دسته ها
سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱

راه های درمان ذهن مشغول و خانه تکانی ذهن

 • فروغ راد
 • ۱۱ مرداد ۱۴۰۱
 • ۰

در این مقاله شما با نکاتی درباره درمان ذهن مشغول آشنا خواهید شد و همچنین راهکارها و مهارت های لازم برای بهبود ذهن آشفته و پریشان را مطالعه خواهید کرد.

نداشتن تمرکز فکری و آشفتگی ذهنی معمولا منشاء درونی و یا بیرونی دارد، گاهی اوقات نیز هردو عامل با هم منجر به پریشانی ذهنی می شود، در این مطلب قصد داریم به نکات مهمی برای درمان ذهن مشغول و راهکارهایی برای رهایی از پریشانی فکری بپردازیم.

راهکارهای اصولی برای درمان ذهن مشغول

درست است که در ابتدا کنترل یک ذهن آشفته و مشوش دشوار می باشد اما با یادگیری توانایی ها و مهارت هایی می توان ذهن را مدیریت و کنترل کرد و آرامش از دست رفته را بازیابی کرد. فرد با داشتن یک ذهن آشفته مدام از نگرانی به نگرانی دیگر و از یک استرس به استرس دیگر فکر می کند، درست است که گاهی اوقات فکر های پی در پی درباره مساله ای منجر به حل آن مساله می شود، اما نباید آشفتگی ذهنی با آن اشتباه گرفته شود. ذهن آشفته معمولا در نتیجه سرو صدای ذهنی، سردرگمی، خستگی و ناراحتی می باشد.

نکات مهم درباره درمان ذهن مشغول

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

مقابله با ذهن مشغول

۱- اگر دچار آشفتگی ذهنی هستید در حال حمل یک وزن اضافه به همه جا می باشید، درست است که این وزن دیده نمی شود اما اگر بتوانید آن را پیدا کنید و بدانید این وزن دقیقا مربوط به چیست آرامش خواهید یافت.

۲- احتمالا شما توسط افرادی که انرژی شما را می گیرند احاطه شده اید، بنابراین بهتر است از این افراد فاصله گرفته و به دنبال انرژی های مثبت باشید، لازم نیست افراد زیادی در اطراف خود داشته باشید بهتر این است که افراد محدود اما با انرژی مثبت را برای خود نگه دارید.

مهارت و توانایی برای مباره با ذهن مشغول

۳- یک ذهن بی قرار همیشه در رنج است زیرا به عوامل بیرونی این اجازه را می دهد که تا نگرانی ها را به او منتقل کنند، حتی نگرانی هایی که ممکن است مربوط به اطرافیان شما باشد، زمانی که انرژی منفی وارد ذهن شما شده و بر همه توانایی های شما غلبه می کند باعث می شود نقاط ضعف شما خود نمایی کنند، اما شما نباید این اجازه را به او بدهید و بهترین روش برای مقابله با او تمرین مهارت های زیر می باشد:

 • مبل و میز
 • چکاد بام
 • خود را از مسائل و یا افرادی که با شما هماهنگی ندارند دور کنید.
 • با افرادی که به شما احترام نمی گذارند مراوده نکنید.
 • افرادی را باعث تنش و استرس در شما می شوند را از خود دور کنید.
 • از مردمی که خودخواه و منفعت طلب هستند دوری کنید.
 • همه کسانی که برای ذهن شما به هر دلیلی مفید نیستند را ببخشید اما رهایشان کنید و اجازه دهید بروند.

آرامش ذهنی

۴- برای درمان ذهن مشغول لازم است در روز یک الی دو ساعت در سکوت مطلق باشید تا بتوانید به نیاز های اساسی خود فکر کرده و آرامش داشته باشید، زمانی که ذهن آشفته و مضطرب است نیاز های خود را فراموش می کند و در بسیاری از مواقع ارزشمندی و مهم بودن خود را از یاد می برد و دائما در حال تفکرات درباره موضوعات مختلف تنش زا است. زمانی که در سکوت استراحت می کنید صدای درونی شما و سر و صداهای ذهن شما خاموش شده و صلح و رضایت داخلی و تعادل بین قلب و مغز برقرار می شود.

۵- گذشته دیگر تمام شده است و آینده نیز هنوز نیامده و شما نمی دانید دقیقا چه چیزی در انتظار شما است، بنابراین سعی کنید بیشترین توجه خود را در زمان حال بگذارید، یک نفس عمیق بکشید و بعد از پنج ثانیه آن را با صدای بلند رها کنید، با این تمرین ساده ذهن شما رها خواهد شد زیرا به مغز اکسیژن می رساند و به شما آرامش می دهد.

۶- بهتر است انجام  همزمان چند کار باهم را متوقف کرده و برای همه آنچه در ذهن خود دارید اولویت بندی کنید، با این کار برای انجام هر کدام از مشغله های خود با توجه به میزان اهمیتی که دارند زمانی را اختصاص دهید و در زمان مشخص تمرکز خود را روی همان کار بگذارید.

پریشانی افکار و درمان آن

۷- یادداشت روزانه افکاری که ذهن شما را درگیر کرده است می تواند به آرامش فکری شما کمک کند، به چگونگی این کار و یا جملاتی که در این یادداشت استفاده می شود به هیچ عنوان فکر نکنید مهم این است که شما مشغولیات ذهنی خود را روی کاغذ بیاورید و سپس درباره آن ها به نتیجه برسید. زمانی که آن ها را می نویسید خواهید فهمید که بسیاری از آن ها اصلا اهمیتی ندارند و شما بیهوده خود را درگیر کرده اید.

۸- یکی از بهترین راهکارها برای درمان ذهن مشغول این است که درباره پریشانی ها و تفکرات ذهنی خود صحبت کنید، بهتر است این کار را به یکی از اطرافیان خود که می دانید با نظرات منفی اش شما را آشفته تر نمی کند انجام دهید و حتی می توانید از یک روانشناس و یا مشاور خوب کمک بگیرید.

درمان ذهن مشغول و آرامش یافتن

سخن آخر

شکر گذاری را فراموش نکنید، برای تمام چیز های کوچک و بزرگی که در اطراف شما هستند از خالق خود و آن ها شکر گذاری کنید، از اینکه جسمی سالم دارید شکر گذار باشید، اگر از لحاظ جسمی مشکلی دارید شکر گذار باشید که توانایی های شما به میزانی است که هیچ اتفاقی جلوی پیشرفت شما را نگرفته است. برای بودن میان کسانی که دوستشان دارید و آن ها شما را دوست دارند، برای فرصت های جدیدی که خداوند در اختیارتان قرار می دهد هر روز شکر گذار باشید.

در پایان این مبحث به منظور اطلاع از تکنیک های موثر برای رهایی از درگیری ذهنی و راه های کسب انرژی مثبت در زندگی می توانید به این لینک ها مراجعه کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.