دسته ها
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱

حرارت درمانی چیست و با چه فوایدی همراه است؟

 • حکیمه فهیمی
 • ۱۴ تیر ۱۴۰۱
 • ۰

حرارت درمانی یکی از روش های جدید برای درمان بیماری های جسمی و حتی روحی می باشد. با این مطلب همراه ما باشید تا از حرارت درمانی بیشتر بدانید.

یکی از روش های نوین مداوای بیماری های جسمی و حتی روحی، حرارت درمانی یا حرارت تراپی می باشد. این روش در درمان بسیاری از بیماری ها موثر گزارش شده است. در این مطلب بیشتر با حرارت تراپی آشنا می شوید.

آشنایی با روش درمانی نوین حرارت درمانی

از حرارت درمانی یا حرارت تراپی چه اطلاعاتی دارید، با روش های نوینی که توسط گرما یا حرارت به مداوای دردهای جسمی و روحی می پردازد تا چه اندازه آشنایی دارید. آیا از خط قرمزهای روش حرارت تراپی مطلع هستید؟ در این مطلب با روش نوین حرارت درمانی و اطلاعات بیشتری در این زمینه آشنا می شوید.

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

یکی از روش های جدید مداوای بیماری های جسمی و حتی روحی، حرارت تراپی می باشد. حرارت تراپی در مداوا و بهبود بسیاری از بیماری ها موثر گزارش شده است. این روش کلاژن را افزایش داده و خشکی مفاصل، درد و اسپاسم ماهیچه ای التهاب را می کاهد و همچنین جریان خون را بهبود می بخشد.

به طور کلی دو نوع حرارت تراپی خشک و مرطوب وجود دارد. گرمای خشک به گرمای برقی و سونا و گرمای مرطوب به حمام سونا اطلاق می شود. اول نوع کیسه گرمایی که احتیاج دارید را بیابید. معمولا گرمای مرطوب برای تمام دردها و حرارت خشک برای دردهای عمیق ماهیچه ای مناسب می باشد.

اطمینان یابید که کیسه در جایی که باید جای گیرد و بهتر است درجه حرارت تا حدود ۴۰ درجه باشد که سبب سوختگی پوست نگردد. کیسه حرارتی مدنظر را بین ۱۵-۲۰ دقیقه در موضع نگه داشته و هر دو ساعت یکبار این کار را تکرار کنید و با حوله آن را خوب بپوشانید. دقت کنید حرارت برخی بیماری ها را بدتر می نماید. مانند عفونت و زخم تازه. از این رو مراقب این خط قرمزهای حرارت تراپی باشید.

 • چکاد بام
 • مبل و میز

حرارت تراپی چه فوایدی دارد؟

از جمله فواید انجام این روش می توان به این اشاره کرد که این روش درمانی جریان خون در بافت ها و اکسیژن و مواد مغذی سلول ها را فراهم می کند. این روش همچنین جریان خون را بهبود بخشیده و از اسپاسم عضلانی می کاهد و درد را بهبود می دهد. همچنین انعطاف پذیری کلی خوبی به فرد می بخشد.

حرارت تراپی کشش بافت های اطراف ستون فقرات، ماهیچه ها و بافت های ارتباطی را سهل نموده در نتیجه سبب کاهش خشکی عضلات می شود. این روش بسیار ارزان و آسان بوده و نسبت به خیلی از درمانهای دیگر کم هزینه می باشد. در ضمن می توان آن را در خانه و هنگامی که در حال تماشای تلویزیون هستید یا روی تخت دراز کشیده اید، انجام دهید. حتی برخی کیسه ها طوری درست شده اند که حتی در محل کار یا رانندگی نیز بتوان از آن ها بهره برد.

از دیگر فواید حرارت تراپی می توان به مداوای سریع سردرد اشاره کرد. حرارت نم دار و مرطوب خیلی بهتر از نوع خشک عمل می کند. با این روش خون سریعتر به جریان افتاده و روند بهبودی زود شروع می گردد. در صورت استفاده از این درمان، احساس آرامش هر لحظه درون شما افزایش می یابد.

بهره گیری از حرارت تراپی به طور طبیعی سبب دفع سموم بدن می شود و همانطورکه جریان خون بیشتر می شود، سموم نیز دفع می گردند. کارشناسان طی پژوهشی در بررسی اثر افزایش حرارت و تاثیر آن بر پیشرفت روند مداوای چند نوع سرطان به این نتیجه رسیدند که سرطان مثانه یکی از سرطان هایی می باشد که با روش حرارت تراپی می توان بهبود بخشید.

شایان ذکر است استفاده از حرارت برای مبتلایان به افسردگی می تواند خیلی مفید بوده و باعث کاهش علائم در آن ها گردد.

انواع حرارت تراپی

دو نوع حرارت تراپی خشک و گرم وجود دارد. در هر دو نوع روش، هدف جهت ایجاد دمای ایده آل گرما بوده نه داغی.

 • حرارت خشک یا گرما تراپی هدایتی شامل منابعی مانند پد گرمایی، پک گرمای خشک و حتی سونا بوده و این نوع حرارت به راحتی قابل استفاده می باشد.

 • حرارت مرطوب با گرمای همرفت، شامل منابعی مانند حوله بخار، پک های گرما تراپی مرطوب، یا حمام داغ می باشد. حرارت مرطوب می تواند اندکی موثرتر بوده و در عین حال تایم استفاده کمی نیاز دارد تا به همان نتایج برسد.

در ضمن می توان از درمانهای تخصصی حرارت تراپی نیز بهره برد. به طور مثال حرارت حاصل از یک اولتراسوند می تواند سبب تسکین درد در تاندونیتیس شود. هنگامی که از گرما تراپی استفاده می شود، می توان انتخاب کرد درمان موضعی، منطقه ای یا برای کل بدن باشد.

درمان موضعی بهترین شیوه برای دردهایی است که در یک ناحیه کوچک مانند گرفتگی عضلانی ایجاد شده اند. اگر تنها می خواهید یک آسیب موضعی را درمان نمایید، می توانید از پک های ژل گرمایی کوچک یا کیسه آب گرم بهره بگیرید. درمان منطقه ای برای دردها یا گرفتگی های وسیع تر بهترین روش بوده و می توان با یک حوله بخار، پد گرمایی بزرگ یا لنت حرارتی آن را انجام داد.

درمان کل بدن نیز می تواند شامل گزینه هایی مانند سونا و حمام داغ باشد. شایان ذکر است در مواردی نباید از گرما درمانی یا حرارت تراپی استفاده کنید از جمله :

 • در صورتی که سطح مدنظر، کبود یا متورم شده بهتر است از سرما درمانی کمک بگیرید.

 • در سطوحی از بدن که زخم باز دارد نباید استفاده شود.
 • افرادی که دارای سابقه بیماری هایی مانند دیابت، درماتیت، بیماری های قلبی، ترومبوز سیاهرگی عمقی و گرفتگی بافت های گوناگون(ام اس) هستند به علت خطر سوختگی یا عوارضی که ممکن است حرارت تراپی داشته باشد، نباید از این شیوه استفاده نمایند.
 • در صورتی که بیماری قلبی یا فشار خون بالا دارید قبل استفاده از روش حرارت تراپی با پزشک مشورت نمایید.
 • در صورت باردار بودن قبل از استفاده از سونا یا جکوزی با پزشک خود مشورت نمایید.

به طور کلی استفاده از این روش، معمولا هنگامی مفید است که در مدت زمان کافی صورت گیرد. دقیقا برعکس سرما درمانی که باید به مدت محدود اعمال شود. تنش یا گرفتگی عضله کم، اغلب می تواند در مدت ۱۵-۲۰ دقیقه گرما درمانی بهبود یابد. درد متوسط یا شدید نیز می تواند با جلسات حرارت تراپی طولانی تر مانند حمام گرم نیم الی دو ساعته بهبود پیدا کند.

خطرات حرارت تراپی

در حرارت تراپی باید از درجه حرارت گرم استفاده شود نه داغ. در صورتی که حرارت بیش از اندازه باشد سبب سوختن پوست بدن می شود. و اگر فرد دچار عفونت شده و از گرما تراپی بهره می گیرد ممکن است این روش سبب گسترش عفونت گردد. همچنین گرمایی که به صورت مستقیم به یک موضع می رسد، مانند پک های گرمایی نباید در یک نوبت بیشتر از ۲۰ دقیقه اعمال شود.

در صورت افزایش تورم فورا درمان را قطع نمایید. اگر حرارت تراپی بعد از یک هفته، سبب کاهش درد یا ناراحتی نشد، یا در طول چند روز درد شدیدتر شد بهتر است به پزشک مراجعه شود.

در صورت تمایل برای اطلاع از روش آب درمانی و کمپرس آب یخ روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.