دسته ها
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱

رنگ آمیزی کابینت فلزی و چوبی و اصول انجام کار

 • منصوره رمضان زاده
 • ۹ خرداد ۱۴۰۱
 • ۰

یکی از ایده های خلاقانه و ارزان که با استفاده از آن می توان دیزاینی جدید به محیط آشپزخانه داد رنگ آمیزی کابینت می باشد که می توانید طبق سلیقه خود و بر اساس اصول مهم این کار را انجام دهید و تغییراتی مثبت ایجاد نمایید.

از جمله راهکارها و اقداماتی که می توان در جهت تغییر دکوراسیون آشپزخانه و زیبایی بخشیدن به آن انجام داد رنگ کردن کابینت ها می باشد که انجام این عمل نیاز به رعایت یک سری اصول و توجه به نکات مهم و کاربردی در این زمینه می باشد تا نتیجه کار ایده آل بوده و بدون نقص انجام گیرد. در همین راستا سعی داریم در این مطلب به منظور یادگیری و راهنمایی شما عزیزان نحوه رنگ آمیزی کابینت را به روشی ساده و راحت آموزش دهیم.

آموزش رنگ آمیزی کابینت آشپزخانه

کابینت از جمله وسایل کاربردی و مهم در محیط آشپزخانه به حساب آمده که از لحاظ ظاهری طرح و رنگ انتخابی آن تاثیر زیادی بر روی دیزاین آشپزخانه داشته و به گونه ای از عناصر مهم در این زمینه می باشد. بدین ترتیب گاهی اوقات برخی افراد به منظور این که نمایی جدید به فضای آشپزخانه خود بدهند به رنگ آمیزی کابینت می پردازند.

نحوه نقاشی کابینت فلزی

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

در واقع باید گفت رنگ زدن کابینت ها می تواند راهکاری مفید در جهت نوسازی و جلوه دادن به دکوراسیون آشپزخانه باشد که برای انجام آن نیاز به هزینه زیادی ندارید تنها کافی است رنگ مناسبی بر اساس جنس کابینت و شرایط موجود انتخاب نمایید و به نکات لازم در زمان رنگ کردن توجه داشته باشید. بهتر است بدانید که در هنگام انجام هر کاری اگر در آن زمینه اطلاعات کافی نداشته باشید و طبق اصول و با برنامه عمل نکنید قطعا دچار مشکل خواهید شد و نتیجه کار رضایت بخش نخواهد بود. زیرا برخی از رنگ ها امکان دارد در روزهای اولیه زیبا و مناسب به نظر برسند اما بعد از گذشت مدتی خسته کننده و تکراری شوند. به همین خاطر بهتر است رنگی را انتخاب نمایید که با گذشت زمان موجب دل زدگی نشود.

نحوه رنگ کردن کابینت فلزی

در گام اول بایستی کابینت فلزی موردنظر را آماده سازی نمایید. کل لوازم داخل کابینت را خارج کرده و سطح کابینت را با استفاده از دستمالی تمیز به طور کامل پاک نمایید و فرصت دهید تا به خوبی خشک شود. بعد از آن با کمک سمباده ای نرم سطح کابینت را کاملا سمباده بزنید تا هر نوع زنگ زدگی یا لکه رنگی از روی آن پاک گردد. عمل سمباده زنی کمک می کند تا رنگ جدید به خوبی داخل بافت نفوذ پیدا کرده و کیفیت انجام کار را افزایش می دهد.

در گام بعدی باید رنگ مناسب کابینت را انتخاب نمایید. می توانید از اسپری رنگ مخصوص رنگ آمیزی فلزات بهره ببرید. سعی کنید قبل از رنگ کردن از پرایمر ضد زنگ استفاده نمایید. رنگ اسپری را متناسب با دیزاین منزل خود انتخاب کنید و دستورالعمل و نکات روی محصول را با دقت مطالعه کرده تا مقدار و تعداد اسپری رنگی که احتیاج دارید را بر اساس آن تخمین زده و خرید کنید.

مراحل رنگ کردن کابینت فلزی

 • چکاد بام
 • قاصدک 24

سپس کشوها را از بدنه اصلی کابینت بیرون آورده و هر یک از بخش ها را به شکل جدا از هم رنگ کنید. امکان دارد تمایل داشته باشید کشوها را به طور کامل رنگ کنید ولی در صورتی که تمایلی ندارید دسته ها را رنگ کنید بایستی آن قسمت ها را جدا کرده یا به خوبی بپوشانید.

کابینت را از داخل آشپزخانه خارج کرده و در مکانی بگذارید که از وسایل دیگر فاصله داشته باشد. سفره یا پلاستیکی زیر کابینت بر روی زمین پهن نمایید. در صورتی که چیزی در اطراف مکان رنگ زدن وجود دارد آن را برداشته یا روی آن را با استفاده از روزنامه یا پارچه کاملا پوشش دهید تا از خطر پاشیدن رنگ بر روی آن محفوظ باشد.

اسپری رنگ و پرایمر را پیش از استفاده خوب تکان بدهید. همینطور در زمان انجام کار نیز در صورت لزوم آن را تکان بدهید تا پاشیدن رنگ به طور کاملا یکنواخت صورت گیرد. یک لایه رنگ اولیه یا پرایمر را بر روی کابینت بزنید و صبر کنید تا به طور کامل خشک شود. بعد از آن که پرایمر به طور کامل خشک شد نوبت زدن رنگ اصلی بر روی کابینت موردنظر است.

به منظور اسپری کردن لایه رنگ اصلی باید قوطی اسپری را حدود چند سانتی متر دورتر از نقطه ای که می خواهید رنگ کنید، نگه دارید و با یک حرکت رفت و برگشتی یکدست رنگ را بر روی آن اسپری نمایید. توجه نمایید که لایه رنگ بایستی خیلی نازک باشد. اگر لایه رنگ بسیار ضخیم شد موجب چکه یا شره کردن رنگ می گردد.

بعد از اتمام رنگ آمیزی کابینت، نکات روی اسپری رنگ را بخوانید تا از مقدار زمان لازم برای خشک شدن کامل رنگ اطلاع پیدا کنید. بعد از خشک شدن کامل رنگ می توانید کابینت ها را به مکان اولیه برگردانید.

آموزش نقاشی کابینت فلزی

مراحل نقاشی کابینت چوبی

پیش از این که تصمیم گرفتید تا کابینت ها رنگ نمایید در آغاز باید از سالم بودن آن ها اطمینان پیدا کنید. کابینت ها در واقع وقتی قابل رنگ کردن می باشند که سطح آن ها کاملا صاف و یکدست باشد و هیچ نوع شکستگی و ایرادی در نما و ظاهر آن ها موجود نباشد. به منظور این کار بهتر است تمامی قسمت های کابینت را مورد بررسی قرار دهید و یا از یک فرد متخصص بخواهید تا سالم بودن کابینت های چوبی شما را تحت بازبینی قرار دهد.

در صورتی که مشکل یا ایرادی در سطح چوب کابینت ها و یا اهرم و یراق آلات آن وجود داشته باشد بایستی پیش از آغاز رنگ کردن کابینت تشخیص داده شده و تعمیر گردد. به طور معمول چوب پس از چند سال استفاده دائم مقداری پوسته پوسته می شود و حالت ظاهری ناهمواری به خود می گیرد. بدین ترتیب نیاز است پیش از رنگ زدن این قسمت ها با کمک سمباده به طور کامل صاف و یکدست گردند.

نحوه رنگ آمیزی کابینت

نحوه انجام کار

برای آغاز رنگ کردن کابینت چوبی در ابتدا بایستی درب و کشوهای آن را جدا نمایید. برای انجام این کار فرد نقاش با استفاده از پیچ گوشتی پیچ و لولای درب را جدا کرده و درب را از روی آن برمی دارد.

پس از جداسازی درب کابینت ها تمامی قسمت های درب به طور کامل بررسی می گردد و در صورت لزوم با کمک سمباده صاف و هموار می گردد. سمباده کشی بایستی با دقت و بررسی کامل صورت گیرد تا سطح کابینت کاملا یکدست شود.

نحوه رنگ کردن کابینت چوبی

رنگ مورد نیاز برای رنگ آمیزی کابینت ها بایستی از نوع مخصوص و مناسب چوب باشد. معمولا پیش از استفاده از رنگ روی چوب از پرایمر ویژه ای استفاده می گردد تا رنگ بهتر بر روی سطح کار پخش شود و ظاهر یکدستی به خود بگیرد. پس از خشک شدن پرایمر که به طور معمول یک روز نیز به طول می انجامد زمان رنگ کردن کابینت فرا می رسد.

مراحل رنگ کردن کابینت فلزی

به منظور انجام این کار بهتر است از یک قلموی مناسب یا غلتک مخصوص این کار بهره ببرید و مسیر رنگ کردن در یک سمت و کاملا دقیق صورت گیرد تا رد قلمو بر روی کار نمایان نباشد. به طور معمول کمک گرفتن از متخصصان ماهر در این زمینه به منظور انجام این عمل به شما کمک کرده تا در پایان کار کابینت هایی با نمایی جذاب تر و شکیل تر داشته باشید. پس از تمام کردن رنگ آمیزی نیاز است که چند روزی منتظر بمانید تا رنگ به طور کامل خشک شود. بعد از آن درب و کشوها را دقیقا همانگونه که قبلا نصب شده بود در محل اصلی خودش بگذارید و پیچ و یراق آلات آن را کاملا سفت کنید.

اصول رنگ کردن کابینت چوبی

در مطلب ارائه شده نحوه رنگ آمیزی کابینت چوبی و فلزی را به طور کامل به صورت مرحله به مرحله آموزش دادیم که امیدواریم مورد توجه و پسندتان قرار گرفته باشد و نهایت استفاده را از آن برده باشید. ضمن اینکه برای روش نو کردن وسایل خانه و تزیین صندلی قدیمی می توانید روی این مطالب کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.