دسته ها
پنج شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰

با ویژگی های پدر خوب آشنا شوید

  • شقایق ایران دوست
  • ۸ مهر ۱۴۰۰
  • ۰

در این مطلب تمامی ویژگی هایی که یک پدر خوب و مفید برای بچه ها دارد را برایتان بررسی می کنیم تا بتوانید با استفاده از این ویژگی ها نقش خود را بهتر ایفا کنید.

معمولا پدرها کم تر از مادران با کودکان در ارتباط می باشند و بیش تر به انجام کارهای بیرون از خانه مشغول هستند بنابراین بچه ها نسبت به آن ها شناخت بسیار کمی دارند. اگر دوست دارید بهترین پدر دنیا باشید در ادامه شما را با ویژگی های پدر خوب آشنا خواهیم کرد.

ویژگی های پدر خوب

تمام ویژگی های پدر خوب

پدرها معمولا یک ویژگی مشابه دارند که آن هم حامی بودن می باشد و در همه موارد سعی می کنند از فرزند خود حمایت کنند. ولی این حمایت ها به تنهایی کافی نیست و باید برای این که بتوانید یک پدر خوب و نمونه باشید و نیازهای عاطفی فرزند خود را برطرف کنید باید سعی کنید یک سری ویژگی هایی را در خود ایجاد کنید تا بتوانید با فرزندان خود بیش تر از قبل در ارتباط باشید و از نظر آن ها خوب به نظر برسید. برای این که بتوانید یک پدر خوب باشید می بایست روابط فرزند و پدری خود را تقویت کنید و این تقویت کردن می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی روحیه کودکان و وابستگی آن ها داشته باشد.

اگر دوست دارید در دنیای مدرن یکی از بهترین والدها باشید و از فرزند خود حمایت کنید باید ابتدا با کلمه پدر و معنای آن آشنا شوید. پدر در واقع همان فردی است که از کودکان سرپرستی می کند و نیازهای ابتدایی او را مانند نیاز به مسکن و پوشاک را برطرف می کند. در واقع پدرها با این که کم تر از مادران فرزند خود را می بینند ولی باز هم تاثیرات بسیار زیادی بر روی عزت نفس آن ها دارند و می توانند با رعایت کردن یک سری نکات کاربردی به بالا بردن اعتماد به نفس فرزندان خود کمک کنند.

  •  مبل و میز
  •  دکتر کرمانی

رابطه فرزند و پدر با توجه به جنسیت فرزند کمی متفاوت تر می باشد و در مراحل رشد آن ها تاثیر گذاری بسیار زیادی دارد. پدرانی که به تازگی صاحب فرزند شده اند نمی توانند از تجربه های پدر و پدر بزرگ خود استفاده کنند زیرا در دنیای امروزی با چالش های بیش تری نسبت به قبل رو به رو هستند. به طور کلی اگر پدر بتواند با فرزندان خود روابط خوبی داشته باشد می تواند به سلامت روان کودکش کمک کرده و صلاحیت آن ها را در بزرگی افزایش خواهند داد.

پدر خوب پدری است که می تواند برای فرزندش وقت بگذارد.

وقت گذاشتن

دنیای شلوغ و پر مشغله امروزی باعث شده است تا پدران نتوانند وقت کافی برای فرزندان خود بگذارند و همین مسئله می تواند منجر به سست شدن روابط پدر و فرزندی شود. اگر دوست دارید که ویژگی های پدر خوب را داشته باشید باید سعی کنید برای فرزندان خود وقت بش تری بگذارید و زمانی را در روز با آن ها بگذرانید. این کار شما به کودک نشان می دهد که برای او اهمیت قائل می شوید.

در واقع رشد فرزندان در یک چشم بر هم زدن رخ می دهد و این کار شما می تواند منجر به قوی شدن روابط پدر و فرزندی شده و در نهایت در دوران نوجوانی کودکان تسلط بیش تری بر آن ها خواهید داشت. می توانید برای بهتر شدن روابط خود از بازی های کودک از آن ها استقبال می کند استفاده کنید و حداقل ۳۰ دقیقه در روز وقت خود را با آن ها بگذرانید.

بروز علاقه

کودکان معمولا دوست دارند از طرف فردی که دوست داشته می شوند زبانی احساس آن ها را بفهمند بنابراین بسیاری از والدین اشتباهات بسیار زیادی با خود به همراه دارند و هیچ وقت این دوست داشتن را بیان نمی کنند و همین مورد بسیار کوچک می تواند روابط فرزند و والدی را سست کند. علاقه نشان دادن می تواند هر کودکی را شاد کند و روابط او را با شما محکم تر کند بنابراین از گفتن عشق و علاقه ای که به فرزندتان دارید خجالت زده نشوید و سعی کنید بعد از بروز علاقه خود نسبت به آن ها رفتارهای منطقی در برابر کودکان داشته باشید.

پدر خوب برای فرزند خود الگو است.

الگو بودن

همانطور که در مطالب قبلی گفته شد والدین چه بخواهند چه نخواهند الگوهای اولیه برای فرزندان خود هستند بنابراین باید در رفتارهای خود محتاط تر باشید. معمولا کودکانی که با پدر خوب وقت می گذرانند می توانند در زندگی آینده خود موفق تر باشند و روابط بین فردی را درک می کنند و کم تر از سایر کودکان در زندگی مشترکی که در آینده برای خود می سازند دچار مشکل می شوند. در نظر داشته باشید که نشان دادن ویژگی هایی مانند صداقت و مهربانی می تواند سلامت روان فرزندان شما را تامین کند.

شنیدن

یکی دیگر از ویژگی های پدر خوب این است که شنونده های خوبی می باشند و می توانند حرف های فرزندان را بشنوند. یادتان باشد که برای شنیدن مشکلات و دغدغه های کودکان خود وقت بگذارید تا بتوانید با درک بهتر کودک مشکلات او را حل کرده و او را از داشتن استرس بدون دلیل رها کنید. برای این که بتوانید فرزندان خود را بشنوید می بایست قبل از هر چیزی خودتان با او به گفت و گو بپردازید و زمانی که کودک به شما اعتماد کند حرف هایشان را بیان می کند و این کار می تواند زمان بسیار زیادی را از شما بگیرد.

ویژگی های پدر خوب

آموزش دادن

یک پدر خوب باید بداند که کدام رفتار خوب را در برابر فرزند خود نشان دهد تا بتواند رفتارهای خوب و بد را به او بشناساند. بعد از شناساندن رفتارهای خوب باید سعی کنید کودک خود را با استفاده از تقویت های مثبت به انجام کارهای مثبت دعوت کنید و درس های مهم زندگی را به آن ها آموزش دهید.

غذا خوردن

یکی از بهترین زمان هایی که می توانید برای فرزندان خود وقت بگذارید و به آن ها آموزش دهید که خانواده به چه معنا می باشد زمان غذا خوردن است. بهتر است سر همه وعده های غذایی حاضر شوید تا بتوانید پیوند خانواده را محکم تر کنید و بدین صورت به فرزندان خود بیاموزید که باید مسئولیت پذیر باشند و جایگاه خانواده را به آن ها نشان دهید.

کتاب خواندن

یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید برای فرزندان خود انجام بدهید، این است که همراه با کودکتان کتاب بخوانید. کتاب ها بهترین دوست های فرزند شما می شوند و می توانند در شکل گیری شخصیت آن ها بسیار تاثیر گذار باشند. اگر بتوانید فرزندان خود را به کتاب خواندن ترغیب کنید می توانید سواد آن ها را افزایش داده و دیدشان را نسبت به مسائل گسترده تر کنید. معمولا افرادی که کتاب می خوانند شخصیت های سالم و با ثباتی دارند و می توانند از چند جهت به مسائل و مشکلاتی که برایشان ایجاد می شود نگاه کرده و بهترین راه حل را برای آن ها اتخاذ کنند.

پدر خوب از دیدگاه محققان چه کسی است؟

احترام به مادر فرزندان

یکی از بهترین کارهایی که نشان می دهد شما ویژگی های پدر خوب را دارید این است که به همسر خود احترام بگذارید. این احترام ها می تواند در شکل گیری شخصیت فرد اهمیت داشته باشد و آن ها نیز این کار را یاد می گیرند و با مادر خود با احترام بیش تری حرف زده و رفتار می کنند. احترام به یک دیگر در خانواده باعث می شود که فرزندان محیط خانه را امن تر از بیرون تلقی کنند بنابراین کمم تر به راه های بد کشیده خواهند شد.

کاهش نگاه های جنسیتی نسبت به کارها

اگر بتوانید کلیشه های جنسیتی را در خانه از بین ببرید می توانید روح و روان فرد را برای مستقل شدن آماده کنید. در واقع بیش تر پدرهایی که درگیر کلیشه های جنسیتی نیستند و به کارهای خانه به عنوان کارهای زنانه نگاه نمی کنند بهترین فرزندان را تربیت می کنند و فرزندان آن ها معمولا در بین دیگران مشهور می شوند و مورد حمایت دیگران نیز قرار می گیرند.

اجازه دادن

ویژگی های پدر خوب در گوش کردن و تربیت کردن آن ها خلاصه نمی شود و شما باید به فرزندان خود اجازه بدهید تا در رابطه با کارهای خود و آینده ای که می خواهند تصمیم بگیرند. هر گونه زور و اجبار فرزندان می تواند روی آینده آن ها تاثیرات منفی گذاشته و مشکلات روانی را در آن ها افزایش می دهد.

پدر خوب از فرزندانش تعریف می کند.

فعال ماندن

برخی از پدر ها معمولا بعد از جدایی دیگر به فرزند خود فکر نمی کنند و وا را رها می کنند و تنها هزینه هایی که نیاز دارد را می پردازند که کار بسیار اشتباهی می باشد. سعی کنید بعد از طلاق نیز مانند گذشته فعالی باشید و برای فرزندان خود وقت بگذارید و با آن ها به بیرون رفته و کارهایی که قبلا انجام می دادید را انجام دهید. اگر از فرزندان خود دور هستید سعی کنید حداقل روزی ۳۰ دقیقه با آن ها تلفنی حرف زده و از احوال آن ها با خبر شوید. به هیچ عنوان از کودکان خود نخواهید که خبر چینی کنند زیرا این کار می توانند همانند یک عادت بر آن ها نهادینه شده و در آینده نیز همین کار را ادامه دهند و مشکلات بسیاری را برای دیگران ایجاد کنند.

در دسترس بودن

سعی کنید بر روی تصمیماتی که فرزندانتان می گیرند مشارکت داشته باشید و هرگز همه تصمیمات را به همسر خود واگذار نکنید. اگر دوست دارید ویژگی های پدر خوب را داشته باشید باید سعی کنید همیشه و در همه حال در دسترس بوده تا فرزندانتان بتوانند به راحتی با شما ارتباط برقرار کنند و در مورد کارها و گرفتاری هایشان از شما مشورت بگیرند.

صبور بودن

اگر بتوانید خود را در حال عصبانیت کنترل کنید و از کوره در نروید می توانید بهترین پدر دنیا باشید. اکثر پدرها زمانی که ناراحت می شوند و فرزندشان از آن ها عصبانی می شود از کوره در می روند و داد و بیداد می کنند. این کار می تواند باعث شکستن حد و مرزها بین شما و فرزندتان شود و مشکلاتی را برایتان ایجاد کند که دیگر نتوانید آن ها را کنترل کنید.

ویژگی های پدر خوب

سخت نگرفتن

بسیاری از والدین دوست دارند که فرزندانشان از دوران کودکی مهارت های زیادی را بیاموزد و فرصت بازی کردن را از آن ها می گیرند. یادتان باشد که بازی کردن برای رشد شخصیت کودک شما مفید است و سعی کنید این کار را از آن ها دریغ نکنید و اجازه بدهید بیش تر با همسالان خود وقت بگذرانند. سعی کنید به کودکان خود اجازه بدهید تا بازی هایی که دوست دارند را انجام بدهند و از بازی های رایانه ای فاصله بگیرند.

ترمیم روابط

یادتان باشد که مهم ترین ویژگی یک پدر خوب این است که بتواند روابط خود را با فرزندان کنترل کرده و در صورتی که نیاز است آن ها را ترمیم کند. ترمیم کردن روابط به سادگی قابل انجام می می باشد و شما می توانید با صحبت کردن در مورد مشکلات بین خود و کودکتان به راحتی این کار را انجام داده و به یک والد موفق تبدیل شوید.

آموزش «نه» گفتن

نه گفتن یکی از روش هایی است که می تواند فرد را از منجلاب فساد و مواد مخدر نجات دهد. اگر بتوانید به کودکان خود نه گفتن را بیاموزید می توانید آن ها را در برابر خطراتی که در آینده آن ها را تهدید می کند حفظ کنید. این خطرات ناشی از دوستان ناباب می شود و زمانی که آن ها را تحریک می کنند می توانند با یک نه گفتن از بروز بسیاری از مشکلات رهایی یابند. البته یکی دیگر از فواید این مورد این است که شما می توانید با این کار به فرزند خود بیاموزید زمانی که با یک مورد یا مسئله ای مخالف هستید و نه می گویید نباید اسرار کنند زیرا نظر شما قطعی و تغییر نا پذیر است.

چگونه پدری مهربان و تربیت کننده باشیم؟

فعال بودن

سعی کنید برای پرورش استعدادهای کودکان همراه با آن ها فعالیت کنید تا بتوانید با شناسایی دقیق استعدادهایشان در بروز و شکوفایی آن ها سهیم باشید. اغلب والدینی که به کودکان خود توجه می کنند و با همسر خود به دنبال یافتن استعدادهای فرزندشان می باشند و او را با دیگران مقایسه نمی کنند جزء والدین موفق می باشند.

مشورت خواستن

سعی کنید از همسر خود بخواهید در رابطه با کارهای کودک شما را یاری کرده و به شما بگوید که فرزندان شما چه چیزهایی را دوست دارند و از چه چیزهایی بیزارند. دانستن ساده ترین نکات به شما کمک می کند تا بتوانید به راحتی با کودک خود کنار آمده و ویژگی های پدر خوب را در خود ایجاد کنید. البته این کار با تمرین و تکرار عملی می شود و شما نمی توانید یک روزه موفق شوید و از خود پدری مهربان و موفق بسازید و ممکن است زمان بسیار زیادی را برای این کار از دست بدهید بنابراین بهتر است تمام توان خود را به کار بگیرید تا بتوانید فرزندانی سالم از نظر روانی را تحویل جامعه بدهید.

آموزش استقلال

بهتر است سعی کنید از دوران کودکی به فرزند خود یاد بدهید که مستقل باشد. این کار به آن ها کمک می کند تا بتوانند بهتر در جامعه حضور پیدا کنند و ترس از تنهایی و شکست را از بین برده و به تقویت اعتماد به نفس کودکان کمک می کند.

چگونه به فرزندانخود استقلال را آموزش بدهیم؟

البته که همه پدرها برای رفاه فرزندان خود تلاش می کنند و سعی می کنند این کار را به نحو احسن انجام دهند. ولی باید بدانند که نقش پدر از مهم ترین نقش ها در شکل گیری هویت کودک می باشد و باید به آن توجه ویژه ای نمایند تا از ویژگی های پدر خوب نیز برخوردار شوند. در صورت عدم توجه به این نقش ممکن است مشکلات بسیار زیادی در آینده گریبانگیر فرزندان شما شود زیرا آن ها از نظر احساسی کمبودهایی را احساس می کنند و سعی می کنند آن کمبودها را با ارتباط برقرار کردن با دیگران جبران کنند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.