دسته ها
دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

درمان عرق سوز با ۱۶ راهکار خانگی موثر

 • حکیمه فهیمی
 • ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱
 • ۰

عرق سوز آسیب پوستی دردناکی می باشد که غالبا در هوای گرم روی می دهد. این عارضه را می توان در منزل هم درمان کرد. از این رو در این مطلب به درمان عرق سوز با روش های خانگی پرداخته می شود.

عرق سوز شدن مشکل پوستی رایجی در طول تابستان بوده و آب و هوای داغ و مرطوب آن را تشدید می کند. از لحاظ پزشکی به این  عارضه میلاریا اطلاق می شود. این نوشتار به درمان عرق سوز با روش های خانگی می پردازد. با ما همراه باشید.

درمان عرق سوز با روش های خانگی

عرق سوز مشکل پوستی رایجی است که به دلیل مسدود شدن مجاری عرق و گیر کردن عرق زیر پوست ایجاد می شود. عرق سوز که به راش گرمایی هم معروف می باشد از نظر پزشکی به عنوان میلیاریا شناخته می گردد. و در طول تابستان بیشتر مشاهده می شود و آب و هوای داغ و مرطوب آن را تشدید می کند.

 • بلیط کیش
 • خرید انواع قهوه

به طور کلی این آسیب پوستی دردناک غالبا در هوای گرم روی می دهد. از نشانه های آن می توان به بثورات ریز و برآمدگی های قرمز و تحریک شده اشاره کرد. در ضمن احساس سوزش و خارش هم ممکن است با آن همراه شود. این بثورات ریز قرمز ممکن است در هر نقطه ای از بدن ایجاد شود ولی اغلب در چین خوردگی های پوستی شامل گردن، نزدیک کشاله ران و زیر بغل به وجود می آیند.

در صورتی که در منطقه گرم و مرطوب زندگی می کنید بیشتر مستعد عرق سوختگی می باشید. هنگامی که پوست عروق سوز می شود دانه های ریزی روی پوست ظاهر می شود که شبیه جوش های کوچک، تاول های ریز یا لکه هایی متراکم مانند سوختگی سطح پوست هستند.

کودکان بیشتر مستعد عرق سوز شدن بوده به ویژه هنگامی که لباس بیشتری بپوشند. اکثر اوقات عرق سوز شدن جدی نبوده و با قرار گرفتن در محیط خنک تر از بین خواهد رفت. به هر روی این مشکل می تواند بسیار آزاردهنده بوده و اگر تعریق کردن ادامه پیدا کند، بدتر هم می شود.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

دلایل عرق سوز شدن پوست

عرق سوز نمونه بسیار رایجی از بیماری های گرمایی می باشد که در طول سال افراد زیادی به آن دچار می شوند. این مشکل در نوزادان، کودکان و بزرگسالان روی می دهد. از سایر بیماری های مرتبط با گرما می توان به گرمازدگی و گرفتگی عضلانی ناشی از گرما، غش گرمایی اشاره کرد.

به طور کلی عرق سوختگی توسط خود بیمار تشخیص داده شده و با درمان های موضعی و خانگی قابل معالجه می باشد. از اصلی ترین دلایل عرق سوختگی شدن می توان به موارد زیر اشاره کرد.:

۱. هوا خیلی گرم یا شرجی باشد:

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض هوای گرم یا شرجی به نحوی که میزان تعریق شدید شده و بدن در اثر عرق کردن آنقدر خیس شود که همه منافذ خروجی پوست مسدود گردد سبب عرق سوز شدن می شود.

۲. لباس های گرم یا چسب پوشیده شود:

پوشیدن این نوع لباس ها مانع از تماس کافی پوست بدن با هوا می شود.

۳. بیش از حد از محصولات بهداشتی پوست استفاده شود:

استفاده دائم از محصولات بهداشتی پوست مثل انواع کرم های ضد عرق، لوسیون های خیلی چرب و سنگین یا رول های ضد تعریق هم می تواند سبب عرق سوز شدن پوست شود. این محصولات اغلب به جز مواد ضد تعریق حاوی روغن های خاصی می باشند که منافذ پوست را به طور کامل می پوشاند.

۴. اضافه وزن زیاد:

پوست افرادی که اضافه وزن زیاد دارند بیشتر دچار عرق سوختگی می شود. علت این امر اصطکاک زیاد پوست بین اعضای پرچربی بدن می باشد. همچنین مسئله چاقی نیز سبب بالا رفتن درجه حرارت بدن افراد و تعریق زیاد آن ها می شود.

۵. بی تحرک بودن:

از شایع ترین مشکلاتی که برای افرادی که به دلیل کهولت سن، کم توانی جسمی ، معلولیت یا بیماری خاصی که دائما در رختخواب هستند عرق سوز شدن بدن به دلیل بی تحرکی می باشد. چرا که پوست بدن با هوا تماس نداشته و تعریق زیاد و گرفتار شدن عرق در لایه های زیرین پوست منجر به عرق سوختگی می شود.

۶. در محیط های نامطلوب ورزش کردن:

افرادی که در محیط های نامطلوب که هوا گردش ندارد ، ساعت های طولانی ورزش می کنند بیشتر از دیگر ورزشکاران با بثورات پوستی و عرق سوز روبرو می شوند. گرم شدن بیش از اندازه بدن، پوشیدن لباس های ورزشی که اغلب تنگ هستند برای ساعت های طولانی و عرق ریختن مداوم و نبود تماس کافی پوست بدن با هوا پوست این افراد را برای عرق سوزی مستعدتر می نماید.

روش های خانگی برای مداوای عرق سوز شدن

روش های خانگی متعددی برای بهبود عرق سوزی موجود است که برخی پوست را خنک کرده و تسکین داده در حالی که بعضی دیگر علاوه بر جلوگیری از عفونت ، از التهاب و خارش هم می کاهند. در ادامه به برخی روش های خانگی بهبود عرق سوز اشاره می شود.

۱. حمام ولرم متمایل به خنک

عرق سوز شدن به طور معمول بعد از خنک شدن پوست کاهش پیدا می کند. حمام با آب ولرم و اندکی خنک می تواند کمک کننده باشد. شستن پوست به آرامی هم سبب باز شدن منافذ می شود. بعد از حمام هم اطمینان یابید که پوست شما به درستی خشک شده باشد. چرا که اگر رطوبت باقی بماند ممکن است تحریک ایجاد کند.

۲. اجتناب از قرارگیری طولانی مدت در معرض هوا گرم

بی شک گرم شدن بدن با عرق ریختن ارتباط مستقیمی داشته و عرق سوز شدن در اثر شدت تعریق و انسداد مجاری عرق روی پوست روی می دهد. از این رو ساده ترین راه برای جلوگیری از این عارضه اجتناب از قرار گیری طولانی مدت در معرض هوای گرم می باشد. یعنی اجازه ندهید بدن شما بیش از اندازه گرم شده که برای خنک کردن به عرق ریختن نیاز پیدا کند.

۳. هیدراته نگه داشتن بدن

هیدراته نگه داشتن بدن یا به عبارت ساده تر نوشیدن آب کافی در طول روز سبب می شود بدن خنک تر مانده و کمتر تعریق کند. در ضمن آب کافی از خشکی و آسیب پذیری پوست جلوگیری می کند.

۴. سیب زمینی خام

یک روش ساده برای درمان عرق سوختگی استفاده از سیب زمینی می باشد. سیب زمینی را برش زده و برش های آن را در نواحی آسیب دیده قرار دهید و به مدت ۱۰-۱۵ دقیقه صبر کنید سپس با آب سرد متمایل به ولرم آبکشی کنید. در ضمن می توانید با برش های سیب زمینی به قسمت های عرق سوز شده به طور ملایم ضربه بزنید.

چند روز این کار را انجام دهید تا بهبود کامل حاصل شود. سیب زمینی نرم کننده بوده و به نوعی اثر تسکین کننده هم دارد.

۵. لباس های خنک و سبک بپوشید

در صورتی که پوست تان در حال بهبود است ضرورت دارد از لباس هایی که پوست را تحریک می کند یا سبب تعریق بیشتر می شود، اجتناب کنید. بنابراین لباس های سبک و گشاد به تن کنید تا بدون ایجاد تحریک، پوست تسکین یابد. لباس های با پارچه پلی استر خاص و سایر پارچه های مخصوص برای تناسب اندام و فعالیت های ورزشی هستند برای رطوبت زدایی مناسب هستند. پارچه کتان هر چند ضد رطوبت نبوده ولی هوا به خوبی در آن جریان می یابد.

همچنین توصیه شده که در همه فصل ها، بخصوص فصل گرم تر، لباس های رو یا زیر نخی استفاده شود. این لباس ها غالبا چسبان نبوده و علت داشتن الیاف طبیعی ارتباط پوست با هوا را امکان پذیر می سازند و نسبت به پارچه های مصنوعی خنک تر هستند. در ضمن سبب سایش و خوردگی روی پوست هم نمی شوند.

۶. کمپرس سرد

کمپرس سرد جهت تسکین پوست تحریک شده عالی می باشند. چند تکه یخ را در پارچه ای پیچیده یا پارچه ای را در آب سرد خیس کنید و روی ناحیه آسیب دیده استعمال نمایید که  برای کاهش درد عرق سوختگی مناسب می باشد. به طور کلی خنک کردن پوست آسیب دیده از عرق سوز بهترین روش برای بهبود خارش و سوزش آن می باشد. از این رو یا دوش آب ولرم و خنک گرفته یا روی ناحیه عرق سوز، کیسه آب سرد قرار دهید.

۷. صابون آنتی باکتریال

در اکثر موارد بهبود عرق سوز به داروی خاصی نیاز ندارد. در صورتی که شما جزو افرادی هستید که در گرمای هوا بیشتر به عرق سوز دچار می شوید، باید بیشتر به پوست خود توجه کنید چرا که شایع ترین عوارض عرق سوز عفونت است. از این رو اگر در قدم اول حس کردید که پوست بدن در حال عرق سوختگی است، بهتر است از صابون های آنتی باکتریال کمک بگیرید. و دقت کنید که اگر پوست زخم نشده از این صابون ها استفاده کنید زیرا در غیر این حالت، سوزش زیادی ایجاد شده و بهتر است استفاده نشود.

۸. هندوانه

برشی از هندوانه را که دانه های آن خارج شده باشد خوب له کنید. تفاله را حدود ۱۵-۲۰ دقیقه روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید و در نهایت با آب ولرم شستشو دهید. در ضمن می توانید یک لیوان هندوانه له شده را بخورید تا با هیدراته کردن پوست، قدری تسکین ایجاد نمایید. این کار را روزی یک مرتبه انجام دهید. خنکی میوه سبب تسکین پوست تحریک شده می شود.

۹. خنک نگه داشتن محیط

در فصل گرم عرق ریختن چه در فضاهای بسته یا محیط های بیرون موضوعی طبیعی می باشد. از این رو احتمال عرق سوختگی پوست زیاد است. مشکل تعریق بیش از اندازه برای برخی افراد حتی در خواب هم روی می دهد. از این رو بهتر است در فصل گرم با در مناطق با آب و هوای شرجی همواره دستگاه خنک کننده ساده ای مثل پنکه در حال کار باشد. تا گردش و تهویه هوا از تشدید تعریق جلوگیری کند.

۱۰. ماست

ماست هم خواص ضد قارچی و ضد میکروبی و خنک کنندگی داشته از این رو برای درمان عرق سوختگی تاثیر زیادی دارد. کافی است ماست شیرین خنک را روی ناحیه آسیب دیده استعمال نمایید. و بعد از ۱۵ دقیقه با آب ساده شستشو دهید و با حوله  نخی تمیز خشک کنید.

۱۱. شربت آبلیمو

عرق سوز به علت تعریق زیاد روی می دهد و اگر دمای داخلی بدن کاهش یابد، بدن کمتر با عرق سوز مواجه می شود. آب لیمو خواص آنتی باکتریالی داشته و همچنین برای خنک سازی بدن نیز سودمند است. از این رو در فصول گرم می توانید روزانه چند لیوان شربت آبلیمو نوشیده تا به مرور زمان گرمای داخلی بدن کاهش یابد.

۱۲. چوب صندل

پژوهش ها نشان داده که چوب صندل ضد درد و ضد التهاب می باشد. ترکیب پودر چوب صندل و اندکی آب و استعمال آن روی ناحیه آسیب دیده سبب کاهش سوزش و درد عرق سوختگی می شود. برای خمیر مانند شدن آن دو پیمانه پودر چوب صندل را با یک پیمانه آب ترکیب کنید. دقت کنید پیش از قرار دادن خمیر مذکور روی ناحیه آسیب دیده ابتدا آن را روی پوست سالم امتحان کنید تا حساسیتی نداشته باشید.

۱۳. جو دوسر

جو دوسر نیز برای کاهش التهاب و خارش موثر می باشد. این قابلیت سبب شده از جو دوسر جهت درمان خانگی عرق سوختگی و بیشتر مشکلات پوستی استفاده شود. یک یا دو پیمانه جو دوسر را در آب ولرم ریخته و اجازه دهید ۲۰ دقیقه خیس بخورد. اطمینان یابید که آب داغ نباشد زیرا پوست را تحریک می کند. بهتر است جوی دو سر کلوئیدی تهیه شود.

قابل ذکر است در صورتی که بدن عرق سوز شده و با دوش آب سرد ساده نتوان آن را تسکین داد بهترین روش استفاده از پودر جوی دوسر می باشد. پودر جودوسر را با آب کاملا مخلوط تا به رنگ شیر شود. بعد از شستشوی بدن با آب و صابون حدود ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت در وان قرار بگیرید. بعد بدن را آبکشی و با حوله نخی سبک و نرم خشک نماید.

۱۴. آلوئه ورا

شایان ذکر است که گیاه آلوئه ورا اثر ضد التهاب و ضدعفونی کنندگی دارد و می تواند علاوه بر جلوگیری از عفونت سبب خنک شدن پوست هم گردد. در ضمن تسکین تورم و درد را هم موجب می شود. می توانید ژل آلوئه ورا را به صورت مستقیم روی ناحیه عرق سوز استعمال نمایید.

۱۵ . پالپ خیار

خیار به دو صورت در بهبود عرق سوز موثر است. یکی این که خاصیت خنک کنندگی داشته از این رو می توان التهاب، سوزش و خارش ایجاد شده در اثر عرق سوختگی را برطرف کند. در ضمن سرشار از آب می باشد. به این ترتیب مصرف آن چه به طور موضعی یا خوراکی می تواند آب میان بافتی بدن را تامین کنید. از این رو می توان هم خیار را مصرف کرده و هم به طور حلقه ای برش زده و روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.

۱۶. خمیر آرد نخودچی

یکی از خاصیت های آرد نخودچی جذب رطوبت می باشد. از این رو می تواند در بهبود عرق سوز شدن کمک کننده باشد. از ترکیب آرد نخودچی با آب سرد خمیری درست نموده و روی پوست آسیب دیده قرار دهید. هم رفع التهاب را شاهد خواهید بود وهم به تدریج عرق سوختگی برطرف می شود.

در صورت تمایل برای اطلاع از درمان عرق سوز شدن لای پا و روش های درمان عرق سوز شدن نوزاد روی لینک کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.