دسته ها
یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱

مضرات چربی ترانس و مواد غذایی حاوی این چربی

 • منصوره رمضان زاده
 • ۱۶ تیر ۱۴۰۱
 • ۰

چربی های ترانس جزئی از مجموعه اسید های چرب غیراشباع به شمار آمده که به دو صورت طبیعی و مصنوعی تقسیم بندی می شوند و در انواع محصولات غذایی همچون گوشت و لبنیات و … وجود دارند. به منظور عدم به خطر انداختن سلامتی بدن باید در زمان مصرف نسبت به معایب و مضرات چربی ترانس توجه داشته باشید تا از بروز هر گونه مشکلی پیشگیری نمایید.

از جمله انواع اسیدهای چرب که بدترین نوع چربی به حساب آمده و از لحاظ تغذیه ای خیلی ناسالم و مضر می باشند چربی های ترانس بوده که با بالا بردن میزان کلسترول بد خون و کاهش کلسترول خوب به وضعیت سلامتی فرد آسیب می رساند و مشکلات زیادی را در پی دارد. در همین راستا سعی داریم در این مطلب به جهت آگاهی شما عزیزان عوارض و مضرات چربی ترانس را مورد بررسی قرار دهیم.

آشنایی با مضرات چربی ترانس

چربی های ترانس با وجود این که در حالت کلی مفید می باشند ولی زمانی مشکل ایجاد می کنند که همچون چربی های اشباع شده عمل نمایند و در این حالت صدمات جدی به رگ ها وارد می کنند. مضرات چربی ترانس خیلی زیاد بوده و برای سلامتی پرخطر هستند بنابراین باید تا جای امکان از مصرف آن ها پرهیز نمود.

مضرات گوناگون چربی ترانس

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

کارشناسان تغذیه معتقد هستند که چربی ترانس بدترین نوع چربی بوده که می توانید مصرف نمایید. برعکس دیگر چربی های خوراکی این نوع اسید های چرب میزان کلسترول بد را افزایش داده و کلسترول خوب را در خون به حد پایینی می رسانند. چربی ترانس به شکل طبیعی در محصولات لبنی و گوشتی وجود دارد ولی به شکل صنعتی نیز درست می شود تا در مواد غذایی بسته بندی شده که فرآوری شده اند مورد استفاده قرار گرفته شود.

بهتر است بدانید بدن برای فعالیت و سوخت و ساز در سطح بهینه به چربی های سالم احتیاج دارد. چربی های ترانس طبیعی یا نشخوار کنندگان در گوشت و لبنیات حیوانات نشخوار کننده همچون بز، گوسفند و گاو وجود دارد و چربی های ترانس مصنوعی که به منزله چربی های ترانس صنعتی یا چربی های هیدروژنه جزئی تلقی می شوند برای سلامتی خطرناک بوده و این گونه چربی ها وقتی ساخته می شوند که روغن های گیاهی از لحاظ شیمیایی دچار تغییر می شوند تا در دمای اتاق جامد بمانند که به آن ها دوام خیلی زیادی می دهند.

عوارض جانبی مصرف چربی ترانس

انواع مواد غذایی دارای چربی ترانس

شکل فرآوری شده چربی ترانس که به عنوان روغن هیدروژنه شناخته می شود در اغلب ترکیبات غذایی وجود دارد که در ادامه به بیان این موارد پرداخته ایم.

 • مبل و میز
 • چکاد بام

اسنک ها

چیپس های سیب زمینی، ذرت و تورتیلا دارای چربی ترانس می باشند در صورتی که ذرت بو داده اسنک سالم تری در مقایسه با آن ها به حساب می آید. البته ذرت های بو داده حاضری یا آن گروه که در ماکروفر آماده می گردند با مدل خانگی آن تفاوت دارد.

مواد غذایی سرخ شده

غذاهایی که درون روغن زیاد سرخ می شوند همچون سیب زمینی سرخ کرده، دونات و مرغ سوخاری دارای چربی ترانس زیاد می باشند.

خامه و مارگارین

خامه و قهوه های آماده بدون شیر و مارگارین دارای کمی روغن هیدروژنه می باشند.

محصولات پخته شده

انواع کیک ها و شیرینی های حاضری دارای روغن ترد کننده می باشند که از روغن هیدروژنه بدست می آید. خامه های تزیینی کیک ها نیز دارای چربی ترانس می باشند.

خمیر فریز شده

محصولاتی همچون کیک های بسته بندی شده، بیسکوییت های حاضری و پیتزاهای آماده فریز شده دارای اسید های چرب ترانس می باشند.

انواع معایب مصرف چربی ترانس

نحوه دوری و عدم مصرف این چربی ها

بهترین راهکار برای ممانعت از مصرف چربی های ترانس داشتن یک برنامه غذایی سرشار از غذاهای مغذی و کامل می باشد که دارای میوه ها، حبوبات، گوشت های ارگانیک و سبزیجات است. به مصرف چربی های سالم همچون چربی های موجود در روغن زیتون، آجیل، ماهی آزاد و آووکادو بپردازید.

در صورتی که یک محصول غذایی بسته بندی شده می خورید برچسب آن را با دقت مطالعه نمایید و از غذاهایی که دارای روغن های هیدروژنه تا حدودی یا دیگر موارد می باشند تا جای امکان پرهیز نمایید. حتی بعضی از غذاهای بدون چربی ترانس ممکن است دارای درصد کمی از آن باشند بدین ترتیب فهرست ترکیبات تشکیل دهنده را مطالعه کرده تا اطمینان پیدا کنید غذا در حقیقت بدون چربی های مضر می باشد.

معایب مختلف چربی ترانس

خطرات و عوارض جانبی

مشکلاتی همچون بالا رفتن میزان کلسترول خون، بیماری های قلبی و عروقی، مبتلا شدن به دیابت نوع دوم، ابتلا یافتن به سندروم متابولیک و حتی مبتلا شدن به بعضی از سرطان ها در نتیجه مصرف چربی های ترانس می باشد. باید دقت نمایید که نشانه هایی همچون خستگی بدون علت، دردهای بدنی، بالا رفتن وزن، کاهش انرژی در طول روز، مشکلات مرتبط با حافظه و فراموشی اتفاقات گذشته و … می تواند از نشانه های مربوط به سندروم متابولیک یا استفاده از چربی های ترانس باشد. در ادامه این مطلب به بیان انواع عوارض جانبی و مضرات چربی ترانس پرداخته ایم.

خطرات اسید های چرب ترانس

تاثیر بر روی میزان کلسترول

اسیدهای چرب ترانس میزان کلسترول بد و میزان کلسترول خوب را کاهش می دهند. شواهد و مدارک مشخصی وجود دارد که چربی های ترانس میزان غلظت کلسترول بد در پلاسما را بالا برده و غلظت کلسترول خوب را پایین می آورد.

بالا رفتن خطر ابتلا به دیابت

همینطور به اثبات رسیده است که اسید های چرب ترانس در ایجاد چاقی و دیابت نیز نقش بسزایی دارند و افرادی که بیشترین مقدار چربی های ترانس را استفاده می کنند حدود ۴۰ درصد بیشتر در برابر خطر مبتلا شدن به دیابت به نسبت کسانی که برنامه غذایی با چربی ترانس کمتری داشته قرار می گیرند.

انواع مضرات چربی ترانس

طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده است که برنامه غذایی با اسیدهای چرب ترانس موجب چاقی شکمی و ایجاد تغییر در حساسیت به انسولین در میمون ها می گردد و معتقد هستند که در انسان نیز همین عمل را انجام می دهد.

بالا رفتن خطر مشکلات و بیماری های قلبی

استفاده بیش از اندازه از غذاهای حاوی چربی ترانس امکان دارد درصد ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی را بالا ببرد. تحقیقات انجام شده نشان داد که مصرف چربی های ترانس از روغن های نیمه هیدروژنه بر عوامل گوناگون قلبی عروقی اثر منفی می گذارد و به طور چشمگیری در بالا رفتن خطر اتفاقات بیماری عروق کرونر قلب نقش دارند.

معایب مختلف اسید های چرب ترانس

در مطلب ارائه شده نحوه دوری و مضرات چربی ترانس را مورد بررسی قرار دادیم که امیدواریم مورد توجه و پسندتان قرار گرفته باشد و نهایت استفاده را از آن برده باشید. در صورت تمایل به مطالعه دیگر دانستنی های علمی مانند خواص آب قلیایی و خطرات جویدن آدامس می توانید با مراجعه به این لینک ها اطلاعات مفیدی را به دست آورید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.