دسته ها
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

باغ دولت آباد یزد میراث جهانی ارزشمند و دیدنی

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۸ آبان ۱۴۰۰
  • ۰

باغ دولت آباد یزد یکی از مشهورترین باغ های ایرانی است. این باغ در میراث جهانی یونکسو نیز به ثبت رسیده است. وسعت این باغ ۶ هکتار است و دارای عمارت های مختلفی همچون عمارت هشت ضلعی، عمارت طنبی، عمارت سردر و … می باشد. طرح بافت این باغ که بسیار اصیل و ایرانی است، از ویژگی های برجسته ای برخوردار می باشد.

باغ دولت آباد یزد یکی از زیباترین جاذبه هایی است که می توانید در شهر یزد مشاهده کنید. این میراث جهانی در شمار ۹ باغ برتر ایرانی قرار گرفته است و در فهرست جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. شما با بازدید از این باغ می توانید یکی از زیباترین جاذبه های شهر یزد را مشاهده نمایید. این باغ زیبا در محله چهار منار واقع شده است و جالب است بدانید که این بنا ارزش تاریخی و باستانی نیز دارد. این باغ زیبا با وجود جاذبه های خیره کننده خود کاملا یک بنای تاریخی می باشد که از دوران قاجاریه به جای مانده است. با گذشت زمان این بنا بافت شهری پیدا کرده و اطراف آن ساخت و سازهای زیادی صورت گرفته است. در دوران پهلوی نیز این ساخت و سازها به حد خود رسیده اند.

باغ دولت آباد یزد

باغ دولت آباد یزد را بشناسید

این باغ در خیابان شهید رجایی و در محله چهار منار شهر یزد قرار دارد. شما برای دیدن این باغ باید به کوچه فردوسی بروید و از بلوار دولت آبادی نیز می توانید به آن دسترسی داشته باشید. همانطور که اشاره شد، این باغ یکی از بناهای تاریخی و شاهکارهای معماری در دوران قاجاریه است. بعد از دوره پهلوی ساخت و سازهای جدیدی در اطراف این منطقه صورت گرفت که موجب به روزتر شدن بافت این بنا شد. در حال حاضر این باغ در مرکز شهر یزد قرار گرفته است و یکی از مهم ترین زیبایی ها و امتیازات آن محسوب می شود. این باغ در حال حاضر از دیدنی های استان یزد به شمار می آید و جاذبه های تاریخی و طبیعی زیادی دارد.

جاذبه های باغ دولت آباد

قدمت باغ:

این باغ یک بنای قدیمی و تاریخی است که قدمت آن به دوران زندیه باز می گردد. با توجه به اینکه در کتاب های تاریخی به باغ های تاریخی زیادی اشاره شده است، می توان گفت که از قدیم این باغ ها را برای تفریح و گشت و گزار حاکمان بنا می کرده اند. در این شهر باغ های بزرگ و متعددی بنا شده اند. اما این باغ از نمونه های بزرگ و مشهور آن به شمار می آید. این باغ دیدنی در سال ۱۶۰ هجری قمری و در زمان زندیه بنا گشته است. این شاهکار هنری نتیجه تلاش ها و زحمت های مردی مقتدر و خان بزرگ بوده است. محمد تقی خان مشهور با کمک شاهرخ میرزا و کریم خان زند این باغ را آباد کرده اند.

باغ دولت آباد یزد ابتدا قناتی بوده است که این خان و اطرافیانش آن را احداث کرده اند. به مرور بهره برداری هایی از این قنات صورت گرفته است که موجب شکل گیری این باغ عظیم و سرسبز شده است. این باغ بسیار وسیع می باشد و دارای چشم اندازهای بسیار زیبایی می باشد. از سویی قدمت تاریخی این باغ و نوع معماری آن برای گردشگران می تواند جالب توجه باشد. در حال حاضر این بنا بازدیدکنندگان زیادی را به سوی خود می کشاند.

باغ دولت آباد

  •  آرون گروپس

وسعت باغ:

این باغ بسیار وسیع و بزرگ می باشد. با توجه به اینکه یکی از معروف ترین باغ های ایران به شمار می آید، می توان گفت جاذبه مهمی در این شهر است. وسعت این باغ ۶/۴ هکتار می باشد و در زمان محمد تقی خان نیز این باغ از نواحی شمال به خیابان منتهی می شده است. در این مسیر شاهد درختان زیاد و سرسبزی بودید، به شکلی که مانع دید خارج به داخل باغ می شده است. علت نامگذاری این درختان به هزار درخت نیز همین بوده است. عرض این درختان به ۵ متر نیز می رسید و طول آن ها نیز ۲۰ متر بوده است.

عمارت باغ دولت آباد

این درختان به سمت رحیم آباد شکل گرفته اند. در بخش های شرقی از باغ خیابانی با طول هشت کیلومتر قرار دارد، همچنین از نواحی غربی نیز به مسیل های رودخانه می رسید. در آن زمان ها باغ از حضار شهری خارج بوده است. وجود زیبایی های متنوع و گوناگون در این باغ موجب شده تا امروزه به یکی از جاذبه های دیدنی در شهر یزد تبدیل شود. همانطور که می دانید ایران دارای باغ های تاریخی و قدیمی زیادی است به عنوان مثال باغ بهادران اصفهان یکی از باغ های دیدنی در ایران است. اما همانطور که بیان شد باغ دولت آباد یزد از وسعت زیادتری برخوردار است.

معماری باغ دولت آباد

معماری باغ:

یکی از بخش های جذاب و جالب توجه برای بازدیدکنندگان این بنا معماری است که در باغ مشاهده می کنید. بادگیر باغ که یکی از بلندترین بادگیرهای جهان محسوب می شود از مهم ترین سازه های آن دوران به شمار می آید. شاید جالب است بدانید که آنچه این باغ را در میان دیگر باغ های شهر متمایز نموده است، شاخص ایرانی و اصیل بودن باغ می باشد. دیدن این بادگیر که نمونه ای از سازه های اصلی ایرانی است، می تواند هر کسی را به این سمت بکشاند. این بادگیر دارای ۳۳/۸ متر ارتفاع می باشد و بلندترین بادگیر دنیا شناخته شده است.

از دیگر ویژگی های برجسته این بادگیر می توان به هشت ضلعی بودن آن اشاره نمود. این ویژگی موجب شده تا باد از هر جهتی به این بادگیر بوزد. از سویی باد به راحتی به قسمت های زیرین این بنا نیز هدایت خواهد شد. در زیر بادگیر نیز حوضی قرار گرفته است که در صورت وزیدن باد به آب های سطحی حوض هوای خنکی داخل بادگیر ایجاد می شود. این ساختمان با تلفیقی از آب و باد به درون ساختمان جریان پیدا می کند. هوای خنک به بخش های شاه نشین بنا می رود و از آن پس به تالارهای دیگر منتقل می گردد. این ساختمان در تابستان محل سکونت اشراف نیز بوده است.

بنای زیبای باغ دولت آباد

بنای باغ:

یکی دیگر از بخش هایی که در این باغ می بینید بنای تاریخی است که در باغ واقع شده، این بنا در حقیقت عمارت باغ به شمار می آید. عمارت سردر، تالار آیینه، بهشت آیین، عمارت هست ضلعی، عمارت تهرانی، عمارت بادگیر، برج دیده بانی، تالار طنبی و … از بخش های مختلف و بناهای گوناگون این باغ به شمار می آیند. این باغ و بناهای تاریخی از مهم ترین مکان های دیدنی یزد برای گردشگران به شمار می آیند.

باغ دولت آباد یزد از جذابیت های زیادی برخوردار است. این باغ دارای عمارت های گوناگونی است که از نظر معماری خود برجسته هستند. عمارت طنبی که یکی از بخش های آن است، شامل تالارها و صفه ها و شبستان ها می باشد. همچنین طرح این باغ یکی از اصیل ترین طرح هایی است که مشاهده خواهید کرد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *