دسته ها
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

معبد گارنی ارمنستان و معماری جالب آن

  • شقایق ایران دوست
  • ۷ دی ۱۴۰۰
  • ۰

در معبد گارنی شما می توانید معماری چندین و چند هزار ساله ای را مشاهده کنید که با وجود بلایای طبیعی هنوز هم پا برجا مانده است و هر ساله گردشگران بسیار زیادی برای دیدن این معبر به ارمنستان سفر می کنند.

معبد گارنی یکی از معبدهایی می باشد که در ارمنستان و در روستایی به همین نام قرار داد. ارمنستان یکی از کشورهایی می باشد که آب و هوای کوهستانی دارد و بیش تر افرادی که از این آب و هوا رضایت دارند به این کشور سفر کرده و از مکان های دیدنی ارمنستان بازدید می کنند.

تاریخچه عبارتگاه گارنی

تاریخچه معبد گارنی

این معبد یکی از معروف ترین معابد ارمنستان می باشد و می توان گفت تنها معبدی است که ستون های ایستاده در ارمنستان دارد و در دوران اتحاد جماهیر شوروی ساخته شده است. در واقع مردم ارمنستان بیان کرده اند که این بنا شناخته شده ترین معبدی می باشد که قبل از مسیحیت ساخته شده و هنوز هم افراد بسیار زیادی برای دیدن آن به ارمنستان و روستای گارنی سفر می کنند.

بسیاری از شواهد بر این گفته تاکید دارند که این بنا برای خدای خورشید به دست پادشاه تیریدات ساخته شده و سال ساخت آن به ابتدای قرن اول میلادی بر می گردد. این معبد در ابتدای قرن ۴ میلادی تبدیل به یک خانه تابستانی شد و خواهر تیریدات سوم در آن سکونت گزید. به گفته بسیاری از محققان این معبد نوعی مقبره بود بنابراین توانست برخلاف سایر معابد از خطر تخریب شدن جان سالم به در ببرد.

مکان قرار گیری عبارتگاه گارنی

مکان اصلی معبد

 این معبد دقیقا در لبه یک صخره ای قرار دارد که شکل آن مثلثی می باشد و شما می توانید از درون آن رود آزات و کوه های گغام را مشاهده کنید. قلعه گارنی یکی از قلعه هایی می باشد که از نظر دفاعی برای این کشور اهمیت بسیار زیادی داشته است و چیز های دیدنی بسیاری در آن وجود دارد. در واقع از سایر مکان های دیدنی به جز معبد گارنی در این دهکده می توان به سنگ نوشته های قدیمی و حمام رومی اشاره کرد.

  •  آرون گروپس
  •  مبل و میز

تاریخ ساخت

هنوز تاریخ دقیقی برای ساخت این معبد وجود ندارد و محققان در حال تحقیق بر روی این موضوع هستند. یکی از مشهورترین دیدگاه هایی که در مورد این موضوع وجود دارد این است که این بنا در سال ۷۷ میلادی ساخته شده است و این مورد بر اساس یک کتیبه یونانی محاسبه می شود.

معماری معبد

در سده ۴ و ۵ میلادی کمی دور تر از معبد در سمت شمال غربی و شرق آن نماز خانه بسیار کوچکی بنا شده است و تنها چیزی که اکنون وجود دارد ویرانه های این معبد می باشد. زمانی که ساسانیان ارمنستان را تصرف کردند این قلعه تبدیل به قرار گاه نظامی آن ها شد و با تقسیم بندی های بعدی این قلعه به رومیان تعلق گرفت. در سده نهم زمانی که ارمنستان دوباره توانست استقلال خود را باز یابد این قلعه باز سازی شد.

حمام گارنی

حمام ساخته شده کنار معبد

این قلعه به عنوان خانه تابستانی شاهان مورد استفاده قرار می گرفت از این رو در سده سوم میلادی در کنار این ساختمان، حمامی با طراحی رومی و کف موزائیک دار ساخته شد. سنگ های کف حمام رنگی بودند و جلوه بسیار زیبایی به آن می بخشیدند. در این حمام قدیمی هنوز هم نوشته هایی به زبان رومی وجود دارد که قابل مشاهده هستند.

مشخصات دقیق معبد

این معبد مستطیل شکل می باشد و طول و عرض و ارتفاع آن به ترتیب برابر ۱۵ .۷ ، ۱۱.۵ و ۲.۸ متر می باشد.سنگ های درونی این معبد همراه با ملات کار شده اند ولی سنگ های بیرونی آن خوش تراش و خشک هستند و بست های فلزی بسیار محکمی دارند. سکوهایی که در این معبد قرار دارد اندازه ای برابر ۳۰ سانتی متر دارند و در ۴ طرف آن ها ۲۴ ستون به فاصله ۲.۸ متری قرار گرفته و زیبایی خاصی به آن بخشیده اند.

ستون های موجود در این معبد از سه بخش ته ستون، تنه و سر ستون تشکیل شده است. معماران آن زمان برای افزایش مقاومت این ستون های به کار برده شده قطر تنه ستون ها را در بخش های انتخاب افزایش داده اند و به همین دلیل است که این معبد تا کنون توانسته است وزن سنگین سقف را تحمل کند و پا برجا بماند.

عبادتگاه گارنی در ارمنستان

عبادتگاه های زیادی در سر تا سر جهان وجود دارند که تاریخچه آن ها به سال های دور بر می گردد. در ادامه می توانید با کلیک بر روی لینک های داده شده اطلاعاتی در مورد جهانگردی، دیدنی های دلیجان و مکان های دیدنی ایروان بدست بیاورید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *