دسته ها
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰

ژل چشمی لیپوزیک و طریقه مصرف این دارو

 • سحر هودانلویی
 • ۲ مهر ۱۴۰۰
 • ۰

ژل چشمی لیپوزیک یکی از پوشش دهنده های هر سه لایه اشک چشم می باشد. همان طور که شاید بدانید اشک ما از سه لایه چربی، آب و موکوس تشکیل شده است که اگر یکی از این سه لایه از بین برود، چشم دچار علائم خشکی می‌شود.

یکی از موثرترین ها در بین ژل های چشمی، ژل چشمی لیپوزیک می باشد. که یک ژل چشمی با ویسکوزیته بالا خوانده می‌شود. این ژل ظاهری شفاف دارد و با سرعت زیاد در ملتحمه و قرنیه چشم پخش می‌شود و هیچ گونه اثری از خود باقی نمی‌گذارد.

معرفی ژل چشمی لیپوزیک

آشنایی با ژل چشمی لیپوزیک

این ژل قابلیت این را دارد که در برابر تحریک، سوزش و خستگی چشم، رطوبت آن را ارتقا ببخشد. از این ژل برای درمان خشکی چشم می‌توانید در شب استفاده کنید. همچنین کسانی که می‌خواهند در روز از این ژل چشمی استفاده کنند، می‌توانند قطره آن را از داروخانه ها تهیه کنند.

اکثر اوقات بعد از انجام عمل های جراحی، آلودگی و رطوبت هوا باعث پیری در چشم می‌شود و این پدیده باعث بروز خشکی در چشم می‌شود، شما با کمک این ژل چشمی می‌توانید رطوبت چشم خود را بازگردانید و از پیری زودرس آن جلوگیری کنید. یکی از موادی که در این ژل چشمی لیپوزیک به صورت کاملا فعال وجود دارد، ماده ای با نام کربومر است.

فارماکودینامیک ژل چشمی

میانگین PH لیپوزیک ۷.۴، همانند اشک طبیعی چشم می باشد. با استفاده از این ژل می‌توانید یک درمان طولانی مدت بدون هیچ گونه تاری در دید خود داشته باشید.

 • کالا چیو
 • بلیط کیش

موارد مصرف لیپوزیک

برای درمان علائمی که باعث خشکی چشم شده است، استفاده می‌شود.

دوز مصرفی لیپوزیک

شما می‌توانید از این قطره لیپوزیک ۳ یا ۵ بار در روز هر بار یک قطره استفاده کنید و از این ژل فقط شب ها استفاده کنید. اما استفاده چند باره از این دارو بسته به شدت بیماری و توصیه پزشک دارد.

موارد منع مصرف لیپوزیک

از به این دارو و ترکیباتی که در آن استفاده شده است حساسیت و آلرژی دارید به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید و سریعا با پزشک خود مشورت کنید.

نحوه اثر گذاری ژل چشمی لیپوزیک

آشنایی با عوارض جانبی

یکی از عوارض جانبی ژل لیپوزیک تاری در دید و احساس سوزش است که این علائم زود برطرف می‌شود و گذرا است. خارش چشم، قرمزی چشم، چسبندگی پلک ها و یا احساس خارش در چشم ها در برخی بیماران دیده شده است. اگر در هنگام استفاده از این دارو با عوارض جانبی دیگری روبرو شدید که در راهنمای آن قید نشده بود، حتما این موضوع را با پزشک و یا دارو ساز خود در میان بگذارید.

هشدارهای دارویی

به هیچ عنوان در هنگام استفاده از لنز از این دارو استفاده نکنید، وقتی می خواهید این دارو را به چشم بزنید حتما قبل استفاده لنز های خود را از چشمانتان خارج کنید.

نکاتی دارویی لیپوزیک

 • ده الی پانزده دقیقه قبل استفاده از این ژل حتما لنز های چشمی خود را از چشم خود خارج کنید.
 • این دارو هم ممکن است مانند دیگر دارو های چشمی بعد از استفاده باعث تاری در دید شود، تا بعد از برطرف شدن دیدتان به هیچ عنوان از ماشین آلات خودرویی استفاده نکنید.
 • اگر به غیر از این ژل چشمی، از فرآورده های دیگر چشمی هم استفاده می کنید بین آن ها حداقل ۱۵ دقیقه فاصله زمانی بیندازید.
 • این را بدانید که از ژل های چشمی همیشه در آخرین مرحله دارو های چشمی خود مصرف کنید.
 • اگر باردار هستید و مجبور به مصرف این ژل هستید حتما قبل از استفاده از این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

روش مصرف لیپوزیک

 1. اول سر خود به سمت عقب خم کرده و با انگشت اشاره خود پلک تحتانی خود را به سمت پایین بکشید.
 2. حالا با دست دیگر بدون اینکه تیوپ با چشم در تماس باشد به صورت عمودی گرفته و در گوشه داخلی چشم بچکانید.
 3. بعد از این مرحله چشم خود را نبندید و آن را بچرخانید تا ژل به طور کاملا یکنواخت به تمامی نواحی چشم شما برسد.
 4. توصیه می‌کنیم بعد از مصرف حتما درب تیوپ را محکم ببندید.
 5. اما یکی از نکات مهم در مصرف دارو های مختلف این است که قبل استفاده از آن ها حتما یک بار راهنمای مصرف که درون جعبه دارو قرار دارد را بخوانید.
 6. اگر شما احساس کردید که ژل لیپوزیک در چشمان شما بسیار قوی و یا ضعیف عمل کرد، حتما در این باره با پزشک خود مشورت کنید تا بتواند درمان شما را بازنگری کند.
 7. اگر وقت دارو را در یک نوبت فراموش کردید به هیچ عنوان میزان مصرف آن را دو برابر نکنید و طبق همان روال اول به مصرف دارو ادامه دهید.

ژل چشمی لیپوزیک چگونه استفاده می شود؟

روش نگهداری لیپوزیک

 • این دارو را باید در دمای ۲۵ درجه سانتی گراد و دور از نور خورشید نگهداری کنید.
 • تا قبل از باز شدن درپوش تیوپ این ژل چشمی کاملا استریل است، پس در هنگام مصرف پاکیزگی را کاملا رعایت کنید.
 • اگر ۲۸ روز از باز شدن درپوش تیوپ می گذرد حتما آن را دور بیندازید، و حتما تاریخی که درپوش تیوپ را باز کردید را جایی یادداشت کنید(شما می توانید روی خود جعبه دارو یادداشت کنید).
 • دارو را در وضعیت عمودی قرار دهید.
 • به تاریخ انقضای دارو توجه کنید و در صورت انقضای تاریخ دارو آن را حتما به دارو ساز بازگردانید.

پس از دریافت اطلاعات دارویی ژل چشمی لیپوزیک برای آگاهی از اطلاعات دیگر داروهای چشمی همانند پماد توبرامایسین و قطره سینالون می توانید کلیک نمایید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.