دسته ها
یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

معرفی کشور مجارستان و آشنایی با قوانین رایج در این کشور

 • ملیحه بال افکن
 • ۱۷ آبان ۱۴۰۰
 • ۰

به صراحت می توان گفت که کشور مجارستان از گذشته تاکنون تاریخچه ای بسیار گسترده داشته که شما می توانید با مطالعه این مقاله با پیشینه و خصوصیات بیشتر این کشور محبوب آشنا شوید.

به طور کلی مجارستان از دسته کشورهای بسیار زیبا در اروپای مرکزی به شمار می آید که امروزه به خاطر جاذبه های طبیعی و آثار تاریخی فراوانی دارد تبدیل به یکی از مقاصد اصلی گردشگری شده است و می توانید با بازدید از کشور مجارستان نهایت لذت را ببرید.

آشنایی با کشور مجارستان

بهتر است بدانید مجارستان که با نام Magyarorszag نیز شناخته می شود از دسته کشورهای واقع در اروپای مرکزی خواهد بود که پایتخت آن شهر بوداپست می باشد. مساحت این سرزمین را می توان حدود ۹۳۰۳۰ کیلومتر مربع دانست که تقریبا ۹ میلیون و ۸۸۰ زار نفر جمعیت دارد. زبان رسمی و رایج در میان مردم مجاری و واحد پول رایج نیز فورینت خواهد بود.

خصوصیات کشور مجارستان

پایتخت و پرجمعیت ترین شهر مجارستان شهر بوداپست است که حداقل یک میلیون و ۷۴۰ هزار نفر جمعیت دارد که در حال حاضر به عنوان یک شهر توریستی برای گردشگران شناخته خواهد شد. همچنین رودخانه دانوب از مرکز این کشور می گذرد و جالب است در سفر به این سرزمین بدانید که مجارستان در اطراف خود همسایگان مختلفی دارد که با برخی از آن ها هم مرز نیز خواهد بود.

تاریخچه مجارستان:

به طور کلی در اولین سده های میلادی مجارستان بخشی از امپراطوری روم بوده و اسلاو ها نیز در طول سده های هفتم و هشتم میلادی بر حوضه دانوب حکومت داشتند. در سده ۹ میلادی مجارها بخش گسترده ای از این سرزمین را به تصرف خود درآوردند و با اقوام دیگری متحد شدند. سپس پیشروی خود را به سوی غرب ادامه دادند که سرانجام در مقابل امپراطوری مقدس روم با شکست مواجه شدند.

 • مبل و میز
 • نهال بیبی شاپ

در سده های ۱۷ و ۱۸ میلادی نیز این کشور تحت سلطه دو امپراطوری عثمانی و اتریش قرار گرفت و در سال ۱۶۸۶ بوداپست از تصرف ترکان عثمانی خارج شده و در سال ۱۶۹۹ دولت عثمانی قسمت بزرگی از مجارستان را به اتریش واگذار نمود که در نهایت در سال ۱۷۳۹ مجارستان با قطعیت و رسمیت کامل به اتریش سپرده شد. بهتر است بدانید که در زمان فرانسوی ها ژوزف جنگی میان اتریش و انقلابیون مجارستان آغاز گردید و در سال ۱۸۴۹ جمهوری مستقل مجارستان اعلام موجودیت کرد.

خلاصه ای از تاریخ مجارستان

سپس در ۱۸۶۶ اتریش با خواسته های ملی گرایانه این کشور موافقت کامل نمود و علاوه بر ائتلاف با مجارستان دولت پادشاهی اتریش و مجار را تاسیس کرد. در نهایت در اکتبر ۱۹۱۸ شارل اول امپراطور اتریش از سلطنت کنار رفت و کنت کارلویی را به نخست وزیری خود انتخاب نمود که وی نیز استقلال مجارستان را رسمیت شناخت. با این حال وی به خاطر شرایط بی ثباتی سیاسی مجبور به استعفا شد و کمونیست ها در مارس ۱۹۱۹ به رهبری بلاکون به قدرت دست پیدا کردند.

توجه داشته باشید که در طول جنگ جهانی دوم مجارستان در حمله کشور آلمان به رومانی و یوگوسلاوی و اتحاد جماهیر شوری با آلمان نازی همکاری کرد اما در مقابل یورش بی امان ارتش سرخ شوروی کاری از پیش نبرد و در پایان جنگ نیز مجبور شد تا مفاد پیمان تریانون را مجددا به رسمیت بشناسد و اراضی تصرف شده در آغاز جنگ را نیز به صاحبان اصلی آن واگذار نماید.

در سال ۱۹۴۶ حکومت جمهوری در مجارستان شکل گرفت و کشور مجبور به پرداخت غرامت به شوروی چکسلواکی و یوگسلاوی شد و در سال ۱۹۴۸ نیز حزب کمونیست قدرت را در دست گرفته و مجارستان به تدریج تحت سلطه کمونیسم قرار گرفت.

جغرافیای سرزمین مجارستان

موقعیت جغرافیایی:

در واقع این کشور به مساحت ۹۳۰۳۰ کیلومتر مربع کشوری است که در اروپای شرقی واقع شده و در حال حاضر از محدود کشورهای اروپایی خواهد بود که با دریای آزاد جهان احاطه نشده است. به صراحت می توان گفت که این کشور از جهت شمال با اسلواکی، شمال شرق با اکراین، از شرق و جنوب شرق به رومانی، از جنوب به جمهوری یوگسلاوی و کرواسی و از جهت غرب نیز به اسلوونی و اتریش محدود خواهد شد.

می توان مجارستان را سرزمینی کم ارتفاع دانست که بلندترین نقطه آن یعنی کوه ککس از ۱۰۱۵ متر تجاوز نمی کند و امروزه با حدود ۱۰ میلیون نفر جمعیت به عنوان یکی از زیباترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا به شمار می آید. این سرزمین اروپایی دارای جاذبه های توریستی فراوان و همچنین ساختاری کاملا دموکراتیک خواهد بود.

پایتخت و شهرهای مهم:

در ادامه سعی داریم تا به منظور آشنایی بیشتر به بیان پایتخت و برخی از شهرهای مهم مجارستان به صورت کامل بپردازیم.

شهر های مهم در مجارستان

شهر بوداپست:

این شهر را می توان یکی از قدیمی ترین و پایتخت مجارستان دانست که سالانه مقاصد گردشگری بسیاری از توریست ها خواهد بود. جالب است بدانید که بوداپست امروزه در لیست ۱۴ شهر برتر دنیا قرار گرفته و از دیدنی های بوداپست نیز می توان به کسل هیل، موزه های هنر زیبا و موزه های ملی مجارستان اشاره کرد.

سگد مجارستان:

یک شهر جوان پسند و بسیار مدرن خواهد بود که تمامی ویژگی های طبیعی را در خود جای داده و پر از پارک های زیبا است.

شهر دبرسن:

یکی از بزرگ ترین شهر های مجارستان محسوب می شود که در نزدیکی پایتخت واقع شده و از نظر دانشگاهی بسیار قوی ظاهر شده است. این شهر پر از زیبایی و مکان های گردشگری است که نباید از دیدن آن غافل شوید.

شهر نیرگهرا:

یکی دیگر از شهر های مهم و تاریخی در مجارستان شهر نیرگهرا است که اوج شکوفایی و رونق اقتصادی در آن بسیار مشهود است. این شهر از لحاظ تجاری پیشرفت های زیادی داشته و همچنین فرهنگ غنی مردم را در آن به وضوح مشاهده خواهید کرد.

پایتخت کشور مجارستان

شهر پچ:

از دیگر شهر های باستانی مجارستان می توان به شهر پج اشاره کرد که دارای معماری بی نظیر و کاملا ارزشمندی است. در این شهر مهم ترین دانشگاه را می توان علوم پزشکی دانست که سالانه دانشجویان زیادی را پذیرا خواهد شد.

شهر میشکولتس:

این شهر که در بخش شمالی مجارستان واقع شده دارای پارک ملی بوم و همچنین خانه هرمان موتو خواهد بود که می توانید ترکیب معماری و طبیعت را در کنار یکدیگر به وضوح مشاهده نمایید.

شهر کاپشوار:

از جالب ترین و کوچک ترین شهرهای مجارستان می توان به کاپشوار اشاره کرد که نسبت به سایر شهر ها دارای طبیعتی بکر و زیبایی فراوانی خواهد بود.

شهر گیور:

گیور نیز از دیگر شهر های پرجمعیت در مجارستان است که از نظر تجاری بسیار قدرتمند بوده و قلعه زانتوس جانوس و قلعه بیشاپ را نیز می توان از دیدنی های هنری آن دانست.

بازدید از شهر معروف گیور

فرهنگ و آداب و رسوم ها:

به صراحت می توان گفت که مردم مجارستان اعتقاد زیادی به ارزش های خانوادگی دارند به گونه ای که مرکز ساختار اجتماعی در آن خانواده خواهد بود و به همین خاطر از نظر مالی و احساسی نیز بسیار مورد حمایت قرار خواهند گرفت. در این سرزمین مادران نقش مهمی در تربیت فرزندان خود دارند و به همین خاطر آن ها را بسیار فداکار و وظیفه شناس می خوانند.

همچنین مردم این کشور شیرینی پزهای وظیفه شناسی هستند که معمولا از ارزش های سنتی پیروی خواهند کرد. اینطور که مشخص است مجارستان در زمینه های هنری از جمله آشپزی به رتبه خوبی در جهان رسیده است.

در واقع رسوم رایج در این کشور بدین صورت است که افراد برای ورود به منزل یک شخص از جعبه شکلات و یا دسته گل استفاده می کنند و کفش هایشان را بیرون از خانه در می آورند. دقت داشته باشید که در میان مجارستان تاخیر بسیار توهین آمیز است و لازم است تا به صورت کامل این رسوم را ارزیابی نمایید.

فرهنگ رایج در میان مردم مجارستان

زبان و مذهب رسمی:

بهتر است بدانید که زبان رسمی مردم مجارستان هیچ وجه شباهتی با زبان های دیگر در اروپا ندارد. در واقع مردم این کشور به زبان مجاری با یکدیگر در ارتباط هستند که این زبان به عنوان زبان اول یا زبان برتر مجارستان به شمار آمده و تقریبا ۹۰ درصد از جمعیت آن به واسط این زبان با یکدیگر صحبت خواهند کرد.

در مورد دین مردم مجارستان نیز می توان گفت که بیش از ۵۰ درصد مردم پیرو کاتولی هستند و این در حالی است که تنها کمتر از ۲۰ درصد مردم ان هیچ وابستگی نسبت به ادیان ندارند. همچنین در این سرزمین می توانید شاهد زندگی بیش از حدود یک میلیون یهودی باشید که این به معنای آزادی دین در مجارستان خواهد بود.

با این حال اقوام مختلفی مانند بلغاری، یونانی، کولی، کروات، لهستانی و آلمانی در مجارستان زندگی می کنند که دارای ادیان کاتولیک لوتری و قدرت طلب، یهودی، اسلام و بودایی خواهند بود.

ادیان رسمی در میان مردم

قوانین عمومی و رایج:

 • با وجود اینکه حجاب در مجارستان تا حدودی آزاد است اما افراد بیشتر از لباس های پوشیده استفاده می کنند.
 • خانواده مرکز نظامی در این کشور محسوب می شود به گونه ای که هر نوع بی احترامی به کانون خانواده مشکل ساز خواهد بود.
 • مردم این سرزمین در زمینه آداب و رسوم غذا خوردن بسیار رسمی رفتار خواهند کرد.
 • در مجارستان به هیچ وجه پیش از خانم میزبان نباید شروع به خوردن غذا کنید.
 • در هنگام خوردن به هیچ وجه آرنج خود را بر روی میز قرار ندهید.
 • در واقع ارتباط چشمی در مجارستان بیانگر صداقت در کلام و رفتار شما خواهد بود.
 • در مجارستان استفاده از شلوارک بسیار غیر معمول خواهد بود.

قوانین عمومی در کشور مجارستان

جاذبه های گردشگری مجارستان:

با وجود اینکه مجارستان در طول سال ها تحت سلطه سایر کشورها بوده اما با گذر زمان توانسته است تا در زمینه گردشگری پیشرفت های چشمگیری داشته باشد. به هر حال در ادامه به بیان دیدنی های مجارستان خواهیم پرداخت:

 • کاخ رویال:

یکی از دیدنی های مجارستان که در سفر به این سرزمین نباید آن را نادیده بگیرید کاخ رویال است که مربوط به قرن ۱۳ میلادی خواهد بود. منظره این کاخ بی نظیر است و در طول شب می توانید جلوه های خاصی از آن را مشاهده نمایید. همچنین در این کاخ یک موزه و یک کتابخانه دیده می شود.

بازدید از مکان های دیدنی مجارستان

 • ساختمان پارلمان:

این ساختمان که در کنار رود دانوب قرار گرفته امروزه یکی از زیباترین بناهای اروپا و دیدنی های بوداپست به شمار می آید که دارای بنایی کاملا سنگی و طرح نئوگوتیک خواهد بود.

دیدن کردن از ساختمان پارلمان در مجارسان

 • تپه گلرت:

از دیگر دیدنی های محبوب مجارستان تپه گلرت است که به عنوان یک مکان مقدس شناخته شده و در تاریخ این کشور ارزش والایی دارد. پل زنجیره ای بر روی این تپه مشاهده خواهید کرد که زیباترین پل های ساخته شده بر روی دانوب خواهد بود و اولین پل سنگی نیز به شمار خواهد آمد.

جاذبه های گردشگری در مجارستان

 • دریاچه بالاتون:

به طور کلی یکی از بزرگ ترین دریاچه های طبیعی اروپا دریاچه بالتون خواهد بود که در نزدیکی شهر بوداپست قرار دارد و می توانید امکانات آب درمانی را به وضوح در آن مشاهده نمایید. همچنین در این بخش قایق سواری و جت اسکی نیز در وضعیت بسیار پیشرفته برای افراد فراهم گردیده است.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.