دسته ها
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

روش تمیز کردن جاروبرقی و اهمیت نظافت آن

 • حکیمه فهیمی
 • ۶ خرداد ۱۴۰۱
 • ۰

یکی از وسایل پر کاربرد در همه منازل جاروبرقی است که لازم است تا هر چند مدت یک بار تمیز شود تا کارکرد آن با اختلال روبرو نشود. در این مطلب شیوه تمیز کردن جارو برقی ارائه می شود.

از آنجا که با هر بار استفاده جارو برقی فیلتر آن کثیف می شود و کیسه آن هم پر می شود بنابراین به نظافت نیاز دارد تا کارایی اولیه اش را از دست ندهد. با این مطلب همراه باشید تا شیوه تمیز کردن جاروبرقی را فرا بگیرید.

شیوه تمیز کردن جاروبرقی

جاروبرقی یکی از لوازم خانگی بسیار پر کاربرد به شمار می رود که افراد برای تمیزکاری قسمت های مختلف منزل از جمله اتاق ها، آشپزخانه و … از این دستگاه کمک می گیرند. تمیز کردن این وسیله ممکن است برای بیشتر افراد کار خوشایندی نباشد اما اگر نظافت دستگاه صورت نگیرد؛ کارکرد آن با اختلال روبرو می شود.

بنابراین لازم است جاروبرقی که یک وسیله ضروری و کاربردی محسوب می شود را هر چند مدت یک بار کاملا نظافت کنید تا به افزایش عمر آن نیز کمک کرده باشید. نقش این وسیله در منزل بسیار پر اهمیت است به ویژه اگر منزل شلوغ و پر رفت و آمدی داشته باشید بی شک زود به زود به آن نیاز پیدا می کنید.

به تدریج و با هر بار استفاده از جاروبرقی فیلتر آن کثیف شده و یا کیسه آن پر می شود از این رو به تمیز شدن نیاز پیدا می کند. بنابراین ما در این مطلب شیوه تمیزکاری بخش های مختلف جارو برقی را به شما خواهیم گفت. با ادامه مطلب همراه ما باشید.

 • آرون گروپس

دلیل نظافت جارو برقی

پیشتر هم ذکر شد که نظافت جارو برقی برای طولانی شد عمر آن صورت می گیرد و کاربران موظف به تمیز کردن این وسیله خانگی برقی می باشند تا در مدت زمان بیشتری از آن استفاده نماید. جارو برقی مهمترین وسیله نظافت در منزل به شمار می رود زیرا نقش اساسی در تمیز سازی منزل ایفا می کند و کمک می کند افراد در تایم کمتری منزلی تمیز داشته باشند.

دلیل کاهش مکش جاروبرقی

در صورتی که به نظافت جاروبرقی اهمیت داده نشود نمی توان از آن توقع مکش بالایی داشت. بیشتر افراد نمی دانند که هر چند مدت یک بار باید جاروبرقی را تمیز کنند و با دیدن مکش کم آن متعجب می شوند. علت این که جاروبرقی همانند روزهای اول قدرت تمیزسازی ندارد این است که مکش آن با اختلال روبرو شده است.

مکش جاروبرقی به عوامل متعددی از جمله قدرت موتور و … بستگی دارد. در صورت مواجه با این مسئله موارد زیر را چک کنید.

 • آیا دستگاه تنظیم است؟
 • آیا کیسه جاروبرقی پر شده است؟
 • آیا موتور سالم است؟
 • اتصالات نشتی دارد یا خیر؟

در ادامه به نظافت جاروبرقی می پردازیم. اول باید جاروبرقی را در محیطی باز و دارای تهویه برای تمیز سازی قرار داده زیرا نظافت آن با گرد و خاک زیادی همراه است. جاروبرقی کثیف شده را از پریز جدا کرده و همه بخش های آن مانند فیلتر، کیسه آشغال و … را جدا کنید.

 • تمیز کردن فیلتر

کار نظافت را با شستن فیلتر شروع کنید. بیشتر فیلترها قابل شستشو می باشند و اگر فیلتر جارو برقی شما غیر قابل شستشو است می توانید یک فیلتر نو تهیه کنید. برای تمیز کردن فیلتر آن را از جارو برقی جدا کرده و با آب و مواد شوینده شسته و اجازه دهید خشک شود.

 • نظافت کیسه جاروبرقی

بیشتر کیسه های جاروبرقی ها پارچه ای می باشند و هر زمان که منزل را جارو کشیدید باید آن را تخلیه نمایید تا با سرعت عمل جارو کشیدن صورت گیرد. برای تمیز کردن این کیسه باید آن را از جایگاهش جدا نموده و از هر گردو غباری خالی کنید. در ضمن می توانید برای تمیز شدن بهتر آن را با آب گرم و مواد شوینده شسته و اجازه دهید خشک شود. سپس در جایگاهش قرار دهید.

شایان ذکر است کیسه جاروبرقی در صورت پر شدن می تواند آشغال و گردو غبار روی سطوح را جمع آوری کند و به این ترتیب جاروبرقی به خوبی نمی تواند کار تمیز کاری منزل را انجام دهد. جاروبرقی علاوه بر خالی کردن کیسه به تعویض آن هم نیاز دارد.

تعویض کیسه هم اهمیت زیادی دارد زیرا اگر کیسه پر باشد سرعت کار دستگاه پایین می آید. کاربران باید به شکل دوره ای و هر زمان که مشاهده کردند قدرت مکش جاروبرقی کم شده کیسه را بررسی نموده تا خیلی پر نشده باشد زیرا به موتور فشار وارد کرده و ممکن است سبب سوختن موتور جاروبرقی شود.

از این رو قبل از روشن کردن جاروبرقی اول کیسه آن را بررسی کنید که بیش از حد پر نشده باشد. برخی کیسه ها یک بار مصرف هستند و بعد از هر بار پر شدن به تعویض نیاز دارند. برای فراگیری شیوه تعویض کیسه جاروبرقی سطلی به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید. البته دقت کنید که این موضوع کار راحتی بوده و می توانید کیسه قبلی را جدا و کیسه جدید را جایگزین آن نمایید.

 • نظافت بدنه جاروبرقی

برای نظافت بدنه جاروبرقی به آب نیاز نیست. زیرا تمیز نمودن این بخش بسیار حساس است. از این رو از یک مسواک خشک یا برس مخصوص و یک دستمال میکروفایبر کمک بگیرید. بخش هایی که غیر قابل تمیز کردن با دستمال هستند را با مسواک تمیز نموده و بقیه بخش ها را به کمک دستمال نم دار تمیز کنید.

در صورت تمایل برای آشنایی با نحوه تمیز کردن یخچال و تمیز کردن قهوه ساز روی لینک کلیک کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *