دسته ها
جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱

درمان قفل شدن فک و نشانه های بروز این مشکل

 • شقایق ایران دوست
 • ۲۱ مرداد ۱۴۰۱
 • ۰

در این مطلب شما را با درمان قفل شدن فک آشنا خواهیم کرد و علل ایجاد این مشکل را برای شما خواهیم گفت تا بتوانید با استفاده از ترفندهایی را که بیان می کنیم جلوی ایجاد این بیماری را بگیرید.

قفل شدن فک یکی از مشکلاتی است که ممکن است برای هر فردی ایجاد گردد و دارای یک سری از نشانه های بسیار متفاوت می باشد و شما می توانید به راحتی این مورد را تشخیص بدهید. در ادامه علاوه بر تمامی نشانه های این مشکل درمان قفل شدن فک را برای شما بررسی می کنیم و یک سری از روش های ساده و کم هزینه را به شما خواهیم گفت.

درمان قفل شدن فک

 • بلیط کیش
 • چکاد بام

درمان قفل شدن فک و علل آن

در برخی از مواقع زمانی که دهان خود را کمی باز می کنید ممکن است در بخش پایینی دهان خود درد داشته باشید.  این درد در بسیاری از موارد تا جایی پیشرفت می کند که شما نمی توانید دهان خود را تکان داده و درد های  بسیار شدیدی را احساس می کنید. البته این مشکل همین جا تمام نمی شود ولی با این حال درد در فک باعث می شود یک سری اختلال های دیگری نیز مانند درد در سر و گردن، دردهای شدید در ناحیه گوش و درد در صورت را ایجاد نماید. قفل شدن فک یکی از مشکلاتی می باشد که فرد در باز و بسته کردن دهان خود ناتوان خواهد شد و مشکلاتی شدید برایش ایجاد می شود.

علت های قفل شدن فک

فک دارای مفصلی خالص و لولایی می باشد. این مفصل در برخی از شرایط قفل می شود و باز و بسته شدن دهان را برای فرد سخت خواهد کرد. یک سری دلایلی برای این مشکل وجود دارد که تمامی آن ها را به صورت کامل برای شما مورد بررسی قرار خواهیم داد.

جویدن آدامس بیش از حد

یکی از دلیل هایی که می تواند منجر به قفل شدن فک گردد جویدن آدامس بیش از حد می باشد و اگر آدامس یا هر چیز دیگری را بیش از حد بجوید فشردگی شدید در فک پایینی ایجاد می شود و منجر به قفل شدن فک شما خواهد شد.

استرس

اضطراب و استرس می تواند عارضه های بسیار زیادی را در زندگی شما ایجاد کند از این رو زمانی که استرس دارید بیش از حد دهان خود و فکم های خود را روی یک دیگر فشار می دهید و این فشار می تواند منجر به قفل شدن فک گردد. در بسیاری از موارد در ابتدا این مورد را متوجه نمی شوید ولی بعد از مدتی ممکن است غذا خوردن و حرف زدن برایتان بسیار سخت باشد بنابراین اگر دیگران از دندان قروچه کردن شما شکایت دارند بهتر است از این مورد مطمئن شوید در غیر این صورت نمی توانید مشکلاتی که بعدا ایجاد می شود را به این راحتی ها مداوا نمایید.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

استرس باعث قفل شدن فک می شود.

اختلال های مفصل گیجگاهی

در این اختلال ها که به TMD شناخته می شوند مشکلاتی برای صورت و ماهیچه های آن و استخوان هایش ایجاد می شود. این اختلال می تواند به راحتی درد های بسیار شدیدی را در ناحیه های مختلف سر شما ایجاد کند و این درد ها معمولا در حین غذا خوردن بیشتر می باشد. در برخی از موارد ممکن است این دردها منجر به ایجاد ناشنوایی شدید نیز گردد.

روماتیسم مفصلی

روماتیسم یکی از مشکلاتی می باشد که برای مفاصل ایجاد می گردد. در واقع این بیماری خود ایمنی می باشد و بر روی تمامی مفاصل می تواند اثر داشته باشد. بسیاری از افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند به مرور دچار TMD می شوند و قفل شدن فک برای فرد ایجاد می شود و فرد به شدت درد را احساس می کند و نمی تواند به راحتی به فعالیت های خود ادامه دهد و این بیماری می تواند تا جایی پیشرفت نماید که قورت دادن آب دهان نیز برای فرد بسیار سخت خواهد بود.

بیماری استئوآرتریت

بیماری استئوآرتریت می تواند عملکرد های طبیعی استخوان های فک را مختل نماید و به آن ها آسیب های شدید و جبران ناپذیری را وارد خواهد کرد. این بیماری می تواند دردهایی را ایجاد نماید و در نهایت فرد دچار قفل شدن فک می شود. البته باید بدانید که این مورد بسیار نادر می باشد و معمولا علل های قبلی بیش تر از این مورد برای افراد رخ می دهد.

نشانه های فک قفل شده

نشانه های این مشکل

قفل شدن فک یک سری نشانه هایی را دارد که شما می توانید به راحتی آن ها را بشناسید و سریعا این مشکل را تشخیص داده و برای درمانش اقدام نمایید. در ادامه همه نشانه هایی که این مشکل برای شما ایجاد می کند را برایتان بررسی می کنیم.

قفل شدن فک پایین

از ساده ترین نشانه هایی که برای این مشکل وجود دارد می توان به قفل شدن فک پایینی اشاره کرد. فک بالایی ثابت بوده و فک پایین متحرک است بنابراین زمانی که فک شما قفل می شود فک پایینی به شکل باز یا بسته قرار می گیرد.

صدا دادن فک

زمانی که فک شما قفل می شود زمانی که دهان خود را باز یا بسته می کنید صداهایی را احساس می کنید و این صداها می تواند مانند ساییدگی باشد و معمولا با درد همراه است.

درد شدید

درد در گوش ها و سردرد یکی دیگر از عواملی می باشند که می توانند نشانه ای از این بیماری بوده و در نهایت شما می توانید این دو مورد را بنا بر قفل شدن فک بگذارید. در بسیاری از موارد این مشکل دیر تر تشخیص داده می شود زیرا بسیاری از پزشکان این دردها را مبنی بر عفونت گوش می گذارند و التهاب مفاصل را بررسی نمی کنند. در بسیاری از موارد در صبح ها این دردها بسیار بیش تر می باشد و زمانی که بیدار می شوید احساس کوفتگی و درد شدید خواهید داشت.

مشکل در حین خوردن غذا

درد های شدیدی که در حین خوردن غذا برای شما ایجاد می شود را می توان یکی از نشانه های قفل شدن فک در نظر گرفت زیرا در این حالت در دندان های بالایی و پایینی تغییراتی ایجاد می شود و این تغییرات می تواند مشکلاتی را با خود به همراه داشته باشد.

آسیب های شدید

بر اثر افتادن و ضرب دیدگی فک ممکن است این ناحیه قفل شود و شما حتی در حین حرف زدن نیز درد های بسیار شدید را احساس می کنید.

تشخیص و درمان فک قفل شده

تشخیص و درمان

بسیاری از بیماری ها هستند که با این بیماری دارای نشانه های یکسانی اند و برای تشخیص دقیق تر باید به پزشک مراجعه نمایید. در واقع دندان پزشک تمامی فک شما را بررسی می کند و سوابق پزشکی تان را نیز مورد بررسی قرار می دهد و با یک عکس رادیولوژی که برای فک داده می شود می تواند تمامی مشکلات این ناحیه را به درستی تشخیص داده و روش های درمانی را برایتان به کار بگیرد. در ادامه یک سری از روش هایی را برایتان بررسی می کنیم که می توانید با استفاده از آن ها به راحتی در خانه این مشکل را مداوا نمایید و هزینه های اضافی بابت این کار نپردازید. البته در شرایطی که این مشکل بسیار جدی باشد باید با جراحی آن را رفع نمایید و در غیر این صورت یکی از روش های زیر جواب می دهد و شما می توانید به درمان قفل شدن فک بپردازید.

کمپرس گرم

برای درمان این عارضه نیاز است تا اگر دچار کوفتگی می باشد قبل از هر کاری مقداری آن را ماساژ دهید و بعد کمپرس آب گرمک را در دو طرف فک قرار دهید و بگذارد در هر طرف ۱۰ الی ۱۵ دقیقه بماند. در واقع این کار باعث می شود تا التهاب های مفصلی کاهش پیدا کرده و فک شما از حالت قفل شدگی رها شود.

رعایت کردن در حین غذا خوردن

سعی کنید در حین غذا خوردن دهان خود را بیش از اندازه باز نکنید زیرا این کار می تواند منجر به ایجاد درد های شدید شده و مشکلاتی را برای شما ایجاد کند. بهترین راه برای غذا خوردن این است که تا مدتی از غذا های میکس شده استفاده کنید تا نیاز به جویدن نداشته باشید. خوردن سبزیجات خام و غذا های سخت را تا مدتی کنار بگذارید و زمانی که بهبود یافتید از این غذا ها استفاده نمایید. بسیاری از افراد از خوردن و جویدن یخ لذت می برند و باید بدانید زمانی که به این مشکل دچار هستید نباید اصلا یخ بجوید زیرا این کار منجر به درد های شدید تر در این ناحیه می شود و مشکلات دیگری برایتان ایجاد خواهد شد.

کمک گرفتن از محافظ دندان ها

اگر فکر می کنید که دندان قروچه دارید و در خواب دندان های خود را به هم کشیده و یا فشار شدید به آن ها وارد می کنید باید بدانید که یک سری از وسایل مراقبتی وجود دارد که شما نمی توانید به راحتی آن ها را از دارو خانه ها تهیه کرده و مورد استفاده قرار بدهید.

نماساژ فک راهی برای درمان قفل شدگی ها

ماساژ فک

زمانی که شما فک خود را برای درمان قفل شدن فک انجام می دهید این ناحیه از بدن تحریک می شود و کمک می کند تا عضلات فک شل شوند و همچنین آن ها را تقویت می کند. برای دریافت اطلاعات بیش تر از این نوع ماساژ ها می توانید از دندان پزشک کمک بگیرید.

استفاده از دارو

در بسیاری از شرایط این دردها به قدری شدید می باشد که برای درمانش باید از مسکن ها استفاده کنید. برای این کار باید از پزشک کمک بگیرید ولی شایع ترین مسکن هایی که در این موارد مورد استفاده قرار می گیرد ایبوپروفن و کدئین می باشد. البته برای باز شدن عضلات قفل شده ممکن است دز بسیار کمی از دارو های ضد افسردگی نیز تجویز گردد.

جراحی

با توجه به مشکلی که در دهان ایجاد می شود شما می توانید از روش های متفاوتی برای جراحی کمک بگیرید و این کار و انتخاب نوع درمان بستگی به تشخیص پزشک دارد. به صورت کلی شما می توانید از سه روش برای این کار استفاده کنید که این روش ها شامل آرتروسنتز، آرتروسکوپی و جراحی مفصل باز می باشد.

در نوع اول که آرتروسنتز نام دارد عمل جراحی در مطب انجام می گیرد و برای مداوای این مشکل نیاز به مراجعه به بیمارستان ندارید. در این نوع درمان ابتدا با بی حسی محل فک فرد بی حس می شود و بعد سوزن های مخصوصی وارد فک می شود و بعد از آن جراح برای در آوردن بخش های آسیب دیده از وسایل بسیار خاصی استفاده می نماید.

در آرتروسکوپی فک باید فرد بیهوش شود بنابراین باید حتما این جراحی در بیمارستان صورت بگیرد. این نوع جراحی معمولا توسط یک سری وسایل خاص انجام می شود از این طریق یک سوراخ کوچک در جلوی گوش ایجاد شده و آرتروسکوپ وارد مفصل می شود. در صورتی که با دو روش قبلی نتوانید به درمان قفل شدن فک کمک کنید پزشک ناچار می شود تا جراحی مفصل باز را انجام دهد.

درمان قفل شدن فک

روش های پیشگیری

برای این که دچار این عارضه نشوید باید حواستان باشد که یک سری از کارها را انجام نداده و از روش های پیشگیری برای این مشکل استفاده نمایید. قفل شدن فک دارای درد بسیار شدید می باشد از این رو بهتر است از روش هایی که در ادامه گفته می شود استفاده کنید تا بتوانید از این مشکل پیشگیری نمایید. این روش ها و ترفندها عبارتند از:

 • خوردن غذا با سرعت بسیار کم و آهسته
 • ترک کردن جویدن یخ
 • استفاده از محافظ های دندان
 • ترک عادت فشردن دندان ها روی یک دیگر در زمان عصبانیت

اگر بتوانید از این روش های گفته شده استفاده کنید می توانید به راحتی به درمان قفل شدن فک کمک کرده و مشکلاتی که از آن ناشی می شود را رفع نمایید. در ادامه می توانید سایر مطالبی که در زمینه درمان های خانگی نوشته شده است را مانند درمان طبیعی دندان درد و درمان درد با طب سوزنی مشاهده کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.