دسته ها
یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

تاریخچه سیگار و استعمال دخانیات در جهان و ایران

  • ساناز براتی
  • ۲۸ مهر ۱۴۰۰
  • ۰

مردم از زمان های بسیار دور توتون را می شناختند، تاریخچه مصرف دخانیات و سیگار به طور تخمینی به حدود ۶۰۰ تا ۹۰۰ سال پیش بازمی گردد که البته با سیگارهای امروزی متفاوت بوده است.

در حال حاضر مصرف سیگار در سراسر جهان رو به افزایش است و نتایج بسیار مخربی را برای مصرف کننده به دنبال دارد. اگر می خواهید بدانید که این قاتل کوچک از کجا آمده و چه تاریخچه ای دارد، در این مطلب با تاریخچه سیگار در کنار ما باشید.

آشنایی با تاریخچه سیگار

سیگار یکی از انواع کشیدنی های مخرب می باشد، برگ بریده یا خرد کرده توتون که اغلب در کاغذی نازک پیچیده می شود و برای کشیدن دود مورد استفاده قرار می گیرد، امروزه با نام سیگار شناخته می شود. در زبان انگلیسی به یک نخ سیگار، سیگارت گفته می شود و اصطلاحا به سیگار برگ، ما سیگار می گوییم. اغلب با سیگار و روش روشن کردن آن به طور کامل آشنایی دارید، روشن نمودن سیگار به این شکل است که یک سمت آن به اصطلاح سر آن را آتش می زنند و از طرف دیگر سیگار یا همان ته سیگار که اغلب فیلتر یا مشتوک دارد، دود را به طرف ریه ها می کشند یا پک می زنند. سیگار به دلیل دارا بودن نیکوتین باعث ایجاد سرخوشی در مصرف کننده می شود.

پیشینه پدیدار شدن سیگار

همانطور که اشاره شد سیگار را با پیچاندن تنباکو در کاغذی نازک تهیه می نمایند، اما در اغلب موارد افراد سیگارهای آماده با نام های تجاری مختلف که به وفوور در بازار وجود دارند را تهیه می کنند. در این مطلب می خواهیم با تاریخچه سیگار و زمان پیدایش آن آشنا شویم.

قدمت کشف سیگار

  •  پرنس
  •  نهال بیبی شاپ

اجزای مختلف سیگار

سیگار دارای اجزای مختلفی می باشد، این اجزا شامل موارد زیر می شوند:

فیلتر، فیلتر پوش، کاغذ تنباکو و تنباکو

تاریخچه و قدمت سیگار

پیدایش سیگار

کشیدن و استعمال دخانیات در تمام دنیا بسیار رایج می باشد و به شکل چشمگیری نسبت به قبل بیشتر شده است. در حقیقت مصرف سیگار و همچنین سیگارهای الکترونیکی به موضوعی رایج تبدیل شده که متاسفانه عواقب منفی بسیاری در مورد سلامت عمومی بدن به دنبال دارد. در ادامه به بررسی تاریخچه پیدایش سیگار می پردازیم.

آشنایی با تاریخچه سیگار

امروزه به خاطر اینکه تعداد افراد سیگاری در جهان به بالاترین مقدار خود رسیده است، سیاست های مختلفی برای پیشگیری از استعمال آن در جهان شکل گرفته است و محصولات جدیدی جایگزین آن شده و تولید می شود. توتون و دخانیات در جهان دارای سابقه ای طولانی می باشد، این سابقه تقریبا به ۶۰۰ تا ۹۰۰ سال بعد از میلاد باز می گردد. در مورد تاریخچه سیگار می توان گفت که در زمان سرخپوست های مایا مکزیک نقاشی هایی بر روی سنگ تراشیده شده اند که نشان از مصرف تنباکو در آن دوره دارند. در قرن شانزدهم مصرف، کشت و تجارت توتون خیلی سریع گسترش پیدا کرد و بعد از آن برای بار اول سیگارهایی برای فروش و کسب درآمد در سال ۱۸۶۵ ساخته شدند. با گذشت زمان کشیدن سیگار در تمام جهان به شکل گسترده ای بیشتر شد.

قدمت پیدایش سیگار

در سال ۱۹۰۲ جیمز بیوکنن دوک اولین شرکت دخانیات بریتانیا-آمریکا را بنا نمود که در آن طرف اقیانوس رقیب معتبری به اسم دخانیات صنعتی نیز وجود داشت. در آن دوره یک دهه به تولید خودروهای فورد زمان باقی مانده بود، دوک برای بار اول محصولی را تولید نموده بود که در تمام دنیا توزیع می گشت. جهانی شدن سیگار به وسیله دوک بنیان گذاری شد.

بررسی تاریخچه سیگار

پیدایش سیگار در ایران

در ادامه به بررسی تاریخچه ورود سیگار به ایران خواهیم پرداخت. سیگار اولین مرتبه در دهه ۱۸۶۰ وارد کشور ما ایران شد، به احتمال زیاد به وسیله سربازان و بازرگانان روسی و ترک که در ایران مستقر بودند وارد شد. در ابتدا افرادی سیگار مصرف می کردند که بسیار ثروتمند بودن و می خواستند از اروپایی ها تقلید نمایند. این افراد اغلب با جامعه مهاجران اروپایی در شهرهای شمال ایران روابط منظمی داشتند.

در سال ۱۸۶۹ که تبریز مرکز تجاری برای نفوذ ترکیه و روسیه در ایران محسوب می شد، حدود ۳۵۰ فروشگاه سیگار فروشی داشت. با گذشت زمان تا سال ۱۸۸۰ تعداد افراد سیگاری به مقدار کافی بیشتر شد و آن موقع بود که تولید کنندگان داخلی شروع به کار کردند.

تاریخچه پدیدار شدن سیگار

همچنین کشت خانگی تنباکو سیگار در سال ۱۸۷۶ در استان های شمالی یعنی گیلان و مازندران شروع شد. سرمایه دارن روسی تا سال ۱۸۹۰ تاسیسات تولیدی مختلفی را در رشت تاسیس نمودند. با توجه به گفته های انگلیس در گیلان، محصولات تولید شده در این کارخانه ها بسیار مرغوب و درشت برای سلیقه های اروپایی بود، با این وجود بسیار خوب و ارزان بودند به شکلی که در بین افراد بومی و عادی نیز گسترش یافتند و طرفدارانی پیدا نمودند. با بیشتر شدن مصرف سیگار در داخل ایران، تولید داخلی توتون به شکل مرحله ای بیشتر شد. در سال ۱۸۹۰ حدودا ۹۹ تن از توتون مصرفی در سیگار در ایران تولید می شد.

با توجه به بررسی های آماری صورت گرفته در مورد تاریخچه سیگار در ایران، جالب است که بدانید در سال ۱۸۹۰ حدود ۱۵۰۰۰ فرد سیگاری در ایران وجود داشتند. بعدها با ارائه سیگارهای با کیفیت و ارزان، محبوبیت سیگار در بین ایرانیان بسیار بیشتر شد.

گیلان تولید کننده اصلی دخانیات

در شهرهای شمال ایران که بیشتر جمعیت ایران و مراکز تجاری آنجا واقع شده بود، تولید سیگار که اغلب مردم مصرف می کردند، قبل از آغاز قرن بیستم شروع شد. سپس در سال   ۱۹۰۶ مکان های تولید سیگار از رشت فراتر رفت و به مشهد و تبریز و تهران نیز رسید. در آن دوره گیلان منبع اصلی تولید محصولات دخانی داخلی محسوب می شد، در ادامه تولیدات داخلی با واردات سیگار روسی رونق یافت.

شناخت قدمت سیگار

فروش سیگار به خاطر بروز تغییرات عمده در ترکیب بازار سیگار در ایران افزایش چهار برابر یافت. این تغییرات مربوط به مدرن سازی ایران در دهه های بعد از جنگ جهانی دوم می باشد. در آن زمان تعامل و نفوذ شرکت های بزرگ چند ملیتی توتون و تنباکو در جهان به شکل قابل توجهی بیشتر شد و در نهایت روش های جدید تولید، توزیع و بازاریابی ایجاد شد. بروز این تحولات سبب بیشتر شدن اشخاص سیگاری در بین مردم ایران گشت.

فروش سیگار در کشور ما در سال ۲۰۰۳ به ۴۵ میلیارد واحد رسیده بود. هر ساله یا نرخ یک درصد این مقدار به رشد خود ادامه داد. در برخی از تخمین ها نشان از این می باشد که فروش سالانه واحد در سال ۲۰۱۰ به ۵۰ میلیارد رسید.از آنجا که سیگار در دهه ۱۹۲۰ یک پدیده پرطرفدار در ایران شد، می توان گفت که حدودا سه نسل مختلف این پدیده را تجربه نموده اند.

بررسی قدمت سیگار

سیگار و ارتباط با دنیای ماوراءالطبیعه!

جالب است که بدانید افراد بومی آمریکا توتون را ابزار وسیله ای برای ارتباط گرفتن با دنیای ماوراء الطبیعه می دانسته اند. از توتون و تنباکو به عنوان داروی دندان درد، درمانی برای گوش درد توسط هندی های مکزیک مرکزی، همچنین با عنوان مسکن و ضد عفونی کننده در گواتمالا نیز مورد استفاده قرار می گرفت.

بالاتر از این گونه کاربردهای علمی، توتون و تنباکو اغلب با عنوان هدیه مبادله می شد که بر روی روابط اجتماعی و به وجود آمدن سلسله مراتب در جامعه تاثیر گذار بود. در برخی از گروه ها نیز توتون و تنباکو با عنوان یک نذر به خدایان هدیه می شد. و در برخی گروه های دیگر نیز به خصوص در بین افراد مایاها، توتون و تنباکو با عنوان یک گیاه الهی در نظر گرفته می شدند. از این رو توتون و تنباکو در فرهنگ بومیان آمریکایی نقش مهمی داشته است، به اندازه ای مهم بوده مه برخی از بومیان هیچ محصولی دیگری را کشت نمی نمودند.

آشنایی با پیشینه سیگار

روش های مختلف مصرف سیگار

سیگار اولین مرتبه در اوایل قرن نونزدهم در ایالات متحده معرفی گشت. قبل از آن توتون و تنباکو به شکل سیگار پیچ و سیگار برگ به شیوه جویدن و دم نمودن استفاده می شد. در دوره جنگ های داخلی، مصرف سیگار محبوبیت بیشتری یافته بود. اولین بار مالیات فدرال در سال ۱۸۶۴ برای سیگارها تعیین شد. کمی پس از آن، توسعه صنعت تولید سیگار سبب شد تا سیگار به یک محصول اصلی دخانیات در ایالات متحده تبدیل گردد.

در دوره جنبش پوپولیست اصلاحات بهداشتی باعث فعالیت زود هنگام ضد سیگار کشیدن گشت. سال های ۱۸۸۰ تا ۱۹۲۰ این فعالیت بیشتر به دلیل نگرانی های اخلاقی بهداشتی بود تا بهداشت و سلامتی. در دوره جنگ جهانی اول، جراحان ارتش، سیگار را به خاطر کمک به تسکین درد مورد استفاده قرار می دادند.

تاریخ پدیدار شدن سیگار

استفاده سیگار، توتون و تنباکو به عنوان دارو

با توجه به تاریخچه پیدایش سیگار در اروپا، اشخاص زیادی بر این عقیده بودند که توتون و تنباکو نوعی دارو می باشند. در واقع گیاهی جدید است که می تواند در درمان و صنعت پزشکی غرب مفید واقع گردد. در دوره پایانی قرن شانزدهم، دکتر نیکلاس موناردس ادعا نمود که دخانیات باعث کاهش گرسنگی می شود، با عنوان داروی شل کننده و مسکن نیز عمل می نماید و همینطور درمانی برای سرطان می باشد. با این وجود این دیدگاه، مخالفان بسیاری به ویژه پادشاه جیمز اول انگلیس داشت.

تاریخچه پیدایش سیگار

بعد از وارد شدن تنباکو به اروپا، استعمال دخانیات و کشت آن خیلی سریع در دیگر قسمت های جهان رواج یافت. با شروع شدن قرن هفدهم توتون و تنباکو در هند، چین، ژاپن، آسیای جنوبی شرقی، خاورمیانه و آفریقای غربی کشت می شده است.

تاریخ پیدایش سیگار

ممنوعیت مصرف سیگار و رابطه آن با سرطان ریه

در یک مطالعه علمی در سال ۱۹۵۶ یک جراح عمومی تشخیص دادند که رابطه ای بین سیگار کشیدن بیش از اندازه و بروز سرطان ریه وجود دارد. در کشور انگلستان کالج سلطنتی پزشکان در سال ۱۹۶۲ نقش سیگار کشیدن را بر روی سرطان ریه تایید نمود، از این رو پیام های ضد سیگار بسیاری در فروش سیگار ارائه نمودند. با این وجود زمانیکه تبلیغات سیگار در تلویزیون و رادیو در سال ۱۹۶۹ ممنوع گشت، پیام های ضد سیگار نیز قطع شدند.

تاریخ اختراع سیگار

با توجه به گزارش یک جراح عمومی در سال ۱۹۷۲، که اولین گزارش در مورد شناسایی دود تنباکو محیطی با عنوان یک خطر جدی برای سلامت افراد غیر سیگاری تبدیل گشت. در سال ۱۹۷۳ آریزونا اولین ایالتی بود که استعمال دخانیات را در برخی از مکان های عمومی محدود نمود چون قرار گیری در معرض دود سیگار یک خطر عمومی بزرگ می باشد.

تاریخ کشف سیگار

همچنین در اواسط دهه ۱۹۷۰ دولت فدرال قانونی تنظیم نمود که مبتنی بر منع ترک سیگار کشیدن در حوزه های دولتی بود. در سال ۱۹۷۵ ارتش و نیروی دریایی سیگار را برای اعضای خدماتی خویش ممنوع نمودند. در ادامه در سال ۱۹۷۹ کشیدن سیگار در تمامی دولت فدرال محدود گشت و در سال ۱۹۹۳ در کاخ سفید هم ممنوع اعلام گشت.

تاریخچه اختراع سیگار

همچنین این ممنوعیت ها به پروازهای داخلی که برای کمتر از دو ساعت برنامه ریزی شده بود رسید و تا سال ۱۹۹۰ ممنوعیت ها به پروازهای تجاری متحده گسترش پیدا کرد.

سال ۱۹۹۲ بود که آژانس محافظت از محیط زیست، سیگار را به عنوان یک ماده سرطان زا در گروه A که خطرناک ترین طبقه سرطان زا می باشد قرار داد.

همچنین در سال ۱۹۹۴ می سی سی پی اولین ایالتی شد که از صنعت توتون و تنباکو شکایت نمود، تا بتواند هزینه های درمان برای بیماران دخانیات را جبران نماید.

پیشینه پیدایش سیگار

سیگار الکترونیکی

سیگار الکترونیکی که در حال حاضر باعث افزایش نگرانی های زیادی شده است، طرفداران بسیاری دارد و طی چند سال گذشته به شکل گسترده مورد تبلیغ قرار گرفته و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید کننده ها و توزیع کننده های این نوع سیگارها این محصول را کاملا بی ضرر می دانند و اینگونه آن را تبلیغ می نمایند. برخی از تولید کننده ها سیگار های الکترونیکی را جایگزینی برای سیگارهای دخانی می دانند و پیشنهاد می دهند که از نوع الکترونیکی برای ترکی آن استفاده نمایند.

پیشینه سیگار

تاریخچه پیدایش سیگار الکترونیکی به حدودا چهل سال پیش باز می گردد، در سال ۱۹۶۳ به شکل پنهانی این سیگار وجود داشت و تولید می شد.با گذشت زمان و کاهش تولید سیگار، تولید سیگار الکترونیکی در سال ۲۰۰۳ دوباره شروع شد. صنعت دخانیات توانست یک فناوری تازه متولد شده را برای افراد علاقه مند به سیگار ارائه دهد که چیزی جز سیگار الکترونیکی نبود. تولید سیگار الکترونیکی می تواند به سه دلیل اصلی باشد، این سه دلیل شامل موارد زیر می شوند:

  • آمادگی فنی
  • آمادگی روانی مصرف کنندگان
  • آماده سازی استراتژی بازاریابی

در پایان جهت آشنایی با  مخدر کمیکال و ماده مخدر کریستال و زیان های جبران ناپذیر آن ها می توانید بر روی لینک ها کلیک نمایید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.