دسته ها
دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱

داشتن احساس شکست و روش های مقابله با آن

 • سحر هودانلویی
 • ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
 • ۰

داشتن احساس شکست در زندگی می تواند در طولانی مدت عواقب جبران نشدنی در افراد در پی داشته باشد که از این رو قبل تشدید آن می توانید به برطرف کردن بپردازید.

در پستی و بلندی های زندگی و در پی رسیدن به آرامش و هدف این طبیعی است که از برخی مشکلات برخوردار باشد و از این رو به شکست هایی منجر شوید که این نباید شما را سرخورده و ناامید کند، چراکه آخر سکی در زندگی خود آن ها را تجربه کرده و به نحوی باید با آن ها کنار بیاید. معنی و مفهوم پیروزی و موفقیت در هر کسی متفاوت است و این می تواند برای هر شخصی در پول، شغل، تحصیلات و یا حتی پارتنر خوب خلاصه شود که این به علت نوع هدف گذاری است که هر فرد در زندگی خود تعیین کرده است. طبیعی است که اهداف از تاثیرات طولانی مدت برخوردار نیستند و می توانند شما را به داشتن احساس شکست وا دارند.

پیامدهای داشتن احساس شکست

آشنایی با علت داشتن احساس شکست

اگر شما نیز به داشتن احساس شکست در زندگی به طور بسیاری برخوردار هستید، نباید اجازه دهید که آن ریتم طبیعی زندگی شما را با اختلال مواجه کند. در ادامه این احساس را در افراد متخلف بررسی کرده ایم و در نهایت تاثیراتی که برای شما در پی دارد را در چند سطر خلاصه کرده ایم.

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

این احساس به شما ربطی ندارد

طی مطالعات انجام شده در رابطه با بررسی علت بروز این احساس چنین مشخص شد که به وجود آمدن آن هیچ ربطی به فرد ندارد و نمی تان آن را مقصر تمام این قضایا معرفی کرد. در این پژوهش ها این احساس را نوعی ریشه دار بودن در دیگر مسائل معرفی کرده اند که طبق انجام آن بر روی گونه های حیوانی با سلسله مراتبی که نشان داده شد، چنین مشخص شد که بعد از شکست خوردن در نبرد هایی که برای طعمه خود انجام می دهند، علائم افسردگی و سرخوردگی در آن ها بروز پیدا می کند.

همچنین در ادامه نیز محققان چنین دریافتند که داشتن احساس شکست به طور مستقیم با افسردگی و اضطراب همراه است که این می تواند به دلیل به دام افتادن نیز اتفاق پیدا کند. از این رو می توان چنین نتیجه گرفت که بسیاری از احساس ها در انسان و حیوان به یک کل بروز پیدا می کند.

مقابل با داشتن احساس شکست

روش های مقابله با آن

همچنین در پی مطالعات چنین مشخص شد که احساس شکست در افراد فقیر بیش از دیگر طبقه های اقتصادی در جامعه اتفاق می افتد و این به دلیل پژوهشی است که در منطقه های محروم انگلستان بر روی نیمی از افراد شکست خورده انجام شد که آ نه ا از نظر روحی و روانی نیز تحت تاثیر قرار گرفته بودند. همچنین در پی مطالعات چنین مشخص شد که بروز علائم استرس و اضطراب به همراه دیگر بیماری های روانی در افراد فقیر بیش از دیگر افراد جامعه اتفاق می افتد و این می تواند سلامت زندگی آن ها را با اختلال مواجه کرده و در نهایت برای آن ها مشکلاتی به وجود بیاورد. این طبیعی است که محل زندگی در سلامت روان می تواند تغییرات روحی واضحی ایجاد کند و در برخی از مواقع افراد را از ادامه زندگی دلسرد نماید.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

این طبیعی است که با رشد پیدا کردن در زندگی ضعیف و مشقت بار افراد دیگر میلی برای ادامه آن نداشته باشند. از این رو در ادامه مطلب به معرفی روش هایی برای مواجه شدن با این احساس و در نهایت پیش رفتن یک زندگی سراسر شادی و سالم پرداخته ایم. داشتن احساس شکست در شما نباید به نوعی از ادامه زندگی و پیشرفت شما را بازدارد که از این رو پیشنهاد می کنیم با روش های گفته شده در ادامه مطلب به جنگ با سختی های زندگی و این دسته از احساس های سرخوردگی بروید تا در نهایت به آن چیزی که لایقش هستید، برسید. روش های گفته شده در ادامه مطلب در صورتی پیروی می تواند تاثیر چشمگیری در طی چندین هفته برای شما قائل شود که با کمک گرفتن از آن ها می توان جایگاه خود را در زندگی پیدا کرده و در نهایت انرژی از دست رفته تان را بازیابی کنید.

 • نکات خوب زندگی تان را یادداشت کنید

برای رسیدن به آرامش در طی روز تنها ۳ دقیقه وقت برای خود کنار بگذارید و در رابطه با آن چیزهایی که برای شما ذوق آفرین هستند، تلاش کنید. از این رو می توانید آن دسته از قسمت های زندگی خود را دوست دارید برای شکرگزاری در یک دفتر یادداشت کنید. شاید فکر کنید که این کار کمی غیر عقلانی و کودکانه است اما توجه داشته باشید که می تواند تاثیرات بسیاری برای زندگی شما به وجود بیاورد و این موضوع از نظر علمی نیز ثابت شده است. به طور کلی یادداشت برداری از قسمت های خوب زندگی می تواند شما ار نسبت به ادامه زندگی دلگرم نماید تا در نهایت قدر خوبی های زندگی خود را بیشتر بدانید.

به طور کلی نگرشی مثبت به زندگی می تواند الگو های رفتاری شما را تغییر داده و در نهایت فواید خاطره نویسی برای شما به خوبی تاثیرات خود را قائل شود. همچنین این موضوع را در بین دانش آموزانی مورد تحقیق و بررسی انجام دادند که در نهایت چنینم شخص شد که آن دسته از افرادی که برای خود نامه تشکر و قدردانی نوشته بودند از نظر روحی و روانی بیش از دیگر افراد هم سن و سال خود ارتقا پیدا کرده بودند. از این رو می توان چنین نتیجه گرفت که این کار علاوه بر افرادی که از روحیه سالمی برخوردار هستند برای دیگر افراد که در طول زندگی از استرس و نگرانی های بالقوه ای در زندگی خود برخوردار هستند، می تواند تاثیر گذار واقع شود.

استراحت و خواب کافی برای مقابله با احساس شکست

 • انجام استراحت

اینکه بدون هیچ تایم کوتاهی کار کنید و به انجام فعالیت های روزانه خود برسی کنید، شاید تا جایی برای شما لذت بخش بوده و در اصطلاح نیز برایتان کافی باشد. اما نکته ای که این بین باید به آن توجه داشته باشید، آن توجه داشته باشید این موضوع است که شاید بی وقفه کار کردن برا شما امری خوب و لذت بخش باشد ا ما ابدی در نظر داشت که این می تواند در طولانی مدت به شما آسیب های روحی وارد کند. از این رو  باید به این نکته توجه داشت که انرژی های شما محدود است و از این رو باید بدان توجه ویژه ای داشته باشید.

همچنین در طی مطالعات انجام شده در این رابطه جنین مشخص شد که استراحت می تواند به شما در ریکاوری انرژی کمک کند تا در نهایت بازدهی خود را به همراه شدت کاری که دارید، افزایش دهید. با انجام استراحت های کوتاه که می تواند تایمی برای ناهار خوردن و یا صرف قهوه خوردن باشد برای شما تاثیر چشمگیری داشته باشد که این می تواند به دلیل بالا بردن سطح انرژی و انجام استراحت کوتاه و در ادامه پیگیری دیگر کارهای باقی مانده، بپردازید.

 • از کسی کمک بگیرید

این طبیعی است که هر شخصی از تجاربی در زندگی خود برخوردار است که در از پس تجربه کردن خود و داشتن احساس شکست در زندگی می توانید از آن ها استفاده کرده و این کار با مشورت کردن با دیگران و ترجیحا افراد بزرگسال در زندگی حاصل می شود. این کار می تواند استرس شما را تا حد قابل توجهی کاهش دهد و در نهایت به کنترل شرایط شما به صورت عملی منجر شود.

به طور کلی با این کار می تواند بر روی قدرت احساس و تعقل خود نظارت داشته باشید که در نهایت این احساس را در شما به وجود نمی آورد که تنها فردی نیستید که در زندگی خود یاس و شکست را تجربه می کنید حتی موفق ترین افراد هم که در اهر از زندگی خود برخوردار هستند، برای یک بار هم که شده است در زندگی طعم تلخ شکست را تجربه کرده اند.

آشنایی با معنی و مفهوم شکست در زندگی

 • آرامش را ایجاد کنید

برای افزایش تمرکز در عصر امروز می توانید از تاثیرات مدیتیشن و یوگا استفاده کنید که علم آن را می توانید از طریق تلفن همراه، کتاب و یا کلاس های آموزشی به دست بیاورید. به طور کلی این تمرین ها می تواند به شما در داشتن یک ذهن زیبا و با پر تمرکز کمک کند که در نهایت انرژی های از دست رفته زندگی تا را به شما باز می گرداند. طی مطالعات انجام شده در این رابطه چنین مشخص شد که انجام تنفس های منم در ایجاد انعطاف پذیری تاثیر به سزایی دارد که می توانید آن را انجام تنفس های عمیق در زندگی به وجود آورده و در نهایت آرامش خوبی را برای خود به وجود بیاورید.

این طبیعی است که عصر امروز شرایط را برای داشتن احساس شکست در هر شخصی به طور ویژه ای فراهم کرده است و از این رو ممکن است در موقعیت هایی قرار بگیرید که فکر کنید دیگر راهی برای فرار کردن پیدا نمی کند و باید تا ابد در این احساس یاس و ناامیدی باقی بمانید. توجه داشته باشید که زندگی در جریان است و شما همواره در یک حالت باقی نخواهید ماند و تنها با بازیابی انرژی و احوال خوب خود می توانید از آن ها بگذرید.

 • صحبت کردن با خود

این در حالی است که برخی از افراد در فکر کردن به چیزهای نفی بیش از ایجاد انرژی مثبت برای خود تبحر دارند و از این رو به مشکلی برمی خورند که گاها خارج شدن از آن ها به زمان زیادی و قدرت نیاز دارد. از این رو می تواند افکار و انرژی های درونی را از عامل های اساسی در ایجاد شوق و یا سردی در زندگی به شمار آورد. این در حالی است که اگر در گذشته احساس منفی و افکار ناراحت کننده بسیاری در ذهن خود داشته باشید، با گذشت زمان و جذب انرژی های مثبت سعی در خنثی کردن آن ها دارید، چرا که قدرت کلام خود در زندگی تان بسیار تاثیر گذار است. شما همان چیزی هستید که درباره اش صحبت و یا فکر می کنید و اگر از افکار ناراحت کننده ای در طول یک زمان مشخص برخوردار بوده اید برای از بین بردن آن از سوی دیگران به تکرار کلمات انرژی بخش در طی ۶۹ بار نیاز دارید و یا در حالی است که اگر شما تنها یک جمله برای وصف قدرت خود به کار ببرید، می توانید بسیاری از اتفاقات خود با ار از سراسر کیهان جذب نمایید.

همچنین صحبت کردن با خود سبب می شود که در درک برخی از اتفاقات زندگی به خوبی کنار بیایید و نسبت به هریک از آن ها نگرشی دقیق و خوب پیدا کنید. این افکار شما هستند که سازنده آینده تان می باشند، از این رو با داشتن احساس شکست به از بین بردن روزهای خوبی که در آینده تان در انتظار هستند، نشوید. با خود مهربان شوید و هیچکس در زندگی عزیزتر از خود برنشمارید، چرا که شما همان کسی هستید که در دره های عمیق شکست می تواند دست خود را بگیرید و روشنی راهتان باشید. از دلسوزیهای بیش جهت برای هر کسی خودداری کنید و در نهایت وقت و انرژی تان را برای خود بگذارید تا در نهایت به آن چیزی برسید که لایقش هستید.

تاثیر عشق ورزیدن به خود

 • از خود مراقبت کنید

به طور کلی هر مشکلی که در حال حاضر با آن در حال دست و پنجه نرم کردن هستید، فردی دیگر در گذشته با آن سروکار داشته است و در نهایت اگر تمام فکر خود را به کار گرفته باشد، به راهی برای نجات پیدا کردن رسیده است. از ذهن خود می توانید به مانند یک موتور جستجوگر در گوگل به شمار آورید که می تواند کمک ویژه ای به شما کند و آن به دلیل کارایی بالایی است که می تواند برای شما قائل شود. قدرت انسان در ذهن آن نهفته است و به وسیله آن می تواند به هر رمز و رازی در زندگی پی برده و در نهایت برای آن تاثیرات خوبی قائل شد.

 • وسواس نداشتن برای رخداد های زندگی

از اصول های مهم و اساسی در رسیدن به موفقیت می توان به فکر نکردن در رابطه با گذشته و در نهایت رخدادهایی در آینده است، چرا که این می تواند شما را در یک برهه زمانی گیر انداخته به طوری که از حال غافل شده و خود را در شرایط روحی و روانی نامناسبی قرار دهید که آسیب زا نیز به شمار می آید.

پیشنهاد می شود که شرایط را به همان صورتی که است، بپذیرید و در رابطه با هر چیزی پیش بینی به خرج ندهید. چرا که گاها می تواند افکار شما را به سمت و سوی منفی سوق دهد که همانطور که در بالا بیان شد، تاثیرات بدی برایتان بر جای می گذارد. از این رو پا به جلو بگذارید و بدون فکر کردن به چیزی با هر چیزی که در لحظه برای شما به وجود می آید، بجنگید و از آن ها به سادگی عبور کنید.

نوشتن خاطره ها برای مقابله با احساس شکست

 • تعیین هدف

از دیگر روش های رهایی از داشتن احساس شکست می توان به این مورد اشاره داشت که با سازمان دهی افکار خود به همراه تعیین هدف می توانید به مقصد خوبی برسید. هرگاه که شما چشم انداز خوبی برای زندگی تا داشته باشید، می توانید اهداف و مقصد را هم به مراتب بهتر درک کرده و در نهایت از مشکلاتی که برای آن به وجود می آید، یک غول از بین نرفتنی نسازید. درک خوبی از آینده و هدف می تواند در زندگی شما به حفظ یک تعادل خوبی منجر شود که در نهایت در همراهی شما نیز تاثیر گذار است.

 • پیروی از برنامه روزانه مناسب

منظور از ورزش کردن آن نیست که در دوی ماراتن و یا ورزش های سنگین شرکت کنید، بلکه انجام پیاده روی های کوتاه در طی روز نیز می تواند اثرات بالقوه ای برای شما در پی داشته باشد. به طور کلی ورزش می تواند برای شما پیامد های متفاوتی در پی داشته باشد و ارتقای جسم و ذهن نیز از مهم ترین آن ها است. این می تواند شما را در برطرف کردن افسردگی و اضطراب همراهی کند و در نهایت سلامت روح و روان را در پی داشته باشد. همچنین در برخی از مواقع می توانید از آن به عنوان ابزاری برای کنترل خود در نظر بگیرید که به کمک آن می توانید داشتن احساس شکست را از خود دور کنید.

در ادامه پیروی از یک برنامه غذایی مناسب نیز می تواند به شما در داشتن عملکرد های خوب اندام ها همراهی کند و در نهایت سلامت جسمی و روحی را در پی داشته باشد. خواب را در برنامه روزانه خود در جایگاه ویژه ای قرار دهید و ۷ ساعت خوابیدن را در طی روز از یاد نبرید.

اسحاس سرزندگی در لحظه های زندگی

 • ایجاد شادی و خوشحالی

احساس شادی برای هر کسی از تعاریف متفاوتی برخوردار است اما گفتنی است که این احساس به خوبی و سادگی تعریف می شود و تنها در مقابله با داشتن احساس شکست بسیار مهم به شمار می آید. این در حالی است که بسیاری از افراد خود را به عوامل بیرونی وابسته معرفی کرده اند و تنها به همان طریق در زندگی احساس شادی و خوشحالی خواهند داشت. در طی مطالعات نیز چنین مشخص شده است که پیروی از این قانون و شاد بودن به دلیل عوامل بیرونی در طولانی مدت می تواند فرد را در صورت عدم تامین سرخورده نماید و این به دلیل عدم تامین شدن از سوی خود است.

 • ایجاد حس خوب

اگر فکر می کنید که ایجاد حس خوب و شادمانی برای خود کاری سخت و دشوار است، از این رو می تواند از روش گفته شده در ادامه این سطر استفاده کنید. به این صورت که می توانید بر روش زانوهای خود خم شوید و در این حالت شانه، سر و گردن خود را در حالت استراحت و ریلکس بودن قرار دهید. در همین حالت به آرامی نفس بکشید و تا جایی که می توانید دست خود را بر روی سینه باقی نگه دارید. به این صورت که یک دست را به بالای سینه  و دست  دیگر را در زیر قفسه سینه قرار دهید تا در نهایت حرکت ماهیچه ها را به علت تنفس خود را در زیر دست هایتان احساس کنید.

در همین حالت نیز ماهیچه های شکم را محکم نگه دارید و به انجام بازدم بپردازید. این تمرین را می تواند در طی روز برای ۵ الی ۱۰ دقیقه انجام دهید و از تاثیرات آن در طول روز بهره مند شوید.

تاثیر لذت بردن از لحظه ها در زندگی

 • پذیرش احساس های واقعی

به طور کلی داشتن احساس شکست می تواند در ادامه برای شما پیامد های متفاوتی اعم از بروز دیگر احساس های روانی به مانند ترس، ناراحتی، خستگی و گیجی را در پی داشته باشد که از این رو با صادق بودن با خود می توانید آن ها را تا حد قابل توجهی درک کنید و علت به وجود آمدن آن را در زندگیتان کشف کنید. به تنهایی در داشتن احساس شکست خود تمرکز کنید و با فکر کردن راجع به آن، خود را مایوس و ناامید نکنید. با روش های گفته شده برای مقابله با داشتن احساس شکست به از بین بردن احساسات و افکار منفی در زندگیتان بپردازید و آن ها حتما برای دریافت نتیجه مناسب، امتحان کنید.

به طور کلی تنظیم ریتم نفس کشیدن و تنفس می تواند فواید بسیاری برای شما در پی داشته باشید که از این رو می وانید روش ساده ای در رابطه با آن را به این صورت که ۳ ثانیه انجام دم و ۵ الی ۶ ثانیه بازدم انجام دهید تا در نهایت تاثیرات پاراسمپاتیک خود را در خود فعال کنید.

فواید شکست خوردن

داشتن احساس شکست در طولانی مدت و به دوش کشیدن آن می تواند سخت باشید اما گفتنی می باشد که در حالت کلی احساس شکست به معنی عبور پیدا کردن از لحظه های سخت در زندگی به امید رسیدن به خوشی و هدف های تعیین شده تلقی می شود. شما باید شکست بدون از دست داشتن اشتیاق و همراه با دلسردی تجربه کنید این در حالی حاصل می شود که با فواید آن آشنا شده باشید.

 • گفتنی می باشد که شکست در اصول زندگی هر فرد نهادینه شده است و به هیچ وجه نمی توان آن را جداشدنی تلقی نمود.
 • به این موضوع ایمان داشته باشید که بروز شکست در زندگی می تواند فرد را از قوی و قدرتمند در مسائل زندگی بار بیاورد.
 • همچنین بعد از هر شکست به این توجه داشته باشید که از چه کسی این ضربه را دریافت کردید و در نهایت از چه افرادی در زندگی با وجود این شکست ها باز هم جلوتر هستید.

علت داشتن احساس شکست

سخن پایانی

داشتن احساس شکست در زندگی می تواند شما را از بسیاری از مسائل در زندگی عقب بیندازد از این رو با مشغول کردن فکر خود به دیگر موارد و یا به نوعی سرگرم کردن خود به شکست هایی که در زندگی تان به وجود آمده است، فکر نکنید. حواس پرتی در این موضوعات می تواند کمک کننده معرفی شود که از این رو می توانید کارهای جدیدی انجام دهید و سرگرمی های جدید را ایجاد کنید که از انجام آن ها در زندگی لذت خواهید برد.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.