دسته ها
یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

آموزش مرحله به مرحله دوخت بالش گرد

 • منصوره رمضان زاده
 • ۱۷ تیر ۱۴۰۱
 • ۰

دوخت بالش گرد نمونه ای از انواع دوخت های خیاطی بوده که در سبک های مختلفی وجود داشته و با یادگیری روش ساده ای از آن می توانید هر مدلی که دوست دارید با طرح پارچه دلخواه خود در منزل بدوزید و مورد استفاده قرار دهید.

یکی از هنرهای پرکاربرد و جذاب که مورد علاقه اغلب خانم ها می باشد هنر خیاطی بوده که با استفاده از آن می توان وسایل مختلفی را به دلخواه و مطابق با سلیقه خود دوخت و مورد استفاده قرار داد. دوخت بالش نیز یکی از این موارد بوده که خانم های خانه دار می توانند در منزل با داشتن کمی مهارت هر مدلی از آن را که دوست دارند طبق یک روش آموزشی ساده بدوزند و استفاده نمایند. در همین راستا سعی داریم در این مطلب به منظور یادگیری شما عزیزان نحوه دوخت بالش گرد را به روشی ساده آموزش دهیم.

آموزش دوخت بالش گرد

بالش ها در انواع و اقسام مختلف در هر طرح و رنگی در بازار موجود می باشند که می توانید متناسب با نیاز خود به خرید مدل دلخواهی از آن بپردازید و یا با داشتن کمی مهارت و هنر خیاطی یک مدل از آن را در منزل درست کنید. دوخت بالش گرد نمونه ای از آن بوده که با داشتن مقداری پارچه مدل زیبایی از آن با طرح خاصی بدوزید و از هنر دست خود لذت ببرید.

طریقه دوختن بالش دایره ای

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

بالش های گرد و استوانه ای به عنوان کوسن نیز مورد استفاده قرار گرفته می شوند و با توجه به نوع شکلی که دارند در زمان تکیه دادن به آن ها خیلی خوب در داخل گودی کمر قرار می گیرند. اگر تمایل دارید با طریقه دوخت و مراحل آن آشنا شوید پیشنهاد می کنیم تا پایان این مطلب همراه ما باشید و از آموزش ارائه شده بهره مند شوید.

نحوه دوخت بالش گرد

روش اول درست کردن بالش گرد

برای دوختن این مدل بالش در ابتدا بایستی لوازم مورد نیاز را آماده نمایید. بعد از آن با کمک مراحلی که در ادامه شرح داده ایم به دوخت بالش بپردازید.

لوازم مورد احتیاج

 • الیاف مناسب برای پر نمودن بالش
 • مداد
 • پارچه مخمل جیر
 • خط کش

مراحل دوختن بالش

در ابتدا پارچه مخملی را به صورت دو لا در آورید و بر روی پارچه سنجاق بزنید تا ثابت بماند. سپس دایره ای در ابعاد موردنظر بر روی پارچه ترسیم کنید. بعد از آن با استفاده از خط کش دایره ای را به حدود ۱۶ بخش تقسیم بندی کنید.

 • قاصدک 24
 • چکاد بام

مراحل دوختن بالش دایره ای

باید دقت داشته باشید که بهتر است در آغاز دو قطر عمود بر یکدیگر در بخش داخلی دایره رسم نمایید. بعد از آن هر ربع دایره را به چهار بخش کاملا برابر قسمت کنید.

طریقه دوخت بالش دایره ای

سپس روی خط ها و یا قطر های دایره را با استفاده چرخ دوخت بزنید. همینطور می توانید به منظور زیبایی کار روی قطر های دایره با استفاده از دست دوخت تزیینی بزنید.

مراحل دوخت بالش دایره ای

قسمت رویه دایره ها را بر روی یکدیگر بگذارید و سپس سنجاق بزنید.

آموزش دوخت بالش دایره ای

دور تا دور بالش را دوخت بزنید ولی بخشی از آن را برای گذاشتن الیاف باز نگه دارید.

آموزش خیاطی بالش دایره ای

بالش را با استفاده از الیاف پر کرده و درز آن را دوخت بزنید.

طریقه دوختن بالش دایره ای

بخش مرکزی بالش را کوک زده تا به حالت فرورفته در بیاید. همینطور می توانید دکمه ای را در بخش مرکزی بالش فرو نمایید.

مراحل دوخت بالش گرد

روش دوم دوختن بالش دایره ای

به منظور درست کردن این بالش زیبا احتیاج به کمی پارچه و مقداری الیاف لایکو دارید. البته باید توجه نمایید که جنس پارچه بسیار ضخیم نباشد چرا که باید چین زیادی بخورد. می توانید به منظور زیبایی کار از دو رنگ مختلف پارچه استفاده نمایید. در ابتدا برای قسمت مرکزی کار دو طرف بالش دو دایره با قطر ۲۵ سانتی متر برش بزنید.

با توجه به این که پارچه به دور دایره چین می خورد احتیاج می باشد که اندازه محیط دایره مرکزی را بدست آورید. پس از این که محیط دایره را حساب کردید عدد بدست آمده که حدود ۷۸.۵ سانتی متر می باشد را باید در ۳ ضرب نمایید چرا که چین های ایجاد شده سه برابر اندازه محیط دایره می باشند. عدد بدست آمده که ۲۳۵.۵ سانتی متر می باشد را با محاسبه درز نواری که طول ۲۴۰ سانتی متر و عرض ۳۸ سانتی متر دارد در نظر بگیرید.

مراحل دوختن بالش دایره ای

سپس نوارهایی که برش زدید را در راستای هم بدوزید تا به طول ۲۴۰ سانتی متر برسند و بعد از آن دو سر بالا و پایین نوارها را دوخت درشت یا شلال بزنید. اکنون نوارها را چین بدهید. به این معنا که با درشت ترین درجه دوخت چرخ خیاطی دو ردیف با فاصله نیم سانتی متر بدوزید و با کشیدن نخ ماسوره چین ایجاد نمایید.

در گام بعدی درز دو سمت نوار را دوخت بزنید. بخشی را برای گذاشتن الیاف باز نگه دارید. اکنون یکی از دایره های مرکز را به یک سمت آن دوخت بزنید. در صورتی که تمایل دارید دو دایره حالت چین دار داشته باشد کار را برگردانید. نوار های باریک پارچه را برش بزنید و دو سمت آن را باریک داخل قرار دهید. این نوارها با اندازه ۱۶۰ در ۵ سانتی متر کافی می باشد.

مرکز آن را دوخت شلال بزنید و نخ را بکشید. سپس به طور دقیق بر روی محیط دایره مرکزی دوخت بزنید. اکنون دایره مرکزی دوم را به سمت دیگر بالش بدوزید. پس از آن بالش را به طرف رو برگردانید و با استفاده از الیاف پر کنید. در اینجا کار دوخت بالش گرد به اتمام رسیده است.

مراحل دوختن بالش دایره ای

در مطلب ارائه شده با نحوه و مراحل دوخت بالش گرد به دو روش متفاوت به صورت گام به گام آشنا شدید که امیدواریم مورد توجه و پسندتان قرار گرفته باشد و نهایت استفاده را از آن برده باشید و همچنین بتوانید طبق توضیحات این بخش آموزشی در صورت تمایل این بالش زیبا را برای خود در منزل بدوزید و از هنر دست خود لذت ببرید.ضمن اینکه برای دوخت روبالشتی و  دوخت بالش گردنی می توانید کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.