دسته ها
یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

نشانه های ترس از موفقیت و راهکارهای غلبه بر آن

 • سمیه نیک فرجام
 • ۲ آبان ۱۴۰۰
 • ۰

ترس از موفقیت یکی از چالش های مهمی است، که ممکن است، کمتر کسی با آن مواجه شود. این چالش می تواند بخش های مختلفی از زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. برای مقابله با این موضوع می توانید ایمان خود را تقویت کنید. افرادی که دارای ایمان بالا و خودباوری هستند، و در زندگی تغییر دارند، می توانند موفق تر شوند.

همه ما ممکن است، در زندگی ترس از شکست داشته باشیم. دلیل این امر نیز ناکامی هایی است، که فرد در مسیر زندگی تحمل می کند. اما یکی از انواع عجیب ترس ها در افراد ترس از موفقیت می باشد. شاید کمتر کسی با این موضوع مواجه شده باشد، و برای شما نیز عجیب باشد. این ترس می تواند آسیب های زیادی را برای فرد به همراه داشته باشد. اغلب افرادی که دچار چنین تنش و اضطراب هستند، درست در چند قدیمی مسیر موفق شدن، با این ترس مواجه می شوند، و مانع رسیدن آن ها به هدف خواهد شد. این ترس موجب شده تا هدف به یک آرزوی دست نیافتنی برای فرد تبدیل شود. حال چه کنیم تا افسار خودمان را به دست ترس های واهی ندهیم؟ در این مقاله به توصیه های مهمی در این زمینه اشاره می کنیم.

ترس از موفقیت چیست

غلبه کردن بر ترس از موفقیت

همه ما می دانیم ترس از شکست و ناکامی چه پیامدهایی به دنبال دارد. اما کسی در مورد ترس از موفق شدن چیزی نمی داند. گاهی برخی از حرف ها برای افراد غیر قابل منتظره به نظر می آید. چیزی که مهم به نظر می آید، این است، که از کمتر کسی می شنویم که از موفق شدن می ترسد. برخی از مشاوران می گویند: تجربه نشان می دهد افرادی که دارای چنین ترس هایی هستند، دارای نشانه های می باشند. آن ها شیوه های رفتاری مختلفی با سایرین دارند، و همین رفتارها به نوعی ایجاد کننده اضطراب در آن ها می باشد. از مهم ترین نشانه های این ترس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شناخت تر از موفق شدن

 • این افراد اغلب پروژه های خود را ناتمام می گذارند.
 • حرف زدن درباره کارهایی که قصد دارند انجام دهند، نه کارهای که تاکنون انجام داده اند.
 • کار کردن همزمان بر روی پروژه ها به جای تمرکز داشتن روی یک کار
 • دیدگاه قدیمی و غیر تحولی
 • انتقاد شدید از خودشان و حواس پرتی در کارها
 • آن ها درباره عملکرد خود نگاه مثبتی ندارند.
 • یکی از نشانه های بزرگ این افراد تغییر مسیر در هنگام موفقیت است.

عوامل ترس از موفق شدن

 • کالا چیو
 • قاصدک 24

راهکارها

برای مقابله با  ترس از موفقیت باید ابتدا به ترس های زمینه ای آن پی برد. برخی از افراد به دلیل ترس های ناخودآگاهی که دارند، چنین تنش هایی را تحمل می کنند. برای اینکه بر غلبه بر این ترس موفق شوید، باید زمینه های این اضطراب را از بین ببرید. به عنوان مثال: ترس از بی ایمانی در این افراد موجب می شود تا در مسیر رسیدن به اهداف خود ثابت قدم نباشند. داشتن هدف گذاری کوتاه مدت نیز یکی دیگر از راه های مقابله می باشد.

۱- ترس از بی ایمان بودن:

برخی از افراد ترس از بی ایمان رسیدن در زندگی دارند. یکی از تصورات رایج در میان افراد که گاها می توان اشتباه نیز باشد، ارتباطی است، که میان پول و ایمان وجود دارد. اغلب افراد تصور می کنند، که با پولدار شدن ایمان خود را از دست می دهند، یا بی ایمان به نظر می آیند. شاید به این دلیل است، که پول به عنوان یک نماد شناخته می شود. نمادی که با استفاده از آن می توانمی خواسته ها و ناخواسته هایمان را برآورده کنیم.

نگرانی از موفقیت

اما برای مقابله با این تفکرات چه کنیم؟ پیش از هر چیز باید بدانید، که همه ما دارای تفاوت های زیادی با یکدیگر هستیم. نباید توقع داشته باشید، که همه شما را دوست داشته باشند. شما باید مسیری که دوست دارید را طی کنید. فارغ از اینکه باید در زندگی یک انسان واقعی باشید، و به دیگران محبت و مهربانی کنید، باید بدانید که ممکن است، در زندگی با دیگران دچار اختلاف شوید. همین موضوعات موجب می شود شما به دل همه ننشینید. انتظار اینکه همه ما را دوست داشته باشند، انتظاری بیهوده است.

زمینه ترس از موفق شدن

بهتر است، تمرکز کنید که قصد شما خدمت کردن به چه کسانی است؟ تکلیف خودتان را مشخص کنید، که تا چه اندازه می خواهید خودتان را وقف خانواده و دیگران کنید. خیلی از افراد با کمک کردن به خانواده، برخی با عبادت، برخی با دادن پول و … می توانند به این آرامش دست پیدا کنند. چیزی که مهم است، تعیین حدود این کمک کردن می باشد. در این صورت وقت و انرژی خود را بیش از آن چیزی که نیاز است، به هدر نمی دهید. این مورد در غلبه بر ترس از موفقیت نقش موثری دارد.

چرا ترس از موفق شدن داریم

۲- ترس از شناخته شدن:

این ترس نیز یکی دیگر از عوامل زمینه ای به شمار می آید. خیلی از افراد از برجسته شدن و درخشیدن در میان جمع ترس دارند. دلیل این امر می تواند عدم اعتماد به نفس آن ها یا موارد مهم دیگری باشد. گاهی حتی فرد ترس از طرد شدن را نیز دارد. اینکه وارد جمع شود، و از سوی جمع طرد گردد اضطراب زیادی در او ایجاد می کند.

برای غلبه کردن بر این ترس باید به توانایی های خودمان پی ببریم. برخی از روانشناسان معتقدند که بزرگ ترین ترس افراد ترس از قدرتمند بودن است. این که افراد نمی توانند توانایی ها، هوش و شگفتی هایی که درونشان وجود دارد، را ببینند ریشه در نبود اعتماد به نفس آن و خودباوری آن ها خواهد داشت. شما باید بدانید، که یکی از بزرگ ترین مخلوقات خداوند هستید، و نباید شگفتی هایی که درون شما است، را نادیده بگیرید. این کار برابر کفر و ناباوری است.

ترس از موفق شدن

۳- ترس از تغییر کردن:

تغییر بخش سازنده و مهمی از زندگی انسانی است. باید بدانید که تغییر کردن امری اجتناب ناپذیر می باشد، و برای سازگاری با زندگی باید دست تغییر زد. موفق شدن در حالی ایجاد می شود، که شما دست به ایجاد و خلق چیزهای جدید بزنید، و مستلزم آن نیز تغییر کردن است. همانطور که می دانید، انسان در مسیر زندگی با شکست های زیادی رو به رو می شود.

پی بردن به علت این شکست ها و تغییر دادن مسیر در جهت موفق شدن، کار آسانی نیست، به همین دلیل برخی از افرا د از تغییر می ترسند. از دیگر علت های ترس از تغییر کردن در میان افراد می توان به ناشناخته بودن مسیر زندگی اشاره کرد. برای مقابله با این موضوع باید تجربه های جدید در زندگی کسب کرد. انجام فعالیت های جدید در این زمینه موثر هستند. راهنمای تغییر نگرش در زندگی نیز می تواند در زمینه ترس از موفقیت موثر باشد.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.