دسته ها
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

آشنایی با پرنده آلباتروس و اطلاعات جالب درباره این پرنده

 • شقایق ایران دوست
 • ۱۶ مهر ۱۴۰۰
 • ۰

در این مطلب قرار است شما را با یک پرنده بسیار بزرگ که بال های آن از سایر پرندگان بزرگ تر می باشد و میدان دید بسیار زیادی دارد آشنا کنیم. برای آشنایی بیش تر با آلباتروس ها همراه ما باشید.

پرنده آلباتروس یکی از جانورانی می باشد که افراد بسیار کمی آن را می شناسند بنابراین تصمیم گرفتیم در ادامه شما را با تمامی آن چه که باید در رابطه با این پرنده بدانید آشنا کنیم و اطلاعات مفیدی از آن را در اختیار شما قرار دهیم.

همه چیز درباره آلباتروس

همه چیز در باره پرنده آلباتروس

این پرنده از فرمانرو جانوران، شاخه طنابداران، رده پرندگان، راسته کبوتران دریایی و خانواده بزرگ تند بادان قرار داد. در واقع این پرنده دارای یک نام علمی بوده که نام آن Diomedeidae می باشد. همانطور که می دانید آلباتروس در گروه پرندگان قرار می گیرد و نام عمومی آن آلباتروس است و اکثر افرادی که اطلاعاتی در زمینه پرندگان داشته باشند این پرنده را با نام دیگری هم می شناسند که این نام  Tubenose است. تعداد گونه های این پرنده ۲۱ عدد می باشد. اطلاعات جالب بسیاری در رابطه با این پرنده وجود دارد که آن ها را به طور خلاصه برایتان بیان می کنیم. این اطلاعات عبارت اند از :

 • مکان پیدایش پرنده آلباتروس در امتداد دریا های جنوبی بوده و شما نمی توانید در دریا های شمال شاهد این پرنده باشید.
 • آلباتروس یکی از پرندگانی می باشد که خطر انقراض آن ها را تهدید می کند.
 • رنگ پوست آلباتروس ها معمولا سیاه، سفید، قهوه ای، زرد و قرمز می باشد و یا حتی ممکن است شما این جانور را با رنگ های ترکیبی نیز مشاهده کنید.
 • چیز های دیگری که باید در رابطه با این پرنده بدانید این است که طول بدن آن ها ۳.۱ الی ۹ متر است و طول بال ها حدودا بین ۲ الی ۳.۴ متر می باشد.
 • وزن پرنده ها برخلاف بسیاری از پرندگان زیاد بوده و حدودا بین ۸ الی ۱۰ کیلو گرم وزن دارند و سرعت آن ها به نسبت وزنشان بسیار بالا است و می توانند ۶۴ کیلو متر را در ساعت طی کنند.
 • این پرنده همانند پرنده فلامینگو گوشتخوار می باشد و ماهی، خرچنگ و ماهی مرکب را می تواند به راحتی خورده و هضم کند.
 • جالب است بدانید که این پرندگان توسط یک سری از شکارچیان دریایی خورده می شوند و تنها شکارچی دریایی که می تواند به راحتی این پرنده را شکار کند کوسه ببری است. البته انسان ها نیز این پرنده را شکار می کنند و می توان انسان ها را نیز در گروه شکارچیان آلباتروس معرفی کرد.
 • آلباتروس ها همانند بسیاری از پرنده ها به صورت گروهی زندگی می کنند و با کمک هم می توانند لانه های گروهی بسازند.
 • آب هایی که بیش تر این پرندگان از آن شکار می کنند آب شور می باشد بنابراین انتظار نداشته باشید در کنار آب های شیرین این پرندگان را مشاهده کنید.
 • خاص ترین ویژگی این پرنده منقار های بلند و بال های بسیار بلند نسبت به سایر پرندگان است.

طبقه بندی پرنده های آلباتروس

طبقه بندی

آلباتروس از پرندگان دریایی می باشد و در سراسر اقیانوس آرام شما می توانید این پرندگان را ببینید. البته در برخی از گزارش ها آمده است که این پرندگان در مناطق سرد تر نیز می توانند به راحتی زندگی کرده و غذای خود را تامین کنند. منظور از مناطق سرد تر همان قطب جنوب می باشد. از ۲۱ گونه مختلف این پرنده ۱۹ گونه آن در معرض انقراض قرار دارند زیرا بسیاری از انسان ها به شکار کردن آن ها پرداخته اند و این کار صدمه بسیار جدی به محیط زیست وارد خواهد کرد. خویشاوندی این پرنده با مرغ های دریایی است و همه آن ها بابت سوراخی که در بالای بینی خود دارند خاص و منحصر به فرد می باشند. به دلیلی این سوراخ هایی که روی دماغ هایشان وجود دارد به این پرندگان دماغ لوله ای نیز گفته می شود. این پرنده برای اولین بار در شعر یکی از شعرا آورده شد و همین امر منجر به محبوبیت وی گردید و امروزه برخی از افراد آن را به خوبی می شناسند.

آناتومی بدن آلباتروس ها

آلباتروس ها یکی از بزرگ ترین پرندگان می باشند و ویژگی های منحصر به فرد و جالب دارند. از این رو به آن ها بزرگ ترین گفته می شود که یک نوع از آن ها دارای بالی به اندازه ۵.۳ متر می باشد و در میان تمامی پرندگان دارای بال های بلند تری است. معمولا تمامی آلباتروس ها بال های باریک و بلندی دارند و نوک آن ها بسیار قوی بوده و می تواند شکار های خود را به خوبی بگیرد. پا های این پرنده دریایی دارای ۳ انگشت است و در میان هر کدام از انگشت ها پره هایی وجود دارد که می تواند حرکت این پرنده را در دریا آسان تر کند.

 • آرون گروپس

پرنده آلباتروس

زیستگاه

این پرندگان با گونه های مختلفی که دارد بیش تر در سراسر اقیانوس آرام زندگی می کنند و برخی از آن ها نیز در اقیانوس جنوبی به صورت پراکنده مستقر شده اند. این پرندگان را تا کنون در اقیانوس اطلس مشاهده نکردند. این پرندگان معمولا در جزایر گالاپاگوس تخم گذاری می کنند. این پرنده بیش تر در آسمان می باشد و می تواند هزاران کیلومتر را در زمان بسیار کمی بپیماید. البته تولید مثل این پرندگان روی خشکی صورت می گیرد و برای این کار پرندگان در فصل های تولید مثل بر روی خشکی می آیند و لانه های بسیار بزرگی را به صورت کلونی می سازند.

زندگی و پرواز

بال های بلند پرنده آلباتروس باعث می شود که به جای پرواز کردن و خسته کردن خودشان بیش تر روی هوا سر بخورند بنابراین انرژی بسیار کمی را برای پرواز صرف می کنند. تکنیک پرواز این پرندگان اوج گیری پویا می باشد و می توانند مدت زمان بسیار زیادی را بدون صرف انرژی و پرواز کردن در آسمان بماند. این پرندگان دارای قدرت دید بسیار زیادی هستند و می توانند از فاصله بسیار دور نیز طعمه خود را شناسایی کره و در موقعیت مناسب آن را شکار کنند بنابراین وقت زیادی را نیز برای پیدا کردن غذا صرف نمی کنند.

تولید مثل آلباتروس چگونه است؟

تولید مثل آلباتروس ها

پرنده آلباتروس همانند بسیاری از پرندگان به صورت کلونی لانه می سازند و لانه سازی آن ها در همان جزایر گالاپاگوس می باشد. این پرندگان در فصل هایی که تولید مثل می کنند بر روی خشکی می آیند. البته رسیدن به بلوغ جنسی در این پرنده ها حدودا ۷ سال می باشد و در این ۷ سال پرنده ها مداوم روی هوا هستند و به صورت پیوسته پرواز می کنند. آلباتروس ها بعد از انتخاب جفت جفت گیری می کنند و تنها یک تخم می گذارند. در واقع این پرنده از محدود پرنده هایی می باشد که تنها یک بار در طی تولید مثل خود تخم می گذارد و وزن تخمی که می گذارد حدودا ۵۰ گرم می باشد. با توجه به گونه های مختلف این پرنده ها باید ۲ الی ۳ ماه روی تخم ها بخوابند تا جوجه های آن ها سر از تخم در آورند. والدین سعی می کنند تا زمانی که جوجه هایشان بتوانند پرواز کنند و خود را تمیز کنند از آن ها نگه داری می کنند و این نگهداری ها می تواند ۵ الی ۱۰ ماه زمان ببرد. میانگین زمانی که این پرندگان عمر می کنند حدودا ۴۰ الی ۵۰ سال می باشد البته اگر در این مدت شکار نشوند.

رژیم غذایی آلباتروس بالغ

رژیم غذایی

همانطور که گفته شد این پرنده گوشتخوار بوده و می تواند از ماهی های مرکب و خرچنگ ها برای شکار استفاده کند. این پرنده می تواند با شیرجه زدن درون آب و یا استفاده از لاشه ماهی هایی که مرده اند و روی آب آمده اند غذای خود را تهیه کرده و به زندگی خود ادامه می دهد. قدرت دید این پرنده بسیار زیاد بوده و می تواند به راحتی روی دریا زندگی کند. جوجه هایی که متولد می شوند به راحتی نمی توانند غذای خود را هضم کنند از این رو تا زمانی که توانایی این کار را بدست آورند از روغن معده والدین خود استفاده می کنند و این روغن بسیار بد بو است ولی مواد مغذی بسیار زیادی دارد و رشد جوجه را بهبود می بخشد.

شکارچیان آلباتروس ها

پرنده آلباتروس یکی از محدود رنده هایی می باشد که بیش تر وقت خود را در آسمان سپری می کند بنابراین شکارچی جدی ندارد مگر این که زمان پرواز انسان ها آن را شکار کنند. کوسه های ببری معمولا جوجه های آلباتروس ها را شکار می کنند بنابراین هر سال منتظر آموزش پرواز آن ها می ماند و زمانی که یکی از آن ها از بقیه دور افتاد او را شکار می کند. لانه این پرنده ها معمولا آنقدر دور افتاده می باشد که بسیاری از حیوانات نمی توانند به آن دسترسی پیدا کنند بنابراین تنها زمانی شکارچیان موفق به شکار می شوند که این جوجه ها و یا پرندگان در حال پرواز باشند.

پرنده آلباتروس

آلباتروس و انسان

پرنده آلباتروس یکی از پرنده هایی می باشد که به راحتی توسط شکارچیان غیر قانونی شکار می شوند. در واقع ماهیگیران غیر قانونی برای صید این نوع پرندگان از طعمه های خاص استفاده می کنند و سالانه حدودا ۱۰۰ هزار پرنده آلباتروس را شکار می کنند برای همین است که این پرنده در معرض انقراض قرار گرفته است. آلباتروس های ماده بیش تر از سایر آلباتروس ها توسط انسان ها شکار می شوند و دلیل این مشکل این است که دور تر از سایرین به جستجو غذا می پردازند. البته برخی از نوشته های باقی مانده از قرن ۱۹ بیان می کنند که این پرنده بسیار بدشگون است و نباید آن را شکار کرد با این وجود بیش ترین زمانی که این پرندگان شکار می شدند در همان قرن ۱۹ بوده است و از پر های آن برای پر کردن بالشت ها استفاده می کردند و امروزه کم تر از این پرندگان شکار می کنند زیرا جلوی شکار کردن آن ها را گرفته اند و شکارچیان همانند قبل نمی توانند به این پرنده ها آسیب برسانند.

بقا و انقراض آلباتروس

همانطور که قبلا گفتیم حدودا ۱۹ گونه از آلباتروس ها در معرض انقراض قرار دارند. البته آن دو گونه دیگری که وجود دارند نیز جمعیت بسیاری دارند ولی باز هم در حال کم شدن می باشند و نهایتا تا چند سال دیگر آن دو گونه نیز در معرض انقراض قرار خواهند گرفت. یکی از دلایلی که این مشکل ایجاد شده است این است که شکارچیان ماهی های تن می توانند به راحتی و بدون دردسر با استفاده از نخ های بلند ماهیگیری خود آن ها را شکار کنند.

بد شگون بودن آلباتروس ها به چه معنا است؟

علت بدشگون بودن آلباتروس ها

پرنده آلباتروس با شعر یکی از شاعران به نام ساموئل تیلر کالریج معروف شد. در این شعر گفته می شد که این پرندگان نشانه روح ملوان هایی هستند که در دریا غرق شده اند. بعد از خواندن این شعر بسیاری از افراد اعتقاد پیدا کردند که صید این پرندگان بسیار بد است و می تواند تاثیرات منفی بسیار زیادی بر روی زندگی شکارچی ها داشته باشد با این حال باز هم بسیاری از افراد از صید کردن آن ها دست نکشیدند و به کار خود ادامه دارند.

آلباتروس و پرواز کردن آن

یادتان باشد که این پرندگان انرژی بسیار کمی تری را نسبت به سایرین برای پرواز کردن خرج می کنند و می توان گفت برخی از گونه های این پرنده ها می توانند دور کره زمین را در کم تر از ۳۰ روز طی کنند و این هم از ویژگی های بسیار شگفت انگیز آلباتروس ها است.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *