دسته ها
سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱

درمان سکته گوش و شناخت دلایل اصلی بروز این بیماری

 • منصوره رمضان زاده
 • ۱۳ مرداد ۱۴۰۱
 • ۰

سکته گوش نوعی بیماری بوده که در اغلب موارد بدون دلیل خاصی در یک گوش بروز پیدا کرده و با ایجاد وزوز و مختل شدن عملکرد جهت یابی صداها همراه بوده و فرد به صورت ناگهانی قدرت شنوایی خود را به طور کامل یا ناقص از دست می دهد. به منظور جلوگیری از آسیب ها و مشکلات شنوایی باید خیلی سریع به درمان سکته گوش توسط پزشک مربوطه پرداخت.

یکی از مشکلات و بیماری هایی که امکان دارد افراد را درگیر نماید کری ناگهانی یا سکته گوش بوده که اغلب افراد نسبت به آن اطلاعی ندارند. این وضعیت به یک باره و بدون هیچ نوع نشانه قبلی رخ داده و بر روی محدوده شنوایی فرد تاثیر گذاشته و توانایی شنیدن را از فرد می گیرد و به اصطلاح دچار کری گوش می شود. در همین راستا سعی داریم برای آگاهی و شناخت شما عزیزان علل و راه های درمان سکته گوش را مورد بررسی قرار دهیم.

نحوه درمان سکته گوش

این نوع بیماری در واقع به حالتی گفته می شود که فرد دچار یک کاهش و افت شنوایی سریع بدون دلیلی منطقی و قابل توجیه می شود که این معضل معمولا در یک گوش رخ می دهد و امکان دارد به شکل ناگهانی و یا در طول چند روز اتفاق بیفتد و بهتر است در هنگام وقوع هر چه سریعتر تحت نظر پزشک به درمان سکته گوش بپردازند.

نحوه رفع و بهبودی سکته گوش

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

در اغلب اوقات این نوع عارضه بدون هیچ نوع دلیل معینی و تحت شرایط استرس زا رخ می دهد و بایستی جدی گرفته شود و به منظور ممانعت از مشکلات شنوایی باید فورا به پزشک مربوطه مراجعه شود. با توجه به این که بیشتر مردم آگاهی زیادی در رابطه با این اختلال ندارند بدین ترتیب اکثر افراد در صورت ابتلا به علائم آن از مراجعه به پزشک خودداری نموده و آن را نوعی عفونت داخلی یا حساسیت می دانند که این موضوع امکان دارد خیلی خطرناک باشد.

این نوع بیماری اغلب در افراد بین ۳۰ الی ۶۰ سال رخ داده و به طور معمول اغلب آن ها قابل درمان می باشند. می توان گفت سکته گوش نوعی آسیب ناگهانی بوده که مکانیسم آن همچون سکته قلبی یا مغزی می باشد و روند خون رسانی بخاطر علل نامعینی قطع شده و اکسیژن به بافت نمی رسد و در نهایت بافت از بین رفته و کارکرد خود را از دست می دهد.

راه های درمان کم شنوایی ناگهانی

دلایل اصلی بروز این عارضه

 • انواع عفونت ها
 • مشکلات و اختلالات جریان خون
 • ضربه های شدید به قسمت سر
 • قرارگیری در برابر داروهای مخصوص درمان سرطان و عفونت های شدید
 • انواع بیماری های خود ایمنی
 • اختلالات و مشکلات عصبی همچون مولتیپل اسکلروز یا MS
 • مشکلات گوش داخلی مثل بیماری منیر

مهمترین عوامل ایجاد این بیماری

عوامل مختلفی در بروز این بیماری نقش دارند که در ادامه به شرح آن ها پرداخته ایم.

طریقه درمان کم شنوایی ناگهانی

 • قاصدک 24
 • چکاد بام

استرس بیش از حد

استرس زیاد موجب ترشح و تولید ترکیبات سمی در خون به نام اکسیدان می شود که در صورتی که میزان غلظت آن ها از اندازه طبیعی بیشتر شود موجب کم شنوایی ناگهانی در دو گوش یا یک گوش می شود.

عکس العمل های ایمنی بدن

در وضعیتی که واکنش حساسیت زای خاصی در بدن به وجود آمده ترکیبات التهابی می توانند موجب بروز التهاب شدید درون حلزون یا عصب گوش شوند و باعث ایجاد سکته گوش گردند.

ضربه خوردن سر

در صورتی که ضربه شدیدی به سر وارد گردد می تواند موجب قطع شدن عصب گوش یا صدمه به حلزون گوش شود.

میزان چربی خون بالا

در صورتی که چربی خون و کلسترول بدن شما بالا باشد می تواند رگ های خون رسان در مغز که عصب گوش و حلزون گوش شما را خون دهی می کند دچار انسداد نماید و این مسدود شدن می تواند موجب قطع شدن خون رسانی گردد و در کمتر از یک شبانه روز موجب صدمات شنوایی شدید و حتی ناشنوایی شود.

روش های درمان سکته گوش

بروز انفجار

عاملی همچون انفجار یا صدای بلند موجب به وجود آمدن واکنش های التهابی شدید درون حلزون گوش شده و در کمتر از چند ساعت موجب کم شنوایی ناگهانی می گردد.

میزان فشار خون بالا

فشار خون بالا می تواند موجب زیاد شدن فشار مغز گردد که این فشار خون بالا ممکن است رگ هایی که عصب گوش و حلزون گوش را خون رسانی می کند دچار انسداد نماید و این مسدود شدن امکان دارد موجب قطع شدن روند خون رسانی شده و در کمتر از یک شبانه روز موجب صدمات شنوایی شدید و یا حتی کری ناگهانی شود.

عوامل ویروسی

برخی اوقات مبتلا شدن به ویروس های خطرناک و آسیب زا موجب ایجاد این بیماری می شود.

نحوه معالجه سکته گوش

مهمترین علائم

 • نداشتن تعادل
 • حالت کیپ و پر شدن گوش
 • ایجاد وزوز در گوش
 • بروز حالت تهوع و استفراغ
 • تعریق زیاد
 • سرگیجه شدید
 • پایین آمدن سطح هوشیاری

راه های جلوگیری از بروز سکته گوش

با کمک یک سری راهکارها می توان تا حدودی از بروز این بیماری پیشگیری نمود که در ادامه به بیان آن ها پرداخته ایم.

سبک زندگی سالم

کسانی که به بیماری های مزمن ابتلا دارند و افرادی که سیستم دفاعی ضعیفی دارند بیشتر از بقیه دچار سکته گوش می شوند. عادت های درست زندگی، رژیم غذایی سالم و خواب کافی به منظور کم شدن احتمال ابتلا به بیماری لازم و حیاتی می باشد.

جلوگیری از بیماری آنفولانزا

با توجه به این که بعضی از موارد با آنفولانزا در ارتباط می باشد در نتیجه توجه زیاد به جلوگیری از آنفولانزا می تواند درصد مبتلا شدن به ناشنوایی ناگهانی را به حداقل برساند.

داشتن ثبات عاطفی

عدم ثبات عاطفی ممکن است موجب عدم تعادل در تنظیم مایع عصبی هومورال در بدن گردد و در نهایت بر جریان خون در بدن و گوش اثر بگذارد و منجر به ناشنوایی ناگهانی گردد. بدین ترتیب حفظ روحیه آرام و ممانعت از اختلالات عاطفی خیلی اهمیت دارد.

عوامل ایجاد سکته گوش

کنترل استرس

وجود استرس می تواند موجب شده که شنوایی فرد از دست برود چرا که با وارد شدن استرس زیاد جریان خون دچار اختلال شده و موجب مسدود شدن مویرگ ها می شود در نهایت امکان دارد به مویرگ های داخلی گوش صدمه وارد کند و موجب شده تا به شکل ناگهانی شنوایی از بین برود.

نحوه درمان

رایج ترین روش درمان کم شنوایی ناگهانی به خصوص وقتی که دلیل آن نامشخص باشد کورتیکواستروئیدها می باشند. استروئیدها می توانند خیلی از مشکلات را درمان نمایند و به طور معمول با پایین آمدن التهاب، کم شدن تورم و کمک رسانی به بدن در مقابله با بیماری عمل می کنند. قبل از این استروئیدها به صورت قرص مورد استفاده قرار می گرفتند.

بعد از مطالعات بسیاری پزشکان تزریق مستقیم استروئیدها به گوش را در دستور کار خود قرار دادند و بدین صورت دارو به درون گوش راه پیدا می کند. تزریق می تواند به وسیله اغلب کارشناسان گوش و حلق و بینی صورت گیرد و مورد مناسبی برای کسانی می باشد که نمی توانند استروئید خوراکی استفاده نمایند یا می خواهند از عوارض جانبی ناشی از آن پرهیز کنند.

نحوه درمان سکته گوش

در زمان شناسایی دلیل اصلی کم شنوایی ناگهانی امکان دارد به درمان های بیشتری نیز احتیاج باشد. به طور مثال در صورتی که این بیماری ناشی از عفونت به وجود آمده باشد پزشک امکان دارد آنتی بیوتیک تجویز نماید. در صورتی که یک شرایط خود ایمنی موجب شود سیستم دفاعی بدن گوش داخلی را مورد حمله قرار دهد پزشک امکان دارد دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن را پیشنهاد نماید. چنانچه کم شنوایی شدید می باشد و به درمان واکنش نشان نمی دهد و یا در هر دو گوش اتفاق افتاده است امکان دارد پزشک بکار بردن سمعک را برای فرد تجویز نماید.

عوامل اصلی ایجاد سکته گوش

در مطلب ارائه شده با علل و عوامل ایجاد و راه درمان سکته گوش آشنا شدید که امیدواریم مورد توجه و پسندتان قرار گرفته باشد و نهایت استفاده را از آن برده باشید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.