دسته ها
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲

دیدگاه گورخری در روانشناسی چه نوع نگرشی است؟

  • منصوره رمضان زاده
  • ۲ تیر ۱۴۰۱
  • ۰

دیدگاه گورخری در روانشناسی در واقع بیانگر این است که خوب مطلق وجود ندارد بلکه هر فردی مجموعه ای از ویژگی های خوب و بد را دارا بوده و باید این تفاوت ها را پذیرفت و آن ها را در جهت رشد و ارتقای روابط در زندگی بکار گرفت.

یکی از مسائل مهم در روانشناسی نوع نگرش و طرز فکر افراد می باشد که هر فردی رفتار و دیدگاه منحصر به خود را دارد و بر اساس آن با دیگران ارتباط برقرار می کند. هر شخصیتی نقاط ضعف و قوت مربوطه را دارد که بر روی روابط و احساسات زندگی روزمره فرد تاثیرگذار می باشد و حتی گاهی اوقات امکان دارد مشکلاتی را در پی داشته باشد. در همین راستا سعی داریم در این مطلب به بررسی دیدگاه گورخری و تاثیرات ناشی از آن به جهت آگاهی شما عزیزان بپردازیم.

آشنایی با دیدگاه گورخری و تحلیل آن

به طور کلی افراد برخی اوقات در روابط خود با دیگران مجموعه ای از باید و نبایدها را تعریف کرده و معیار رفتار خود قرار می دهند که همین امر موجب شده شرایط مناسبی برای گفتگو و شنیدن نظرات دیگران به وجود نیاید چرا که تنها معتقد به نگرش و بینش خود هستند و آن را درست تلقی می کنند اما با داشتن دیدگاه گورخری می توان رابطه ای سالم و ایده آل ایجاد نمود و نسبت به مسائل مختلف درکی درست و آگاهانه داشت.

بررسی نگاه گورخری و رهایی از آن

بهتر است بدانید این نوع دیدگاه در روانشناسی بسیار معروف و شناخته شده می باشد که آگاهی داشتن نسبت به آن می تواند بر روی نوع طرز فکر و نگاه شما اثر بگذارد. این دیدگاه بدین معنی می باشد که نباید تصور کرد آدم خوب و بد وجود دارد بلکه انسان ها را باید مجموعه ای از خصوصیات خوب و بد در نظر گرفت.

نخستین بار شخصی به نام افلاطون مطلق اندیشی را مطرح نمود. نگاه سیاه و سفید در واقع نگاه تمرکز و اصرار بر عقاید مطلق نگر است. در مبحث مطلق گرایی نوعی علاقه به کمال مطلق پنهان شده است. طرز فکر سیاه و سفید امکان دارد به مواردی همچون عزت نفس فرد، روابط با دیگران، سلامتی و بیان احساسات صدمات شدیدی وارد نماید. در این دیدگاه فرد معتقد است که نگرش صحیح تنها نگرش او بوده و راه درست نیز همان راهی است که او انتخاب کرده است و در واقع فرد می خواهد خود را برتر نشان بدهد.
تفسیر نگاه گورخری
بدین ترتیب به منظور داشتن روابطی سالم با دیگران احتیاج به نگاه و دید گورخری می باشد، به گونه ای که انسان ها نه خوب مطلق و نه بد مطلق هستند بلکه دربردارنده یک سری خصلت های مطلوب و نامطلوب می باشند. با پیروی از این طرز تفکر می توان طرف مقابل و خود را بهتر و به درستی شناخت و تفاوت ها را راحت تر درک نمود و از آن ها در راستای پیشرفت روابط کمک گرفت.
بررسی دیدگاه گورخری

بررسی نگاه گورخری از نظر روانشناسی

این نوع دیدگاه در روانشناسی بدین معنا می باشد که باید این موضوع را درک کرد که تمامی انسان ها دارای خصوصیات خوب و بد هستند و در هر فردی ویژگی ها و صفات خوب و بد و در واقع منفی و مثبت در کنار هم جای گرفته است و به منظور داشتن یک زندگی خوب و ایده آل و رفتار درست و سالم با دیگران باید با این دیدگاه ارتباط برقرار کرد و بر اساس آن عمل نمود.

در صورتی که ما خود را فردی به طور مطلق خوب و در مقایسه با دیگران برتر در نظر بگیریم و این موضوع را قبول نکنیم که جنبه ها و صفات منفی نیز در وجود ما قرار دارد در نتیجه به یک نوع مکانیزم دفاعی به اسم انکار ورود پیدا می کنیم و در این وضعیت جنبه های منفی و بد خود را در افراد دیگر مورد جستجو قرار داده یا در آن ها مشاهده خواهیم کرد.

تحلیل دیدگاه گورخری

  •  مبل و میز
  •  آرون گروپس

اثرات این نوع دیدگاه و رهایی از آن

وقتی که برای خود و افراد دیگر یک سری قوانین رفتاری و باید و نباید در نظر می گیریم و بر اساس آن رفتار کرده و با دیگران ارتباط برقرار می کنیم در نتیجه هیچوقت زمینه برای تبادل نظر بین افراد و بحث بین آن ها به وجود نخواهد آمد. داشتن دیدگاه سیاه و سفید به کل جوانب و زوایای زندگی صدمه وارد می کند بنابراین در صورتی که همواره صفر یا صد را در تمامی چیزها در نظر بگیرید، سعی می کنید جنبه های خوب و مثبت را ببینید و باید بدانید که تمامی انسان ها ترکیب خاصی از هوش، نقاط قوت و ضعف و خصوصیات مثبت و منفی هستند، بنابراین باید از قضاوت کردن دیگران خودداری نمود و به خود فهماند که همواره هر نوع امکان و احتمالی وجود دارد.

تفسیر و تجزیه نگاه گورخری

در صورتی که قادر باشید این حقیقت ساده را درک نمایید قطعا می آموزید که جنبه های خاکستری زندگی را نیز باید در نظر بگیرید و آن ها را قبول کنید نه این که هر چیزی را با برچسب خوب و بد یا سیاه و سفید تلقی نمایید. پیروی از دیدگاه گورخری موجب شده فرد خود را و همچنین طرف مقابلش را خیلی خوب بشناسد و در زندگی بهترین رفتار و روابط را داشته باشد.

فردی به نام شل سیلور استاین با بیان داستانی این دیدگاه را به خوبی بیان کرد. در صورتی که این نوع نگاه را داشته باشید زندگی راحت تری خواهید داشت و آسان تر محیط و دیگران را کنترل می کنید و در واقع بدین معنا می باشد که همین طور که هستید خواهید بود ولی نیاز است که به آن اعتقاد داشته باشید. پذیرفتن جنبه های منفی و بد موجب رفع ایرادات و مشکلات و سعی برای پیدا کردن اشکالات فرد خواهد شد. در حقیقت با این طرز تفکر خصوصیات بد و منفی خود را قبول خواهید کرد و در تلاش برای رفتن به سوی این دیدگاه و پیروی از آن خواهید بود.

نگاه گورخری و تاثیرات آن

فردی که قبول نمی کند جنبه های مثبت ندارد و فقط جنبه های منفی خود را می بیند در ابتدا دست به انکار می زند و بعد از آن به سرکوب کردن امیال و خواسته هایش می پردازد. سرکوب نمودن امیال و دارایی های خود در این وضعیت مکانیزم های دفاعی اش را فعال نموده و آن گاه جنبه های بد خود را به دیگر افراد ربط خواهد داد و قبول کردن این نقاط ضعف و کاستی های درونی خیلی سخت خواهد بود و در نتیجه به وسواس و رفتارهای وسواس گونه تبدیل می گردد و در نهایت جنبه های ناخودآگاه خود را در خودآگاه مشاهده خواهد کرد.

تاثیرات نگاه گورخری

در مطلب ارائه شده به تفسیر و بررسی دیدگاه گورخری به طور کامل پرداختیم که امیدواریم مورد توجه و پسندتان قرار گرفته باشد و نهایت استفاده را از آن برده باشید. برای آشنایی با نگرش سیستمی و روش های تقویت افکار مثبت می توانید با کلیک بر روی لینک های قرار داده شده مطالب مفیدی را به دست آورید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *