دسته ها
پنج شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰

افسردگی ماسکه چیست و آیا قابل درمان است؟

  • سمیه نیک فرجام
  • ۱۹ مهر ۱۴۰۰
  • ۰

افسردگی ماسکه به افسردگی پوشیده گفته می شود، افرادی که به این نوع افسردگی مبتلا هستند احساس شادی درونی ندارند. این دسته از افراد اغلب احساس رضایت عمومی نمی کنند، و به ظاهر افرادی شاد به نظر می آیند. برای درمان این نوع از افسردگی باید به پزشک معالج مراجعه نمایید و از شیوه های درمان افسردگی استفاده کنید.

در دنیای امروزه افراد زیادی درگیر افسردگی هستند. خیلی از ما در میان دغدغه های زندگی نمی دانیم که دچار افسردگی هستیم، در صورتی چیزی درون همه ما خالی است. زمانی که افسردگی در افراد پوشیده باشد، و فرد از آن مطلع نباشد، دارای افسردگی پوشیده است. یکی از بارزترین نشانه های افسردگی پوشیده عدم رضایت فرد نسبت به زندگی عمومی می باشد. تنها افراد مبتلا هستند، که در این بیماری احساس عدم رضایت از زندگی عمومی دارند. این نوع افسردگی در میان روانشناسان با عنوان افسردگی ماسکه شناخته می شود. در ادامه این مقاله می توانید با نشانه های این افسردگی و نحوه درمان آن آشنا شوید.

افسردگی ماسکه را بشناسید

همه چیز درباره افسردگی ماسکه:

دبیر انجمن علمی روانشناسان اشاره کرده، که این نوع افسردگی بسیار متفاوت است، و افراد مبتلا عدم احساس رضایت عمومی دارند، که این مورد یکی از نشانه های ابتلا به افسردگی است. برای تشخیص این افسردگی راه های متعددی وجود دارد. تجربه نشان داده که این افراد از نظر ظاهری اجتماعی و شاد به نظر می آیند، اما در واقع آن ها از نظر درونی افسردگی پنهان دارند. افسردگی پوشیده نوعی از افسردگی است، که فرد از بیرون خوب به نظر می رسد اما احساس شادی درونی ندارد.

علائم اختلال ماسکه

علائم اختلال ماسکه:

یکی از بارزترین نشانه های افسردگی ماسکه, عدم رضایتمندی عمومی در فرد است در صورتی که این عدم رضایت از بیرون دیده نمی شود، و تنها خود فرد از نظر درونی نارضایتی دارد. روانشناسان می گویند افسردگی جزو افسردگی های طبقه بندی شده ی تشخیصی نیست. در واقع فرد افسرده است، اما هیجان آن را متوجه نشده است، و به طور ظاهر به زندگی عادی خود ادامه می دهد. در چنین صورت می توان گفت: یکی از نشانه های تشخیصی مهم در این اختلال پی بردن به عدم رضایت عمومی فرد است.

  • کالا چیو
  •  بلیط کیش

نشانه های افسردگی ماسکه

افرادی که دچار افسردگی پنهان هستند، در واقع افسردگی خود را باور ندارند. آن ها نمی دانند که از نظر درونی گاهی به آن پی نبرده اند این افراد ممکن است تصور کنند زندگی شادی دارند، اما واقعیت این است، که شادی درونی ندارند، و احساس خوشبختی از ته دل نمی کند. همچنین آن ها از ارتباط های اجتماعی خود ناراضی هستند. شما باید علایم افسردگی و نشانه های آن را جدی بگیرید.

بررسی اختلال ماسکه

همانطور که می دانید، این اختلال اختلال رسمی نیست، اما وجود برخی علائم در آن می تواند روند درمان را بهتر کند. مهم ترین علائم این افسردگی ارتباط با علائم جسمی در افراد است. کسانی که افسردگی پنهان دارند دچار درد های مزمن هستند. به ویژه این افراد دارای سردرد، کمر درد و درد مفاصل دارند. اختلال در خواب، خستگی، افزایش ضربان قلب و مشکلات دستگاه گوارش از دیگر نشانه های این اختلال است. مشکل در تمرکز نداشتن انرژی می تواند از نشانه های تشخیص این بیماری باشد.

درمان اختلال ماسکه:

در روانشناسی روش های مختلفی برای غلبه بر افسردگی وجود دارد. در بسیاری از مقالات در این مورد اشاره شده است، که می تواند برای درمان افسردگی ماسکه نیز مناسب باشد. همانطور که می دانید، برای درمان این نوع افسردگی ها باید به پزشک مراجعه نمود، زیرا در برخی از موارد دارو درمانی لازم است. یکی از شیوه های اساسی برای درمان این اختلال روان درمانی است. افراد با مراجعه به روانشناسان بالینی و مشاوره می توانند، در روند درمان کمک  کنند.

اختلال ماسکه چیست

در شیوه های روان درمان گری با ارائه عادت های رفتاری جایگزین به این موضوع می پردازند. برای تشخیص این بیماری باید در جلسات مشاهده شرکت کنید. با شرکت در جلسات مشاوره می توانید ریشه این اختلال را پیدا کنید توجه داشته باشید، که درمان سریع این افسردگی بسیار موثر است، و زمانی که در روند درمان اختلال ایجاد شود درمان سخت تر خواهد شد.

اگر علائم این افسردگی را تجربه کرده اید، با طی مراحل درمان روحی و جسمی می توانید، احساس بهتری به زندگی داشته باشید. درباره این علائم با پزشک معالج خود صحبت کنید. مشاوران روان درمان گران و روانپزشکان می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. همانطور که می دانیم یکی از شیوه های درمان افسردگی مصرف داروهای ضد افسردگی است، که باید توسط پزشک تجویز شود.

اختلال ماسکه در زنان

برخی تمرینات جسمانی مانند ورزش می تواند انرژی از دست رفته شما را باز گرداند. همچنین برخی دوست دارند، از شیوه های طبیعی برای درمان افسردگی افسردگی ماسکه استفاده کنند. مصرف داروهای گیاهی مانند کاوا و خار مریم می تواند، در درمان این بیماری موثر باشد. تکنیک های دیگری برای آرام سازی ذهن و مراقبه وجود دارد. این تکنیک ها یوگا و انرژی درمانی هستند.این شیوه ها بهترین شیوه های غلبه بر استرس و افسردگی می باشد. همچنین شیوه های درمان افسردگی بدون دارو در بهبود این بیماری ها موثر است.

با توجه به این که امروزه خستگی مفرطی در تمام ما دیده می شود، می توان گفت که این خستگی ناشی از افسردگی پنهانی است، که افراد از آن مطلع نیستند. بنابراین افزایش مهارت های فکری و قدرت تصمیم گیری می تواند ما را در مقابله با این اختلال کمک کند. اگر فکر می کنید، چنین علائمی دارید بهتر است،  هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

نشانه اختلال ماسکه

به طور کلی برای شناسایی افسردگی های مزمن در افراد نشانه های کلی وجود دارد، از مهم ترین این نشانه ها می توان به بروز اختلال در خواب و اختلال در وضعیت جسمانی اشاره کرد. اغلب افرادی که دارای افسردگی هستند، دارای منفی نگریند. وجود افکار منفی در این افراد موجب می شود، لذت کافی از زندگی نبرند. در واقع در زندگی این افراد شادی درونی وجود ندارد، و همین موضوع به مرور زمان موجب بروز افسردگی در آن ها می شود.

مصرف برخی از داروهای مکمل می تواند در درمان این دسته از افراد موثر باشد. همچنین برخی از مواقع با جایگزین کردن روش های یوگا و مدیتیشن می توانید، اختلالت خواب و خوراک خود را که ناشی از این افسردگی می باشد، درمان کنید. برای اینکه احساس شادی بیشتری در زندگی داشته باشید، باید سبک زندگی خود را نیز تغییر دهید. در این صورت می توانید زندگی سالم تری داشته باشید. قرار گرفتن در محیط های اجتماعی و انجام فعالیت های اجتماعی نیز از دیگر راه های مقابله با این مشکل است.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.