دسته ها
دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰

تنگه براق با چشم اندازهای تماشایی و شگفت انگیز

 • سمیه نیک فرجام
 • ۸ دی ۱۴۰۰
 • ۰

تنگه براق یکی از روستاها بکر و پر جاذبه در استان فارس است. این روستا دارای دره ای با جاذبه های شگفت انگیز برای علاقه مندان می باشد. از جاذبه های این روستا و تنگه دیدنی آن می توان به صخره ها، آبشار، کوهستان، مراتع و چشمه و رودخانه های جاری اشاره نمود.

تنگه براق، روستایی از توابع بخش شده در فاصله ۸۰ کیلومتری از جنوب غربی اقلید واقع در استان زیبای فارس که با وجود جذابیت های خود مورد توجه توریستان است. این روستای دیدنی از شمال به شهرستان آباده منتهی می شود. از دیگر شهرهای نزدیک به این روستا می توان به شهرستان سپیدان، خرم بید و کهکیلویه و بویراحمد اشاره نمود. روستای براق دارای مناظر طبیعی و چشم اندازهای بسیار زیبایی است. مناظر شگفت انگیز و آثار تاریخی در این مناطق بیش از هر چیز می تواند مورد توجه گردشگران باشد.

دیدنی های تنگه براق

شگفتی های تنگه براق

این تنگه امروزه یکی از مهم ترین دیدنی های استان فارس به شمار می آید. تنگه ای که هم جذابیت های تاریخی به خود اختصاص داده و هم اهمیت طبیعی و گردشگری برای علاقه مندان دارد. فاصله این روستای دیدنی تا شهر سده تنها ۲۰ کیلومتر می باشد، این منطقه تا شیراز فاصله ۱۲۰ کیلومتری دارد.

 • تصفیه آب خانگی آکواجوی
 • بلیط کیش

جاذبه های دره براق

این منطقه دارای شرایط آب و هوایی معتدلی بوده و زمستان های آن نسبتا سرد می باشد. این منطقه زیبا از مکان های دیدنی استان فارس محسوب می شود و به دلیل موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی مناسبی که دارد، یکی از جاذبه های خنک برای گردشگران این استان است.

مکان های دیدنی دره براق

این دره زیبا در میان انبوهی از درختان واقع  شده است. چشمه های متعدد و رودخانه بخش دیگری از زیبایی های این دره را شکل می دهند. شما با وارد شدن به این دره می توانید از چشم اندازهای بسیار زیبایی دیدن نمایید. با توجه به اینکه این دره از نواحی اطراف توسط صخره ها احاطه شده است و رودخانه های جاری آن موجب سردی بیشتر این محیط شده اند، بهتر است در فصل های گرم سال به این مناطق سفر کنید.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

تنگه زیبای براق

دیدنی های تنگه:

تنگه براق بسیار شگفت انگیز و دیدنی می باشد. جذابیت های این تنگه برای گردشگران بسیار زیادی بوده و از سوی علاقه مندان به طبیعت گردی مورد توجه قرار می گیرد. از مهم ترین جاذبه های واقع در این تنگه شگفت انگیز می توان به رودخانه خروشان، آبشارها، چشمه های متعدد، آبچک ها، غارهای زیبا، ستون های آهکی و … اشاره نمود.

صخره های براق

طبیعت این منطقه بسیار خاص و دیدنی است، این دره عمیق تصاویر بسیار زیبایی را برای شما ثبت خواهد کرد. اطراف این دره پوشیده از درختان مرتفع و سرسبز می باشد که جالب توجه خواهند بود. یکی دیگر از جذابیت های این دره رودخانه ای است که در میانه این دره واقع شده و آبشارهایی که از ارتفاعات این صخره به پایین سرازیر می شوند. چشمه ای که در دل سنگ ها و صخره های این تنگه قرار دارد، یکی دیگر از چشم اندازهای آن محسوب می شود.

چشم انداز براق

ویژگی های تنگه:

این دره زیبا و دیدنی ارتفاعی ۳۰۰ متری دارد. دیواره های صخره ای این بنا ۳۰۰ متر ارتفاع دارد. این تنگه بسیار قدیمی است. وجود سنگ نبشته هایی که متعلق به دوران ساسانیان می باشند، در این ارتفاعات و در این دره موجب شده تا قدمت تاریخی این منطقه بیشتر شود. با توجه به اینکه این دره در دل روستایی زیبا قرار دارد، می توان گفت این روستای دیدنی نیز بسیار با قدمت است.

دره دیدنی براق

آشنایی با اقلید:

همانطور که اشاره شد، این روستای دیدنی در شهر اقلید فارس واقع شده است. در یکی از روستاهای شهر اقلید با نام تنگه براق دره ای قرار دارد که با ارتفاع بسیار زیاد و برخورداری از طبیعت بکر خود به یکی از مناطق بکر گردشگری تبدیل شده است. این منطقه خوش آب و هوا دارای شرایط بسیار مناسبی می باشد. این منطقه کوهستانی در ارتفاعات خود دارای چشم اندازهای سرسبز و زیبایی است. دریاچه کافتر اقلید نیز یکی دیگر از چشم اندازهای مهم در این شهرستان است. این دریاچه نیز دارای حجم بالای آب می باشد.

روستای براق

آبشار براق:

یکی دیگر از جاذبه های زیبا و دیدنی که در این تنگه واقع شده است، آبشار مرتفع و زیبای آن می باشد. ارتفاع این آبشار ۴۰ متر است و به حوضچه هایی که پر آب هستند، سرازیر می شوند. آب این سد از درون تنگه عبور می کند. انتهای آن نیز به بن بست می رسد. دریاچه ملاصدر نیز یکی از دریاچه هایی است که به این تنگه منتهی شده و در نزدیکی این تنگه قرار دارد.

آبشار براق

اراضی نزدیک به این منطقه دارای مراتع بسیار سرسبزی است. به دلیل بالا بودن میزان بارش ها و حجم آب های رودخانه و چشمه ها این منطقه شاهد ارتفاعات و مراتع سرسبزی هستید. پوشش های گیاهی و درختان این منطقه موجب سرسبزی ارتفاعات و صخره ها شده اند. شما در بازدید از این ارتفاعات می توانید جاذبه های زیبایی را مشاهده کنید.

دره براق فارس

سنگ نبشته ها:

اگر از علاقه مندان به جاذبه های تاریخی در این منطقه هستید، می توانید سنگ نبشته های دوران ساسانیان را مشاهده کنید. این سنگ نبشته ها دارای قدمت بسیار زیادی هستند. این کتیبه بر روی سنگی در این منطقه واقع شده است. این کتیبه و سنگ نبشته نشان می دهد، شاپور اول یکی از پادشاهان ساسانی در این منطقه استراحتگاه ساخته و این منطقه را برای تفرجگاه انتخاب کرده اند. تحقیقات باستانی نشان می دهد که شاپور مهارت بسیار بالایی در تیراندازی داشته است.

منطقه براق

چه زمانی به این تنگه سفر کنیم؟

بهترین زمان برای سفر به تنگه براق فصل بهار و تابستان است. با توجه به اینکه فصل تابستان هوای این منطقه معتدل و خنک است، می تواند گزینه مناسبی برای سفر باشد. برای قدم زدن در دل طبیعت و بازدید از زیبایی های این منطقه می توانید فصل تابستان را انتخاب کنید. سفر به این منطقه در پاییز و زمستان کمی با سختی همراه است. زیرا در این فصل ها هوای این دره سردتر می شود.

این منطقه از نظر طبیعت گردان و صخره نوردان اهمیت زیادی دارد. در این مناطق می توانید از چشم اندازهای بسیار زیبایی دیدن کنید. ارتفاعات صخره ای در این مناطق شامل جذابیت های زیادی هستند. با توجه به اهمیت تاریخی و طبیعی این مناطق باید ارزش این دیدنی های را حفظ کنید. متاسفانه در سال های اخیر با توجه به بالا رفتن میزان جذب گردشگران به این منطقه آسیب های زیادی به آن وارد شده است. بنابراین در سفر به این مناطق باید به طبیعت احترام بیشتری بگذاریم.

با توجه به نزدیکی این روستا و تنگه زیبای آن در نزدیکی شیراز این منطقه یکی از مکان های دیدنی شیراز به شمار می آید. شما علاقه مندان در سفر به شهر زیبای شیراز می توانید از جاذبه های این تنگه نیز بازدید نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.