دسته ها
شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰

پیش بینی های ایلان ماسک درباره آینده تکنولوژی

  • حکیمه فهیمی
  • ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
  • ۰

اگر برای شما جالب است تا بدانید پیش بینی های مغز متفکر قرن یعنی آقای ایلان ریو ماسک درباره آینده تکنولوژی چیست پیشنهاد می کنیم این مطلب ار آرگا را از دست ندهید. با ما همراه باشید.

یکی از اثرگذارترین افراد جهان در عرصه صنایع اتومبیل و فضا آقای ایلان ریو ماسک است که به نوعی مغز متفکر قرن حاضر هم می باشد. در ادامه مطلب با پیش بینیهای این فرد تاثیرگذار و شناخته شده جهان در مورد آینده تکنولوژی آشنا می شوید.

آشنایی با یازده مورد از پیش بینی های ایلان ریو ماسک درباره آینده تکنولوژی

ایلان ریو ماسک متولد ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱ در افریقای جنوبی می باشد. نخستین فعالیت جدی او مشارکت در تاسیس شرکت پی پل بوده و وی مهندس، مخترع، طراح صنعتی، فرد شناخته شده در تجارت صنایع پیشرفته امریکا و جزو ده فرد تاثیرگذار در عرصه فناوری است. او یکی از ثروتمندترین افراد دنیا هم هست ولی بیشتر در صنعت اتومبیل و هوا فضا شناخته شده است. ایلان ماسک بنیانگذار شرکت هایی نظیر تسلاموتورز، ای بی و اسپیس اکس می باشد وی در حال حاضر مدیرعامل و مدیرفنی شرکت اسپیس ایکس بوده و همچنان در حال توسعه یک سیستم حمل و نقل با سرعت زیاد می باشد که هایپر لوپ نام دارد. ایلان ماسک در سال جاری با ۲۰۹ میلیارد دلار امریکایی دارایی ثبت شده به عنوان اولین فرد ثروتمند جهان اعلام شد.

در ادامه باید اشاره کرد ایلان ماسک بعد از جیمز اچ کلارک دومین کارآفرین در زمینه سیلیکون شناخته شد و وی همه زندگی کاری اش را وقف تکنولوژی های فضایی و انرژی های جایگزین کرده است. او ایده های مختلفی را اجرا نموده و تقریبا همه هم موفق بوده اند. هر چند ایلان ماسک در زمره صد فرد ثروتمند جهان قرار دارد ولی به خیلی کم او را به عنوان سرمایه دار یا حتی سرمایه گذار می شناسند. معروفیت ایلان ماسک بیشتر به خاطر اندیشه پیشرو وی در زمینه تکنولوژی و تلاش برای گسترش فناوری می باشد.

  •  نهال بیبی شاپ
  •  قاصدک 24

ساخت جت های الکتریکی ، زندگی روی مریخ و خطر جدی ربات های قاتل فقط بخشی از چندین پیش بینی ایلان ماسک درباره آینده تکنولوژی می باشد. وی به عنوان بنیانگذار و مدیر عامل شرکت های اسپیس ایکس و تسلا و همچنین یکی از عوامل اصلی توسعه تکنولوژی در عصر حاضر درباره آینده تکنولوژی نظرات جالبی دارد که در ادامه با یازده مورد از جذابترین آن ها آشنا می شوید.

۱. سفر به کره ماه تا سال ۲۰۲۵

در جریان سخنرانی ایلان ماسک حین برگزاری کنگره بین المللی فضایی در سال جاری این پیش بینی عنوان شد. او برنامه ای بزرگ برای فرستادن انسان به کره ماه تا سال ۲۰۲۵ دارد. شرکت فضایی اسپیس ایکس در سال های آتی ، نقش عظیمی در صنعت هوافضا ایفا خواهد کرد. ایلان ماسک مدعی است این شرکت در سال ۲۰۲۴ افرادی را به سیاره سرخ می فرستد ولی به دلیل مسافت موجود، مسافران در سال ۲۰۲۵ به کره مریخ می رسند. رویای اصلی وی امکان مهاجرت انسان به کره مریخ و قابل سکونت شدن این سیاره برای همه انسان ها می باشد.

۲. برقی شدن نیمی از اتومبیل های جدید امریکا در طول یک دهه

ایلان ماسک در جریان انجمن ملی فرمانداران اعلام کرد امریکا جزو کشورهایی می باشد که صنعت اتومبیل های برقی بسیار سریع در آن توسعه می یابد به نحوی که در طول یک دهه نیمی از ماشین های ساخته شده در این کشور کاملا برقی خواهد بود.

۳. الکتریکی شدن کل سیستم حمل و نقل

در تصویر زیر اولین خودروی تسلا مدل ۳s را مشاهده می کنید که به خریدار تحویل داده شده است. این اتومبیل یکی از بهترین ها در صنعت خودروهای برقی محسوب می شود و کمپانی تسلا حالا یکی از مهمترین شرکت ها در پیشبرد صنعت اتومبیل های الکتریکی است. طبق پیش بینی ایلان ماسک روزی نه فقط اتومبیل ها بلکه همه وسایل نقلیه برقی می شود.

وی در مصاحبه ای در سال ۲۰۱۵ مدعی شد کشتی ها، هواپیماها و سایر وسایلی که انسان در حال حاضر برای جابجایی از آن ها بهره می گیرد روزی به شکل کامل الکتریکی خواهند شد. ایلان ماسک ادامه داد منظور وی کمک گرفتن از انرژی الکتریسیته برای حرکت درآوردن این وسایل نیست و آن ها به طور کامل برقی خواهند شد. وی این ادعا را یک بار دیگر نیز در سال جاری و در جریان انجمن ملی فرمانداران امریکا ارائه کرد. ماسک روی این پیش بینی اکیدا اصرار داشته و معتقد است همه انواع وسیله نقلیه و متحرک جز راکت ها روزی به طور کامل توسط انرژی الکتریکی به حرکت در می آیند به عبارتی قطارها، کشتی ها، هواپیما و موتورسیکلت ها تماما برقی خواهند شد. با این وجود زمان محقق شدن این پیش بینی ایلان ماسک در هاله ای از ابهام است.

۴. تبدیل شدن مفهوم اتومبیل خودران به یک استاندارد طی ۲۰ سال

از دیگر پیش بینی های ایلان ماسک خودران شدن همه اتومبیل ها در آینده می باشد. این پیش بینی بسیار جالب و جذاب بوده و وی همراه با ارائه گزارش مالی تسلا در سومین ربع سال ۲۰۱۵ اعلام نمود در آینده داشتن یک خودرو بدون توانایی رانندگی خودران دقیقا همانند داشتن یک اسب در عصر حاضر می باشد. ماسک عقیده دارد روزی همه اتومبیل ها علاوه بر کسب قدرت از انرژی الکتریکی به شکل کامل خودران خواهند شد به نحوی که دیدن یک اتومبیل فاقد این قابلیت امر غیرمعمولی به نظر می رسد. این موضوع آنقدر عادی می شود که در آینده هیچ دلیل منطقی جهت خرید یک اتومبیل فاقد توان رانندگی خودکار پیدا نخواهد شد. و موضوع تاجایی پیش می رود که در طی ۲۰ سال آتی ، فرمان هم از خودروها حذف خواهد شد.

۵. تهدید شدن میلیون ها شغل با رباتیک شدن کارها

این پیش بینی ایلان ماسک در اجلاس سران جهان در شهر دبی ارائه شد. رباتیک شدن خیلی از کارها مانند رانندگی خودران موجب می شود در آینده ای نه چندان دور مشاغل کمتری به دست انسان ها سپرده شود به این خاطر که ربات ها بهتر آن کارها را انجام می دهند

۶. مهم  شدن نقش تونل ها در آینده حمل و نقل

از دیگر پیش بینی های جذاب و جالب ایلان ماسک مهم شدن نقش تونل ها در آینده حمل و نقل است. بر اساس پیش بینی وی در آینده اکثر جابجایی ها از طریق شبکه های زیرزمینی انجام خواهد شد. ایلان ماسک در حال حاضر در شرکت Boring در تلاش است که شبکه ای از تونل های زیرزمینی در شهر لس آنجلس بسازد که در آن خودروها روی مسیرهای مخصوصی حرکت کنند. این مسیرها برقی بوده و مشابه سورتمه طراحی شده اند. خودروها می توانند در این مسیرها با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کنند.

۷. سود بردن کل افراد جامعه با رباتیک شدن صنعت ها

طبق پیش بینی اسلان ماسک رباتیک شدن صنعت ها به سود کل افراد جامعه خواهد بود. درست است که با اتوماسون سازی میلیون ها شغل از بین می روند ولی امکان پرداخت مبلغی معین به کل افراد جامعه توسط دولت ها مهیا می شود. بنابراین همه افراد فارغ از درآمد عادی شان، مبلغی را از دولت یا موسسات دولتی دریافت می کنند.

۸. هوش مصنوعی عامل اصلی شروع جنگ جهانی سوم

ایلان ماسک مدتی قبل طی انتشار توییتی اعلام نمود کسب برتری در عرصه هوش مصنوعی در سطح ملت ها احتمالا عاملی برای شروع جنگ جهانی سوم خواهد شد. وی این صحبت را پس از بیانیه جنجالی پوتین منتشر نمود. پوتین رییس جمهور روسیه گفته بود کشوری که در عرصه هوش مصنوعی برترین باشد می تواند رهبری کل دنیا را در دست بگیرید.

۹. خطرناک تر شدن هوش مصنوعی از بمب اتم

تهدید های کره شمالی جهت حمله به امریکا توسط بمب اتمی همه ساکنین امریکا و حتی کره زمین را به دلیل عواقب استفاده از این قبیل بمب ها نگران کرده است. ولی ایلان ماسک بارها به وجود چیزی خیلی خطرناک تر از بمب های اتمی اشاره نموده است. طبق پیش بینی های وی هوش مصنوعی آنقدر توسعه پیدا می کند که حیات سازنده اش یعنی انسان را با تهدید بسیار جدی مواجه می کند. الان ماسک معتقد است هوش مصنوعی قدر است تمدن بشری را کاملا نابود کند. هنگامی که یک ربات می تواند تصمیم گیری کند این احتمال می رود تصمیم بگیرد به سازنده خود و گرفتن قدرت بیشتر تصمیم بگیرد.

۱۰. ایجاد دردسر زیاد توسط ربات های قاتل

مدیر عامل اسپیس ایکس و تسلا در جریان انجمن ملی فرمانداران امریکا اعلام نمود ربات هایی ساخته شده اند که قادرند در طول چند ساعت حتی راه رفتن را یادبگیرند در حالی که هیچ موجود بیولوژیکی این قابلیت را ندارد. ربات های قاتل می توانند بدون اجازه انسان و طبق برنامه های دریافتی در زمان لازم به سوژه مدنظر حمله کنند از این رو دور نخواهد بود که به اشتباه یا بر مبنای تصمیم گیری جنایتکارانه خود افراد بی گناه زیادی را از بین ببرند.

۱۱. تبدیل شدن انسان به بخشی از ربات ها برای نجات خود

این پیش بینی ایلان ماسک هم در جریان اجلاس سران جهان در دبی اعلام شد. وی بیان کرد که انسان ها جهت نجات جان خود باید به بخشی از ربات ها تبدیل شوند. این پیش بینی ایلان ماسک جنجال زیادی را به پا نمود. او معتقد است در طی زمان هوش دیجیتال و هوش بیولوژیک با یکدیگر ادغام شده به نحوی که ممکن است روزی نسخه ای دیجیتالی از خود را مشاهده کنید.

منبع : آرگا

مطالب مرتبط
مطالب داغ
همچنین ببینید
مشاهده دیدگاه های این مطلب
دیدگاه های مطلب
۰ دیدگاه برای این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.