دسته ها
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰

گربه اسکاتیش و اصول نگهداری این نژاد دوست داشتنی

  • ملیحه بال افکن
  • ۲۲ مهر ۱۴۰۰
  • ۰

توجه داشته باشید که نگهداری از گربه اسکاتیش چندان سخت و پیچیده نیست و شما می توانید با مطالعه این مطلب به راحتی با خصوصیات و اصول تغذیه و نگهداری این گربه زیبا آشنا شوید.

به طور کلی اسکاتیش فولد یکی از گربه های فوق العاده زیبا محسوب می شود که انسان محو زیبای آن خواهد شد. این گربه دارای چشمانی درشت و صورت دوست داشتنی خواهد بود که غیر ممکن است عاشق آن نشوید و اقدام به نگهداری نکنید.

آشنایی با گربه اسکاتیش

بهتر است بدانید که معمولا ایجاد نژادهای جدید،  وابسته به جهش ژنتیکی آن ها است که به صورت غیر منتظره ای در یک نژاد معمولی رخ می دهد. در مورد اسکاتیش ها نیز چنین بوده و اعضای نژاد آن در حال حاضر می توانند نسبت خود را به سوزی یک نژاد سفید با گوش های تا شده برسانند که به عنوان موش گیر در یک انبار در منطقه تایساید اسکاتلند نگهداری می شدند.

خصوصیات گربه اسکاتیش

سوزی احتمالا در سال ۱۹۶۱ مورد توجه چوپانی به نام ویلیام راس که به گربه ها علاقه زیادی داشت قرار گرفت. همچنین زمانی که از یک گربه محلی صاحب بچه گربه شد راس یکی از آن ها را به دست آورد و نام اسنوک را بر آن نهاد.

اسنوک نیز به صورت طبیعی صاحب بچه گربه هایی شد که یکی از آن ها که نر بود با یک شورت هیر انگلیسی آمیزش داده شد و از این طریق باعث گسترش نژادی شد که در ابتدا تحت عنوان گربه گوش کوتاه شناخته می شود. پس از گذشت مدتی نیز به عنوان اسکاتیش فولد معروف شد که به سرزمین اصلی و خصوصیات بارز آن اشاره داشت.

  • کالا چیو
  •  نهال بیبی شاپ

سایر همچنین سایر تولید کنندگان نیز در این امر مشارکت داشتند و مشخص شد که جهش ژنی تا خوردگی گوش رایج است یعنی که اگر یکی از والدین دارای زنی برای گوش های مستقیم و دیگری دارای ژنی برای گوش های تاخورده باشد بچه گربه حاصل دارای گوش هایی تاخورده خواهد بود.

انواع مختلف گربه های اسکاتلندی

همچنین ژن موهای بلند نیز هدیه دیگری بودند که سوزی به فرزندان خود منتقل کرد. گونه های مو بلند آن نیز در برخی از انجمن های تحت عنوان های لند فولد شناخته خواهد شد. جالب است بدانید که اسکاتیش فولد برای اولین بار در سال ۱۹۷۱ به ایالات متجده وارد شد و در اواسط دهه ۱۹۷۰ توسط اغلب انجمن های گربه در آمریکای شمالی به رسمیت شناخته شده بود.

امروزه می توان به راحتی اسکاتیش فولد ها را با شورت هیر آمریکایی و شورت هیر بریتانیایی آمیز داد. به صراحت می توان گفت که این حیوانات در کشور خود به عنوان یک نژاد شناخته نمی شوند زیرا گوش های تاخورده ممکن است باعث عفونت گوش یا ناشنوایی در آن ها شود.

توجه داشته باشید که این گربه اولین بار در شهر داندی اسکاتلند به وجود آمد و چوپانی متوجه شد که گربه ای با یک جهش زن متولد شده است و این جهش باعث تاثیر بر غضروف گوش های او شده است. به همین خاطر چوپان از صاحب گربه خواست تا یکی از بچه گربه ها را به او بدهد.

وی از این بچه گربه سفید رنگ در انبار غله نگهداری کرد و نژاد اسکاتیش فولد را متولد نمود. در واقع او با یک متخصص ژنتیک مشورت کرد و با کمک متخصص موفق شد تا در مدت بسیار کمی چندین بچه گربه از سوزی به دنیا بیاورد.

ویژگی رفتاری اسکاتیش ها

خصوصیات ظاهری اسکاتیش:

این نژاد گربه معمولا گردنی کوتاه و چشمانی درشت دارند که اندام آن ها تپل و پشمالو و دارای دمی بلند و کاملا انعطاف پذیر خواهند بود. همچنین در در نژاد این گربه ها انواع مو بلند و مو کوتاه دیده می شود که اغلب گربه هایی که موی بلند دارند پشمالو و موی بدنشان پرپشت است.

جالب است بدانید که اگر گوش های اسکاتیش خمیده باشد به آن اسکاتیش فولد و اگر گوش هایش صاف باشد به آن آنفولد گفته می شود. همچنین اسکاتیش های فولد را می توان نوع جهش یافته ای از آنفولد ها دانست. این نژاد در رنگ های یکدست سفید، آبی، سیاه، نارنجی و کرم دیده می شوند که برخی از انواع آن سایه دار و به رنگ های نقره ای همراه با طلایی، سیاه همراه با آبی، صورت کمرنگ و سیاه و سقید خواهند بود.

توجه داشته باشید که بر اساس رنگ موهای بدن اسکاتیش رنگ چشم آن ها نیز متغیر است. همچنین جنس نر این نژاد بین ۳ تا ۵ کیلوگرم و جنس ماده آن بین ۲ تا ۴ کیلوگرم وزن خواهد داشت.

آشنایی با ظاهر گربه های اسکاتیش

چگونگی برقراری ارتباط:

به صراحت می توان گفت که اسکاتیش ها چندان اهل معاشرت و گفتگو نیستند مگر مواقعی که طرف آن ها یک گربه ماده جذاب باشد. در واقع فولدها تنها مواقع خاص مانند زمانی که به صورت اتفاقی در کمدی گیر افتاده باشند موی بدنشان هنگام شانه زدن کشیده می شود و یا زمانی که می خواهند به شما یادآوری کنند که گرسنه هستند صداهایی از خود تولید خواهند کرد.

این نژاد به خاطر سرزنده و شاداب بودنش معروف شده برای مثال ممکن است وقتی که روی صندلی نشسته اید با یک جهش روی پایتان بپرد و شما را خوشحال کند. در واقع اسکاتیش ها برای اینکه صدای قشنگشان را به رخ اطرافیان بکشند گاهی اوقات با میو میو کردن با صاحب شان حرف می زنند. از آنجایی که این نژاد برای صحبت کردنشان دلیل خاصی ندارند صاحب آن ها معمولا بر اساس شناختی که از حیوان خود دارند قادر به دریافت پیام او خواهند بود.

در حال حاضر می توانید در کتابفروشی ها، کتاب هایی را تحت عنوان چگونگی برقراری ارتباط با گربه ها بیابید. البته اگر گربه خود را به خوبی می شناسید می توانید به راحتی متوجه منظور او و حتی چیزی که بدان فکر هم بکند شوید. به طور کلی تا به امروز تنها چیزی که از صدای اسکاتیش ها کشف نشده صدای میو آرام آن ها است به گونه ای که دهان را باز می کنند و این صدا را با پانتومیم ادا می کنند ولی هیچ صدایی از آن ها به گوش نمی رسد.

اصول برقراری ارتباط با اسکاتیش ها

تغذیه اسکاتیش ها:

به صراحت می توان گفت که بهترین غذای خانگی برای این نوع گربه ترجیحا گوشت خام است. با وجود اینکه آن ها ترکیبی از غذاهای خشک و تر را می خورند اما تاکید متخصصان بر روی گوشت تازه و پرهیز از کربوهیدرات ها است. در واقع گوشت خام گوساله، مرغ، بوقلمون و جگر مرغ بهترین غذاهایی هستند که می توانید به توله های این نژاد بدهید در حالی که برای گربه های بزرگسال می توانید از لبنیات و سبزیجات تازه استفاده نمایید.

به خاطر داشته باشید پس از اینکه بچه گربه ها را به خانه بردید شما این قدرت را دارید تا از او در برابر یکی از بیماری های رایج یعنی چاقی محافظت کنید. در واقع نگهداری گربه ها در وزن مناسب یکی از راحت ترین راه ها برای حفظ سلامتی او خواهد بود.

اصول نگهداری نژاد اسکاتیش:

بهتر است بدانید که اسکاتیش های ماده در واقع مادر های فوق العاده ای هستند و هم انسان ها و هم دیگر حیوانات را دوست دارند. از آنجایی که این نژادها پوششی کوتاه و فشرده دارند رسیدگی به آن هفته ای یک مرتبه کافی خواهد بود. همچنین برس کشیدن باعث برداشته شدن موهای مرده از پوشش خارجی حیوان شده و همچنین باعث پخش شدن چربی در سطوح پوست می شود.

دقت داشته باشید که گربه های فولد مو بلند به منظور پیشگیری از نمدی شدن و گره خوردن موها نیاز به چندین مرتبه برش کشیدن در طول هفته دارند. همچنین نباید از مسواک زدن آن ها نیز غفلت کنید. بهتر است به خاطر خمیدگی زیادی که گوش ها دارند آن ها را با گوش پاک کن تمیز کنید.

روش های مراقبت از اسکاتیش ها

طول عمر و میزان زندگی:

معمولا عمر گربه های اسکاتیش فولد چیزی بین ۱۱ تا ۱۵ سال خواهد بود. همچنین گربه ای که از سلامتی جسمانی کاملی برخوردار نباشد طول عمر بیشتری خواهد داشت زیرا مشکلات سلامتی که بر روی گربه ها تاثیر می گذارند هیچ گونه محدودیتی بر روی میزان عمر آن ها به همراه نخواهند داشت.

البته که باید دقت داشته باشید این موضوع و بیماری های مربوط مانند عفونت چشم گربه ها تاثیر بسیار زیادی بر روی نحوه گذران عمر و سبک و کیفیت زندگی اسکاتیش ها دارد.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.