دسته ها
پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

اصول نگهداری طوطی گرینچیک در خانه

 • ملیحه بال افکن
 • ۲۶ دی ۱۴۰۰
 • ۰

توجه داشته باشید که طوطی گرینچیک دارای خصوصیات رفتاری و ظاهری مختلفی است که در این مقاله سعی داریم علاوه بر آن ها به بیان اصول تغذیه و تولید مثل آن ها نیز بپردازیم با ما همراه باشید.

به طور کلی طوی گرینچیک یکی از انواع طوطی ها با ویژگی هایی خاص است که در حال حاضر محبوبیت زیادی پیدا کرده و قلب بسیاری از دوست داران پرندگان را دزدیده است. در واقع از خصوصیات بارز این پرنده می توان به کنجکاوی، جثه ریز و طبیعت بازیگوش او اشاره کرد.

آشنایی با طوطی گرینچیک

بهتر است بدانید که گرینچیک در واقع یک طوطی بومی آمریکای جنوبی محسوب می شود که اغلب در جنگل ها و مناطق جنگلی برزیل، آرژانتین، بولیوی و پاراگوئه یافت می شود. این پرنده زیبا معمولا در گله های ۱۰ الی ۲۰ پرنده ای در سطح بالای کوه زندگی می کند و بهترین انتخاب به عنوان حیوان خانگی خواهد بود.

خصوصیات طوطی گرینچیک

 • بلیط کیش
 • خرید انواع قهوه

این پرنده بسیار مهربان و بازیگوش است و در زمانی که با صاحبان خود مشورت کنند به تدریج رشد خواهند کرد. جالب است بدانید که گرینچیک در صورت نگهداری و مراقبت تا ۳۰ سال به راحتی عمر خواهد کرد. البته که این پرنده گاهی اوقات به خاطر سر و صدای زیادی که دارد باعث مزاحمت همسایگان خواهد بود.

طوطی گرینچیک سخنگو گاهی اوقات چندین کلمه نیز یاد می گیرد اما در کل استعداد زیادی برای صحبت کردن ندارند که می توان طوطی گرینچیک زرد و طوطی گرینچیک آناناسی را از این گونه های پرطرفدار دانست. گرینچیک قیمت نسبتا پایین، قد و قامت کوچک و میزان صدای نسبتا کمی دارد و برای افرادی که در زمینه نگهداری از پرنده تازه کار هستند گزینه ای بسیار مناسب خواهد بود.

خصوصیات ظاهری گرینچیک:

این پرنده پیش از بلوغ شباهت زیادی به کانور شکم قرمز دارد و به همین خاطر شناخت مشخصات ظاهری آن اهمیت زیادی خواهد داشت. طوطی پرینچیکک قد و قامت کوچکی دارد و به عنوان پاراکیت ها شناخته خواهد شد. رنگ اصلی و پایه بدن این طوطی ها سبز است اما در اثر جهش نژاد رنگبندی مختلفی از این پرنده به وجود آمده است.

یکی از خصوصیات اصلی این پرنده حلقه سفید رنگ دور چشم او است که دور گردنش نیز یک حلقه سفید رنگ مشاهده می شود. اغلب پر های اطراف سر و گردن طوطی گرینچیک به رنگ طوسی است و قسمت دم پرنده نیز به رنگ خرمایی قرمز خواهد بود.  همچنین رنگ شاه پر ها نیز آبی بوده و پاها و منقار آن نیز خاکستری تیره رنگ می باشد.

 • قاصدک 24
 • مبل و میز

خصوصیات ظاهری طوطی ها

خصوصیات رفتاری گرینچیک:

توجه داشته باشید که طوطی ها معمولا هر کدام شخصیت و رفتار منحصر به فرد خود را دارند و گرینچیک نیز رفتار مشخصی خواهد داشت. برای اینکه بتوانید نیاز های این پرنده را به خوبی تامین کنید بایستی در ابتدا تمامی رفتار های او را بشناسید. در واقع با شناخت دقیق رفتار ها و شخصیت گرینچیک می توانید شرایط زندگی به مراتب بهتری برای پرنده تان فراهم کنید که در این صورت پرنده تان نیز شاداب تر و سرحال تر خواهد بود و طول عمر بیشتری نیز خواهد داشت.

امروزه اغلب پرورش دهندگان طوطی شخصیت این پرنده را بسیار بزرگتر از جثه کوچک آن می دانند. این پرنده بسیار باهوش بوده و برخی از آموزش ها مانند تردستی، سخنگویی و حتی دستشویی کردن در محل مشخص را می تواند بیاموزد.

البته که استعداد سخنگویی این پرنده با طوطی های دیگر مانند کاسکو و کاکادو قابل مقایسه نیست زیرا این طوطی قابلیت یادگیری کلمات کمتری را دارد و همچنین کلمات را با وضوح ضعیف تقلید می کند یعنی چندان صدایش واضح نخواهد بود.

تغذیه طوطی گرینچیک:

این دسته از پرنده ها معمولا از میوه و سبزیجات آمریکای جنوبی تغذیه می کنند و با وجود رژیم غذایی آن ها کاملا ارگانیک و طبیعی است اما به خاطر نبودن نظارت بر روی مواد غذایی مصرفی این پرندگان گاهی انواع مواد مغذی به نسبت متعادل و مناسب به این پرندگان نمی رسد و در نتیجه بر روی مدت زمان زندگی و طول عمر آن ها تاثیرگذار خواهد بود.

چگونگی تغذیه گرینچیک

چگونگی تولید مثل:

از آنجایی که جنس نر و ماده این طوطی شباهت زیادی بهم دارند تشخیص جنسیت آن ها از روی ظاهر بسیار دشوار خواهد بود. توجه داشته باشید که بهترین روش برای تعیین جنسیت این پرنده تست پر و خون است که معمولا از طریق آزمایشات DNA انجام می شود.

طوطی گرینچیک ماده در زمان جوجه کشی خود معمولا ۴ الی ۶ عدد تخم می گذارد و در موارد خاص نیز تعداد تخم ها ممکن است کمتر از این ۳ عدد و یا حتی بیشتر از ۷ عدد تخم باشد. به طور کلی تقریبا یک هفته پس از جفت گیری ماده شروع به تخمگذاری می کند. جفت گیری نر و ماده این طوطی پس از اولین تخمدگذاری ادامه داشته و وقتی که تخمک گذاری ماده به اتمام رسید هر دو جفت با همکاری یکدیگر بر روی تخم ها می خوابند.

البته که جنس ماده این پرنده بیشتر اوقات روی تخم ها می خوابند و جنس نر نیز از او مراقبت و محافظت خواهد کرد. توجه داشته باشید حدودا ۲۲ الی ۲۴ روز زمان لازم است تا تخم نطفه دار این طوطی به جوجه تبدیل گردد. در واقع جوجه های این پرنده در سن ۵۵ تا ۷۵ روزگی می توانند مستقل شوند. نرم و ماده این پرنده پس از سن یک سالگی به بلوغ کامل جنسی رسیده و می توانند تولید مثل داشته باشد.

البته که زمان بلوغ می تواند تا ۱۸ ماهگی هم طول بکشد. به طور کلی زمان تولید مثل این پرنده ها در اواخر فصل تابستان و همچنین اوایل فصل پاییز می باشد اما با این حال پرندگان خانگی در فصل های مختلف می توانند جوجه کشی را به راحتی انجام دهند.

چگونگی تولید مثل گرینچیک ها

شرایط محیط خواب و استراحت:

توصیه می شود که در طول شب قفس پرنده تان را با استفاده از کاور به خوبی بپوشانید تا خواب راحتی داشته باشند. همچنین محیط قفس نباید نوسان دمایی داشته باشد و نباید آن را در معرض وزش مستقیم باد قرار ندهید زیرا دچار سرماخوردگی خواهد شد. توجه داشته باشید که بازه دمایی ۱۹ تا ۲۵ درجه سانتی گراد برای محیط نگهداری این پرنده بسیار ایده آل خواهد بود.

این پرنده علاقه زیادی به بیرون آمدن از قفس دارد و دوست دارد که بیرون از قفس وقت بگذارد. چنانچه نگران فرار این پرنده هستید می توانید پر های آن را کمی کوتاه نمایید. البته که نباید این کار را خودتان انجام دهید چون پرنده نسبت به شما بدبین شده و با شما بد رفتاری خواهد کرد. همچنین پس از کوتاه کردن پرها نیز ممکن است پرنده در معرض افسردگی نیز قرار گیرد.

توصیه می شود که پرنده تان را با پرنده های دیگر به ویژه پرنده هایی که جثه بزرگتر یا کوچکتری نسبت به گرینچیک دارندف نگهداری نکنید جون با یکدیگر کنار نخواهند آمد. چنانچه فرآیند مراقبت از طوطی گرینچیک را به خوبی انجام دهید بین ۱۵ تا ۲۰ سال و حتی بیشتر عمر خواهد کرد.

اصول مراقبت از طوطی گرنچیک

همچنین پیشنهاد می شود که با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب پرنده آلباتروس و خصوصیات پرنده سار نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.