دسته ها
پنج شنبه ۱ مهر ۱۴۰۰

خانه تاریخی نوریان با معماری باشکوه دوران قاجار

  • سمیه نیک فرجام
  • ۸ شهریور ۱۴۰۰
  • ۰

خانه تاریخی نوریان یکی از خانه های تاریخی در دوران قاجار است این بنا متعلق به شهر نجف آباد اصفهان است و یکی از بناهای تاریخی می باشد که از دوران قاجار و پهلوی باقی مانده است. این بنا یکی بنای تاریخی ارزشمند است و از جذابیت های تاریخی زیادی برخوردار می باشد و در این بخش با جاذبه هایی از آن آشنا می شوید.

خانه تاریخی نوریان یکی از بناهای تاریخی فرهنگی با اهمیت در نجف آباد است این خانه تاریخی از معماری های ارزشمندی برخوردار است و دارای یک معماری اصیل ایرانی است این خانه دارای بخش های مختلفی است و مساحت آن ۱۱۶۳ متر مربع است این خانه تاریخی اولین مکتب خانه علوم در نجف آباد بوده است این بنا شامل بخش های مختلفی است که هر یک نشان دهنده معماری ارزشمندی می باشند.

از بخش های اصلی در این بنا می توان به شاه نشین، خلوت کناری و … اشاره کرد هر یک از این بخش ها می تواند نشانه ارزشمندی این بنای تاریخی باشد. شاه نشین که یکی از بخش های اصلی در این بنا می باشد دارای معماری خاصی است و یک معماری سلطنتی دارد بخش خلوت کناری نیز در شرق بنا واقع شده است با بازدید از هر یک از این بخش ها می توانید نمونه بارزی از معماری اصلی ایرانی را مشاهده کنید و در ادامه این مقاله نیز با جذابیت های بیشتری از این بنا آشنا می شوید.

خانه تاریخی نوریان را بشناسید:

این بنا از بناهای تاریخی متعلق به دوران قاجاری است که مورد بازسازی و مرمت واقع شده است این بنا دارای نشانه های ارزشمندی از معماری تاریخی است و بسیار بزرگ است شما می توانید با بازدید از بخش های مختلف این بنا با آن آشنا شوید. این بنا یکی از دیدنی های اصفهان است که برای گردشگران جالب توجه است.

بنای تاریخی نوریان

  • کالا چیو

بخش های مختلف بنا:

خانه تاریخی نوریان به عنوان اولین مکتب خانه علوم در نجف آباد شناخته می شود مساحت این بنا نیز ۱۱۶۳ متر مربع است بخش هایی از این بنا که گسترش یافته است متعلق به دیگر دوره های تاریخی است همانطور که اشاره کردیم این بنا شامل بخش های مختلفی است شامل شاه نشین و خلوت کناری است ورودی اصلی در این بنا با استفاده از یک هشت ضلعی بزرگ فرش شده است سنگ های قلوه ای بخشی از این بنا را تشکیل می دهند.

ورودی اصلی این بنا یک هشتی بزرگ دارد این هشتی مفرش شده است و سنگی بزرگ از آن با مساحت ۱۶ متر مربع بخش هایی از ضلع جنوبی بنا را پوشانده است و احاطه کرده است این ورودی دارای پیچشی است که متناسب با یک معماری بومی و اصیل ایرانی است و این امکان را در اختیار شما قرار می دهد تا به راحتی بتوانید به بخش های حیاط دست پیدا کنید حیاط اصلی نیز در بخش مرکزی بنا واقع شده است این بنا یکی از بناهای تاریخی است که در نجف آباد واقع شده است و یکی از مکان های تاریخی آن محسوب می شود.

معماری بنای نوریان

بخش های حیاط در این بنا به سبک خانه های فلات مرکزی است باغچه های قرینه که در طرفین این بنا قرار درند زیبایی خاصی را به بنا بخشیده اند این باغچه ها تا نشیمن درونی فاصله دارند حوض قلبی شکل که با استفاده از سنگ ساخته شده است زیبایی این باغچه ها را دو چندان کرده است. این بنا نمونه ای معماری دوران قاجاریه است و اهمیت تاریخی زیادی دارد.

ضلع جنوبی این بنا شاه نشین دارد در این بنا ستون های بزرگی می بینید که دارای تزئینات گل های ختایی هستند این گل ها به سبک کورنتی می باشند پنجره های آن بازشو است و شیشه های الوانی دارد سقف این بنا مزین شده است و در بخش های مهمی از تزئینات دیده می شود.

پیشینه تاریخی بنا:

خانه تاریخی نوریان از بناهای تاریخی است که در دوران قاجاریه و اوایل پهلوی ساخته شده است این بنا از معماری و بافتی که دارد بسیار ارزشمند می باشد. بررسی های مختلفی درباره این بنا صورت گرفته است که نشان می دهد این بنا مرمت و بازسازی شده و بخش هایی به آن اضافه شده است. این بنای تاریخی در منطقه تاریخی نصیر و در نجف آباد قرار دارد. همانطور که گفتیم این بنا مکتب خانه علوم خواجه نصیرالدین طوسی می باشد. این اثر توسط شهرداری در سال ۹۴ مرمت و بازسازی شده و به بنای مکتب خانه تغییر یافته است تجهیز کردن و بازسازی این بنا در اختیار شهروندان بوده است.

خانه تاریخی نوریان

این مکتب خانه با فراهم شدن بستر نمایش و آموزش های فرهنگی به یکی از مهمترین مکتب خانه ها تبدیل شده است. در این مکتب خانه شگفتی های علمی زیادی وجود دارد و علاوه بر جذابیت های فرهنگی و علمی که دارد از ماهیت تاریخی و توریستی نیز برخوردار می باشد. هر ساله گردشگران زیادی برای بازدید از این مکتب راهی نجف آباد می شوند این بنا از نواحی اطراف به بخش های مختلفی از شهر راه دارد.

شهر نجف آباد:

این بنا یکی از مکان های دیدنی اصفهان است و می تواند جذابیت های تاریخی فرهنگی زیادی برای گردشگران داشته باشد شهر نجف آباد یکی از شهرهای تاریخی در استان اصفهان است این شهر تاریخی متعلق به دوران شاه عباس صفوی است و دارای آب و هوای معتدل و مناسبی است این شهر دارای جذابیت های تاریخی و طبیعی زیادی است و می توانید از زیبایی های آن دیدن کنید. برج های دو قول که یکی از معروف ترین بناهای این منطقه هستند می تواند جذابیت های زیادی داشته باشد این برج ها متعلق به دوره های تاریخی خاص هستند و از معماری ویژه ای برخوردار می باشند.

جاذبه تاریخی نوریان

ارگ شیخ بهایی نیز بنای ارزشمند دیگری است که باید از آن دیدن کنید کاروان سرا، عصارخانه، پارک ملی و … از مهمترین بناهای تاریخی در این شهر است که شما می توانید از آن ها دیدن کنید. از مهمترین بناهای تاریخی در این شهر خانه تاریخی نوریان است خانه مهرپرور نیز بنایی متعلق به دوران قاجار است و می تواند نمونه ای بارز از معماری دوران قاجاریه باشد. این بنا دارای بخش های مختلفی است و می توانید از جذابیت های فرهنگی تاریخی زیادی برخوردار باشد.

این بنا امروزه می تواند یک موزه گردشگری باشد و بازدید از این بنا برای عموم آزاد است. شما با بازدید از این بنا می توانید نمونه برجسته ای از معماری دوران قاجار را مشاهده کنید. بازسازهای این بنا در سال ۹۴ بوده است همچنین این بنا بخش هایی از آن را در دوران پهلوی ساخته اند.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.