دسته ها
یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

آشنایی با تاریخچه عطر در دنیا

 • ملیحه بال افکن
 • ۴ آبان ۱۴۰۰
 • ۰

در واقع ساخت و استفاده از عطر از گذشته های بسیار دور در جهان رایج بوده و تاکنون نیز ادامه داشته است. با این حال پیشنهاد می شود با مطالعه این مقاله با پیشینه و تاریخچه عطر سازی در جهان آشنا شوید با ما همراه باشید.

همانطور که می دانید عطر بر اساس تاریخچه ای که دارد از اسانس ها یا ترکیبات معطر، مواد تثبیت کننده و حلال ها ساخته می شود که عمدتا به صورت مایع بوده و برای خوشبو سازی بدن انسان ها، حیوانات، غذا، اشیاء و حتی محل زندگی مورد استفاده قرار می گیرد.

آشنایی با تاریخچه عطر

به طور کلی تاریخچه عطر را می توان ریشه در کلمه perfume از کلمه Fume و به معنی دود دانست که در دوران باستان برای به وجود آوردن رایحه خوش از سوزاندن مواد معطر استفاده می کردند. در واقع ادکلن ماده ای است که به منظور خوشبو نمودن بدن و یا محیط اطراف مورد استفاده قرار می گیرد. عطر در زمان های گذشته از مواد طبیعی و امروزه از ترکیب اسانس های مختلف، حلال ها، ترکیبات معطر و تثبیت کننده ساخته می شود.

در واقع مواد تشکیل تشکیل دهنده عطرها از طریق استخراج از منابع طبیعی چه حیوانی و چه گیاهی و یا از مواد شیمیایی به دست می آید. به گونه ای که با مراجعه به متون قدیمی و مطالعات و حفاری های باستان شناسی مشخص شده که در برخی از تمدن های اولیه انسانی وجود داشته اند و هنر عطرسازی از زمان باستان از مناطقی مانند مصر و بین النهرین آغاز شده است.

خصوصیات و تاریخچه عطر سازی

جالب است بدانید که قدیمی ترین رایجه ها از سوزاندن چوب ها به دست آمده اند و انسان هایی مانند اندرتال اولین کسانی بودند که در تاریخچه عطرو ادکلن رایجه خوشی که از سوزاندن چوب های معطر به دست می آمد را کشف کردند. از گذشته های دور تاکنون انسان ها به دنبال کشف داروهای گیاهی بودند تا بتوانند بر بیماری ها غلبه کنند. در این میان مواد معطری هم کشف می شدند که از آن ها رایحه خوش به دست می آمد و به همین خاطر عطر و دارو دارای خواستگاه مشترکی خواهند بود.

 • قاصدک 24
 • دکتر کرمانی
 • اولین عطر تاریخ:

نکته جالب این است که اولین شکل به صورت بخور یا اینسنس بوده یعنی از سوزاندن ماده ای که دارای رایحه بود به دست می آمده است. این روش درست کردن معمولا در تمدن های بین النهریهن در ۴۰۰۰ سال پیش کشف شده است. حتی امروزه برخی کشور های عربی به جای خرید عطر یا ادکلن از این دسته محصولات یعنی بخورها استفاده خواهند کرد.

همچنین آقایان نیز به جای خرید عطر مردانه لباس خود را روی بخوری که در حال سوزانده شدن است قرار می دهند تا به بوی آن آغشته شود. همچنین زنان نیز به جای تهیه ادکلن همواره از این روش برای خوشبو نمودن خود استفاده می کنند.

ویژگی اولین عطر ها در جهان

 • تاریخچه اولین عطر در مصر:

به صراحت می توان گفت که عطر در سرزمین مصریان از ارزش و اهمیت بسیار زیادی برخوردار است به گونه ای که زنبق را عصاره ای مقدس می دانند و در اغلب مراسم های مذهبی خود مورد استفاده قرار می دهند. همچنین تعداد بسیاری از این عصاره ها را در گلدان و در کنار اجساد مرگان خود یا فراعن قرار می دهند. در واقع کتیبه هایی بسیار قدیمی در این کشور مشاهده می شود که در آن ها طرز قرار گرفتن عصاره از زنبق توسط مصریان باستان به نمایش گذاشته شده است.

 • اولین عطر در اروپا:

پس از گذشت سال های زیادی از اولین عطر، رومیان و یونانیان نیز در صنعت عطرسازی از مصریان پیشی گرفتند. در واقع آن ها که با اصول گرفتن عصاره از گیاهانی مانند زیتون و بادام آشنا بودند با مهارت کامل به این کار پرداختند. اروپایی ها با گرفتن عصاره از ترکیباتی مانند رازیانه، سوسن، زنبق و رز شروع کردند و به ترتیب اولین عطر های مایع را به صنعت عطر سازی جهان وارد کردند. این عطر ها معمولا به صورت پودر هایی یافت می شدند که بدون مجاورت با الکل تنها با روغن ترکیب شده بودند.

بهتر است بدانید که تهیه عطر مردانه یا زنانه در این دوره تقریبا مشابه دوره امروزی بوده زیرا با استفاده از روش های نوین عطرسازی توانستند تا میزان تولید این محصولات را افزایش دهند. به این ترتیب دیگر خبری از عطر های مخصوص مراسم مذهبی نبود و به منظور خوشبو سازی بدن نیز مورد استفاده قرار گرفت.

پیشینه تولید عطر در دنیا

 • اولین عطر در ایران:

دانشمند ایرانی به نام ابن سینا نیز فرآیند عصاره گیِی به روش تقطیر را که امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد ابداع نموده است. اولین تجربه او با استفاده از گل رز بوده که بعد ها از ترکیبات دیگری برای تولید عطر زنانه و مردانه استفاده کرده است. به صراحت می توان گفت که عصاره گیری به روش تقطیر یکی از پرفروش ترین عطر ها در طول تاریخ بوده است.

در واقع از زمان کشف به بعد عطر ها از ترکیب های گرفته شده از گیاهان یا گلبرگ های خرد شده به دست می آمدند. همچنین مواد اولیه و تکنولوژی عطرسازی به روش تقطیر در کشور های شرقی به صورت قابل توجهی صنعت عطرسازی و پیشرفت های علمی به ویژه علم شیمی را در غرب تحت تاثیر خود قرار داد.

 • اولین عطر در عربستان:

همچنین ابویوست کندی شیمیدان عرب نیز در قرن نهم میلادی کتابی را در مورد عطرها با عنوان شیمی عطر و تقطیر نوشت که البته اولین اصول تهیه عطر از روش تقطیر توسط دانشمند ایرانی ابن سینا به ثبت رسیده است. بر اساس این کتاب برای ساخت عطرها و همچنین تجهیرات اولیه آن بیش از ۱۰۰ روش معرفی شده و همچنین راه هایی برای تولید روغن و عرق های گیاهی بیان کرده که می توانستند جایگزین ایده آلی برای داروهای گران قیمت باشند.

در این عصر شاهد پیشرفت چشمگیر منابع ترکیبات عطرها خواهید بود که برای خرید عطر مردانه یا ادکلن زنانه مراکز خرید بسیاری در دسترس مردم قرار گرفت. به گونه ای که عطاری ها علاوه بر فروش عطر زنانه یا عطر مردانه مشغول به فروش داروهای گیاهی و یا عرقیجات بودند.

تولید عطر در کشور های مختلف

 • تاریخچه اولین عطر در ایتالیا:

در دوره رنسانس نیز ایتالیا تبدیل به مرکز عطرسازی در سطح دنیا شد که البته در این زمان شهر های مختلفی مانند ونیز و فلورانس بسیار فعال تر از دیگر شهر ها بودند. رنه فلورنتین عطرساز ایتالیایی در این زمینه رشد چمشگیری داشت. او عطرساز شخصی کاترین دومدیسی بود که از پس از ازدواج کاترین با هانری دوم پادشاه فرانسه به همراه او به کشور فرانسه مهاجرت کرد.

 • اولین عطر در فرانسه:

به تدریج پس از حضور رنه فلورنتین در کشور فرانسه صنعت عطرسازی در این کشور پیشرفت زیادی کرد و به یکی از قدرتمند ترین کشور های اروپایی در زمینه تولید عطر و لوازم آرایش تبدیل شد. پس از آن نیز خرید عطر به راحتی هر چه تمام تر انجام گرفت.

در واقع پس از تبدیل شدن فرانسه به امپراطوری عطر دنیا، درباریان فرانسه از بهترین مصرف کنندگان و خریدارن عطر شدند. همچنین درباریان علی رغم داشتن لباس های بسیار شیک و کلاه گیس های پودر زده به نظافت خود چندان اهمیتی نمی دادند و به همین خاطر خرید عطر برایشان جنبه حیاتی داشت.

چگونگی ساخت اولین عطر در فرانسه

همچنین در ادامه پیشنهاد می شود با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب قوانین خرید عطر و همچنین مطلب چگونگی افزایش ماندگاری عطر ها نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.