دسته ها
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱

بیماری هوچکین چیست و ماندگاری این بیماری در بدن چقدر است؟

 • شقایق ایران دوست
 • ۱۹ خرداد ۱۴۰۱
 • ۰

در این مطلب شما را با هر آنچه که باید در رابطه با بیماری هوچکین بدانید آشنا می کنیم و اطلاعات بسیار خوبی را در مورد این مشکل در اختیارتان می گذاریم.

یکی از کشور هایی که سالانه با این بیماری درگیر می شود بریتانیا می باشد. در این کشور حدودا ۲۱۰۰ نفر در هر سال به این مشکل دچار می شوند. بیماری هوچکین یکی از بیماری هایی می باشد که می تواند هر فردی را با هر شرایطی که دارد مبتلا نماید. این بیماری در دسته بندی بیماری های خطرناک قرار می گیرد و توجه بسیاری را برای درمان می پذیرد.

بیماری هوچکین

 • بلیط کیش
 • چکاد بام

اطلاعاتی در مورد بیماری هوچکین

بیماری هوچکین یکی از بیماری های سخت درمان می باشد و افرادی که به آن مبتلا می شوند باید برای درمانش بسیار تلاش کنند و نا امیدی را به خود راه ندهند. همانطور که می دانید وظیفه سیستم ایمنی بدن مقابله با بیماری ها و عوامل بیماری زا می باشد. در نظر داشته باشید که این کار با کمک سیستم لنفاوی رخ می دهد و خود این سیستم دارای انواع غدد، رگ ها و ارگان های لنفاوی و مغز استخوان می باشد. در واقع زمانی که میکروب ها وارد بدن انسان ها می شوند توسط سیستم ایمنی جمع آوری می شوند و به سیستم لنفاوی فرستاده می شوند و در این مکان با توجه به سلول های خاصی کشته می شوند و از بین می روند. اگر سیستم لنفاوی به درستی عمل نکند ممکن است فرد نتواند با عوامل بیماری زا مقابله نماید و در نهایت دچار انواع عفونت ها خواهید شد.

در واقع هوچکین یکی از بیماری های سرطانی می باشد و مرتبط با سرطان لنفوم است. این بیماری می تواند قسمت های متفاوتی از این سیستم را درگیر کند ولی مهم ترین بخش هایی که درگیر می شوند غده های لنفاوی، مغز استخوان و طحال می باشد. البته یکی دیگر از انواع این بیماری نیز شناخته شده است که نسبت به سایرین دارای عوارض بسیار زیاد تری می باشد و به گفته بسیاری از افراد بدخیم تر از سایرین می باشد.  بیماری هوچکین کلاسیک یکی دیگر از انواع این بیماری ها می باشد و روش های درمانی آن با نوع ساده آن متفاوت می باشد.

نشانه های هوچکین

علت ایجاد هوچکین

بیماری هوچکین یکی از بیماری هایی می باشد که به ژنتیک و محیط بستگی دارد. در واقع این بیماری را می توان ترکیبی از سرطان خون و لنفوم ها به حساب آورد و علل قطعی برای ایجاد شدن آن وجود ندارد با این حال زمانی که فرد به یکی از بیماری هایی مانند ایدز مبتلا شود احتمال این که به این بیماری نیز درگیر شود بسیار زیاد است. کار افراد نیز بسیار مهم می باشد و افرادی که سر و کار بیشتری با مواد شیمیایی مانند بنزن دارند بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به این بیماری می باشند و این افراد باید سعی کنند از ماسک های مخصوص استفاده نمایند.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

نشانه های هوچکین

بیماری هوچکین یکی از سرطان های بسیار بد به حساب می آید و برای درمانش باید وقت و هزینه بسیاری بگذارید. این بیماری در افراد ۱۵ الی ۳۰ سال و بالای ۵۰ سال بیشتر از دیگران یافت می شود و مردان بیشتر از زنان دچار این مشکل می شوند. نشانه های مهم این بیماری را برایتان بررسی می کنیم و شما باید این نشانه ها را جدی بگیرید تا زمان طلایی درمان را از دست ندهید.

بزرگ شدن غدد لنفاوی

یکی از مواردی که باید بیش از حد به آن ها دقت کنید اندازه غدد لنفاوی می باشد. در حالت عادی این غده ها قابل مشاهده نمی باشند و زمانی که فردی به هوچکین مبتلا شود این غده ها به مرور بزرگ می شوند و زمانی که شما چنین چیزی را احساس کرده اید باید به پزشک مراجعه نمایید.

علت ایجاد هوچکین

حالت متفاوت غده ها

معمولا بزرگ شدن غدد لنفاوی برای افراد بدون درد می باشد در صورتی که اگر فردی الکل مصرف کند این غدد دردناک خواهد شد و همین موضوع یکی از مهم ترین مواردی می باشد که باید به پزشک گزارش دهید در غیر این صورت ممکن است تشخیص خطا بوده و شما زمان درمان را از دست بدهید.

قرمزی پوست

این مشکل در بین افرادی که به هوچکین دچار می شوند بسیار کم دیده می شود با این حال می توان گفت قرمز شدن پوست و زخم شدنش می تواند یکی از دلایل این بیماری باشد. در برخی از شرایط این بیماری می تواند با خارش و تب نیز همراه باشد.

تعریق شبانه

اگر متی است احساس می کنید که شب ها دچار تعریق می شوید و نمی توانید به راحتی بخوابید باید از نظر بیماری هوچکین تحت بررسی قرار بگیرید.

خستگی شدید

افرادی که به این نوع سرطان درگیر می شوند در کار های روزانه خود دچار مشکلات شدیدی می شوند و احساس خستگی که دارند مانع از این می شود که فرد بتواند کار های خود را به درستی انجام دهد.

نحوه تشخیص هوچکین

تشخیص هوچکین توسط پزشک

برای این که این بیماری تشخیص داده شود نیاز به نمونه برداری می باشد و پزشکان با دو روش این کار را انجام می دهند. یکی از این روش ها Core Needle Biopsy می باشد و به وسیله یک سوزن انجام می شود و روش دیگر Excisional Biopsy است که با برداشتن کامل غدد لنفاوی صورت می گیرد. این نمونه برداری ها باید در مراکز و آزمایشگاه ها انجام شود تا مشکلی برای فرد ایجاد نشود و نمونه سریعا در محیط استریل قرار بگیرد. نمونه هایی که از فرد گرفته می شود جمع آوری شده و در آزمایشگاه بافت شناسی صورت می گیرد و وجود یا عدم وجود سلول های سرطانی در بافت ها تشخیص داده می شود.

سلول هایی که در بافت های سرطانی هستند با نام Reed Sternberg شناخته می شوند و این بافت ها در زیر میکروسکوپ ها دارای شکلی مانند چشم های جغد ها می باشند. در واقع این سلول های سرطانی باعث می شوند که یکم ماده ای از سلول آزاد شود و متخصصان می توانند آن ها را شناسایی کرده و از بین ببرند.

 سطوح مختلف هوچکین

بعد از این که این بیماری برای فردی تشخیص داده شود باید از نظر های متفاوت نیز مورد بررسی قرار بگیرد و پزشک باید سایر ارگان های بدن را نیز بررسی کند تا اگر این بیماری آن ها را درگیر کرده است برنامه های درمانی متفاوتی را بچیند. برای این تشخیص ها معمولا از CT-scan و PET-scan استفاده می شود و این سرطان می تواند کبد، طحال و یا سایر ارگان های مهم را نیز درگیر کرده باشد. در واقع پزشک معالج شما با توجه به درجه بیماری و میزان فعالیت هایی که فرد در روز دارد درمان را شروع می کند. این بیماری در ۴ سطح متفاوت قرار می گیرد و این سطوح را در ادامه برای شما بررسی می کنیم.

انواع هوچکین

سطح یک

اگر بیماری در سطح یک شناخته و درمان شود بسیار ساده است. در واقع سطح یک بدین معنا می باشد که سرطان تنها در یک منطقه از غدد لنفاوی ایجاد شده است و یا تنها یک ارگان بدن را درگیر نموده است. به این سطح از هوچکین سطح اولیه گفته می شود.

سطح دو

هوچکین سطح دو بدین معنا می باشد که سرطان به دو منطقه از غدد لنفاوی حمله کرده است و با درگیر کردن آن ها باعث شده است که عضله  های زیر ریه ها مانند دیافراگم و … نیز درگیر شوند. به این سطح از بیماری هوچکین پیشرفته محلی گفته می شود.

سطح سه

در واقع در این سطح از بیماری هم لایه های بالایی و هم لایه های زیرین دیافراگم درگیر شده اند. در نظر داشته باشید که به این نوع بیماری هوچکین پیشرفته می گویند.

سطح آخر

در سطح آخر یا همان سطح چهارم سطح سرطان از غدد لنفاوی خارج شده است و به ارگان های دیگر بدن مانند مغز استخوان، کبد و ریه ها می رسد.

بیماری هوچکین

روش های درمانی

برای هر نوع سرطان با توجه به شرایطی که بیمار دارد روش های متفاوت درمانی انجام می شود. متداول ترین روش هایی که برای این کار انجام می شود شیمی درمانی و پرتو درمانی می باشد. در این روش ها از پرتو های انرژی بالا با اشعه های ضد سرطانی استفاده می شود و همین اشعه ها می توانند به راحتی باعث از بین رفتن سلول های سرطانی شوند. بعد از پرتو درمانی می توان شیمی درمانی را امتحان کرد و با توجه به دارو های مختلفی که مورد استفاده قرار می گیرد ممکن است دارو ها خوراکی و یا تزریقی باشند. در سطوح بسیار پایین از این بیماری می توانید تنها از پرتو درمانی استفاده کنید ولی در سطوح بالا تر نیاز است تا از دارو های دیگر نیز کمک بگیرید تا بتوانید این مشکل را از بین برده و بهتر از قبل زندگی کنید.

از دیگر روش هایی که برای درمان این بیماری استفاده می شود می توان به درمان با پیوند مغز استخوان امیدوار بود. در واقع سلول های آسیب دیده از بدن خارج می شوند و سلول های سالم دیگر جایگزین آن می شوند. بعد از این که کار های درمانی را به اتمام رساندید باید تا مدت ها زیر نظر متخصص باشید و بهتر است تمامی جلسات درمانی را شرکت کنید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود و درمان تمام شود.

بقای بیماری

ماندگاری و بقای این بیماری بسیار بالا می باشد و طبق تحقیقات ۸۶ درصد از بیماران به بقای عمر ۵ ساله و ۸۰ درصد از آن ها عمر بقای ۱۰ ساله را تجربه می کنند. این در حالی می باشد که بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده و درمان انجام شود. در واقع هر چقدر درمان سریع تر انجام شود می توانید از بروز مشکلات و عارضه های بیشتر بکاهید در نتیجه سالم تر بعد از درمان به زندگی خود ادامه خواهید داد.

میزان ماندگاری هوچکین

همانطور که گفته شد این بیماری بسیار خطرناک می باشد با این حال شانس درمان بسیار زیادی نیز برای آن وجود دارد و اگر نشانه های آن را بشناسید می توانید به راحتی آن را شناسایی و درمان کنید. پرتو درمانی و شیمی درمانی از متداول ترین راه هایی می باشد که می توانید برای درمان این بیماری در نظر بگیرید. با این حال بهتر است سعی کنید برای سلامت خود راه های زیادی را امتحان کنید.

در پایان می توانید با کلیک بر روی لینک های داده شده اطلاعاتی در مورد سرطان مغز استخوان و سرطان نازوفارنکس بدست آورید و سعی کنید اگر نشانه های این بیماری را مشاهده کردید سریعا به پزشک مراجعه نمایید تا بتوانید در مراحل اولیه بیماری را درمان کرده و عوارض بیماری کم تری را تجربه نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.