دسته ها
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱

مضرات و فواید ختنه و مراقبت های لازم انجام این عمل

 • حکیمه فهیمی
 • ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
 • ۰

ختنه یک رسم قدیمی است که تاریخچه آن به مصر باستان نسبت داده شده است. در این مطلب قصد داریم به مضرات و فواید ختنه بپردازیم.

اگر برای شما این سوال وجود دارد که ضرورت ختنه کردن پسرها جدا از رسومات و عقاید مذهبی چیست؟ با این مطلب همراه ما باشید تا از مضرات و فواید ختنه بیشتر بدانید.

آشنایی با مضرات و فواید ختنه

در صورتی که نوزاد شما پسر باشد یکی از تصمیماتی که برای او باید گرفته شود، ختنه می باشد. بسیاری از والدین درباره زمان ختنه و مراقبت های بعد از آن و این که چه مضرات و فوایدی دارد، سوالات زیادی دارند.

        

 • بلیط کیش
 • چکاد بام

ختنه رسمی قدیمی است که تاریخ نگاران ریشه آن را به مصر باستان نسبت داده اند. در ادامه این رسم به ادیان ابراهیمی هم وارد شده و در دین یهود و اسلام هم به عنوان یک عمل واجب برای نوزاد پسر تلقی شده است. پسر مسلمان باید قبل از بلوغ و در دین یهود باید در روز هشتم تولد ختنه شود.

ولی امروزه به علت نظرات بهداشتی در مورد فواید ختنه در جوامع غیر سنتی و غیر مذهبی نیز رواج یافته است. عملی که برعکس ختنه زنان دارای فواید جسمی زیادی همراه بوده و این ریشه در تفاوت مرد و زن دارد.

حال اگر برای شما این سوال پیش آمده که مضرات و فواید ختنه چیست؟ آیا این کار سلامت جسمی و روانی فرزند را تهدید نمی کند؟ یا این که با چه روش هایی صورت می گیرد و چه نکاتی بعد از آن رعایت شود با ادامه مطلب همراه ما باشید.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

مفهوم غلفه یا پیش پوست

غُلفه یا پیش پوست، پوستی است حلقه مانند که حشفه (سر آلت تناسلی مردانه) را می پوشاند. این پوست در صورت ختنه نشدن نوزاد در کودکی و قبل از بلوغ کامل، روی آلت را احاطه کرده و بعد از ۵ سالگی به تدریج از حشفه جدا شده و نزدیک بلوغ نیز به عقب کشیده شده که سر آلت نمایان می گردد.

در عمل ختنه این پوست به اندازه دو میلیمتر از محل چسبیده به تنه آلت تناسلی جدا خواهد شد. در کشورهایی که پسر ختنه نمی شود، نکاتی بهداشتی جهت تمیز نگه داشتن و حفظ سلامت آلت تناسلی و جلوگیری از بیماری های مربوط به مردها توصیه می شود.

شایان ذکر است وجود پیش پوست می تواند بر سلامت جسمی کودک تاثیراتی داشته باشد. احتمال بروز خطرات ناشی از وجود پیش پوست مثل عفونت یا پیش پوست تنگ؛ کم بوده از این رو سبب حمایت بعضی افراد از عدم ختنه پسران شده است.

تاثیرات جسمی ختنه

ختنه مردان برعکس ختنه زنان با تاثیرات جسمی متعددی همراه است. از جمله این تاثیرات می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • تمیز شدن راحتتر آلت تناسلی

در پسرانی که ختنه شده اند، تمیز کردن آلت تناسلی راحتتر بوده و این موضوع از باقی مانند ادرار بین پیش پوست و حشفه و ترکیب آن با اسمگما خود آلت و افزایش احتمال عفونت پیشگیری می کند.

 • جلوگیری از بیماری های تناسلی

یافته ها حاکی از آن است که در افراد ختنه شده نسبت به ختنه نشده ها، احتمال کمتری در ابتلا به عفونت های تناسلی مثل سفلیس و ایدز وجود دارد. در ضمن احتمال ابتلا به ویروس اچ پی وی نیز در مردان ختنه شده تا سی درصد کاهش می یابد.

 • جلوگیری از عفونت ها

عفونت حشفه که می تواند پیش پوست را نیز مبتلا کند در افرادی که ختنه نشده باشند ، احتمال بروز بیشتری دارد. در این شرایط سر آلت تناسلی دردناک و متورم شده و ادرار کردن و برقراری رابطه جنسی شدیدا سخت می شود. حتی ممکن است با برقراری رابطه جنسی این عفونت به شریک جنسی نیز سرایت کند.

در صورت باقی مانند عفونت و عدم درمان آن ممکن است مجاری ادراری را نیز درگیر کند. تحقیقات نشان می دهد کودکان ختنه شده ۳-۷ برابر کمتر از ختنه نشده ها به چنین عفونت هایی مبتلا می شوند.

 • پیش پوست تنگ

پیش پوست تنگ که به اسم فیموزیس هم شناخته می شود به معنی به عقب کشیده نشدن پیش پوست بعد از بلوغ می باشد که باید  به صورت طبیعی این امر روی دهد. اگر قبل از بلوغ پیش پوست عقب نیامده باشد طبیعی است ولی ادامه یافتن آن بعد از بلوغ به درمان نیاز دارد. از مشکلاتی که این عارضه به همراه دارد جمع شدن ادرار زیر پیش پوست و خارج شدن آن با فشار می باشد.

 • سرطان آلت مردانه

یکی از سرطان های نادر ، سرطان آلت مردانه می باشد که به نسبت ۱۰ در میلیون رخ می دهد. ولی یافته ها نشان می دهد که ختنه نکردن ریسک این سرطان نادر را تا سه برابر بالا می برد.

تاثیرات روانی ختنه

پیشتر به تاثیرات جسمی ختنه پرداختیم. در ادامه آثار روانی این کار را مورد بررسی قرار می دهیم. در صورتی که ختنه در شرایط نامناسب، سن بالاتر و بدون بی حسی یا همراه با درد انجام شود، تجربه ای دردناک بوده و ضربه روانی بدی را برای فرزند به همراه می آورد.

از این رو متخصصین توصیه می کنند در هفته های اول تولد نوزاد ختنه با بی حسی صورت گیرد و اگر بعد از یک سالگی این کار انجام می شود بهتر است با بیهوشی باشد تا کودک حس نکند به هویت جسمی و جنسی او صدمه وارد می شود. در این باره مشاوره می تواند کمک کننده باشد. برای اطلاع از شرایط بیهوشی در کودکان روی لینک کلیک کنید.

اگر فرزند در سنی است که متوجه تغییر آلت تناسلی اش شده، بهتر است در حد فهم او به آموزش مسائل جنسی پرداخته زیرا ممکن است برای او ابهامات و سوالاتی ایجاد شود.

تاثیر ختنه بر فعالیت جنسی

در این باره شواهد و نظرات متضادی وجود دارد. برخی تحقیقات نشان می دهد تجارب جنسی افراد ختنه شده بیشتر از ختنه نشده ها بوده و بیشتر روابط رضایتمندی را تجربه کرده اند. ولی نکته قطعی این است که پیش پوست نقاط حساس تری از نظر تحریک جنسی داشته و در صورت ختنه شدن تحریک آلت تناسلی مردانه کم می شود.

در تحقیقاتی نیز نشان می دهد که آمیزش جنسی برای افراد ختنه شده و شریک جنسی آن ها ارضا کنندگی کمتری داشته است.

کدام روش ختنه مناسب است؟

برای عمل ختنه دو روش حلقه و جراحی وجود دارد که هر یک با فواید و مضرات خودش همراه است. نکته مهم در انتخاب روش ختنه مهارت فرد جراح می باشد.

عوارض خفیف ختنه مانند سایر عمل های جراحی عمومی می باشد. کمتر از یک درصد نوزادان ختنه شده با مشکلاتی مانند خونریزی، التهاب محل جراحی و سوزش ادرار روبرو می شوند. ولی اگر ختنه توسط فرد ناواردی صورت گیرد ممکن است منجر به تنگی مجرای ادرار و سخت شدن عمل دفع ادرار شود.

بعد از ختنه چه مراقبت هایی لازم است؟

بعد از عمل ختنه، ممکن است آلت تناسلی حساس شود و ادرار دردناک بشود. قابل ذکر است ترشحات زرد رنگ محل ختنه طبیعی بوده و توصیه می شود بانداژ را به همراه تعویض پوشک عوض کنید. از وازلین یا پماد آنتی بیوتیک نیز استفاده  کنید تا باند به زخم نچسبد. آلت را به آرامی با آب شسته و محل عمل ختنه به دو هفته زمان نیاز دارد تا التیام پیدا کند.

همچنین بعد از ختنه، کودک می تواند استحمام نموده ولی برای مدتی از بازی هایی مانند دوچرخه سواری خودداری کند. در ضمن بهتر است برای مدتی لباس های گشاد و راحت به بچه بپوشانید یا حتی لباس زیر تن نکند.

چه سنی برای ختنه مناسب است؟

تمام متخصصان بر این باورند که عمل ختنه پسر باید قبل از سه سالگی صورت گیرد ولی درباره سن مناسب این کار اختلاف نظر وجود دارد. برخی معتقدند بهترین زمان ختنه حدود یک ماهگی بوده و بعضی بعد از دو سالگی را پیشنهاد می کنند.

ولی با توجه به خطر زیاد عفونت های ادراری در نوزادی و احتمال ضربه روانی کمتر به علت تشکیل نشدن هویت جنسی توصیه شده بعد از یک ماهگی با در نظر گرفتن شرایط جسمی نوزاد و مراقبت های خاص این عمل صورت گیرد. می توانید برای کسب اطلاع بیشتر درباره بهترین زمان ختنه نوزاد و آمادگی های لازم برای ختنه روی لینک کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.