دسته ها
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰

راهنمای خرید کول پد (پایه خنک کننده لپ تاپ)

 • حکیمه فهیمی
 • ۲۶ آبان ۱۴۰۰
 • ۰

اساسا خرید کول پد یا پایه خنک کننده لپ تاپ یکی از موضوعات بحث برانگیز در میان کاربران می باشد. برای اکثر افراد این سوال مطرح است که خرید این ابزار ضرورت دارد یا خیر. در این مطلب راهنمای خرید کول پد ارائه می شود تا پاسخ سوال خود را بیابید.

با توجه به این که گرمای زیاد در فرسودگی قطعات لپ تاپ عامل مهمی است بهره گیری از کول پد می تواند عمر قطعات را بالا و کارایی آن ها را بهبود بخشد. برای آشنایی بیشتر با این موضوع، در ادامه راهنمای کاملی از خرید کول پد ارائه خواهد شد و ضمنا به چند مدل کول پد مناسب هم اشاره می شود.

راهنمای کامل خرید یک کول پد مناسب

از آنجا که ورودی و خروجی لپ تاپ ها طوری طراحی شده که میان قطعات داخلی شان گردش هوای مناسبی صورت نمی گیرد و قطعات در طی مدت کوتاهی پس از روشن شدن سیستم و استفاده داغ می شوند و فن داخلی نیز در استفاده سنگین مانند رندر به سختی جوابگوی حرارت بالا می باشد به این ترتیب استفاده از یک کول پد مناسب یا پایه خنک کننده می تواند مشکل لپ تاپ را در این زمینه حل کند.

 • تصفیه آب خانگی آکواجوی
 • بلیط کیش

قطعا همه شما می دانید که گرمای بالا موثرترین عامل در فرسودگی و خرابی قطعات رایانه خواهد بود. قطعات سخت افزاری لپ تاپ و کامپیوترها به دلیل فعالیت شان، گرمای زیادی را تولید می کنند که این حرارت بعضا در پردازش های سنگین چنان بالا می رود که در صورت نبود سیستم خنک کننده مناسب ممکن است موجب ذوب اجزا و اتصالات داخلی شود.

به این ترتیب برای رایانه ای که می خواهد پردازش سنگینی را مانند اجرای بازی، انجام دهد، حضور یک سیستم خنک کننده مناسب، گزینه ای ضروری به نظر می رسد. حال این که چه نوع سیستم خنک کننده ای نیاز شما را برطرف می کند به بودجه و کاربرد شما بستگی دارد.

 • مبل و میز
 • قاصدک 24

با این وجود، در لپ تاپ ها استفاده از سیستم خنک کننده مازاد و اکسترنال به دلیل حجم کوچک و فشردگی قطعات این نوع سیستم، امری ضروری تلقی می شود. به این ترتیب بر آن شدیم راهنمای کاملی را از خرید یک کول پد مناسب در اختیار شما بگذاریم تا با آگاهی بیشتر به این کار اقدام کنید.

دلیل خرید کول پد

خرید کول پد یکی از موضوعات چالش برانگیز در میان کاربران بوده چرا که برای اکثر افراد این سوال مطرح است خرید کول پد چه ضرورتی دارد. بدون کول پد یا پایه خنک کننده چه اتفاقی برای لپ تاپ خواهد افتاد و یا اگر بخواهند یک کول پد مناسب خریداری کنند باید چه معیارهایی را در نظر بگیرند.

در راهنمای خرید کول پد مناسب پیش از هر چیز شما را با دلیل این کار آشنا می کنیم. اصولا برای بهره گیری از هر وسیله ای باید پیش از خرید به تحقیق و پرس و جو پرداخت تا بهترین وسیله را تهیه کرد و پس از خریداری هم باید جهت افزایش ماندگاری و عمر بیشتر وسیله، اقداماتی را مانند استفاده درست با بهره گیری از قطعات جانبی انجام دهید.

بیشتر فروشندگان لپ تاپ و سخت افزار، هنگام فروش به مشتری یک کول پد مناسب لپ تاپ را نیز پیشنهاد می کنند تا موجب بهبود کارایی و بالا رفتن عمر قطعات داخلی سیستم شان شود. کول پد وسیله ای شبیه یک میز کوچک می باشد که در زیر لپ تاپ قرار می گیرد تا بتواند به خوبی موجب گردش هوا در قطعات داخلی سیستم شود.

از آنجا که قطعات زیرین لپ تاپ موقع استفاده دمای بالایی را تحمل می کنند و این امر موجب سخت و کند کار کردن سیستم خواهد شد بدین ترتیب بهره گیری از کول پد ضروری به نظر می رسد. به طور کلی تا زمانی که همیشه از لپ تاپ خود درست استفاده کنید به خرید کول پد نیازی نیست ولی آیا همیشه این کار را انجام می دهید؟

منظور از درست استفاده کردن این است که لپ تاپ را موقع کار، روی فرش، پتو، بالش، تشک و سطوحی این چنینی قرار ندهید. حتما الان به این نتیجه رسیده اید که تاکنون چنین مواردی را رعایت نکرده اید و احتمالا نمی دانستید که این کار چه میزان می تواند به سیستم آسیب برساند.

البته سیستم خنک کننده داخلی لپ تاپ در اغلب مواقع از پس خنک کردن قطعات داخلی برمی آید به ویژه اگر دمای کارت گرافیک یا cpu از میزان مشخصی بیشتر شود لپ تاپ به طور خودکار خاموش می شود. ولی لپ تاپ قطعات دیگری مانند هارد نیز دارد که در برابر گرما آسیب پذیر هستند و اگر به آن ها توجه نشود به تدریج خراب می شوند.

خوب است بدانید لپ تاپ توسط فن های داخلی و جریان هوا خنک می شود . در حقیقت دارای منافذ ورود و خروجی مجزایی است که اولی کار ورود هوای تازه به داخل سیستم و دومی هوای گرم را از آن خارج می کند. هنگامی که لپ تاپ را روی سطوحی نظیر فرش قرار می دهید عملا این منافذ بسته شده و این موضوع گردش هوای داغ درون دستگاه را موجب شده که به تدریج به قطعات صدمه می زند.

همچنین احتمال ورود پرز و ذرات گرد و غبار به درون لپ تاپ و تضعیف عملکرد فن هم به تدریج رخ می دهد. از این رو اگر واقع بین باشیم افراد معدودی از لپ تاپ خود همیشه درست استفاده می کنند. بنابراین هر چند خرید کول پد الزامی نبوده اما بهتر است که این اقدام را انجام دهید.

یکی از نکات مهم در راهنمای خرید کول پد این است که اگر می خواهید تست کنید که آیا این کار ضرورت دارد یا نه؟ دست خود را روی کیبورد قرار دهید اگر دمای قابل توجهی احساس شد به این مفهوم است که به خرید کول پد مناسب نیاز دارد.

معیارهای خرید کول پد مناسب

از دیگر مواردی که در راهنمای خرید کول پد مناسب باید به آن اشاره شود معیارهایی است که باید در خرید این قطعه مدنظر قرار بگیرد. در ادامه با ۵ معیار اصلی این امر آشنا می شوید.

۱.جنس کول پد

جنس مناسب کول پد گزینه ای با بدنه آلومینیوم یا آلیاژهای آلومینیومی می باشد چرا که فلز آلومینیوم در انتقال حرارت سرعت بسیار خوبی داشته و به دلیل سریعتر سرد شدن در انتقال حرارت بدنه سیستم به محیط بهتر عمل می نماید. البته کول پدهایی از جنس پلاستیک سخت و باکیفیت هم می توانند انتخاب خوبی باشند. به طور کلی بیشتر کول پدهای بازار از این لحاظ دارای حداقل استانداردهای لازم هستند.

۲. محل قرار گیری فن لپ تاپ

محل قرارگیری فن لپ تاپ به مراتب معیاری مهم در راهنمای خرید کول پد می باشد. اگر فن در وسط سیستم قرار دارد باید کول پدی با یک فن مرکزی خریداری کنید و بالطبع خرید کول پدی با چهار فن در چهار گوشه فایده چندانی نخواهد داشت. به این ترتیب باید فن کول پد زیر منفذ ورودی هوای سیستم جای بگیرد تا در فرایند خنک سازی دستگاه نقش خود را درست ایفا کند.

۳. اندازه و تعداد فن کول پد

در خرید کول پد مناسب، اندازه فن یکی دیگر از معیارهای اصلی است. هر چه این اندازه بزرگتر باشد کول پد در خنک سازی دستگاه بهتر عمل می کند. بعضی کول پدها دارای یک فن بوده در حالی که برخی دیگر دو ، سه ، چهار یا شش فن دارند تا سرعت چرخش هوا بیشتر شده و گردش هوای بین قطعات بهتر و دقیق تر صورت گیرد.

اما الزاما کول پدی که فن بیشتری دارد در مواردی گزینه بهتر نبوده و گاهی خرید آن به صرفه نیست. ضمنا قیمت بالاتری هم دارند. تمام لپ تاپ ها به فن داخلی مجهز هستند و در حرارت بالا روشن شده ولی پاسخگو نیستند، یک کول پد مناسب بهتر است فن های مجزایی داشته باشد چرا که کارایی بیشتری خواهد داشت.

۴. امکان تنظیم زاویه کول پد

از مواردی که معمولا در خرید کول پد توجهی به آن نمی شود، امکان تنظیم زاویه قرارگیری لپ تاپ روی پایه کول پد می باشد. این قابلیت کاربردی کار با سیستم را برای شما بسیار آسان نموده و بالطبع کول پدی با این قابلیت، کمی بیشتر از دیگر گزینه ها قیمت دارد ولی باارزش تر است.

۵. سرعت چرخش فن کول پد

از معیارهای اصلی و مهم دیگر در راهنمای خرید کول پد ، سرعت چرخش فن یا فن ها می باشد. شرکت های سازنده معمولا این گزینه را بر مبنای دور بر دقیقه روی جعبه پایه خنک کننده درج می کنند که می تواند در رنج ۹۰۰-۱۰۰۰-۱۲۰۰ یا حتی بالاتر قرار بگیرد. به عنوان قاعده ای کلی، هر اندازه سرعت چرخش فن بیشتر باشد، کول پد کارایی بهتری ارائه می دهد.

اکنون که با معیارهای اصلی راهنمای خرید کول پد آشنا شدید در ادامه به چند نکته جانبی این موضوع نیز اشاره می کنیم. اول این که به سبک و باریک بودن این وسیله نیز دقت کنید چرا که لپ تاپ ها را در همه جا به جز منزل نیز استفاده می کنید. دوم این که کول پدی هم سایز و متناسب با لپ تاپ خریداری کنید چرا که اگر پایه خنک کننده بزرگتر یا کوچکتر از سایز لپ تاپ باشد موجب انتقال گردش هوا به بیرون می شود.

سومین نکته این است که کول پد به باتری یا آداپتور نیاز ندارد و توسط یو اس بی تغذیه می شود که عموما هنگام خرید یک کابل یو اس بی نیز همراه آن ارائه می شود. این پورت خروجی برای اتصال دیگر دستگاه ها مانند رم ریدر و فلش نیز مفید است.

در مجموع؛ کول پد مناسب لپ تاپ باید سرو صدای کمی داشته باشد و در عین سبک و باریک بودن سرعت چرخش فن خوبی داشته و امکان تنظیم شیب خفیفی برای جایگیری راحت دست ها روی آن باشد.

معرفی چند مدل کول پد مناسب

کمانی های سازنده لوازم جانبی رایانه و لپ تاپ مانند مایکروسافت، تسکو، دیپ کول، گرین و … همواره در تلاش هستند تا توسط جنس کول پد مناسب با لپ تاپ، تعداد و قدرت فن، پایه و زاویه، طراحی و تجهیز نورهای متعدد در پایه خنک کننده در بازارهای بین المللی به رقابت بپردازند.

در این میان تصمیم گرفتیم در پایان مطلب راهنمای خرید پایه خنک کننده ، شما را با سه مدل کول پد مناسب آشنا نماییم.

کول پد تسکو مدل TCLP 3102

این پایه خنک کننده محصول شرکت تسکو بوده که به خوبی می تواند موجب کاهش دمای لپ تاپ شود. این کول پد به درگاه یو اس بی لپ تاپ وصل می شود و دو فن ۱۲۵ میلی متری  و دو فن ۸۰ میلی متری دارد. پایه خنک کننده آن نیز به چهار فن با اندازه های مختلف تجهیز شده است. در مجموع این فن ها موجب صورت گرفتن حداکثر تبادل گرمایی در لپ تاپ شده و ضمنا ابعاد این خنک کننده برای لپ تاپ های تا سایز ۱۷ اینچ مناسب است.

سرعت چرخش فن های این کول پد ۱۵۰۰ دور بر دقیقه می باشد و کمپانی تسکو برای زیبایی بیشتر روی آن ۸ عدد نشانگر نورانی ال ای دی را تعبیه کرده است. جنس این کول پد ترکیبی از فلز و پلاستیک می باشد که این امر سبب مقاومت بیشتر آن در برابر ضربات می شود. در ضمن کول پد انرژی خود را توسط درگاه یو اس بی لپ تاپ بدست می آورد.

کول پد تسکو مدل TCLP 3103

کول پد تسکو TCLP 3103 مدلی کارامد و مقرون به صرفه برای خنک کردن لپ تاپ های سایز ۱۴-۱۷.۳ اینچ می باشد. این خنک کننده دارای ۴ عدد فن ۱۰۰ میلی متری است که دارای قابلیت تنظیم سرعت چرخش هستند. این پایه خنک کننده توسط کابل یو اس بی به لپ تاپ وصل می شود و جنس آن از فلز و پلاستیک مقاوم ABS  می باشد و وزنی حدود ۹۰۰ گرم دارد. در قسمت داخلی این کول پد ۴ فن آبی رنگ تعبیه شده تا جلوه ای خاص ایجاد کند.

کول پد دیپ کول مدل مولتی CORE X6

پایه خنک کننده مولتی CORE X6 محصول برند خوش نام دیپ کول می باشد. این کول پد دارای سایز ۲۴*۲۹۵*۳۸۰ میلی متر و وزنی کمتر از یک کیلوگرم است. جنس آن از پلاستیک محکم و فلز می باشد. کول پد مولتی CORE X6 به چهار فن عمیق تجهیز شده که به خنک سازی لپ تاپ از هر چهار سمت کمک می کنند.

این پایه خنک کننده از دو فن ۱۴۰ میلی متری و دو فن ۱۰۰ میلی متری تشکیل شده و برای لپ تاپ های تا سایز ۱۵.۶ اینچ مناسب است و برای آن دو درگاه یو اس بی، پایه های ضد لغزش و سیستم هوا رسانی مجزا در نظر گرفته شده است. در مجموع کول پد مولتی CORE X6 عملکرد رضایت بخشی را به همراه دارد.

شما می توانید برای نکات خرید لپ تاپ و راهنمای خرید لپ تاپ گیمینگ از لینک های قرار داده شده دیدن نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.