دسته ها
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱

علت سنگینی پا و علائم تشدید کننده این عارضه

 • حکیمه فهیمی
 • ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱
 • ۰

احساس سنگینی پا یکی از مشکلات و اختلالاتی است که همانند وزنه ای سنگین مانع از حرکت فرد می شود. در این مطلب به بررسی علت سنگینی پا می پردازیم. با ما همراه باشید.

اکثر افرادی که به سنگینی پا دچار می شوند، تصور می کنند وزنه هایی به پاهای آن ها متصل شده و مانع حرکت آن ها می شود. در ادامه با علت علت سنگینی پا و عوامل تشدید کننده آن آشنا می شوید.

بررسی علت سنگینی پا

سنگینی پا می تواند سبب شود پا به جای تحمل وزن فرد، شبیه وزنه ای سنگین مانع حرکتش شود. افراد مبتلا به این اختلال در هنگام راه رفتن تصور می کنند که وزنه هایی به پای آن ها متصل شده و قادر به کشیدن آن نیستند. این افراد به طور معمول از یک حس مبهم خستگی شکایت دارند.

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

در صورتی که اهل ورزش باشید، طبیعی است که پس از هر جلسه تمرین در پاها احساس سنگینی و خستگی را تجربه کنید بخصوص اگر دوچرخه سواری یا دو انجام می دهید فشار بیشتری به پا وارد می شود. اما اگر ورزش انجام نمی دهید و در پاها احساس سنگینی و خستگی و خشکی دارید، باید علت دیگری سبب این مشکل باشد.

ناراحتی یا عارضه ای رگ های پا را تحت تاثیر می گذارد و ایجاد بروز چنین مشکلاتی می شود. در ادامه علت سنگینی پا را مورد بررسی قرار می دهیم. همچنین از راهکارهایی برای پیشگیری و درمان آن نیز اطلاعات خوبی به دست می آورید. با ما همراه باشید.

علائم و عوامل افزایش دهنده سنگینی پا

اطلاع از علائم و نشانه های سنگینی پا، به همراه دانش از علت های این عارضه، کمک می کند که برای مقابله با آن راحتتر عمل کنید. احتمالا از این موضوع تعجب کنید زیرا قاعدتا سنگینی پا نیازی به تشخیص متخصص ندارد و خود فرد هم می تواند به سادگی متوجه آن شود ولی علائمی هست که تا این حد محسوس نبوده و می توانند گمراه کننده باشند. از علائم سنگینی پا موارد زیر می باشند:

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

 • بی حسی پاها
 • متورم شدن پا
 • سردی یا احساس مور مور در پاها
 • تپش و درد در یک یا هر دو پا
 • تغییر رنگ پا (آبی رنگ شدن)
 • عدم توانایی نشستن یا ایستادن در نیمه دوم روز

قابل ذکر است عواملی مانند افزایش سن، ژنتیک، لباس تنگ و چسبان، ایستادن یا نشستن طولانی، جنسیت (زنان بیشتر در معرض این خطر هستند)، پوشیدن کفش نامناسب احتمال احساس سنگینی پا را افزایش می دهند.

دلایل احساس سنگینی در پاها

علت سنگینی پا در وهله اول به گردش خون نامناسب بین پاها و قلب باز می گردد. پاها قدرت بازگرداندن خونی که از قلب پمپاژ می شود را از دست می دهند و به تدریج احساس خستگی و سنگینی در پا نمایان می شود. ضعف عضله پا نیز یک عامل دیگر می باشد که گردش خون بین قلب و پاها را با اختلال روبرو می کند. از سایر علت های سنگینی پا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. رگ های واریسی

رگ های واریسی بزرگتر بوده و بیشتر به چشم می آیند. هر چه وضعیت گردش خون در بدن نامناسب تر باشد، احتمال تجمع خون در قسمتی از رگ های پا بیشتر خواهد شد. دو عامل جاذبه و کاهش قابلیت ارتجاعی رگ ها نیز رگ های واریسی را تشدید می کنند.

واریس اغلب در ساق پا، پشت زانو، ران و سینه ایجاد می شود و زنان نسبت به مردان به این عارضه بیشتر مبتلا می شوند. این عارضه در اغلب موارد با لیزر قابل درمان خواهد بود. در اختلال واریس بعضی رگ ها به دلیل ضعف در دریچه های وریدی قدرت خود را در هدایت خون به طرف قلب از دست می دهند و به صورت حوضچه ای عمل نموده که خون در آن جمع می شود. این امر سبب احساس سنگینی و خستگی پا می شود.

مواردی مانند افزایش سن، اضافه وزن، عدم فعالیت منظم ورزشی، ایستادن زیاد و ترشح غیر طبیعی هورمون ها در بدن در دوران خاصی مانند بارداری احتمال بروز واریس و سنگینی پا را به همراه دارند.

۲. بیماری PAD

بیماری PAD یا شریان محیطی در پاها و اندام های تحتانی به دلیل باریک شدن یا انسداد رگ هایی که خون را از قلب به پاها ارسال می کنند، ایجاد می شود. علت این اختلال تجمع پلاک های چربی در عروق بوده که تصلب شرایین اطلاق می شود. این بیماری می تواند در هر رگ خونی ایجاد شود ولی احتمال ایجاد آن در پا بیشتر از سایر اندام ها می باشد.

این اختلال قلب- عروقی با کاهش خون رسانی به پاها، سبب درد، خستگی، و گرفتگی ساق پا می شود.  مواردی مانند سیگار کشیدن، فشار خون بالا، کلسترول بالا، سن بالای ۶۰ سال و دیابت در بروز PAD تاثیر می گذارند.

۳. نارسایی مزمن وریدی یا CVI

این عارضه به همراه پیامدهای دیگری که دارد موجب ضعیف شدن رگ های پا نیز می شود. از آنجا که جریان نامناسب خون مهم ترین علت سنگینی پا است نتیجه مستقیم تضعیف رگ های پا بروز مختل شدن جریان خون می باشد. مواردی مانند بارداری، اضافه وزن، نشستن زیاد، تغذیه نامناسب و افزایش سن این عارضه را تشدید می کند.

۴. فعالیت ورزشی سنگین

برخی اوقات ورزشکاران حرفه ای به دلایلی مجبور می شوند شدیدتر و جدی تر ورزش نمایند. در این وضعیت، عضله های بدن و در راس آن ها عضله های پا به حدی خسته می شود که تا هنگام فعالیت بعدی فرصتی برای ترمیم خود نیافته و نتیجه آن احساس خستگی و سنگینی پاها می باشد.

۵. تغییرات هورمونی بارداری

از سایر مواردی که می تواند احساس سنگینی پا را به همراه آورد، تغییرات هورمونی گسترده دوران بارداری می باشد. این هورمون ها می توانند سیستم گردش خون مادر را تحت تاثیر قرار داده و حس سنگینی پا را ایجاد کنند. ضمنا در اواخر بارداری یعنی هنگامی که رحم بر سیستم رگی فشار زیادی وارد می کند با افزایش فشار خون، حس سنگینی پا نیز بروز می کند.

خانم های باردار در این دوران وزن اضافه ای را حمل می کنند که بیشترین فشار به پاها وارد می شود. تغییرات هورمونی رخ داده در این دوران به تدریج قابلیت ارتجاعی رگ ها را کاهش می دهند. افرادی که در گروه های زیر قرار دارند باید بیشتر مراقب باشند:

 • افرادی که اضافه وزن دارند
 • افرادی که تایم زیادی از روز را به نشستن می گذرانند.
 • افرادی که سابقه ابتلا به بیماری های وریدی دارند

شایان ذکر است سنگینی پا که در دروان بارداری ایجاد می شود به مرور زمان و با زایمان بهبود پیدا می کند. البته مواردی مانند بی تحرکی ، ژنتیک و فعالیت های سنگین در دوران بارداری احتمال سنگینی پا را افزایش می دهند.

۶. سندرم پای بی قرار

سندرم پای بی قرار نیز می تواند سبب سنگینی پا شود. البته خلاصی از آن تقریبا ساده بوده و کافی است کمی پاها را تکان دهید تا به حالت عادی بازگردد. البته در بلند مدت باید چاره دیگری برای این سندرم بیندیشید. همچنین برای اطلاع از درمان بی قراری پا کلیک کنید.

۷. عارضه LSS

عارضه LSS یا تنگی کانال نخاعی نیز می تواند علت سنگینی پا باشد. در پی بروز این عارضه، گردن، کمر و نخاع تحت تاثیر قرار گرفته و احساس درد و گرفتگی به این نقاط حاکم می شود. ولی به مرور درد و ناراحتی به پاها نیز منقل می شود. تنگی کانال نخاعی به باریک شدن فضای داخل ستون فقرات اشاره می کند.

این موضوع ممکن است عصب هایی که از ستون فقرات عبور می کند را تحت فشار قرار دهد. و با درگیر کردن کمر و پاها احساس ضعف، درد، و بی حسی را به همراه آورد. از مواردی که احتمال ابتلا به تنگی کانال نخاعی را افزایش می دهند سن بالا، چاقی و سیگار کشیدن می باشد. همچنین از علل بروز این عارضه می توان به چاقی، ضربه در اثر تصادف یا صدمات فیزیک، مشکلات مادرزادی و سن بیشتر از ۵۰ سال اشاره کرد.

۸. اضافه وزن

اضافه وزن و چاقی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با ایجاد اختلالاتی مانند واریس در ایجاد سنگینی پا نقش دارد. اضافه وزن با تاثیر روی تاندون ها، مفاصل و عضلات می تواند آسیب های بیشتری را به همراه آورد. پیشنهاد می شود وزن خود را کاهش دهید تا از فشار روی این اندام کاسته شده و سلامت پاها تضمین شود.

چاقی می تواند راه را برای بروز سایر اختلال ها و عارضه ها هموارتر نماید ولی به خودی خود علت سنگینی پا است. وزن اضافه ای که به پا وارد می شود به تدریج رگ ها و عضلات پا را از حالت طبیعی خارج می کند. این موضوع سبب خستگی و سنگینی پا می شود.

۹. تمرینات ورزشی بی وقفه

تمرینات ورزشی بی وقفه و سخت می تواند سبب بروز مشکلاتی برای بدن گردد. سندرم پیش تمرینی به ترکیبی از اختلال روحی و جسمی مربوط است که به دلیل فعالیت بدنی بالا و بدون استراحت کافی روی می دهد و از نشانه های آن احساس سنگینی پا می باشد.

درمان های مختلف سنگینی پا

درمان ها و راهکاری ساده و مختلفی برای عارضه سنگینی پا وجود دارد. البته باید متناسب با علت ایجاد این عارضه به درمان آن اقدام کرد. سنگینی پا ممکن است برای همه افراد روی دهد و این احساس با استراحت برطرف می شود ولی اگر تعداد بروز این عارضه بیش از روند معمول بود یا شدت آن در حال افزایش بود بهتر است به پزشک مراجعه تا موضوع بررسی شود. ممکن است برای پیدا کردن دلیل به انجام تست های تشخیص واریس مانند سونوگرافی عروق هم نیاز شود.

برخی راهکارهای درمانی خانگی نیز وجود دارد که می توانید توسط آن ها سنگینی پاها را بهبود دهید. با تغییر عادات رفتاری می توان در همان مرحله اولیه از بروز عارضه، آن را متوقف نموده و اجازه ندهید که کار به متخصص و درمانگاه برسد. در ادامه به برخی درمان های خانگی سنگینی پا اشاره می شود.

۱.  بالا بردن پاها

اگر بتوانید در روز یک الی دو مرتبه شرایطی را فراهم کنید که پاها را بالا بگیرید تا حد زیادی به بهبود عارضه کمک خواهید کرد. با این کار پمپاژ خون بین قلب و پاها با سهولت بیشتری انجام شده و بخشی از فشار از روی پا کاسته می شود و استراحت می کند. می توانید چند بالش یا چهارپایه ای را روبروی خود قرار داده و پاها را روی آن ها  قرار داده تا کمی بالاتر قرار بگیرند.

۲. فعالیت بدنی منظم

داشتن فعالیت بدنی منظم سبب افزایش گردش خون شده و از خطر ابتلا به بیماری ها می کاهد. از این رو برای کاهش ابتلا به سنگینی پاها می توانید روزانه حدود ۴۰-۵۰ دقیقه پیاده روی با سرعت بالا انجام دهید یا به دوچرخه سواری و شنا در آب با دمای کمتر از ۲۸ درجه سانتی گراد بپردازید.

قابل ذکر است می توانید بعد از یک فعالیت بدنی سنگین، روزهایی را جهت استراحت در نظر گرفته تا تمرین زیاد سبب خستگی پاها نشود.

۳. تغییر وضعیت

افرادی که به دلیل شرایط شغلی خاص، باید همه روز را بایستند یا نشسته به کار خود بپردازند باید هر چند وقت یکبار وضعیت خود را تغییر داده تا پاها استراحتی بکنند. بنابراین بیش از حد یک جا نایستید و ننشینید. این کار شدت خستگی و سنگینی پا را افزایش می دهد. گاهی حرکت کرده و اجازه دهید خون به شکل بهتری در پا و سایر نقاط بدن گردش نماید.

۴. جوراب پیشگیری از واریس

این نوع جوراب ها سبب جریان بهتر خون در پا شده و استفاده از آن به افرادی توصیه می شود که مجبور هستند ساعات زیادی از روز را نشسته یا ایستاده سپری کنند و فرصتی برای استراحت ندارند.

۵. کاهش وزن

همانطور که پیشتر اشاره شد یکی از مهمترین دلایل سنگینی پا اضافه وزن است. از این رو با کاهش وزن می توانید از بروز مشکلات جدی تر در آینده جلوگیری نمایید.

۶. استفاده کمتر از نمک

در طول روز از نمک کمتری استفاده کند تا درد و ناراحتی ناشی از تورم پاها را کاهش دهید.

۷. ترک سیگار

همه افراد از اثرات مخرب سیگار اطلاع دارند از این رو باید اشاره کرد که دخانیات می تواند جریان خون را در بدن کاهش داده و سبب احساس خستگی در پا شود. بنابراین با ترک سیگار به بهبود این عارضه کمک خواهید کرد.

۸. اجتناب از حمام داغ

قرار گرفتن پاها در معرض آب داغ سبب انبساط رگ ها شده و جریان خون در بدن را از حالت طبیعی خارج می سازد. سعی کنید با آب ولرم دوش بگیرید.

۹. حرکت دادن انگشتان پا

راهکار ساده دیگر این است که انگشتان پا را هر از گاهی تکان دهید به این صورت به شکل بهتر و موثری خون در بدن جریان می یابد.

۱۰. کمک گرفتن از طب سنتی

در طب سنتی برخی گیاهان دارویی برای بهبود سنگینی پا اشاره شده است. از جمله برگ های انگور قرمز، گیاه جارو قصاب، گیاه شاه بلوط هندی. البته مصرف این گیاهان وقتی موثر است که دلیل احساس سنگینی پا مربوط به اختلالات وریدی باشد. همچنین می توانید از روغن های گیاهی استفاده و پاها را با آن ماساژ دهید.

در ضمن غذاهای سالم مصرف کرده و از خوراکی های فراوری شده و پر نمک دوری کنید. در صورت تمایل برای اطلاع از دلایل ریزش آب دهان هنگام خواب و علت احساس شن در چشم روی لینک کلیک کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.