جنگل طبیعی به طور معمول درختان کوچک و بزرگ و تنومند به شکل نامنظم رویش یافته اند و علف های خودرو فراوان می باشند.

پوشش گیاهی جنگل به دلیل تبخیر و تعرق در یک محیط سبب تعدیل آب و هوا و ایجاد باران می شود. تقریبا منشاء سه درصد باران کره زمین ؛ جنگل ها هستند. درختان جنگل مرسی سی، بخشی از جنگل باستانی هیرکانی بوده که عمر آن به دوره ژوراسیک و حدود ۴۰ میلیون سال قبل باز می گردد.

* اسم باستانی این منطقه هیرکانیا(سرزمین گرگ ها) بوده و از این جهت به آن جنگل های هیرکانی گفته می شود.

جنگل مرسی سی برای افراد با سلیقه های مختلف می تواند روز خاطره انگیزی را رقم زند. از تفریحات این طبیعت دوست داشتنی می توان به پیاده روی و راه پیمایی خیال انگیز، دوچرخه سواری تکی یا گروهی، جنگل نوردی بین درختان تنومند راش، عکاسی از طبیعت بکر به ویژه طبیعت پاییزه زده راش، لذت دورهمی و پیک نیک در جنگل اشاره کرد.

درخت راش

چوب راش که در جنگل های ایران به وفور پیدا می شود در موارد متعددی از جمله امور ساختمانی ، ساخت وسایل و … مورد استفاده واقع می شود. درخت راش در جلگه تقریبا نایاب می باشد ولی در جنگل راش و در ارتفاعات کوهستان ها فراوان وجود دارد. در مازندران و گیلان در ارتفاعات بالای دو هزار متر از سطح دریا، جنگل خالص آن دیده می شود.

راش درختی سایه پسند بوده به این ترتیب دارای شاخ و برگ فراوانی هم می باشد. نهال جوان این درخت در برابر سرمای شدید سریعا آسیب می بیند. بخصوص سرمای بهاره برگ های آن را از بین می برد. گرمای زیاد هم برای این درخت زیان آور است. درخت راش در مناطق سرد رشد خوبی ندارد اما در نواحی گرم تا حدودی رشد بهتری دارد.

این درخت ریشه های سطحی داشته و برای جنگل های با خاک کم ضخامت و آهکی مناسب می باشد. درخت راش در فضای باز از ۴۰-۵۰ سالگی به بار می نشیند ولی در جنگل های انبوه از ۶۰-۸۰ سالگی بار می دهد. در خاک های خوب هر ۵- ۶ سال یک مرتبه و در آب و هوای ناسازگار هر ۱۵ سال یک بار میوه زیادی می دهد.

میوه درخت راش ۵-۷ درصد روغن داشته و ارتفاع تنه درخت راش خیلی زیاد می شود و گاه به ۳۵ متر و قطر ۱.۵ متر هم می رسد. عمر این درخت را بین ۲۰۰-۲۵۰ سال تخمین زده اند. چوب آن برای ساختن درب و پنجره، تراورس راه آهن، میز و صندلی، مبل، صندوق و … مورد استفاده قرار می گیرد و از سایر چوب ها مصرف بیشتری دارد. از سلولز درخت راش نیز پارچه های ابریشمی لطیفی تهیه می شود. زغال این درخت نیز مرغوب می باشد.

جاذبه های نزدیک جنگل مرسی سی

در نزدیکی این جنگل برخی از جاذبه های دیدنی استان مازندران و جاذبه های طبیعت گردی حضور دارند که از بین آن ها می توان به جنگل ارفع ده، دریاچه شورمست، سایت ستاره نگری آلادشت اشاره نمود. در صورتی که فرصت کافی دارید پیشنهاد می شود از این جاذبه ها هم بازدید نمایید.

اقامت در سفر به جنگل مرسی سی

برای سفر به این جنگل در صورتی که قصد اقامت شبانه داشته باشید دو راه پیش روی شما است. یکی کمپینگ بوده که فقط به افراد با تجربه توصیه می شود. برای این منظور حتما وسایل کمپنیگ از جمله چادر، کیسه خواب، مواد غذایی خشک، جعبه کمک های اولیه و سایر لوازم مورد نیاز را همراه داشته باشید. راه دوم، اقامت در اقامت گاه های بوم گردی و خانه های روستایی می باشد.

بهترین تایم بازدید از جنگل مرسی سی

پیشنهاد می شود از اواخر فروردین تا اوایل دی در فرصت مناسبی سفر به این جنگل را انتخاب کنید. برگ ریزان درختهای راش به خصوص در پاییز، زیبایی خاصی را ایجاد می کند که قطعا از دیدن آن لذت خواهید برد. در زمستان دسترسی اندکی دشوار است و به تجهیزات خاصی نیاز است.

از همراهی شما با این مطلب سپاسگزاریم. همچنین پیشنهاد می شود در صورت تمایل برای آشنایی با جنگل دو هزار و سه هزار تنکابن و جنگل رودبارک سمنان روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.