دسته ها
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

با آداب خوابیدن در اسلام آشنا شوید

  • شقایق ایران دوست
  • ۲۹ خرداد ۱۴۰۱
  • ۰

آداب خوابیدن در اسلام بسیار جالب می باشد و در این مطلب قصد داریم شما را با آن آشنا کنیم. اگر می خواهید در مورد این آداب چیز هایی بدانید بهتر است این مطلب را از دست ندهید.

خواب یکی از مهم ترین بخش های زندگی می باشد و می تواند به سلامت بدن و تامین انرژی کمک نماید. آداب خوابیدن در اسلام را برایتان بررسی می کنیم. در واقع اسلام بیان کرده است که اگر بتوانید برای خواب یک سری از عادت ها را رعایت کنید قطعا خواب بهتری خواهید داشت.

آداب خوابیدن در اسلام

آداب خوابیدن در اسلام

اگر فرد سالمی هستید و هیچ مشکلی ندارید بهتر است آداب خوابیدن از دیدگاه اسلام را بدانید و آن ها را رعایت  کنید تا بتوانید به راحتی خوابیده و مشکلات خواب را به حداقل برسانید. با رعایت آداب خوابیدن می توانید از دیدن خواب های بد رهایی یافته و خواب های بهتری را مشاهده کنید. در ادامه تمامی این آداب ها را برایتان بررسی می کنیم.

شام سبک

برای این که بتوانید شب خوب بخوابید در اسلام توصیه شده است که شام را سبک بخورید و سعی کنید غذاهای چرب و پر ادویه را برای وعده شام میل نکنید. بسیاری از افراد احساس می کنند که شام نخوردن می تواند برای آن ها سلامتی و لاغری را به همراه داشته باشد در صورتی که اصلا این چنین نمی باشد و احادیثی وجود دارد که عکس آن را ثابت می کند.

امام صادق (ع) می فرمایند :

اساس خرابی بدن نخوردن شام است.

  •  مبل و میز
  •  آرون گروپس

در یک حدیث نبوی هم آمده است که :

شام بخورید، هر چند یک خرمای خشک باشد زیرا نخوردن شام باعث پیری و سالخوردگی می شود.

بهتر است اعتدال را در خوردن رعایت کنید و سعی کنید شب ها نیز شام بخورید زیرا در حدیثی از امام علی (ع) آمده است که :

کسی که با شکم پر و سنگین بخوابد رویاهای غیر واقعی می بیند.

تنها نتیجه ای که از این احادیث می توان گرفت این است که باید اعتدال در خوردن شام داشته باشید و خوردن و نخوردن آن هر دو منجر به ضررهایی می شود.

رعایت اعتدال در خوردن غذا قبل از خواب

مسواک زدن

یکی از مهم ترین آداب و رسومی که در اسلام به آن اشاره شده است و باید قبل از خواب آن را رعایت کنید این است که حتما مسواک بزنید. در یک حدیث نبوی آمده است که :

مسواک زدن باعث حضور فرشتگان می شود.

طبق این حدیث شما بعد از مسواک زدن می توانید خواب های خوبی را نیز ببینید. در واقع خواب های پریشان کار شیطان می باشد ولی خواب های راحت نشانه ای از وجود فرشته ها می باشد.

امام محمد باقر (ع) در مورد مسواک زدن قبل از خواب می فرمایند :

اگر مردم از فواید مسواک با خبر بودند، آن شب ها با خود به بستر می بردند.-

تخلیه کردن مثانه

وجود سموم در بدن می تواند یک خواب راحت را از شما بگیرد بنابراین بهتر است قبل از این که بخوابید حتما مثانه خود را تخلیه کنید. امام علی (ع) در توصیه هایی که به فرزندش داشت بیان کرده اند که ۴ کار می تواند انسان را از طبیب و طبابت بی نیاز سازد و رفتن به دستشویی قبل از خواب یکی از آن ها می باشد.

رسوم خواب در اسلام

وضو گرفتن

یکی از آداب خواب در اسلام این است که حتما قبل از خواب وضو بگیرید. این کار به شما کمک می کند تا بتوانید اثرات بسیار خوبی را در خواب خود تجربه کنید و خوابی راحت تر داشته باشید. این کار شما علاوه بر این که به راحتی تان کمک می کند یک سری ثواب هایی را نیز با خود به همراه دارد و این ثواب ها را طبق روایت هایی که وجود دارد برایتان بررسی می کنیم. در یک حدیث نبوی آمده است که :

هر کس شب را با وضو بخوابد گویا همه شب را به عبادت پرداخته است.

امام صادق (ع) نیز در مورد این کار بیان کرده اند که :

هر کس شب را با وضو به بستر رود و بخوابد، در حالی می خوابد که بستر او مسجد و عبادتگاه اوست.

پناه بردن به قرآن

انس گرفتن با خدا تنها راهی است که می تواند قبل از خواب به شما کمک کند تا از نگرانی هایتان دور شوید. برای این که آرامش بیش تری قبل از خواب داشته باشید و بتوانید بدون ترس و نگرانی بخوابید می توانید از ذکر های قرآنی استفاده کنید. می توانید سوره های کوتاهی که آن ها را حفظ هستید را نیز قبل از خواب قرائت کنید.

خواندناذکار قرانی قبل از خواب

برای این که بتوانید خوابی بهتر داشته باشید بهتر است به کارهایی که گفته شده عمل کنید زیرا اسلام  چیزی جز خوبی برای شما نمی خواهد. سعی کنید برای این که خوابی بهتر داشته باشید حتما زمان آن را رعایت کنید و سعی کنید ساعت معینی برای آن در نظر بگیرید در غیر این صورت ممکن است نتوانید به آن چه که می خواهید برسید و خوابی با کیفیت داشته باشید.

در انتها می توانید با کلیک بر روی لینک داده شده اطلاعاتی را در مورد آداب غذا خوردن و آداب عیادت از بیمار مشاهده کنید و اطلاعات و دانسته های خود را در مورد آداب اسلامی تا حدودی افزایش دهید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *