دسته ها
شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰

استفاده از پودر کلاژن چه مزایایی دارد؟

 • ساناز براتی
 • ۱۶ آبان ۱۴۰۰
 • ۰

پودر کلاژن مکملی است عالی که تمامی خواص را به شکل یکجا در خود قرار داده است. افراد می توانند برای رفع کمبود کلاژن در بدن و کاهش اثرات این کمبود از مکمل کلاژن مصرف نمایند.

کلاژن یکی از عناصر مهم و سازنده قسمت های مهمی از بدن مانند پوست و غضروف و استخوان و بعضی دیگر از نواحی بدن مثل ربات می باشد. برای آشنایی با خواص پودر کلاژن در این مطلب همراه ما باشید.

پودر کلاژن و مزایای آن

کلاژن یکی از نیازهای مهم در بدن می باشد. پوست و موی افراد زمانی که با استرس همراه می شوند و یا سنشان بالا می رود حالت اولیه و قوت بدنی خود را از دست خواهند داد، از این رو پوست چروک می شود و موها دچار ریزش و سفیدی خواهند شد، از سوی دیگر با افزایش سن استخوان ها استحکام اولیه خود را به دلیل ساییدگی و طول عمر از دست خواهند داد. همچنین دچار افزایش وزن خواهند شد که این موضوع کاملا طبیعی می باشد.

برخی از افراد نیز با گذر زمان دچار کمبود کراتین می شوند که جزء اصلی در رشد مو و ناخن محسوب می شود. با کمبود این ماده ناخن ها شکننده شده و موها رشد چندانی نخواهند داشت. داشتن کلاژن کافی در بدن، از مشکلاتی مانند ریزش مو و یا پیری زود رس پوست و درد استخوان ها و مفصل ها پیشگیری خواهد شد. با افزایش سن این موضوع امکان پذیر نمی باشد و برای تامین کلاژن بدن افراد می توانند از پودر کلاژن برای بازسازی دوباره استفاده نمایند. کلاژن درمان کننده مشکلات زیادی در بدن خواهد بود.

مکمل درمانی پودر کلاژن

کلاژن چیست؟

کلاژن ماده ای است در بدن که آن را در دسته پروتئین ها قرار داده اند، کلاژن قسمتی از پروتئین موجود در بدن را شامل می گردد. حدود یک سوم از پروتئین بدن را کلاژن تشکیل می دهد. کلاژن یکی از عناصر مهم و سازنده تشکیل دهنده پوست و عضروف و استخوان ها و قسمت های دیگری از بدن می باشد.

 • مبل و میز
 • بلیط کیش

درمان بیماری ها با مکمل های کلاژن

علاوه بر این کلاژن در نقاط دیگری از بدن به ویژه رگ های خونی، قرنیه و دندان وجود دارد. کلاژن را می توانیم مانند چسبی تصور نماییم که اجزای مختلف بدن را در کنار هم نگه داشته است.

کلاژن را در واژه یونانی به شکل kolla آورده اند که در واقع به معنای چسب می باشد.

پودر کلاژن و ترمیم پوست

کلاژن چه عملی در بدن انجام می دهد؟

باید بداند که در حدود ۱۶ نوع کلاژن در بدن یافت می شود که چهار نوع از آن ها عملکردهای اصلی عهده دار می باشند. هر یک از آن ها دارای نقشی متفاوت در بدن هستند. نقش و عملکرد چند نوع کلاژن مهم در بدن عبارت است از:

 • نوع I:

بیشترین درصد کلاژن در بدن را نوع I تشکیل می دهد. این نوع از الیاف متراکمی شکل گرفته است که برای ساختار پوست، استخوان ها، تاندون ها، غضروف های رشته ای، بافت همبند و دندان ها هستند.

پودر کلاژن و معرفی آن

 • نوع II:

این نوع کلاژن از الیافی با تراکم کمتر شکل گرفته است که در غضروف الاستیک یافت می شود که ساختار مفصل ها را قوی تر می نماید.

 • نوع III:

این نوع از کلاژن برای ساختار اجزایی مانند عروق و بافت های عضلات کمک کننده می باشد.

مکمل های پودری کلاژن

 • نوع IV:

این نوع برای عملکرد بهتر لایه های پوست کمک کننده است و در لایه های پوست یافت می گردد. با بیشتر شدن سن، کیفیت تولید کلاژن در بدن کمتر می شود و تولید کلاژن کمتر خواهد شد. کلاژنی که در پوست وجود دارد سبب سفت و لطیف شدن پوست خواهد شد.

پودر کلاژن چیست؟

مواد مغذی افزایش دهنده تولید کلاژن

پودر کلاژن محصولی است عالی که تمامی خواص را به شکل یکجا در خود به شکل نهفته دارد. هر فرد می تواند با مصرف برخی از مواد مغذی به بدن در تولید کلاژن کمک نماید. این دسته از مواد مغذی عبارتند از:

 • ویتامین C یکی از مواد مهمی است که برای تولید کلاژن در بدن کمک کننده است و به میزان بالایی در مرکبات و بعضی از میوه ها و فلفل وجود دارد.
 • در سفیده تخم مرغ و لبنیات، کلم و قارچ به میزان زیادی مواد مفید وجود دارد که در تولید کلاژن موثر می باشند.
 • گلیسین که در پوست مرغ و ژلاتین یافت می شود و در برخی از غذاهایی که دارای پروتئین هستند یافت می شود، در تولید کلاژن بدن مفید می باشد.
 • گوشت قرمز و سفید و انواع غذاهای دریایی، لبنیات و حبوبات از منابع عالی اسیدهای آمینه می باشند که برای تولید کلاژن در بدن مفید هستند.
 • همچنین خوردن پروتئین با کیفیت بالا به بدن اسیدهای آمینه مورد نیاز را خواهد داد.

 کلاژن و مزایای این پودر

برخی موارد که به کلاژن آسیب خواهند زد

مسلما مصرف بیش از حد از هر چیزی می تواند برای بدن مضر واقع شود. از سویی به کلاژن های موجود در بدن آسیب برساند. از جمله مواردی که می توانند به کلاژن موجود در بدن صدمه بزنند شامل موارد زیر می شوند:

 • شکر و کربوهیدرات های تصفیه شده در توانایی کلاژن به منظور ترمیم اختلال ایجاد می نمایند. از این رو باید مصرف شکر اضافه شده و کربوهیدرات های تصفیه شده را به حداقل رساند.
 • بودن در زیر نور آفتاب برای مدت طولانی و دریافت بالای اشعه فرابنفش نیز باعث می شود تا تولید کلاژن در بدن کاهش یابد و از سوی دیگر باعث بروز سرطان پوست شود.
 • کشیدن سیگار سبب کاهش تولید کلاژن در بدن شده و افزایش مدت بهبود زخم را به دنبال دارد و باعث بروز چین و چروک و لک در پوست خواهد شد.
 • همچنین بعضی از اختلالات خود ایمنی مانند لوپوس هم می توانند باعث آسیب به کلاژن شوند.

پودر کلاژن برای بهبود عضلات

مزایای مکمل کلاژن

درباره مکمل های پودر کلاژن تحقیقات بسیاری صورت گرفته است. مواردی وجود دارند که مزایای این مکمل را مشخص می نمایند:

 • توده عضلانی:

مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۹ بر روی مردان فعال تفریحی نشان داد که ترکیبی از پودر کلاژن و تمرین های قدرتی سبب بیشتر شدن توده و قدرت عضلانی در آن ها شده است.

 • آرتروز:

از دیگر موارد آرتروز می باشد که در یک مطالعه ی حیوانی در سال ۲۰۱۷ که بر روی پودرهای کلاژن و پروتئین سازی بر روی موش های مبتلا به آرتروز انجام شده بود، مشخص شد که استفاده از مکمل ها می تواند نقش محافظتی در برابر پیشرفت بیماری ایجاد نماید.

 • خاصیت ارتجاعی پوست:

باید بدانید که با توجه به تحقیقات انجام شده، خانم هایی که از مکمل های پودری کلاژن به شکل مداوم استفاده نموده اند، شاهد بهبودی در ظاهر و کشش پوست خود شده اند.

پودرهای کلاژن و شناسایی آن ها

مزایای برتر مصرف مکمل کلاژن

همانطور که گفته شد کلاژن قسمت اصلی از ترکیبات بافت های پیوندی است که چندین قسمت از بدن را شکل می دهند. پودرهای کلاژن عملکرد بالا و مهمی در شکل گرفتن لایه های پوست و تقویت استخوان ها و مفاصل بر عهده دارند.

شناخت پودرهای کلاژن

پودر کلاژن هیدرولیز می گردند به این معنا که کلاژن شکسته می شود و جذب آن در بدن آسان تر خواهد بود. هر فرد علاوه بر بالا بردن مقدار کلاژن بدن خود برای عملکرد بهتر و پیشگیری از کمبود کلاژن در بدن خود می تواند از پودرهای کلاژن استفاده نماید. علاوه بر این استفاده از مکمل های کلاژن مزایای مختلفی مثل تسکین درد مفصل ها تا بهبود سلامت پوست برای سلامت به دنبال دارد و می تواند کمبود کلاژن طبیعی موجود در بدن را جبران نماید.

پودر کلاژن و درمان مشکلات قلبی

بعضی از پزشک ها از مکمل های پودر کلاژن با عنوان جایگزینی برای درمان حمایت می نمایند. برای بررسی بیشتر مزایای پودرهای کلاژن در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

بررسی پودر کلاژن

کلاژن و سلامت پوست

کلاژن پروتئین مهم و پر اهمیت برای پوست محسوب می شود. مطالعات انجام شده و نتایج آن نشان دهنده آن است که پپتیدهای کلاژن یا همان پودر کلاژن که دارای کلاژن می باشند، باعث کاهش چین و چروک و خشکی پوست شده و سبب کاهش پیری پوست خواهد شد.

در یک مطالعه انجام شده، خانم هایی که پودر کلاژن را برای ۸ هفته مصرف نموده بودند، در قیاس با افرادی که مکملی مصرف نکرده بودن، رفع خشکی پوست و افزایش قابل توجهی در کشش پوست دیده شده بود.

پودر کلاژن و رفع پیری موها

همچنین از تاثیرات کلاژن و مکمل آن بر روی پوست می توان گفت: پودرهای کلاژن مکمل هایی هستند که به بهبود بافت پوست و توده عضلانی و همینطور کاهش آرتروز کمک کننده هستند.

تحقیقات زیادی در کشورهای مختلف انجام شده است که برخی از آن ها مدعی آن می باشند که خانم هایی که برای ۱۲ هفته روزانه از پودرهای کلاژن در نوشیدنی های مختلف استفاده نموده اند، در مقایسه با کسانی که اصلا این مکمل را مصرف نکرده اند، افزایش بیشتر رطوبت در پوست و کاهش قابل توجهی از چین و چروک را مشاهده کرده اند.

بررسی پودر و مکمل های کلاژن

تاثیر کاهش چین و چروک با استفاده از پودرهای کلاژن به توانایی آن ها به منظور تحریک بدن برای تولید کلاژن کمک می کند. همچنین مصرف پودرهای کلاژن ممکن است سبب تولید پروتئین های دیگری نیز در بدن شود که این پروتئین ها برای ساختار پوست مفید می باشند.

علاوه بر این برخی ادعا کرده اند که این پودرها برای پیشگیری از آکنه و دیگر بیماری های پوستی کمک کننده هستند. ولی تا کنون اثبات نشده است.

پودر کلاژن و بهبود مشکلات پوستی

مکمل کلاژن و بهبود دهنده سلامت قلب

شاید کمی برایتان عجیب باشد اما استفاده از مکمل های کلاژن علاوه بر بیشتر نمودن کلاژن در در بدن، باعث کاهش ابتلا به بیماری های قلبی به مقدار قابل توجهی خواهد شد. مکمل های کلاژن مکملی مربوط به عروق می باشد که خون را از قلب به دیگر نقاط بدن می رساند و درمان کننده بیماری های زیادی است.

کم بودن کلاژن در بدن و جذب ناکافی از آن می تواند سبب ضعیف و شکننده شدن عروق گردد. این قضیه می تواند باعث تصلب شرایین در بدن نیز شود.

پودر کلاژن و استحکام استخوان ها

بهبود دهنده و مفید برای موها

مو همانطور که می دانیم در وهله اول از پروتئین کراتین شکل گرفته است. استفاده از مکمل پودری کلاژن برای موها باعث کمک به عملکرد بهتر و سریع تر کراتین شده و از اهمین بالای برخوردار می باشد. استفاده از این مکمل باعث پیشگیری از شکنندگی موها، افزایش قدرت رشد و ضخامت موها می شود.

بعلاوه می تواند مو و ناخن های فرد را برای رشدی طولانی تحریک نماید. بدن هر فرد از چندین آمینو اسید برای ساختن کراتین استفاده می نماید ولی در برخی موارد باید پودرهای مکمل کلاژن را برای نتیجه ای سریعتر و بهتر مصرف نمود.

وقتی که از این مکمل برای مو و دیگر نقاط بدن استفاده می شود. بدن آن ها را به اسیدهای آمینه تجزیه می نماید و بعد از آن ها برای ساخت پروتئین ها و ترکیبات جدید استفاده می کند.

مزایای پودرهای کلاژن

مبارزه با آسیب فولیکول های مو

رادیکال های آزاد ترکیباتی می باشند که در نتیجه استرس، آلاینده های هوا، سیگار کشیدن، انتخاب های نامناسب در رژیم غذایی، الکل و دیگر تاثیرات محیطی در بدن به وجود می آیند. این رادیکال ها می توانند بیش از حد به سلول ها، پروتئین ها و دی ان ای فرد صدمه بزنند.

همانطور که می دانیم دفاع بدن انسان ها در مقابل رادیکال های آزاد با بیشتر شدن سن کمتر می شود و افراد مسن بیشتر در معرض آسیب مو قرار می گیرند.

به منظور مقابله با رادیکال های آزاد موجود در بدن و تقویت نمودن موها، بدن به آنتی اکسیدان نیازمند می باشد، می توانید مقدار بالایی از آنتی اکسیدان مورد نیاز بدن را با مصرف مکمل های کلاژن تهیه شده از ماهی کسب نمایید. تحقیقات نشان داده اند که کلاژن دریایی می تواند با چهار رادیکال آزاد مختلف مبارزه نماید. البته تمام این موارد در سلول های جدا شده در آزمایشگاه ها بررسی شده اند و پتانسیل آنتی اکسیدانی کلاژن در بدن مشخص نمی باشد.

پودر کلاژن برای سلامت بدن

تاثیر کلاژن بر روی ضخیم شدن مو در پیری

کلاژن ها ۷۰ درصد از لایه میان پوستی یا درم هر فرد را شکل می دهند. لایه میانی پوست هر فرد دارای ریشه تک تک موها می باشد. کلاژن باعث کشش ارتجاعی و مقاومت درم شما می شود و امکان ضخیم نمودن موها در سنین پیری را بیشتر می نماید.

با بالا رفت سن، بدن هر فرد در تولید کلاژن و تشکیل مجدد سلول ها در درم از کارایی کمتری برخوردار خواهد بود. این موضوع یکی از دلایل نازک شدن مو در طول زمان به ویژه در پیری می باشد. از این رو، تامین کلاژن مورد نیاز بدن باعث حفظ سلامت درم شده و از کم پشت شدن مو و نازک شدن آن پیشگیری خواهد کرد.

کلاژن و کمک به کندی روند خاکستری شدن مو

با توجه به خاصیت آنتی اکسیدانی، کلاژن می تواند با صدمات سلولی و سفیدی زود هنگام موها مبارزه نماید.

سفید شدن موها با بالا رفتن سن تا حد بالایی به خاطر ژنتیک می باشد ولی آسیب رادیکال های آزاد به سلول هایی که رنگ مو را تولید می نمایند نیز می تواند در این مورد تاثیر گذار باشد. با بالا رفتن سن، سلول های تولید کننده رنگدانه ملانین که به موها رنگ می دهند به شکلی طبیعی از بین خواهند رفت. بدون آنتی اکسیدان کافی برای مبارزه با آسیب رادیکال های آزاد موها می توانند سفید شوند. فعالیت های آنتی اکسیدانی فولیکول های خاکستری مو خیلی کمتر از فولیکول های مو می باشد که هنوز دارای رنگ دانه هستند.

ثابت شده است که کلاژن در آزمایشگاه با رادیکال های آزاد در لوله های آزمایش مبارزه می نماید. از این رو از لحاظ تئوری می تواند از آسیب سلول های تولید کننده رنگ مو پیشگیری نماید.

پودر کلاژن و مزایای آن

تامین کننده مواد مورد نیاز بدن

بدن می تواند ۱۱ آسید آمینه غیر ضروری را تولید نماید و ۹ اسید ضروری وجود دارد که باید از مصرف درست مواد غذایی دریافت شود. کلاژن در درجه اول از سه اسید آمینه غیر ضروری تشکیل شده است، این اسید آمینه ها عبارتند از:

 • پرولین
 • گلیسین
 • هیدروکسی پرولین

پرولین یکی از اجزای اصلی کراتین می باشد. از این رو با استفاده از پودر کلاژن که دارای میزان بالایی پرولین است، عناصر سازنده مورد نیاز برای رشد و تقویت مو در بدن تامین خواهد ش. پودر کلاژن مو دارای اسیدهای آمینه به مقدار بالا می باشد که بدن برای ساخت کراتین و پروتئین سازنده موها به آن نیازمند است.

 کلاژن و مکمل پودری آن

درمان بیماری ها با مکمل کلاژن

بیماری هایی که با تنگی عروق همراه هستند. احتمالا باعث بروز حمله قلبی و یا به احتمال بالا سکته مغزی می گردند.

HDL یک فاکتور مهم در جلوگیری از خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی و تصلب شرایین می باشد. افرادی که از پودرهای کلاژن مصرف می نمایند، سطح کلسترول خوب HDL خود را به طور متوسط تا ۶ درصد بیشتر می کنند. با توجه به مطالعات انجام شده و در دست انجام کلاژن ها می توانند تاثیرات مثبتی بر روی بیماری ها از خود نشان دهند.

بررسی پودر کلاژن

افزایش توده عضلانی

قسمتی از بافت های عضلانی از پروتئین کلاژن شکل می گیرند. این پروتئین برای تقویت و عملکرد صحیح عضلات ضروری می باشد. این دقیقا همان چیزی است که افراد ورزشکار به دنبال آن می باشند. محققان با توجه به مطالعات انجام شده درباره کلاژن به این نتیجه دست یافته اند که استفاده از مکمل کلاژن می تواند دلیل اصلی تجزیه پروتئین های مورد نیاز عضلانی مثل کراتین شود. همچنین ورزش می تواند سبب تحریک و پرورش عضلات پس از ورزش می شود.

مصرف پودرهای مکمل کلاژن باعث افزایش توده عضلانی در اشخاص ابتلا یافته به بیماری هایی مانند سارکوپنی که با گذشت زمان و بالا رفتن سن باعث از دست دادن توده عضلانی می گردد، کمک می نمایند.

مکمل پودری کلاژن

کاربردهای دیگر

کلاژن علاوه بر مزایای بسیار دارای کاربردهای بسیاری می باشد. از این ماده برای تهیه دارو نیز استفاده می گردد. علاوه بر این سالیان زیادی است که از کلاژن برای تهیه چسب استفاده می کرده اند. در حال حاضر نیز برای تولید تارهای ساز از کلاژن استفاده می شود.

در حرفه ی پزشکی، از کلاژن با عنوان دارو در جراحی پلاستیک و پانسمان برای سوختگی های شدید استفاده می شود. پودرهای کلاژن بر روی کیفیت پوست و مو و همینطور عملکرد عضلات در تمام سنین تاثیری مثبت خواهند داشت و سبب کاهش آرتروز و انواع بیماری ها می گردد که برای عده ای مانند یک معجزه خواهد بود.

پودرهای کلاژن و بهبود پوست

ایمنی و عوارض جانبی

تا به اینجا اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی درباره ایمنی و تاثیر گذاری مکمل های کلاژن برای شما عنوان شد ولی باید بدانید که مصرف هر چیزی اندازه و حد مشخص دارد و نباید در مصرف کلاژن هم زیاده روی نماید تا مفید واقع شود. مصرف پیش از حد این ماده می تواند عواقب بدی را برای فرد به دنبال داشته باشد.

ضررهای احتمالی مکمل های کلاژن می تواند شمال طعم نامطبوع و حس سنگینی و دل پیچه شود.

پودر کلاژن و شناسایی آن

در حال حاضر گزارش خاصی مبنی بر عوارض جانبی برای پودرهای کلاژن به ثبت نرسیده است و این نشان دهنده کیفیت و کارایی این ماده می باشد. در هر صورت اگر به منبع مکمل ها حساسیت دارید، امکان دارد به پودرهای کلاژن نیز حساسیت نشان دهید. پس قبل از مصرف این مکمل بهتر است آن را تست نمایید.

همچنان که در این مطلب با فواید و عوارض پودرهای کلاژن برای بدن آشنا شدید جهت اطلاع از فواید سحر خیزی برای بدن و روش تخلیه بار منفی از بدن می توانید از لینک های ارائه شده بازدید نمایید و اطلاعات مورد نیاز را کسب نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.