دسته ها
پنج شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰

علل بروز افسردگی شبانه و راهکارهای مقابله با آن

 • سمیه نیک فرجام
 • ۲ مهر ۱۴۰۰
 • ۰

افسردگی شبانه یکی از اختلالات رایج در میان افراد است. این نوع از افسردگی در هنگام شب بروز پیدا می کند، و موجب اختلالات در خواب فرد می شود. برای درمان این دسته از اختلال ها باید عزت نفس خود را افزایش دهید، فضای اتاقا را تاریک کنید، در زمان خستگی به رختخواب بروید، فعالیت هایی که به آن علاقه دارید انجام دهید.

افسردگی یکی از اختلالات رایج در میان افراد است. این اختلال خلقی می تواند در هر سنی دیده شود. افسردگی می تواند انواع مختلفی داشته باشید، افسردگی های فصلی، افسردگی شبانه و افسردگی بعد از زایمان از انواع رایج افسردگی در میان افراد می باشند. هر یک از انواع افسردگی علت های خاص خود را دارند. اما در این بخش قصد داریم تا علت های رایج ابتلا افراد به این افسردگی را بررسی کنیم. این نوع از افسردگی می توانند اختلالات زیادی در زمینه خواب، میل به غذا و … برای فرد ایجاد کند. برخی از نشخوارهای فکری در این دسته از افراد موجب می شود تا در شب دچار مشکل شوند. از دیگر عوامل بروز این اختلال می توان به نور در شب، اختلال در ریتم بدن و … اشاره نمود که در ادامه به بررسی های بیشتری در این زمینه می پردازیم.

افسردگی شبانه چیست؟

افرادی که دارای افسردگی در شب هستند، بیشتر در معرض اضطراب، ناامیدی و احساس تنهایی قرار می گیرند. این افسردگی نیز مانند دسته ای دیگر از افسردگی نشانه های تشخیصی دارد، که بر اساس آن فرد شناسایی و درمان می شود. شما باید علایم افسردگی را جدی بگیرید، زیرا علائم و نشانه های این اختلال در برخی از افراد شدیدتر می باشد. از مهم ترین نشانه های تشخیصی در این دسته از افراد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

علت افسردگی شبانه

 • اختلال در خواب، این افراد بیش از حد می خوانید که می تواند غیر معمولی تلقی شود.
 • افکار منفی در این افراد از دیگر نشانه های تشخیصی است. این افراد دارای مشغولیت ذهنی، حواس پرتی و احساس ناامیدی هستند.
 • عدم تعادل در وزن
 • تغییر در عادت های غذایی ، کم خوری پرخوری
 • نداشتن علاقه و انرژی برای انجام فعالیت ها
 • اختلال در انجام فعالیت های روزمره
 • دل درد، سردرد و … این دردها قابل درمان نیستند و ریشه مشخصی ندارند.
 • احساس غم، تحریک پذیری و گریه کردن
 • این افراد اغلب بی قرار هستند.
 • احساس تنهایی و انزوا، احساس گناه و پوچی، نداشتن تمرکز کافی
 • خودکشی و فکر کردن به مرگ

افسردگی شب

علل بروز افسردگی در شب:

چرا به افسردگی شبانه دچار می شویم؟ این اختلال نیز می تواند ریشه در عوامل مختلفی داشته باشد. گاهی شرایط محیطی و گاهی ویژگی های خلقی خود فرد موجب بروز چنین اختلال هایی می شود. از مهم ترین عواملی که در ایجاد این دسته از اختلال ها موثر هستند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرنس
 • مبل و میز

نشخوارهای فکری:

افرادی که به این اختلال دچار می شوند، نوعی نشخوارهای ذهنی دارند. این افراد به شدت وقایع گذشته را مرور می کنند و سعی می کنند آن را از جوانب مختلفی بررسی کنند. همانطور که می دانید افسردگی موجب تمرکز های منفی در فرد می شود، که در واقع موجب همین نشخوارها شده و ذهن فرد را درگیر خود می کند. نشخوارها اغلب زمانی رخ می دهند، که فرد تنها است، یا حواس پرتی دارد. بنابراین بیشتر افراد آخر شب که ذهن آرام تری دارند، به درگیری و نشخوارهای ذهنی دچار می شوند.

افسردگی قبل خواب

نور شب:

یکی دیگی از علل بروز این اختلالات نور در شب است. نتیجه تحقیقات نشان می دهد که میان نور در شب و افسردگی افراد ارتباط زیادی وجود دارد. همچنین این آمار در میان سالمندان نیز بیشتر دیده می شود. در بسیاری از موارد علت اصلی این اختلال عوامل دیگری است، اما این مورد نیز می تواند در آن دخیل باشد. همچنین چشم حساس که در جوانان موجب می شود ریسک ابتلا در آن ها بیشتر شود. نور کم نیز می تواند در خواب فرد اختلالاتی ایجاد کند. این عوامل به خودی خود می تواند تغییرات در خلق فرد ایجاد کند.

اختلال در ریتم بدن:

طبق تحقیقات در زمان هایی که ریتم بدن فرد دچار تغییر می شود سبب ایجاد اختلال در خواب فرد نیز می شود. ریسک ابتلا به افسردگی های شبانه در این دسته از افراد می تواند بیشتر باشد. به عنوان مثال یک سفر طولانی با وسیله نقلیه یا هواپیما می تواند ریتم بدن شما را تغییر دهد، و به مشکلات خواب در شب منجر می شود. بهترین حالت در این مواقع بیدار ماندن در طول روز است، که موجب بالا رفتن کیفیت خواب در شب می شود.

افسرده شدن در شب

چگونه این افسردگی را درمان کنیم؟

پیشگیری از افسردگی با راهکارهای ساده امکان پذیر است. برای درمان این دسته از افسردگی ها راهکارهای مختلفی در نظر گرفته می شود. برای اینکه چرخه افکار منفی را بشکنید و افسردگی را کاهش دهید، می توانید خودتان را به انجام فعالیت های ذهنی و بازی های ذهنی مشغول کنید. همچنین می توانید از راهکارهای عنوان شده در زیر استفاده کنید:

۱- انجام فعالیت ها با افکار مثبت:

شرکت کردن در کارها و فعالیت هایی که موجب شکل گیری افکار مثبت می شود، می تواند یکی از راهکارهای کاهش این نوع افسردگی باشد. این فعالیت ها شامل فعالیت هایی است که به آن علاقه مند می باشید. نقاشی کردن، ورزش، نوازندگی، نویسندگی یا دیگر فعالیت ها می تواند در این زمینه موثر باشد. این فعالیت ها می تواند تفکرات منفی شما را تغییر دهد.

افسرده شدن در طی شب

۲- حل اتفاقات منفی:

برخی از اتفاقات منفی برای افراد حل نشده هستند. افراد دارای نشخوار ذهنی مدام درباره اتفاقات گذشته از خودشان سوال می کنند، آن ها با مرور این خاطرات حس بدی را به خودشان منتقل می کنند. صحبت کردن با کسی که نزدیک ترین فرد به شما است، می تواند کمی این مشکل را حل کند.

۳- تقویت عزت نفس:

انجام کارهایی که در آن ها مهارت دارید، می تواند عزت نفس شما را ارتقا دهد. تاثیر عزت نفس بر روی درمان افسردگی بسیار بالا است، زیرا افرادی که امید به زندگی دارند، و احساس خود ارزشی می کنند کمتر به افسردگی دچار می شوند.

افسردگی شبانه

۴- خواب به موقع:

خواب زود هنگام یا دیر هنگام عامل مهمی است که می تواند اختلال خواب را بیشتر کند، بنابراین برای درمان افسردگی شبانه بهتر است در زمان خستگی به رخت خواب بروید. خواب زود موجب می شود، شما احساس خوب نداشته باشید، و نشخوارهای ذهنی به سراغ شما می آیند. افراد در زمان های خستگی خواب آشفته تری دارند. درمان بی خوابی شبانه با روش های طبیعی نیز در لینک ارائه شده است، شما می توانید با مراجعه به لینک اطلاعات کافی در این زمینه کسب کنید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.