دسته ها
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳

آشنایی با دخمه های کافر کلی یا غارهای سنگی دست کند هراز

  • سمیه نیک فرجام
  • ۲۷ آبان ۱۴۰۰
  • ۰

دخمه های کافر کلی یکی از دیدنی های تاریخی در استان مازندران و در روستای آب اسک می باشد. برای بازدید از این دخمه ها باید از مسیر رودخانه هراز عبور نمایید. از جذابیت های این دخمه ها می توان به کنده کاری هایی که درون صخره ها انجام شده است، اشاره کرد. در ادامه با جذابیت های بیشتری از این منطقه آشنا می شوید.

در کنار زیبایی های ستودنی و بی مثال استان مازندران می توان شاهد پدیده های عجیب طبیعی بود. دخمه های کافر کلی بخشی از زیبایی های شگفت انگیز به شمار می آیند که می تواند مورد توجه گردشگران زیادی باشد. این دخمه ها که از نظر باستانی نیز دارای اهمیت می باشند، در استان مازندران و در مسیر لاریجان به فیلبند قرار گرفته اند. دره های هراز که از آبادی اسک تا روستای پنجاب ادامه دارند، از نواحی اطراف این منطقه هستند و تا این دخمه ها ۴۲ کیلومتر فاصله دارند. در طی این مسیر و در ارتفاعات این دره ها حدودا ۲۵۰ دخمه در دل کوه ها و صخره ها مشاهده می کنید. برخی از دخمه هایی که می بیند، در دره های فرعی نیز قرار دارند.

دخمه های کافر کلی

آشنایی با دخمه های کافر کلی:

با عبور از این مسیرها می توانید دخمه های عجیب و غریبی را مشاهده کنید که در استان مازندران از جذابیت های زیادی برای گردشگران برخوردار می باشند. با توجه به اینکه تعداد این دخمه ها بسیار بالا است و دارای اشکال متنوعی می باشند، می توانید از نمونه های مختلف آن بازدید نمایید.

این سبک از دست کنده ها انسانی هستند و محل تجمع آن ها در یک بخش می باشد. این غارها و دخمه ها در نوع خود می توانند منحصر به فرد باشند. این دخمه ها از مکان های دیدنی مازندران برای گردشگران محسوب می شوند.

دخمه های کافر

آشنایی با تاریخچه دخمه ها:

طبق بررسی هایی که در این منطقه و بر روی این دخمه ها صورت گرفته است، محققان هنوز به دلایل قانع کننده ای درباره نحوه ساخت این دخمه ها دست نیافته اند. طبق این تحقیقات بسیاری از بناها و اشیای باستانی که در این منطقه یافت شده است، متعلق به دوران پیش از اسلام می باشد.

ظروف سفالی بخش مهمی از اشیای کشف شده در این منطقه را تشکیل می دهند. با توجه به اینکه این مجموعه آثار باستانی متعلق به دوران پیش از اسلام و زمان ساسانیان هستند، می توان گفت که قدمت این مجموعه تاریخی به بیش از دو هزار سال پیش باز می گردد.

  •  آرون گروپس

بنای کافر کلی

طبق برخی از روایت ها عنوان می شود که اعراب در زمان حمله به ایران سعی داشته تا مردم را به دین اسلام بکشانند و با این دین آشنا کنند. با توجه به اینکه در آن زمان مردم از این کار سر باز می زدند، این دخمه ها را برای ترس از حمله اعراب و برای فرار از آن ها در دل این کوه ها ساخته اند. با توجه به اینکه این مناطق صعب العبور بوده اند دیگر از خطر حمله به آن ها کم می شده است. مردم تا مدت ها در این دخمه ها پناه برده و در اینجا زندگی می کرده اند.

دخمه کافر را بشناسید

شرایط سیاسی که در آن دوران وجود داشته است، موجب شکل گیری این دخمه های کافر کلی و خانه ها شده است. ساخت این دسته از بناها کاری بسیار سخت و دشوار می باشد، نشان دهنده هوش و توانایی بالای این افراد است.

این نوع معماری نشان دهنده فشار و جبر این افراد می باشد، در واقع وجود شرایط سخت زندگی در این کوه های صعب العبور موجب شده تا افراد این بناها را بسازند. در حال حاضر نیز رسیدن به این دخمه ها کار سختی است. در حال حاضر این منطقه محل سکونت خفاش ها می باشد و بافت های آن نیز آسیب دیده شده است.

دخمه های کافر در آمل

معماری دخمه:

معماری این دخمه ها نشان می دهد که این بنا به نوع کلی ساخته دست بشر است. از دامنه کوه این دخمه ها همانند حفره هایی در دل کوه ها دیده می شوند. در واقع این منطقه صعب العبور امکان دسترسی برای افراد را سخت کرده است.

در واقع این حفره هایی که می بینید، نوعی در و پنجره هستند که در این خانه های سه طبقه ای قرار دارند. این حفره ها راه ورودی به این بنا می باشند. شکل ماهرانه ای که در این بنا وجود دارد، مورد توجه خیلی از بازدیدکنندگان می باشد. نوع ساخت و معماری این بناها و حفره ها نشان می دهد که این بنا به سختی و با مشقت زیادی ساخته شده است.

ارتفاعات دخمه کافر

دخمه های کافر کلی در ارتفاعات منطقه و در دل کوه ها ساخته شده است و به دلیل شرایط آب و هوایی ممکن است سرد باشد. برای سفر به این منطقه بهتر است، فصل بهار را انتخاب کنید. این خانه ها دارای بخش های مختلفی مثل آشپزخانه، کانال هدایت آب و … می باشند.

مقر نگهبانی یکی دیگر از بخش هایی است که در این دخمه ها به کار رفته شده است. این بنا دارای سه طبقه می باشد و در هر یک از طبقات می توانید با ویژگی های مختلفی از آن آشنا شوید. این خانه ها بدون نظام معماری هستند، کانال های آب نیز به یکدیگر متصل می باشند.

دخمه تاریخی مافر

این دخمه ها کجا واقع شده اند؟

دخمه های تاریخی و باستانی کافر کلی در روستای پلمون و به سمت شهر رینه و روستای آب گرم قرار دارد. برای رسیدن به این دخمه های باستانی باید از مسیر جاده و رودخانه هراز عبور کنید که در فاصله ۸۵ کیلومتری از آمل قرار دارد. این دخمه ها در دل کوه های عظیم این منطقه قرار دارند.

در حال حاضر در این مجموعه ۳۵ دخمه مشاهده می شود. این دخمه ها از موقعیت استراتژیکی مناسبی برخوردار می باشند. در واقع این بنا نظامی می باشند. این مجموعه از معماری جذابی برخوردار می باشد که می تواند توجه شما را جلب کند.

نمای دخمه کافر

این دخمه های سنگی دارای جذابیت های منحصر به فردی برای گردشگران هستند، اتاق های این بنا تقریبا ۶۰ سانتی متر ارتفاع دارند و از سنگ و ساروج ساخته شده اند. درون این اتاق ها می توانید اتاقچه هایی مشاهده کنید که محل قرارگیری اشیا بوده اند. چند ستون به هم چسبیده در این بنا به کار رفته است که نوعی از معماری آن به شمار می آید.

سفالینه هایی که در این بنا یافت شده اند، از جذابیت های زیادی برای گردشگران برخوردار می باشد. این منطقه از مکان های دیدنی آمل برای گردشگران به شمار می آید که از جذابیت های تاریخی زیادی برخوردار است. همچنین ستون هایی که در بخش هایی از این بنا مشاهده می کنید، محل نگهداری دام ها بوده اند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *