دسته ها
پنج شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰

تنگه یا دره راگه رفسنجان با جاذبه های طبیعی حیرت انگیز

 • محدثه خاکشور
 • ۲۱ مهر ۱۴۰۰
 • ۰

دره راگه از دیدنی های شهر رفسجان و استان کرمان شناخته می شود. این دره به خودی خود تمام زیبایی و جذابیت است. به همین خاطر است که همه سالی جمعیت زیادی از نقاط مختلف به آن سفر می کنند.

استان کرمان از جمله استان ها و شهرهای مهم ایران به شمار می رود که دارای دیدنی های بسیاری نیز می باشد. از جمله ی این جاذبه ها می توان به ارگ بم، باغ شازده، مسجد ملک، حمام گنجعلی خان، قلعه دختر، ارگ راین، دره راگه و … اشاره نمود. انتخاب آرگا برای معرفی و آشنایی در این مطلب؛ تنگه یا دره راگه این استان می باشد. همراه ما باشید.

همان طور که گفته شد در ایران استان های بسیاری با شرایط آب و هوایی متفاوت وجود دارند که شماری از آنها دارای آب و هوای معتدل و مرطوب، شماری معتدل کوهستانی و شماری بیابانی و نیمه بیابانی هستند. کرمان یکی از استان های با اقلیم خشک و خیلی خشک است که گردشگران و بازدیدکنندگان به این نوع آب و هوا و سرزمین ها می توانند این استان را مقصد انتخابی خود قرار دهند. با توجه به این موضوع ممکن است تصور کنید که جاذبه های این خطه، محدود به کویر و دشت می باشد. چرا که بخش از دشت لوت را دست های استان کرمان در آغوش گرفته است. اما از مکان های دیدنی رفسنجان واقع در کرمان می توانیم دره و یا تنگه راگه را نام ببریم. این دره دورانی به «دره مرگ» معروف بوده است.

آشنایی با تنگه راگه

آشنایی با دره راگه

دیواره های راگه متشکل از سنگ های حفاری و شکیل شده ای است که گویی از سنگ تراشه های تمدن های تاریخی به ارث مانده است. این زیبایی بخشی توسط رودخانه «گیودری» انجام شده و می شود که حاصل زحمات و سعی هزاره های آن است. با قدم گذاشتن در قلمروی تنگه راگه شما نیز به بهشت بودن آن در میان این خطه کویری باور خواهید یافت. قصه زیبایی این دره تنها با دیواره های سنگی زیبای آن به پایان نمی رسد؛ همانطور که گفته شد از میان این تنگه، رودخانه ای دائمی می گذرد که جریان آن این مکان را حال و هوایی غیر قابل وصف بخشیده است.

 • پرنس
 • دکتر کرمانی

بنا به گفته کارشناسان این تنگه نتیجه تلاش های فرسایشی رودخانه دائمی «گیودری» می باشد که قدمت آن به دوران چهارم زمین شناسی باز می گردد. طبق این محاسبات این دره را ۲۰۰۰۰ ساله می دانند. راگه تنگه ای با ۸۰ متر عمق، و تقریبا ۲۰ کیلومتر طول می باشد که در سمت جنوب شرقی و در فاصله ی کمی از شهر رفسنجان استان کرمان جاخوش کرده است.

آشنایی با تنگه زیبای راگه

دیدنی های تنگه راگه

اگر به این جاذبه ی دیدنی رفسنجان کرمان رفتید، علاوه بر مشاهده دیواره های شگفت انگیز آن، و همچنین در هم پیچیدن رودخانه دائمی «گیودری» می توانید از صحنه خیره کننده آسمان پرستاره شب آن نهایت استفاده را ببرید. البته می توانید عکس های خاطره انگیز زیادی را نیز به ثبت برسانید. پرستاره بودن آسمان در این مکان به گونه ای است که جهت اجرای تورهای رصد آسمان و نیز کوهنوردی و دره نوردی عده ی زیادی دعوت به مهمانی می کند. جریان داشتن این رودخانه موجب شده تا آب و هوایی فوق العاده و منحصر به فرد داشته باشد.

پس از مشاهده صخره های تراشیده شده، و رودخانه گیودری می توانید به بالای دره رفته و از آنجا به چشم انداز پیش رو که زمین های زیبا و دست نخورده هستند، نگاه کنید.

آشنایی با تنگه زیبای راگه

حیات وحش تنگه راگه

راگه حیات وحشی خاص دارد که پرنده هایی همچون کبک، دراج و عقاب را شامل می شود. در این تنگه مسیرهایی جهت پیاده روی وجود دارند که در طی این راه در صورت همراه بودن بخت با شما ممکن است خانه های عقاب که در دل صخره ها ساخته اند، را مشاهده کنید. در نزدیکی این تنگه، منطقه حفاظت شده «بدوئیه» یا همان «مامن آهو» کرمان واقع شده که حتی بنا به گفته های بومیان منطقه، آهو در این قسمت حضور و زندگی دارد.

آشنایی با دره راگه واقع در شهر رفسنجان

چگونگی دسترسی به راگه

 • در صورتی که خودروی شخصی انتخاب شما برای سفر به این منطقه می باشد، باید ۸۷۲ کیلومتر را رانندگی نمایید که زمانی حدودا ۹ – ۱۰ ساعت را به خود اختصاص می دهد. آغاز این راه از اتوبان قم بوده و پس از طی شدن کاشان، نائین، میبد و در آخر یزد و کرمان شما را به این تنگه می رساند.
 • همچنین می توانید از اتوبوس های تهران – رفسنجان بهره ببرید. پس از سوار شدن در این اتوبوس ها در پایانه جنوب می توانید خود را به این دره برسانید.
 • و یا سوار بر قطار تهران – کرمان شده و در احمد آباد پیاده شوید (در شهر رفسنجان ایستگاه نیست). پس از پیاده شدن در ایستگاه احمد آباد، باید مسیری ۴۰ کیلومتری را طی کنید تا به شهر رفسنجان و در نهایت به تنگه راگه برسید.
 • سفر با هوایپما گزینه ی دیگری است که می توانید انتخاب کنید. با در نظر گرفتن این موضوع که شهر رفسنجان دارای فرودگاه می باشد، می توانید بلیطی به این مقصد گرفته و سفر کنید.

تنگه راگه رفسنجان زیبا و چشم نواز

مسیر رفتن از رفسنجان به راگه

به طریق مختلف می توانید، سفر خود به دره راگه را کامل کنید. پس از رسیدن به شهر رفسنجان که به صورت های گوناگون میسر می باشد. حالا بهتر است راه رفتن به تنگه راگه را نیز بدانید:

این مسیر، خاکی و فرعی است که در آن تابلوهایی برای راهنمایی نیز وجود ندارد. ابتدا باید وارد جاده کرمان – رفسنجان شوید. سپس پل کمربندی را پشت سر گذاشته و ۳ – ۴ کیلومتر جلوتر رفته، پس از مشاهده تابلوی روستای ناصریه، مسیر را ادامه دهید تا خروجی آسفالت شده ای را در طرف راست خود مشاهده کنید.

بعد از رسیدن به ابتدای این خروجی، و دیدن شرکت «فرمولیبدن» به جاده فرعی بپیچید. پس از اندکی رانندگی کردن، مسیر آسفالت شده؛ خاکی می گردد. تقریبا بعد از ۱۰ کیلومتر جلو رفتن راگه دیده می شود.

آشنایی با دره راگه

زمان مناسب سفر

اگر بخواهیم زمانی مناسب را برای مسافرت به این منطقه معرفی کنیم؛ می توانیم فصول بهار و پاییز را نام ببریم. چرا که در این دو فصل آب هوای این منطقه معتدل و دلچسب تر می باشد.

و اما از نظر تفریحی این دره، پس از قشم و نیز ارس؛ به عنوان سومین پارک ژئو پارک کشور شناخته می گردد.

این تنگه قسمتی از مسیر توریستی می باشد که به واسطه ی آن آبادی «میمند» و «کلوت های شهداد» که از نقاط جهانگردی و طبیعت گردی محسوب می شوند, را به یکدیگر مرتبط می سازد.

آشنایی با دره راگه

باز هم یک مطلب اختصاص یافته به گردشگری – ایرانگردی با همراهی شما به پایان رسید. حتم ما بر آن است که در صورت مطالعه این مطلب، اولین انتخاب شما برای سفر «تنگه راگه» خواهد بود. همچنین می توانید با دیدنی های کرمان تنها با کلیک بر روی آن آشنا شوید.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.