دسته ها
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱

بررسی خودرو FMC T5 محصول جدید فردا موتورز

 • حکیمه فهیمی
 • ۲ اسفند ۱۴۰۰
 • ۰

چند ماهی از رونمایی خودرو چینی FMC T5 می گذرد. در این مطلب قصد داریم به بررسی این محصول جدید شرکت فرداموتورز بپردازیم تا ببینیم این کراس اور زیبا و جذاب چه امکانات و قابلیت هایی ارائه می دهد.

FMC T5 محصول جدید فردا موتورز است که در آذرماه امسال در محل کارخانه این خودرو در شهر سمنان رونمایی شد. این کراس اوور کامپکت شهری دیفرانسیل جلو با ظرفیت ۵ نفر رقبای زیادی در کشور خواهد داشت. با بررسی خودرو FMC T5 همراه ما باشید.

بررسی خودرو زیبا و جذاب FMC T5

شرکت فردا موتورز از محصول جدید خود به اسم FMC T5 در سوم آذرماه ۱۴۰۰ رونمایی کرد. این کراس اوور کامپکت در محل کارخانه این گروه خودروسازی در شهر سمنان به بازار معرفی شد. در این مراسم علاوه بر معرفی خودرو مذکور، علاوه بر بازدید از خط تولید این شرکت، کراس اوور FMC T5 در محوطه کارخانه مورد تست هم قرار گرفت.

 • بلیط کیش
 • تصفیه آب خانگی

شرکت فردا موتورز پیش از این سابقه ارائه خودروهای ام جی را در کارنامه خود دارد و در چند سال اخیر، خودروهای گوناگونی را با برند فردا روانه بازار کرده است. اکنون خودرو FMC T5 را می خواهد به بازار عرضه کند. این کراس اوور جمع و جور شهری، دیفرانسیل جلوست و با ظرفیت ۵ نفر در بازار کشور رقبای زیادی خواهد داشت.

در بررسی ها مشخص شد خودرو FMC T5 با دو چهره کلی به بازارهای صادراتی DFL ارائه می شود که یک نمونه آن مدنظر خودروسازی فردا بوده و نسخه دیگر چراغ هایی شبیه رنوکولئوس (چراغ روشنایی روز سی تایپ) دارد. قابل ذکر است دانگ فنگ T5 در کشور ما به اسم خودرو FMC T5 شناخته می شود.

باید اشاره کرد در هر حال حاضر هر دو نسخه این خودرو مشتریان خاص خود را در بازارهای خارجی داشته و شرکت فرداموتورز به دلیل تمایز در سبک طراحی این خودرو و اجتناب از الگوی مشابه به رنو، نسخه حاضر در تصاویر را روی خط تولید قرار داده است. همانطور که اشاره شد خودرو FMC T5 در سگمنت کراس اوور یا CUV قرار دارد که تولید آن از سال ۲۰۱۸ شروع شده است.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

این خودرو نخستین بار در نمایشگاه خودرو پکن در سال ۲۰۱۸ رونمایی و در سه ماهه دوم همان سال نسخه های تولید انبوه آن به دست مشتریان چینی رسید. مدت کمی بعد از عرضه نسخه اولیه در سال ۲۰۱۹، دانگ فنگ T5 با اولین فیس لیفت روبرو شد. البته این فیس لیفت فقط به ظاهر خودرو محدود نشد، زیرا استاندارد آلایندگی پیشرانه مطابق قیس لیفت اول ارتقا پیدا کرد.

ضمنا همان سال نسخه ای با فاصله محوری بیشتر از این کراس اوور معرفی شد که T5L نامیده شد. به موازات تولید فردا T5 در کمپانی اصلی، یکی از زیرمجموعه های شرکت اصلی هم نسخه ای جوان پسندتر از این خودرو را با پسوند EVO معرفی نمود. این خودرو در ۶ ماهه دوم سال جاری و با برند خودروسازی فردا به بازار کشور معرفی گشت و با تغییر برند، اسم FMC T5 را دریافت کرد. در ادامه با بررسی بیشتر خودرو FMC T5 با ما همراه باشید.

طراحی زیبا و جذاب

با توجه به بررسی ها می توان گفت خودرو FMC T5 طراحی زیبا و جذابی دارد و با بدنه ای دینامیک ارائه می شود. جلو پنجره ای منحصر به فرد، رینگ های آلومینیومی با طراحی اسپرت، چراغ جلو ترکیبی فوق هوشمند و چراغ های عقب مدرن و همگن همگی از شاخصه های این کراس اوور محسوب می شوند.

البته با نگاهی به کراس اوور قبلی خودروسازی فردا یعنی FMC SX5 متوجه شباهت سبک طراحی خودرو FMC T5 با آن خواهید شد. بررسی طراحی خودرو را با تناسب قطعات بدنه آغاز می کنیم. کمتر خودروی کراس اوور چینی را شاهد هستیم که تا این حد به جزئیات و تناسب ابعاد بدنه دقت کرده باشد.

در بیشتر مواقع، خریداران خودروهای چینی از ناهماهنگ بودن ابعاد و قطعات بدنه انتقاد دارند. با برگشت به چند سال گذشته حتما به یاد می آورید که خودروهای چینی در بخش طراحی حرف زیادی برای گفتن نداشتند و خریدار صرفا به علت بودجه مالی محدود به خرید آن ها روی می آورد.

اما حالا داستان کلا تغییر پیدا کرده و خریدار این فرصت را دارد که با توجه به سلیقه اش به انتخاب خودرو اقدام کند و محدودیت مالی او را مجبور به خرید خودرو برای سفرهای درون شهری و برون شهری نمی کند. چهره و استایل خودرو FMC T5 بروز و با ابهت به نظر می رسد.

در نمای جلو شاهد جلو پنجره ای بزرگ و کشیده هستیم که از دو سمت به چراغ های جلو ختم می شود. یک خط کرومی نیز از وسط جلو پنجره ای به درون چراغ ها کشیده شده است. مه شکن ها نیز به صورت ستونی و مایل در دو سمت خودرو دیده می شوند که سبب شده اند تا ظاهر FMC T5 جذاب تر به نظر برسد.

در بررسی نمای کناری خودرو FMC T5 با نمایی روبرو می شویم که به دلیل فاصله محوری زیاد درب های بزرگی داشته که به همراه رینگ های آلومینیومی بزرگ بیشتر از قبل این خودرو را در کلاس و سگمنت خودش جای می دهد. FMC T5 در بخش عقب با طراحی جدیدی نسبت به رقبا همراه شده است.

چراغ های عقب به شکل دو تکه طراحی شده و با یک خطر کرومی به یکدیگر اتصال پیدا کرده اند که طراحی های لینکلن را در ذهن تداعی می کند. درب صندوق عقب به صورت یک تکه باز می شود و مه شکن های خودرو هم روی سپر خودنمایی می کنند. در مجموع می توان گفت ظاهر بیرونی FMC T5 از الگوی پیچیده ای تبعیت نمی کند و سعی طراحان بر این بوده تا چهره ای منطقی و قابل قبول برای خودرو خلق شود.

به نظر می رسد تیم طراحی، الگوی طراحی خود را یافته اند زیرا شباهت هایی بین جلو پنجره ای FMC T5 و بعضی دیگر از محصولات این کمپانی مانند دیگنیتی دیده می شود. با توجه به بررسی ها می توان سبک طراحی  خودرو FMC T5 را ترکیبی از طراحی کراس اوورهای فرانسوی مانند محصولات اخیر رنو و پژو تلقی کرد.

این شباهت در نمای جانبی بیشتر نمود می کند زیرا نمای جانبی FMC T5 به رنو کولیوس و سایر کراس اوورهای رنو شباهت دارد. در نمای عقب این مشابهت کمرنگ تر شده ؛از این رو چراغ های خودرو به هم متصل شده اند. با این وجود طراحی بیرونی FMC T5 حس و حال یک خودرو اروپایی را القا می کند. البته رگه هایی از طراحی آسیایی در بعضی قسمت های آن دیده می شود.

دیگنیتی فیدلیتی، ریگان کوپا، اس دبلیو ام … خودروهای چینی بودند که موفق شدند اتفاقات خوبی را در بخش طراحی رقم بزنند . خودروسازی فردا نیز اخیرا در این اتفاق خوب شریک شده و قصد دارد با مونتاژ خودروهایی که در طراحی حرف هایی برای گفتن دارند، سهم خوبی از بازار را به دست بگیرد.

کابین بزرگ

در این بخش فضای داخلی و به عبارتی کابین خودرو FMC T5 را مورد بررسی قرار می دهیم. خودروسازان چینی در طول دهه قبل به سرعت خود را با رویه طراحی جهانی هماهنگ نموده که نتیجه آن ارائه کابین مینیمال و مدرن برای محصولاتشان بوده است. طراحی داخلی FMC T5 هم از سبک و سیاق های مدرن و امروزی بهره می برد و به خوبی می تواند رضایت مصرف کنندگان حال حاضر را برآورده نماید.

البته شایان ذکر است که سبک طراحی کابین FMC T5 به سال ۲۰۱۸ باز می گردد و در شرایط فعلی که الگوهای ساخت خودرو با تغییرات روزافزون همراه است، این الگوی طراحی کمی قدیمی به نظر می رسد. یک نمایشگر بزرگ افقی در وسط داشبورد تعبیه شده که ممکن است خودروهای برقی را در ذهن تداعی کند.

فضای داخلی این کراس اوور را می توان یکی از بروز ترین طراحی های خودروی بازار ایران در این رنج قیمتی تلقی کرد. و حضور یک نمایشگر لمسی بزرگ با طراحی عموی، خودروهای تسلا را یادآوری می کند. ضمنا دریچه های تهویه مطبوع وسط نیز به موازات نمایشگر در کنار آن تعبیه شده اند.

در زیر نمایشگر نیز تعدادی کلید برای اجرای امور مختلف حضور دارند. فرمان خودرو نیز به صورت دی کات طراحی شده  و دو رنگ است. مجموعه نشانگرها هم دیجیتالی می باشند ولی این دو نمایشگر دیجیتالی به هم وصل نشده اند. طراحان از بخش های قرمز رنگ در نواحی مختلف کابین استفاده کرده اند تا حس اسپرت را القا نمایند.

نکته جالب در کابین استفاده از دو رنگ برای داشبورد و صندلی ها می باشد که زیبایی کابین را دو چندان کرده است. با این وجود بکار بردن قطعات فلزی براق و اهرم تعویض دنده بزرگ سبب تقویت حس تجمل گرایی خودرو شده است.

از دیگر مشخصات در طراحی داخلی، سقف پانورما است که ۶ حالته می باشد. صندلی ها بسیار راحت، تودوزی چرم با طراحی اسپرت، چراغ های دی لایت و اتولایت آینه های جانبی برقی و تاشو سبب تمایز FMC T5 از سایر خودروها و محصولات دیگر برندها شده که سبب جذاب تر شدن خودرو شده است.

با توجه به بررسی ها می توان گفت کابین بزرگ FMC T5 با شیشه های نیمه دودی و تایرها پهن، نگاه بسیاری از مشتریان را به این خودرو مجذوب خواهد ساخت. پهن بودن لاستیک ها سبب افزایش سرعت کراس اوور می شود. صندلی ها هم جادارتر از سایر خودروهای چینی می باشند. در مجموع طراحی داخلی خودرو FMC T5 ؛راحتی راننده و سرنشینان را در اولویت قرار داده است. و از لحاظ رعایت تناسب قطعات و متریال نمره خوب را کسب می کند. (البته این خودرو تازه وارد است و نمی توان با قطعیت در مورد با کیفیت بودن متریال کابین نظر مثبت داشت.)

مشخصات فنی

در بررسی ها مشخص شد خودرو FMC T5  با چند مدل پیشرانه و گیربکس به بازارهای جهانی ارائه  می شود و فرداموتورز آن را با پیشرانه ۱.۵ لیتری توربوشارژر و گیربکس اتومات شش سرعته اتومات شرکت آیسین به بازار روانه می کند. این پیشرانه قدرتی معادل ۱۵۶ اسب بخار را تولید نموده و حداکثر گشتاور ۲۳۰ نیوتن متر را ارائه می دهد.
نیروی تولیدی این پیشرانه صرفا توسط گیربکس ۶ سرعته اتومات به چرخ های جلو منتقل می شود. مصرف سوخت ترکیبی خودرو حدود ۷.۸ لیتر در صد کیلومتر گزارش شده که برای کراس اووری تک دیفرانسیل با وزن ۱۵۷۵ کیلوگرم ، مناسب به نظر می رسد. خودرو FMC T5  در ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت به حداکثر سرعت می رسد.

نرخ ضریب تراکم پیشرانه ۱.۵ لیتری این خودرو ۹.۵ اعلام شده که ضرورت استفاده از سوخت باکیفیت را دو برابر می کند. ضمنا این پیشرانه از استاندارد آلایندگی یورو ۶ بهره می برد. سیستم تعلیق خودرو در بخش جلو از نوع مک فرسون و در عقب از نوع مولتی لینک یا چند اتصاله می باشد.

در ضمن علاوه بر این پیشرانه، FMC T5 با پیشرانه ۱.۶ لیتری تنفس طبیعی هم عرضه شده که قدرت ۱۲۳ اسب بخار تولید نموده و از جعبه دنده ۵ سرعته دستی استفاده می کند که به بازار کشور ارائه نمی شود.

تجهیزات و امکانات رفاهی

همانطور که این روزها شاهد هستید بیشتر خودروسازان جهان به سمتی در حال حرکت هستند که امکانات رفاهی مانند گرمکن صندلی، سیستم صوتی خوب، صندلی های برقی چند حالته، ترمز پارک برقی و … را برای خودرو یک استاندارد تلقی می کنند و در تلاش هستند که همه خودروهای خود را به این امکانات مجهز نمانید. از این رو جای تعجب ندارد که خودرو FMC T5 با قیمتی حدود یک میلیارد دارای چنین امکاناتی باشد.

از این رو با توجه به برچسب قیمتی خودرو، مشتریان از FMC T5 امکانات و آپشن های رنگارنگ را انتظار دارند. از جمله تجهیزات و امکانات رفاهی این خودرو می توان به سانروف، سقف پانوراما، کروز کنترل، دوربین عقب و سنسور پارک، سیستم تهویه اتومات دیجیتال دوگانه، رینگ های آلیاژی ۱۸ اینچی، نمایشگر لمسی ۱۲ اینچی، شش ایربگ، چراغ های هالوژنی دی لایت، کنسول وسط، سیستم پایش فشار لاستیک ها، آینه های تاشو برقی، استارت دکمه ای، درب صندوق عقب برقی، ترمی داخلی چرم دو رنگ، سنسور نور، گرمکن صندلی های جلو، فرمان برقی کمکی، جلوآمپر دیجیتال، هشدار نقطه کور، صندلی برقی راننده و…  اشاره کرد.

امنیت خودرو

در بررسی امنیت خودرو FMC T5 می توان گفت که در بخش ترمز و پایداری این کراس اوور به سیستم های ABS, ESP, TRC, EBD, CBD, TCS, VSC, DSC, BA مجهز است. از دیگر امکانات ایمنی خودرو باید به مجموعا ۶ عدد ایربگ، سیستم هشدار بین خطوط، سیستم کنترل باد لاستیک ها، سیستم هشدار دهنده فاصله ایمنی از جلو، سیستم کنترل کشش، سامانه هشدار رانندگی بین خطوط، سیستم کمکی در سرپایینی اشاره کرد. البته تست های ایمنی این خودرو تاکنون منتشر نشده است ولی با توجه به این ویژگی ها می توان آن را خودرویی ایمن دانست.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.