دسته ها
دوشنبه ۶ تیر ۱۴۰۱

خواص گیاه تیغال و طریقه مصرف این داروی گیاهی

 • ملیحه بال افکن
 • ۱۴ بهمن ۱۴۰۰
 • ۰

در واقع گیاه تیغال از دسته گیاهان پر خواص و دارویی است که با مطالعه این مقاله می توانید با مزیت های دارویی و همچنین سایر خواص گیاه تیغال آشنا شوید.

به طور کلی گیاه تیغال از نظر طبیعت و بر اساس نظر طب سنتی دارای حرارت و برودت معتدل است و رطوبت آن کمی بیشتر و یا کمی لزجی همراه خواهد بود. گیاه تیغال از زمان ابوعلی سینا در زمینه دارویی و درمان بیماری ها مورد استفاده قرار می گرفته و خواص بی شمار آن امروزه نیز مطرح است.

آشنایی با خواص گیاه تیغال

بهتر است بدانید گیاه شکر تیغال که در ساقه ی بوته ای به نام کنوره توسط حشره ای از راسته قاب بالان به نام خزوکک در زبان محلی خار در آورد برای نگهداری نوزاد و تخم های خود پیله ای تند می بزند و به اندازه یک فندق کاملا سفید رنگ خواهد بود. جنس پیله این حشره که از ترشحات گیاه کنوره شاخه شده با عنوان شکر تیغال مطرح شده و در زبان محلی آن را شکرکه می نامند.

مزیت و خواص گیاه تیغال

 • تصفیه آب خانگی
 • بلیط کیش

این گیاه دارای رنگی سفید و به اندازه ی یک فندق بوده و در درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد. جالب است بدانید که این گیاه معمولا در کوه ها رشد می کند که می توانید آن را در کوه های اطراف بنارویه به فراوانی مشاهده کنید که در برخی سال ها تولید این گیاه دارویی در بوته ی کنوره گسترش زیادی یافته است.

می توانید از گیاه برای درمان و یا رفع بیماری های ریوی به عنوان خلط آور، برطرف کننده سرفه، تحریک دستگاه تنفسی تحتانی، ملین سینه، صاف کردن صدا، رفع خشونت سینه، رفع خشکی گلو، درمان تنگی نفس و آسم مورد استفاده قرار می گیرد.

همچنین درمان های دیگری مانند رفع افسردگی، یبوست و چاقی، تب بری، متعادل کننده دستگاه گوارش و تسکین سوزش سردل نیز برای این گیاه در نظر گرفته است. گیاه تیغال دارای خاصیت نوتروپیکی است که اثر مثبتی بر حافظه و افزایش یادگیری خواهد داشت.

خصوصیات گیاه تیغال

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

دستورالعمل مصرف گیاه تیغال:

توجه داشته باشید که شیوه مصرف این گیاه دارویی حل کردن شکر تیغان درون آب جوش و مصرف خوراکی آن است. اگر شکر تیغان را با مقداری ژلاتین ترکیب کنید و سپس درون آب جوش بریزید و میل کنید سرفه ای که از غلبه ی خون و صفرا است به راحتی درمان خواهد شد. همچنین تیغال می تواند شش ها را رفع کند و صدا را نیز باز نماید.

اگر دچار سیاه سرفه هستید برای درمان آن می توانید شکر تیغان را نرم بسابید و سپس با آب جوشانده شیرین بیان ترکیب نمایید. توصیه می شود که هر روز چندین مرتبه و هر بار یک قاشق غذاخوری از آن را میل کنید تا بیماری تان رفع شود.

فواید بی شمار تیغال:

به صراحت می توان گفت که گیاه تیغال سرشار از مواد آنتی اکسیدانی است و معمولا به عنوان یک ماده ضد سرطان طبیعی شناخته می شود. همچنین استفاده از آن برای سلامت دستگاه گوارش مفید است و به خاطر داشتن مقدار زیادی ملین به درمان یبوست کمک شایانی می کند.

چگونگی مصرف تیغال

این گیاه به خاطر داشتن خاصیت خلط آوری برای درمان سرفه، سیاه سرفه و سرماخوردگی مفید است و همچنین می تواند شدت اخلاط و سوزش مری را تسکین دهد. بر اساس تحقیقات انجام شده استفاده از عصاره گیاه تیغال از طریق حداقل یک یا چند مکانیسم می تواند ترشح اسید معده را منظم کند و خاصیتی ضد زخم داشته باشد.

از دیگر خواص گیاه تیغال می توان به تقویت حافظه و دقتر یادگیری اشاره کرد که در رفع افسردگی های مزمن نیز کاربرد ایده آلی خواهد داشت. امروزه در طب سنتی از ترکیب گیاه شکر تیغال با ژلاتین در آب جوش برای درمان سرفه ای که بر اثر غلبه خون و صفرا است، استفاده خواهد شد.

این ترکیب می تواند خشونت شش را برطرف کند و همچنین صدا را باز تر کند. بسیاری از متخصصان طب سنتی ترکیب تیغال، شکر و ترنجبین را به خاطر رفع التهابات گرفتگی صدای کودکانی که زیاد گریه می کنند، توصیه خواهند کرد.

همچنین که مصرف آن برای تقویت صدا و حنجره بسیار مفید بوده و استفاده از آن برای رفع خشکی و سوزش گلو موثر است. یکی دیگر از فواید گیاه تیغال تقویت عضلات است به گونه ای که مصرف آن انعطاف پذیری ستون مهره ها را افزایش می دهد.

خواص درمانی گیاه تیغال

در طب سنتی نیز از خواص این گیاه برای درمان فشار خون بالا، تصلب شرایین و سکته قلبی استفاده می شود. تیغال به خاطر داشتن اثرات آنتی اکسیدان تری هالوز به عنوان یک ماده ضد سرطانی نیز شناخته شده است.

از دیگر خواص گیاه تیغال می توان به موارد فوق اشاره کرد:

 • تسکین سوزش مری
 • رفع خشکی گلو و معده
 • درمان افسردگی
 • درمان چاقی
 • تقویت صدا و حنجره
 • تقویت و تنظیم دستگاه گوارش
 • رفع خشونت شش ها
 • درمان یبوست
 • درمان سرماخوردگی و سرفه های شدید

معایب استفاده از شکر تیغال

مضرات مصرف گیاه تیغال:

توجه داشته باشید که مصرف گیاه تیغال برای آن دست از بیماران مبتلا به فشار خون و همچنین افرادی که از قرص های تنظیم فشار استفاده می کنند باید با احتیاط همراه باشد. همچنین که زیاده روی در مصرف آن باعث ایجاد حالت تهوع می شود و باید بدانید که میزان مجاز برای مصرف تیغال تقریبا ۱۸ گرم است.

توصیه می شود که اگر پیله گیاه را تهیه کرده اید حتما بشکنید و حشره سیاه رنگ درون آن را جدا کرده سپس استفاده نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.