دسته ها
جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰

علائم شناسایی بیماری لایم و نحوه پیشگیری از بروز آن

 • سحر هودانلویی
 • ۲۵ شهریور ۱۴۰۰
 • ۰

بسیاری از افراد به عارضه های متفاوتی مبتلا می شوند که منشا آن ها انواع کنه ها می باشد. برای آشنایی با بیماری لایم و نکاتی در این رابطه با این مطلب از مجله آرگا با ما همراه شوید.

بیماری لایم اولین بار در کشور پهناور آمریکا شناخته شد و با تحقیقات پزشکی فهمیدند که این بیماری توسط یک نوع باکتری به نام بورلیای مایونی و بورگدورفری توسط گزش کنه پا سیاه یا کنه گوزنی به وجود می‌ آید. این کنه ها تقریبا و یا شاید کوچک تر و هم اندازه تخم خشخاش باشند که به رنگ قهوه ای نیز هستند و دیدن آن ها راحت نیست.

علت ایجاد بیماری لایم

آشنایی با بیماری لایم

فقط کسی به این بیماری مبتلا می شود که به کنه گوزنی آلوده است و ناحیه ای از بدنش را نیش بزند. پس نتیجه خواهیم گرفت که این باکتری فقط از طریق نیش زدن کنه وارد بدن می شود و به سرعت در خون جریان پیدا می کند. وقتی کنه باعث ایجاد بیماری لایم در فرد می شود، تماس با بدن تقریبا ۳۶ تا ۴۸ ساعت می تواند باشد. در اکثر اوقات کنه پس از نیش زدن فرد را به تورم مبتلا می کند و می تواند در آن هنگام پاهای بلندی داشته باشد که به راحتی میکروب را به بدن فرد منتقل کند. پس تنها کاری که در این شرایط باید انجام دهید این است که کنه را خیلی سریع از بدن خود دور کنید. همان گونه که خواندید این بیماری توسط کنه های آلوده به باکتری و با گزش به انسان منتقل می‌ شود.

علائم این بیماری

 • سردرد
 • درد مفاصل
 • تب
 • خستگی
 • بثورات پوستی به شکل چشم گاو

همچنین اگر این بیماری به موقع درمان نشود، ممکن است مشکلات جبران ناپذیری برای قلب و سیستم عصبی به وجود بیاورد.

علائم لایم در موارد پیشرفته

 • از دست دادن تونوس عضلانی در صورت
 • از دست دادن حافظه
 • احساس سوزن سوزن شدن در دست و پاها

علائم بیماری لایم

چگونگی تشخیص

اما چگونگی تشخیص این بیماری برای پزشک این گونه است که پزشک با استفاده از نتیجه آزمایش آنتی بادی بیماری لایم و علائمی که در بدن شما به وجود آورده به تشخیص درست این بیماری می پردازد.
اما تقریبا می شود این چنین گفت که تشخیص این بیماری کمی سخت و دشوار است، چون کنه ها خیلی ریز هستند و گزش آن ها به راحتی قابل دیدن نیست و با چشم دیده نمی شود. گاهی علائمی در هر فرد به گونه های مختلف ظاهر می شود و از علائمی که برای شما نام بردیم تمامی افراد نشانه ای به مانند بثورات پوستی چشم گاوی را تجربه نمی کنند.

 • کالا چیو
 • بلیط کیش

عواملی موثر در بروز لایم

ناحیه ای که شما در آن زندگی می کنید و شغلی که از آن کسب درآمد دارید، حضور شما در برخی نواحی خاص طبیعت ممکن است باعث به وجود آمدن این بیماری شود. کسانی که در مناطق دارای جنگل، علف و چمن هستند، امکان تماس با کنه برای آن ها زیاد است و همچنین کودکانی که برای سرگرمی و بازی در محوطه آزاد به سر می برند، افرادی که کار و حرفه شغلی آن ها در محیط های باز و بیرون است؛ بیشترین خطر ابتلا به این بیماری را دارند.

تغذیه اولیه کنه گوزن در دو مرحله از زندگی خود از موش ها و جوندگان است و همین جانوران را می توان یکی از عامل های انتقال لایم دانست. اما وقتی کنه ها بالغ تر می شوند فقط از گوزن دم سفید برای تغذیه استفاده می کنند.

این کنه با قدرت چسبندگی که دارد می تواند به راحتی به پوست بدن بچسبد، از این رو به شما توصیه می کنیم اگر به طبیعت می‌روید حتما لباس های آستین بلند و شلوار را برای پوشش خود و فرزندانتان انتخاب کنید تا در محافظت کامل قرار بگیرید و اجازه ندهید حیوانات خانگی در میان درختان و علف ها بگردند.

اگر اتفاقی کنه روی پوستتان نشست آن را از خود جدا کنید چون اگر به مدت ۳۶ تا ۴۸ ساعت به روی بدن شما بنشیند، باکتری های این بیماری به راحتی وارد خون شما می شوند. همچنین اگر در طول ۲ روز بتوانید کنه را پیدا و از خود جدا کنید به احتمال زیاد به این بیماری مبتلا نمی شوید.

بیماری لایم چیست

تاثیرات لایم

 • تورم مفصلی مزمن، بیشتر در ناحیه زانو
 • علائم عصبی مثل فلج شدن صورت یا نوروپاتی
 • مشکلات و نواقص شناختی مثل اختلال در حافظه
 • به وجود آمدن برخی علائم غیر عادی در ریتم و ضربان قلب

نحوه پیشگیری از ابتلا به این بیماری

مهم ترین راه پیشگیری از این بیماری همان طور که گفتیم دوری از مناطقی است که علف های زیاد آن را احاطه کرده است. شما می توانید در این شرایط با پوشیدن کفش مناسب که سایز شما باشد و جوراب بلند و شلوار مناسب و اندازه و استفاده از دستکش و بلوز آستین بلند از گزیده شدن خود توسط این کنه جلوگیری کنید.

از اسپری و پماد های که باعث می شود حشرات به شما نزدیک نشود، استفاده کنید. اما این نکته را در نظر بگیرید که به هیچ عنوان این مواد را نباید به دهان و چشم ها بزنید چون شیمیایی هستند، به یاد داشته باشید، حتما غلظت موادی که استفاده می کنید از ۲۰ درصد بیشتر باشد به مانند دی ای ای تی.
و مطابق دستوری که در بورشور طریقه استفاده مواد گفته است از آن استفاده کنید تا دچار به وجود آمدن هیچ خطری نشوید.

همیشه چمن های باغچه و باغ خود را تمیز نگه دارید تا هیچ کنه ای در آن نباشد و اگر هیزم دارید حتما آن ها را در محوطه ای که آفتاب به آن بتابد، قرار دهید.

نکات پایانی

حتما وقتی به طبیعت می‌ روید و به خانه برمی گردید حتما اولین کاری که می کنید این باشد که دوش بگیرید و حتما از لیف و کیسه برای شستن بدن خود استفاده کنید و بدن خود و فرزندانتان را بررسی کنید.
و این نکته را در نظر داشته باشید که حتی اگر فقط یک بار دچار بیماری لایم شوید، اگر دوباره مراقبت نکنید حتما باری دیگر دچار این بیماری می شوید.
برای جدا کردن کنه به شما پیشنهاد می کنیم حتما با استفاده از موچین از سر یا دهان آن را بگیرید و از خود دور کنید و فشار ندهید و وقتی ناحیه را از کنه پاکسازی کردید، حتما محل را ضد عفونی کنید.

روش های پیشگیری از ابتلا به بیماری لایم

در صورتی  که مطالعه این مطلب برایتان موثر واقع گشت، می توانید با کلیک به روی دیگر مطالب مرتبط همانند بیماری ورتیگو و بیماری نوروپاتی باری دیگر با ما همراه شده و اطلاعات خود را در این روابط افزایش دهید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.