دسته ها
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱

قلعه سارویه اصفهان و پیشینه تاریخی این بنا

 • سمیه نیک فرجام
 • ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
 • ۰

قلعه سارویه یکی از قلعه های تاریخی و باستانی در شهر زیبای اصفهان می باشد. این قلعه متعلق به دوره های بسیار تاریخی است و در گذشته یک کتابخانه بوده که در حمله اعراب تخریب شده است.

همه ما اصفهان را بهشتی گمشده می دانیم که از جذابیت های تاریخی و باستانی بسیاری برخوردار است. در سفر به این شهر تجربه های متفاوتی همراه شما خواهد بود. این شهر قدیمی دارای یک قلعه تاریخی و دیدنی با نام قلعه سارویه می باشد که در این بخش ویژگی های مهمی از آن را می شناسید.

قلعه سارویه

معرفی قلعه سارویه

در یکی از خیابان های معروف این شهر زیبا که البته ویژه طبقه مرفه جامعه بوده و دارای زمین هایی ارزشمند و گران قیمت است، تپه ای باستانی قرار دارد. وسعت این تپه ها ۱۲ هکتار بوده و از آن با عنوان این قلعه یاد می شود. در گذشته این بنا یکی از کتابخانه های قدیمی بوده است. طبق روایت ها در این محل کتاب های نفیس و ارزشمندی نگهداری می شده اند.

 • چکاد بام
 • بلیط کیش

منطقه سارویه

این قلعه که با عنوان تپه های اشرف و کهن دژ نیز شناخته می شود، از اهمیت تاریخی بالایی برخوردار هستند. این قلعه یکی از مکان های تاریخی شهر بوده و طبق بررسی های یونسکو قدمت آن به ۷۰۰۰ سال پیش باز می گردد. این دژ در روایت ها و داستان های اساطیری متعددی نیز مورد توجه بوده است. این بنا امروزه یکی از دیدنی های اصفهان می باشد.

کتابخانه سارویه

پیشینه تاریخ قلعه:

این قلعه در حدود ۱۴۰۰ سال پیش یکی از کتابخانه های بزرگی بوده که در آن کتاب های علمی نگهداری می شده اند. این کتابخانه سال ها بعد مورد حمله اعراب قرار گرفته است. این بنا همچنین در آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

بنای سارویه

بنای قلعه سارویه در نزدیکی زاینده رود قرار داشته و مسیر دسترسی به آن ساده است. برخی از تحقیقات باستان شناسی نشان داده این بنا به زمان تهمورت سومین پادشاه پیشدادی باز می گردد. دژ این بنا نیز در زمان حمله اعراب نابود شده است.

معماری قلعه:

بخش جذاب این سازه را معماری های نفیس و ارزشمند آن شکل می دهند. عظمت معماری این سازه همانند زمان مصریان می دانند. این دژ به قدری از معماری بالا برخوردار بوده که برای محققان اهمیت زیادی داشته است. این بنا در دوره های تاریخی مختلف نیز تغییر شکل داده و نمی توان گفت که تنها متعلق به یک دوره می باشد. برخی دیگر از یافته ها نیز نشان داده این بنا در زمان ساسانیان ساخته شده است.

بازدید از سارویه

از مهم ترین مصالحی که در این سازه به کار رفته شده است، می توان به گچ و سنگ اشاره نمود. در این بنا سفال هایی از زمان قدیم نیز مشاهده شده است. کاوش های باستانی بر روی این سازه ها بسیار طولانی بوده و البته هر یک از اهمیت خاص خود برخوردار می باشند. شما علاقه مندان برای بازدید از این سازه باستانی برای عموم افراد آزاد بوده و همه روزه از آن بازدید خواهی کرد. در معرفی مکان های دیدنی اصفهان از این قلعه نیز نام برده شده است.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.