دسته ها
جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸

قرص مفنامیک اسید چه کاربردها و چه عوارضی دارد؟

 • پروین حیدریان
 • 29 سپتامبر 2016
 • ۰

مفنامیک اسید یک نوع داروی مسکن برای کاهش التهاب و درد از جمله درد قاعدگی و درد دندان مصرف می شود. در این مقاله با انواع کاربرد و عوارض و تمام نکات قرص مفنامیک اسید آشنا خواهید شد.

قرص مفنامیک اسید یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی است. این دارو به عنوان مسکن برای تسکین انواع درد ها مانند دردهای قاعدگی، دندان درد، دردهای عضلانی، سر درد و … کاربرد دارد. مفنامیک اسید تاثیری برای درمان بیماری ندارد و فقط به عنوان یک مسکن التهاب و درد را کاهش می دهد.

مفنامیک اسید دارای ترکیباتی است که برای التهاب و درد های شدید به عنوان مسکن مصرف می شود. این قرص برای تسکین و درمان انواع دردهای مداوم و یا ناگهانی ناشی از بیماری های روماتیسمی، دردهای ستون فقرات، دردهای ناشی از بیماری های شکمی ناشی از قاعدگی و دردهای عضلانی مصرف می شود. قرص مفنامیک اسید همچنین برای تسکین دردهای ناشی از بیماری هایی مانند آنفلوآنزا و بیماری های تب دار دیگر همچنین بیماری های مجرای تنفسی کاربرد دارد.

قرص مفنامیک اسید

بررسی خواص و عوارض قرص مفنامیک اسید

مفنامیک اسید می تواند درد خفیف تا شدید قاعدگی را تسکین بخشد. علاوه بر این برای تسکین دندان درد نیز موثر و مفید است. این قرص فقط به عنوان یک مسکن باعث کاهش التهاب و درد در بدن می شود و برای درمان بیماری تجویز نمی شود.

موارد منع مصرف مفنامیک اسید

کسانی که واکنش شدید آلرژی مانند کهیر، سرگیجه و مشکلات تنفسی ناشی از مصرف آسپرین و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی دارند به دلیل وجود آسپرین مصرف این قرص تجویز نمی شود. همچنین خانم های باردار که در سه ماه آخر بارداری هستند و خانم های شیرده نباید این قرص را مصرف نمایند.

چگونگی مصرف قرص یا کپسول مفنامیک اسید

مصرف این قرص و دوز مصرف آن فقط با تجویز پزشک استفاده می شود. قرص های مفنامیک اسید از طریق دهان بعد از غذا یا همراه با شیر و همچنین با آب فراوان مصرف می شود.

کاربردهای مفنامیک اسید

عوارض جانبی مفنامیک اسید

داروی مفنامیک اسید به دلیل اثراتی که بر روی دستگاه گوارش می گذارد باید به اندازه تجویز پزشک مصرف شود. این دارو موجب بی حالی و خواب آلودگی می شود بنابراین پس از مصرف این دارو از رانندگی خودداری نمایید و همچنین از مصرف الکل دوری نمایید. اثرات جانبی شدید مانند:

 • گلو درد
 • تب
 • خارش
 • جوش روی پوست و تحریکات پوستی
 • مشکل در بینایی
 • اسهال
 • استفراغ
 • ورم

در صورت مشاهده این عوارض حتما به پزشک خود مراجعه نمایید. افرادی که فشار خون دارند مصرف مفنامیک اسید بیماری آن ها را بدتر می کند.

تداخل دارویی

مصرف قرص مفنامیک اسید همراه با داروهایی مانند آسپرین و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ناپروکسن و ایبوپروفن خطر زخم گوارش را افزایش می دهد. داروهایی مانند وارفارین، اسپیرونولاکتون، لیتیوم هپارین و دارو های ضد دیابت مانند مکمل های پتاسیم، قرص متفورمین و داروهای گیاهی مانند جنسینگ، بابونه، جینکوبیلوبا می توانند با مفنامیک اسید تداخل دارویی ایجاد نمایند. بنابراین اگر از داروهای خاصی حتی داروهای گیاهی استفاده می کنید قبل از مصرف مفنامیک اسید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.عوارض مفنامیک اسید

همانطور که در این مقاله گفته شد قرص مفنامیک اسید یک داروی مسکن است و باعث کاهش انواع درد می شود. در صورت تمایل به آشنایی با عوارض و فواید هر یک از داروها آشنا شوید، بر روی اطلاعات دارویی کلیک نموده و سپس با مراجعه به این صفحه از مقالات علمی ارائه شده د راین زمینه نهایت استفاده را ببرید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
مطالب پیشنهادی
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.