دسته ها
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱

راه درمان اضطراب شبانه چیست؟

 • سحر هودانلویی
 • ۲۱ اسفند ۱۴۰۰
 • ۰

اضطراب شبانه نیز از دیگر بیماری های روحی آزار دهنده برای هر فرد به شمار می آید که در نهایت بر کیفیت خواب در طی شب و فعالیت های روزانه تاثیر منفی می گذارد. در ادامه این مطلب با ما همراه شوید تا با روش های درمان آن آشنا شوید.

اختلال اضطراب را می توان از دیگر احساس های طبیعی در انسانی به شمار آورد که اغلب با احساساتی اعم از عصبی بودن و نگرانی مشخص می گردد. همچنین ممکن است در شرایط استرس زا، مانند اولین قرار ملاقات یا مصاحبه شغلی به آن مبتلا شوید. اضطراب شبانه نیز به چنین بیماری های روحی تعلق دارد که در ادامه با روش های درمان و علل بروز آن به خوبی  آشنا می شوید.

در مورد اضطراب شبانه چه می دانید؟

آشنایی با علل تا روش درمان اضطراب شبانه

گفتنی می باشد که در برخی اوقات اضطراب می تواند بیشتر از حد معمول در افراد باقی بماند. زمانی که این عارضه بروز می گردد به مراتب می تواند در زندگی روزانه و شبانه اختلال هایی ایجاد کند.

به طور کلی از شایع ترین مواقعی که افراد دچار اضطراب می شوند، شب است. بسیاری از آزمایشات بالینی چنین نشان داده اند که کمبود خواب به مراتب می تواند روشی برای اضطراب به شمار آید. همچنین در حالتی دیگر از تحقیقات می توان چنین نتیجه گرفت که به مراتب با کاهش کیفیت خواب در ارتباط می باشد.

در نظر داشته باشید که با به کار گیری روش های درمان اضطراب شبانه و رسیدگی به مشکلات خواب می توان قدم موثری در رابطه با بهبود کیفیت زندگی در نظر گرفت.

نشانه های آن

در این رابطه علائم  زیادی وجود دارد و باید توجه داشت که هر فردی آن را به گونه ای متمایز تجربه خواهد کرد. این نشانه ها امکان دارد که در هر زمانی از روز، صبح یا شب بروز نماید. به طور کلی در ادامه می توانید شایع ترین این نشانه ها را بررسی نمایید.

 • ابتلا عصبانیت های بیش از حد و پرخاشگری
 • ایجاد بی قراری یا نگرانی های بی مورد
 • ایجاد مشکلاتی برای تمرکز
 • اختلالاتی در نحوه به خواب رفتن
 • عارضه های گوارشی
 • حمله پانیک

علت بروز استرس شبانه

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

علت وقوع آن

گفتنی می باشد که مشکلات مربوط به خواب و علائم اضطراب با یکدیگر ارتباط دارند. از این رو عامل کاهش خواب را می توان ار محرک های اصلی در ابتلا به اضطراب به شمار آورد.

طی مطالعات انجام شده چنین مشخص شد که چیزی بیش از ۵۰ درصد از بزرگسالان ابتلا به سطحی از اضطراب به طور کلی می تواند بر توانایی آن ها برای به خواب رفتن در شب اثر های موثری بگذارد. همچنین در ادامه چنین مشخص شد که موارد بسیار کمی در مورد ابتلای اولیه به اضطراب شبانه وجود دارد اما به مراتب علل های متفاوتی در افزایش آن نقش دارند.

در این موقعیت افراد احساساتی اعم از احساس تپش در ذهن و ناتوانی در کنترل افکار را تجربه می کنند.  این می تواند به علت نگرانی هایی باشد که در طی روز ذهن را به خود مشغول کرده است و یا شامل دغدغه کاری برای فردای آن روز باشد.

به مراتب بروز چنین احساساتی می تواند ترشح آدرنالین را به مراتب افزایش دهد که در نهایت فرایند به خواب رفتن شما با مشکلاتی مواجه می گردد.

تشخیص بیماری هایی که منجر به استرس در شب می شوند.

تشخیص ابتلا به بیماری ها:

به طور کلی ابتلا به برخی بیماری ها می تواند از علل های اصلی در بروز این اختلال به شمار آید که از رو باید اقداماتی در جهت درمان آن ها برای پیمودن مسیر اولیه به کار ببرید.

 • ابتلا به بیماری های قلبی
 • اختلال پرکاری تیروئید
 • عارضه دیابت
 • بروز برخی از دردهای مزمن
 • ابتلا به سندروم روده تحریک پذیر
 • ایجاد تومورهای مغزی خاص

در صورتی که هر یک از این بیماری ها سبب بروز  اضطراب شبانه شده باشند، پزشک اقداماتی در جهت درمان آن ها انجام می دهد.

روش های درمان

به طور کلی فرایند درمان می تواند از روش های دشوار و گاها پیچیده ای به شمار آید که از این رو پزشک معالج پس از بررسی و تشخیص علت ابتلای شما به این نوع اضطراب، روش های موثری برای درمان به شما پیشنهاد می دهد.

اضطراب شبانه

مصرف برخی داروها:

در چنین شرایطی باید در نظر بگیرید که نحوه درمان اضطراب به روشی  دوگانه نیاز دارد. به طور کلی روان درمانی در کنار مصرف به مراتب می تواند سبب ایجاد نتیجه های میسر بخش گردد. گفتنی می باشد که دارو های متفاوتی در بازار وجود دارند که پزشک با علم خویش آن ها را تجویز می نماید. در این شرایط باید به این نکته اشاره داشت که این دسته از قرص ها می توانند مزایا و عوارض دارویی به همراه داشته باشند که بایستی از آن ها آگاهی یابید.

به طور کلی برای درمان حملات حاد اضطراب، قرص بنزودیازپین تجویز می گردد که در حالتی دیگر از شایع ترین دارو های درمان طولانی مدت عارضه اضطراب شبانه به شمار می آید.

روان درمانی:

گفتنی می باشد که روش های متفاوتی از روان درمانی برای بهبود این اختلال وجود دارد که به مراتب می تواند سبب بروز اضطراب گردد. از دیگر روش های درمان می توان به درمان شناختی رفتاری اشاره داشت که آن نوعی روان درمان به شمار می آید که به مراتب سبب بروز تغییراتی در الگوهای فکری برای بهبود رفتار و خلق و خوی شما منجر می گردد.

همچنین باید به این نکته توجه داشت که آن می تواند چیزی در حدود ۱۲ الی ۱۶ هفته به طول بینجامد تا در نهایت جواب آن مشخص گردد.

درمان گیاهی:

همچنین در برخی مواقع بایستی از روشی دیگر و یا طب سنتی برای درمان این عارضه استفاده نمود.

تحقیقاتی که در این رابطه صورت گرفت، چنین مشخص کرد که داروهای گیاهی و برای بهبود علائم اضطراب بسیار کم هستند. این در حالتی است که با رعایت برنامه غذای و مصرف برخی مکمل ها می توان آن را تا حد قابل توجهی کنترل کنید.

درمان اضطراب شبانه و خوابیدن بهتر

تشخیص ابتلا به بیماری ها:

به طور کلی ابتلا به برخی بیماری ها می تواند از علل های اصلی در بروز این اختلال به شمار آید که از رو باید اقداماتی در جهت درمان آن ها برای پیمودن مسیر اولیه به کار ببرید.

 • ابتلا به بیماری های قلبی
 • اختلال پرکاری تیروئید
 • عارضه دیابت
 • بروز برخی از درد های مزمن
 • ابتلا به سندروم روده تحریک پذیر
 • ایجاد تومورهای مغزی خاص

در صورتی که هر یک از این بیماری ها سبب بروز اضطراب شبانه شده باشند، پزشک اقداماتی در جهت درمان آن ها انجام می دهد.

زمان مراجعه به پزشک

طبیعی است که ابتلا به اضطراب های مداوم به مراتب می تواند خواب شبانه را به امری دشوار تبدیل کند و در نهایت کیفیت زندگی را در طی روز مختل نماید. همچنین در ادامه می تواند بر روی عملکرد های شغلی یا تحصیلی تاثیر منفی بگذارد و انجام آن ها را برایتان سخت نماید.

در صورتی که این اختلال های روحی بر چگونگی و کیفیت زندگی شما تاثیر منفی گذاشته اند، شاید زمان آن رسیده است که به پزشک یا متخصص های سلامت روان مراجعه کنید.

به طور کلی ابتلا به این اضطراب می تواند برای برخی از افراد به بی خوابی نیز منجر گردد. همانطور که می دانید بی خوابی های مزمن به مراتب می تواند اثرات منفی بر سلامتی قائل  شوند که موارد زیر را هم شامل می شود.

 • فشار خون بالا
 • تضعیف سیستم ایمنی
 • ابتلا به برخی بیماری های روحی
 • افسردگی

زمان مناسب برای مراجعه به پزشک

همچنین با کلیک به روی دیگر مطالب مرتبط به مانند افسردگی شبانه و عوارض دیر خوابیدن اطلاعات خود را در این رابطه افزایش دهید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *