دسته ها
شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰

دلیل دل درد و بروز شکم درد چیست؟

  • ساناز براتی
  • ۴ آذر ۱۴۰۰
  • ۰

بروز درد در هر نقطه ای از بدن می تواند نشان از یک مشکل یا بیماری در فرد باشد، یکی از دردهای شایع در بدن دل درد است که به علل مختلفی به وجود می آید و در برخی موارد علت مهمی برای بروز آن وجود دارد. در اینجا با دلیل دل درد آشنا خواهید شد.

وجود هر نوع دردی نشان از مشکلی دارد که در بدن اتفاق افتاده است که نیاز به بررسی و توجه دارد. دل درد یکی از دردهای شایع در انسان می باشد که می تواند به هر دلیلی ایجاد شود. برای بررسی دلیل دل درد در این مطلب همراه ما باشید.

دلیل دل درد در افراد

شکم در واقع به تمام ناحیه قرار گرفته بین لگن و دنده ها گفته می شود. بروز درد شکم یک مشکل شایع در بدن می باشد که پزشک برای توصیف انواع مختلف دردهایی که در شکم احساس می شود از واژه های متفاوتی استفاده می نماید. در حالت کلی درد شکم می تواند تیز، تبر کشنده، به شکل دل پیچه، قولنج، گرفتگی یا دردی مبهم در کل شکم باشد.

در زمان بروز درد شکم پزشک به این موضوع توجه دارد که آیا درد شکم به سمت خاصی از بدن منتشر می شود یا خیر. با توجه به این موارد و قرار دهی این اطلاعات در کنار هم و موارد دیگری مثل بیماری، داشتن حالت تهوع و استفراغ، اسهال و … پزشک می تواند دلیل اصلی دل درد را به خوبی تشخیص دهد.

از دلایل درد شکم

با بررسی هر نوع دردی در بدن می توان دلیل بروز درد را یافت و با توجه به آن از بروز بیماری های جدی تر پیشگیری نمود. درد ها نشان از مشکلی می دهند که در بدن اتفاق افتاده است و باید به خوبی بررسی و مورد توجه قرار گیرد. در ادامه با انواع مختلف دلایل دل درد آشنا خواهیم شد.

  •  قاصدک 24
  •  نهال بیبی شاپ

چند دلیل درد شکم

نیاز بدن به فیبروبیوتیک

در صورتی که گرفتار ناراحتی های مختلف معده مثل نفخ، گاز معده، یبوست، اسهال و یا رفلاکس اسید معده می باشید پروبیوتیک ها برای حل مشکل کمک کننده هستند. این مورد از دل درد ها می تواند به خاطر نیاز بدن به فیبروبیوتیک باشد. مصرف روزانه پروبیوتیک باعث حمایت و جوانسازی ریز اندامگانهای همزیست از راه کمک به متوازن سازی ریز اندامگان های روده ای، کمک به گوارش، کمک به بدن برای ساخت ویتامین و جذب مواد معدنی، تقویت سیستم ایمنی و بهبود متابولیسم می گردد.

ریز اندام های همزیست به مجموعه ای از باکتری های مفید گفته می شود که بر روی سلامت دستگاه گوارش بدن تاثیر گذار می باشند که می توانند با مصرف ماست یا غذاهای ترش مثل نارنج به وجود می آیند.

 درد شکم و بررسی علل مختلف آن

قرار داشتن در معرض مواد شیمیایی زیاد

با توجه به مطالعاتی که به تازگی انجام شده است، ناهمترازی ریزاندامگان های شکم می توانند به وسیله آلاینده های محیطی به وجود آیند. درد روده یا شکم درد غیر عادی بوده و می تواند به دلیل آسیب دیدن ریز اندام ها باشد. پزشکان بر این عقیده هستند که باید به موادی که به بدن زده می شود توجه داشت.

غذاهای فرآوری شده، مواد شیمیایی موجود در کرم ها، لوسین ها، مواد شیمیایی، مواد شوینده و برخی داروها می توانند عوارض مختلفی مانند کاهش یا تغییر آرایش ریزاندامگان ها در روده ایجاد نمایند و باعث بروز درد های شکمی شوند. در این مورد هنوز تحقیقات بر روی چگونگی تاثیر دهی دقیق این عوامل بر ریزاندامگان ها ادامه دارد. مصرف وعده های غذایی کامل مانند خوراک دام، گوشت، تخم مرغ، ماهی و محصولات طبیعی دیگر در صورت وجود و همچنین مصرف پروبیوتیک ها می تواند در این مورد مفید باشند.

علت بروز مشکل درد شکم

داشتن سیستم ایمنی ضعیف

قسمت مفیدی از سیستم ایمنی در بدن در روده می باشد، سلول های دیواره ی روده تولید کننده پادتن های مفید می باشند. همچنین باکتری های موجود در روده ویتامین B، بیوتین، فولات و ویتامین B12 تولید می کنند. همچنین وضعیت روده باعث جذب مواد مغذی در بدن می گردد، که این موضوع به نوبه خود برای سلامت سیستم ایمنی بدن مفید می باشد. از این رو اگر در اغلب موارد بیمار هستید زمانیکه شکم شما با باکتری های مفید بالانس شده باشد، از بدن شما در مقابل بیماری ها و عفونت ها دفاع می نماید.

در صورتی که عدم تعادل وجود داشته باشد، بدن قدرتش را برای مقابله و دفع میکروب ها که باعث بیماری های مکرر می گردد از دست خواهد داد. مطالعات نشان می دهند، در صورتی که مقدار میکروارگانیسم ها کاهش پیدا کند، دیگر آنتی اکسیدان ها تولید نمی گردند و باعث می شود تا فرد هر چه بیشتر در معرض بیماری ها قرار گیرد.

درد شکم و دلایل مختلف برای آن

قرار داشتن سیستم عصبی سمپاتیک در حالت هشدار

با توجه به تحقیق انجام شده به وسیله لیندا رینمان، استاد دانشگاه دولتی فلوریدا که در آن رابطه بین مغز و روده مورد بررسی قرار گرفت، مشخص شد که مغز و روده چطور به کمک عصب واگوس با هم صحبت می نمایند. عصب واگوس در امتداد بدن از مغز تا پایین ستون فقرات پهن شده است. از این رو زمانیکه استرس دارید دچار دلشوره می شوید. در زمان بروز استرس های احساسی، سیستم عصبی سمپاتیک متوقف می گردد و عملکردهای روده به شکل ویژه متوقف می شود.

زمانیکه ترس دارید مثلا یک سگ شما را دنبال می کند دیگر بدن نیازی به هضم غذا ندارد و بدن خون را از روده به اندام های بدن کم خواهد کرد، کم شدن سرعت خون در روده می تواند باعث حالت تهوع و استرس بیشتر گردد. استرس داشتن در مدت زمان طولانی می تواند باعث بروز تاثیرات منفی بر روی روده شود.

بررسی دلیل بروز درد شکم

نداشتن الگوی خواب درست

کمبود خواب و بروز مشکلات خواب می تواند باعث بروز مشکلات در روده شود و یک دلیل برای دل درد باشد. اکوسیستم ریزاندامگان های گسترده و متنوع در روده ریتم روزانه مخصوص به خود را دارند. با توجه به مطالعات انجام شده یکی از راه هایی که روده بر خواب افراد می تواند تاثیر گذار باشد از راه سروتونین های شیمیایی می باشد که بر روی چرخه خواب و بیداری تاثیر گذار می باشد. اغلب افراد گمان می کنند که سروتونین در مغز تولید می گردد، اما باید بدانید که حدود ۸۰ درصد از سروتونین بدن در روده تولید می گردد.

دلیل هایی برای درد شکم

عدم ورزش کافی،

نداشتن تحرک و حرکات شکمی می تواند باعث بروز یبوست و دل درد در افراد شود. حرکت بدن باعث کمک به حرکات شکم می شود. تغییرات ناشی از ورزش نمودن بر روی سامانه عصبی خود مختار دستگاه گوارشی معده همچنین بر روی تحرک روده ی بزرگ و احتمالا روده ی کوچک تاثیر مثبت دارد. با ورزش نمودن می توانید شاهد فوائد زیادی مانند بهبود یبوست و دل درد باشید. یکی از علل بروز یبوست نداشتن تحرک و روزش کافی است.

عللی برای درد شکم

داشتن عصب معده بیش فعال

با توجه به مطالعات صورت گرفته یک ریزاندامگان ناسالم روده به کمک یک عصب وحشی، می تواند باعث بروز اختلالات خلقی و عاطفی گردد، عصب های معده سیگنال های Motor را از مغز به روده ارسال کرده و این موضوع بر روی فرایند گوارش تاثیر گذار خواهد بود.

سیگنال هایی که به وسیله روده به مغز ارسال می گردند، می توانند از گزارش «خوب بودن همه چیز» به «برخوردن به مشکل در روده» تغییر کنند. به عنوان نمونه مصرف غذاهایی مثل شکر، دانه های روغنی، غذاهای سرخ شده، آرد تصفیه شده، افزودنی های شیمیایی و شیرین کننده های مصنوعی می توانند باعث التهاب در بدن گردند. این موضوع سیگنال های خطر که از عصب معده بالا می روند مانند سیگنال هایی که علائم اضطراب و افسردگی را بدتر می نمایند و باعث تحت تاثیر قرار دادن خلق و رفتار در فرد می شوند.

از دلایل درد شکم

خوردن غذا بسیار نزدیک به خوابیدن

یک دلیل شایع برای بروز مشکلات روده و دل درد و مسائلی مانند رفلاکس معده، سوزش سر دل و بازگشت اسید معده می تواند خوابیدن، دقیقا بعد از خوردن غذا باشد. با توجه به گفته یکی از متخصصین گوارش معده باید دو تا سه ساعت قبل از خواب شام خورده شود، علاوه بر این اگر در غذا کربوهیدارت و چربی فراوان وجود داشته باشد حداقل ۴ تا ۶ ساعت بعد از خوردن آن نباید بخوابید زیرا باعث بروز دل درد و مشکلات گوارشی در افراد خواهد شد.

دلیل درد شکم چه چیزی است؟

گیر کردن چربی در شکم

در صورتی که شکم سخت و متورم شده است، می تواند به این معنی باشد که گاز معده یا مشکل یبوست وجود دارد، ولی در صورتی که این مشکل ادامه داشته باشد ممکن است در روده انسداد ایجاد شده باشد. با توجه به تحقیقات انجام شده این نوع انسدادها می تواند باعث متورم شدن شکم شود و بیمار سفت شدن شکم را تجربه نماید. دلایل مختلف انسداد روده می تواند به خاطر چسبندگی فتق، التهاب دیورتیکول های جدار روده، سندروم التهاب روده و حتی سرطان باشد.

علت بروز درد شکم

داشتن خونریزی داخلی

یک دلیل دیگر برای دل درد می تواند داشتن خونریزی داخلی باشد. وجود خون در مدفوع باعث ترس می شود ولی این موضوع و داشتن مدفوع سیاه می تواند نشان از خونریزی در دستگاه گوارشی به خصوص در شکم یا روده کوچک باشد. البته اگر فرد سبزیجات تیره رنگ مثل چغندر و یا مکمل آهن مصرف نکرده باشد. مدفوع سیاه رنگ می تواند نشان دهنده سرطان در فرد باشد. وجود خون قرمز روشن در مدفوع می تواند به خاطر خونریزی هموروئیدها بعد از خستگی و تنش یا حرکت روده ای سفت در فرد باشد. علاوه بر این این موضوع می تواند اولین نشانه برای یک موضوع جدی مثل التهاب روده، ایجاد زائده و کیسه در دستگاه گوارش و سرطان روده بزرگ باشد.

علت برای درد شکم

نیاز به کلونوسکپی دارید

در حال حاضر مصرف کپسول های کولو توجه افراد بسیاری را به خود جلب نموده است، کلونوسکپی باعث نجات زندگی افراد می شود. در صورتی که علائم سرطان مانند خون یا چرک در مدفوع، کاهش وزن، تن، توده های غیر طبیعی که باعث بیدار شدن فرد از خواب می شوند، وجود داشته باشد مصرف کلونوسکپی می تواند باعث نجات فرد شود. داشتن سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ یا بیماری التهابی روده می تواند نیاز بدن به کلونوسکپی را نشان دهد.

دلیل درد شکم چیست؟

نیاز به فیبر غذایی

در برخی موارد نیاز به فیبر غذایی در بدن می تواند یک دلیل برای دل درد باشد. یبوست می تواند به دلایل مختلف مانند تغییر عادات روده، مدفوع خیلی سخت یا خیلی کوچک و دفع مشکل مدفوع باشد. یبوست اغلب به دلیل رژیم غذایی نامناسب ایجاد می شود، از این رو باید با مصرف فیبر و نوشیدن آب زیاد این مشکل را برطرف نمود. در صورتی که مشکل یبوست بیشتر از سه ماه طول بکشد باید با پزشک در میان گذاشته و درمان شود. زیرا ممکن است نشان از بیماری های مختلف مانند دیابت، فلج چندگانه، پارکینسون و یا کم کاری تیروئید در فرد باشد. یبوست می تواند باعث بروز دل درد در فرد شود.

بررسی دلایل مختلف درد شکم

مشکلات کبدی

شاید ندانید اما کبد یک بخش از سیستم گوارش می باشد. مواد مغذی در غذاها، مواد سمی مصرف شده و داروها به جریان خون دستگاه گوارشی جذب شده و اولین نقطه ای که در آن متوقف می شوند کبد می باشد. کبد در بدن شامل فرآیندهای متابولیسم می باشد که به ساخت انرژی و یا تجزیه مواد خطرناک کمک می نماید. علائم مختلف مثل کاهش وزن، کاهش اشتها، خستگی و تورم شکمی و تغییر در وضعیت روان افراد می تواند اولین نشانه ها برای بیماری های کبدی به خصوص هپاتیت، سیروز یا سرطان باشد. در این صورت بیمار می تواند درد شکم را در قسمت راست نزدیک قفسه سینه داشته باشد.

 درد شکم و علل آن

وجود غذاهای چرب زیاد در رژیم غذایی

همانطور که می دانیم غذاهای چرب عوارض جانبی بسیاری بر روی بدن دارند، علاوه بر این غذاهای چرب در رژیم غذایی می توانند باعث بروز سنگ های صفراوی گردند. بیشتر شدن کلسترول خون باعث به وجود آمدن سنگ کلیه کلسترول خواهد شد و مصرف چربی اشباع می تواند از بروز این موارد جلوگیری نماید. بودن مواد غذایی چرب در رژیم غذایی دلیل دیگری برای بروز دل درد می باشد.

دلیل به وجود آمدن درد شکم

زخم معده

زخم معده می تواند یک دلیل برای بروز دل درد در فرد باشد. در صورتی که در معده خود احساس درد دارید و بیشتر موارد بعد از خوردن غذا حس ضد اسید معده دارید، باید وجود زخم معده در شما مورد بررسی قرار گیرد. افراد دچار زخم معده مشکلاتی مانند سوء هاضمه یا درد قسمت بالای شکمی با ناراحتی های چپ، راست و یا پشت را تجربه می نمایند.

زخم معده در بیشتر موارد هیچ نشانه های از خود نشان نمی دهد ولی برخی علائم مثل استفراغ خون، دفع مدفوع سیاه یا قرمز، درد ناگهانی شکم و نفخ و برخی اوقات کاهش وزن را باید جدی بگیرید.

علل بروز درد شکم

مشکل آنفولانزای معده

آنفولانزای معده می تواند باعث بروز دل درد شود. اسهال ناگهانی و کوتاه مدت می تواند یک نشانه از مسمومیت غذایی یا آنفولانزای معده باشد. زمانیکه مدفوع شل شود به این معنی است که مشکلی مانند عفونت در دستگاه گوارشی وجود دارد. برخی عفونت های ویروسی نورودیروس، روتاویروس یا آدنوویروس می باشند. از عفونت های باکتریایی می توان به سالمونلا، کمپیلوباکتر، اشرشیاکلی، شیگلا و یا عفونت پروتوزوئیک با انگلی مثل جیاردیا اشاره نمود. عفونت ها با مصرف دارو درمان می شوند ولی باید از ویروس ها هم خلاص شوید.

برخی علل درد شکم

حساسیت به چیزی

بعضی از مواد غذایی می تواند به فرد آسیب برسانند. تشخیص غذاهایی که به آن ها حساسیت دارید مشکل است. در این مورد می توان از روش آزمون و خطا استفاده نمود و هر بار اگر با مصرف غذایی حس درد و ناراحتی داشتید یعنی به آن غذا آلرژی دارید و نباید آن را مجددا مصرف نمایید. در صورت حساسیت ممکن است مدفوعی شکننده یا اسهال داشته باشید که باید در این صورت به پزشک مراجعه نموده و علت را جویا شوید. دلیل این موضوع می تواند بیماری هایی مثل سلیاک یا آلرژی به گلوتن یا واکنش نا ایمن به لاکتوز یا همان آلرژی به لبنیات تشخیص داده شود.

دلیل بروز درد شکم

داشتن سندروم روده تحریک پذیر IBS

دلیل دل درد می تواند به خاطر داشتن مشکل سندروم روده تحریک پذیر باشد ولی این موضوع نیاز به بررسی داشته و می تواند با یبوست اشتباه گرفته شود.

دلایل بروز درد شکم

مشکل التهاب روده

مشکل التهاب روده که نباید آن را با سندروم روده تحریک پذیر اشتباه گرفت می تواند در بخش های مختلف دستگاه گوارشی ظاهر گردد. علائم مختلف این مشکل مانند خون یا مخاط در مدفوع، کاهش وزن، تب و حرکات روده می باشند. اغلب بیماران دچار التهاب روده دردهای مفصلی، دل درد یا خارش پوست را تجربه می نمایند.

منبع : آرگا


مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.