دسته ها
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

پیشینه تاریخی قره کلیسا ماکو و سبک معماری آن

 • سمیه نیک فرجام
 • ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
 • ۰

قره کلیسا یکی از جاذبه های دیدنی ایران می باشد. کلیسایی با قدمت تاریخی بالا که به عنوان اولین کلیسای مسیحیت شناخته می شود. اهمیت این کلیسا به دلیل قدمت تاریخی آن است.

یکی از مهم ترین اماکن تاریخی در کشورمان ایران قره کلیسا مهم می باشد که سالیان زیادی است در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و سالیانه هزاران مسافر برای بازدید از آن به ماکو سفر می کنند. این کلیسا برای مردم استان آذربایجان غربی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و قدمت آن به دوره صفوی باز می گردد.

قره کلیسا

معرفی قره کلیسا

این کلیسا در سال ۱۳۴۴ در فهرست آثار ملی قرارگرفته است و در ۲۰ کیلومتری چالدران واقع شده است. اگر قصد سفر به این استان را دارید، پیشنهاد می کنیم حتما از این ساختمان تاریخی بازدید کنید. این ساختمان به عنوان یک نماد بزرگ در شهر ماکو شناخته می شود و می تواند هر بازدیدکننده ای را مجذوب خود نماید. این کلیسا از دیدنی های چالدران می باشد که می توانید در لینک دیدنی های چالدران را نیز بیشتر بشناسید.

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

معرفی قره

این ساختمان به عنوان اولین کلیسای مسیحیت شناخته می شود و یکی از زیباترین کلیساهای ارمنی ها در ایران می باشد. این ساختمان از معماری خاص و منحصر به فردی برخوردار می باشد که می توانید علاوه بر بازدید از آن می توانید به ثبت عکس و خاطرات در آن نیز بپردازید. اگر قصد سفر و یک ماجراجویی عالی را دارید قره کلیسا می تواند، بهترین گزینه در طول سفر برای هر گردشگری باشد.

ساره تاریخی قره

پیشینه تاریخی کلیسا:

تاتائوس از حواریون مسیح بوده که در سال ۴۰ میلادی به تبلیغ مسیحیت پرداخته است. او بعد از مشقت های زیاد در راه تبلیغ و شکنجه های فراوان در این مکان دفن شد. در آینده روی قبر او یک نمازخانه کوچک بنا شد، که آن را به یک کلیسای بزرگ تبدیل کرد. در این زمینه روایت های متعددی وجود دارد که موجب شده تا این سازه امروزه به شهرت زیادی برسد. هنوز برخی این کلیسا را با عنوان کلیسای تادئوس می شناسند.

 • قاصدک 24
 • چکاد بام

نمایی از قره

معماری کلیسا:

این کلیسا از معماری چشم نوازی برای گردشگران برخوردار است. این سازه در واقع یک اثر تاریخی هنری بوده و ویژگی های منحصر به فردی دارد. حجم پردازی در این سازه نقش بسیار مهمی ایفا می کند. در این بنا می توانید، معماری های تجسمی نیز مشاهده کنید. ظرافت، تناسب و دیگر مضامین در این سازه قابل مشاهده هستند.

کلیسای قره

این بنا دارای دیواره های بلند و مرتفعی است. برج و بارو در این سازه نیز اهمیت زیادی دارد. این بنا همچنین از دو بخش قدیمی شکل گرفته است. سنگ تراشیده هایی که در این سازه مشاهده می کنید از ویژگی های جذابی برخوردار می باشد. این بنا دارای دو گنبد با ابعاد ۲۴ و ۱۸ متر است. سنگ های سفید یکی از بخش های اصلی در این سازه هستند. این سازه دارای ۲۴ باب است.

از بخش های مجزا در این سازه می توان به ۴۷ اتاق، زیرزمین کوچک، فضای ناهارخوری، آشپزخانه، دخمه و … اشاره نمود. جالب است بدانید، این کلیسا در سال های اخیر مرمت نیز شده و از ویژگی های مهمی برخوردار است.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.